DJI představilo první kameru s čtyřosou stabilizací Ronin 4D se záznamem 8K/75p

25. října 2021
TWEET SDÍLET

Společnost DJI ukázala světu Ronin 4D, nový, a pravděpodobně revoluční, kinematografický kamerový systém, který kombinuje čtyřosou stabilizaci obrazu, zaostřování s pomocí LiDAR a bezdrátový přenos.

Srdcem systému je CineCore 3.0, tedy proprietární čipová sada, kterou DJI označuje jako „dosud nejvýkonnější platformou pro filmové zobrazování“. Podle DJI dokáže tento systém zachytit interní 8K RAW video s přesnou reprodukcí barev, pokročilými asistenčními funkcemi s vysoce výkonným AI enginem a multilinkovým monitoringem s ovládáním s nízkou latencí zpracovávání obrazu.

Ke spárování s novým čipsetem zde slouží dvojice nových plnoformátových (36 × 24 mm) gimbal kamerových systémů Zenmuse X9, které jsou k dispozici ve verzích 8K a 6K. Oba budou schopny zaznamenávat Apple ProRes 422 HQ a ProRes RAW, stejně jako standardní kodek H.264. Zenmuse X9–8K dosahuje maxima 8K při 75 fps, zatímco X9–6K dosahuje maxima 6K při 60 fps s možností pořizovat i 120 snímku za sekundu v případě použití rozlišení 4K.

Snímací jednotky Zenmuse X9 jsou vybaveny výměnnými bajonety pro uchycení objektivů, při uvedení na trh budou k dispozici s volitelnými možnostmi pro vlastní systémy DL ale i Leica M. K dispozici je také devět vestavěných fyzických ND filtrů, které lze nastavit od ND2 do ND512 v okamžiku, kdy potřebujete snížit množství světla dopadajícího na snímač.

Ten dokáže zachytit přes 14 stupňů dynamického rozsahu. Pořízené záznamy pak budou zpracovávány systémem Cinema Color System společnosti DJI, který má přinést nejen přirozené odstíny pleti, ale umožňuje i bezproblémovou tonální konzistenci v rámci projektu při použití různých filmových kamer.

Inspirace drony

Ronin 4D byl jako první na světě navržen s inovativní aktivní osou Z, která účinně eliminuje vertikální chvění fotoaparátu. Společnost se zde také inspirovala svou řadou dronů a přidala sadu senzorů ToF, stejně jako duální vizuální senzory, vestavěný IMU a barometr pro dosažení nejlepší možné stabilizace.

Přítomny budou tři režimy automatického zaostřování, mezi kterými je i nový „Automated Manual Focus (AMF)“. Ten spolu s autofokusem využívá i integrovaný skener LiDAR, který vysílá více jak 43 tisíc paprsků až do vzdálenosti 10 m pro lokalizaci objektů v situacích, kdy tradiční AF nemusí fungovat kvůli nedostatku světla.

Inspirace drony je zde ještě jedna. Jedná se o přenosovou technologii O3 Pro, která dokáže přenášet video v rozlišení 1080p/60fps na vzdálené monitory prostřednictvím 4D Video Transmitteru. Systém k tomu využívá pásma 2,4 a 5,8 GHz, a také frekvenční pásmo DFS. Video je v takovém případě samozřejmě šifrováno 256-bit AES. Zařízení samo však nabízí i 7“ bezdrátový displej s jasem 1 500 nitů a vestavěným gyroskopem, který jej efektivně mění na pohybový ovladač pro celý systém.

Video lze ukládat třemi různými způsoby: na SSD disk přes USB-C, na karty CFexpress Type-B pomocí vestavěného slotu a přímo na proprietární PROSSD 1TB SSD DJI, o kterém společnost prohlašuje, že poskytuje nejlepší výkon a nejvyšší stabilitu pro interní nahrávání v maximálním možném rozlišení a snímkové frekvenci.

Ronin 4D má i vestavěné mikrofony schopné nahrávat dvoukanálový 24bitový zvuk, ale obsahuje i dva 3,5mm porty, a také možnost přidat dva XLR porty přes rozšiřující desku pro další možnosti vstupu.

6K verze bude k dispozici už v prosinci a to za 7 199 dolarů (cca 160 tisíc Kč). 8K verze DJI Ronin 4D bude k dispozici za 11 499 dolarů (cca 260 tisíc Kč) o něco „později“. Více se dozvíte na stránkách DJI. Stáhnout si tam můžete i ukázková videa v plném rozlišení (pokud si je tedy máte kde pustit).

Témata článku: DJI


Nabídky operátorů v prosinci: Vánoční akce, výhodné Xiaomi a Nokia s Hadem

Nabídky operátorů v prosinci: Vánoční akce, výhodné Xiaomi a Nokia s Hadem

** Spousta předvánočních slevových akcí ** Horká novinka Xiaomi 11 Lite 5G NE ** Kompletní přehled nabídek všech tří českých operátorů

Jan Pánek
Operátoři
Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

** Připojíme k Raspberry Pi desku se čtyřmi čipy INA219 ** A také displej a lištu tlačítek na stativu z 3D tiskárny ** Výsledkem bude voltmetr, ampérmetr a wattmetr s Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Recenze mobilu Xiaomi 11 Lite 5G NE. Když „NE“ znamená „ANO“

Recenze mobilu Xiaomi 11 Lite 5G NE. Když „NE“ znamená „ANO“

** Skvělý design s velmi tenkým tělem ** Dostatečně výkonný čipset s nízkou spotřebou ** Dobrý dojem kazí fotoaparáty a video

Jan Pánek
Střední třídaRecenze