DJI představilo první kameru s čtyřosou stabilizací Ronin 4D se záznamem 8K/75p

25. října 2021
TWEET SDÍLET

Společnost DJI ukázala světu Ronin 4D, nový, a pravděpodobně revoluční, kinematografický kamerový systém, který kombinuje čtyřosou stabilizaci obrazu, zaostřování s pomocí LiDAR a bezdrátový přenos.

Srdcem systému je CineCore 3.0, tedy proprietární čipová sada, kterou DJI označuje jako „dosud nejvýkonnější platformou pro filmové zobrazování“. Podle DJI dokáže tento systém zachytit interní 8K RAW video s přesnou reprodukcí barev, pokročilými asistenčními funkcemi s vysoce výkonným AI enginem a multilinkovým monitoringem s ovládáním s nízkou latencí zpracovávání obrazu.

Ke spárování s novým čipsetem zde slouží dvojice nových plnoformátových (36 × 24 mm) gimbal kamerových systémů Zenmuse X9, které jsou k dispozici ve verzích 8K a 6K. Oba budou schopny zaznamenávat Apple ProRes 422 HQ a ProRes RAW, stejně jako standardní kodek H.264. Zenmuse X9–8K dosahuje maxima 8K při 75 fps, zatímco X9–6K dosahuje maxima 6K při 60 fps s možností pořizovat i 120 snímku za sekundu v případě použití rozlišení 4K.

Snímací jednotky Zenmuse X9 jsou vybaveny výměnnými bajonety pro uchycení objektivů, při uvedení na trh budou k dispozici s volitelnými možnostmi pro vlastní systémy DL ale i Leica M. K dispozici je také devět vestavěných fyzických ND filtrů, které lze nastavit od ND2 do ND512 v okamžiku, kdy potřebujete snížit množství světla dopadajícího na snímač.

Ten dokáže zachytit přes 14 stupňů dynamického rozsahu. Pořízené záznamy pak budou zpracovávány systémem Cinema Color System společnosti DJI, který má přinést nejen přirozené odstíny pleti, ale umožňuje i bezproblémovou tonální konzistenci v rámci projektu při použití různých filmových kamer.

Inspirace drony

Ronin 4D byl jako první na světě navržen s inovativní aktivní osou Z, která účinně eliminuje vertikální chvění fotoaparátu. Společnost se zde také inspirovala svou řadou dronů a přidala sadu senzorů ToF, stejně jako duální vizuální senzory, vestavěný IMU a barometr pro dosažení nejlepší možné stabilizace.

Přítomny budou tři režimy automatického zaostřování, mezi kterými je i nový „Automated Manual Focus (AMF)“. Ten spolu s autofokusem využívá i integrovaný skener LiDAR, který vysílá více jak 43 tisíc paprsků až do vzdálenosti 10 m pro lokalizaci objektů v situacích, kdy tradiční AF nemusí fungovat kvůli nedostatku světla.

Inspirace drony je zde ještě jedna. Jedná se o přenosovou technologii O3 Pro, která dokáže přenášet video v rozlišení 1080p/60fps na vzdálené monitory prostřednictvím 4D Video Transmitteru. Systém k tomu využívá pásma 2,4 a 5,8 GHz, a také frekvenční pásmo DFS. Video je v takovém případě samozřejmě šifrováno 256-bit AES. Zařízení samo však nabízí i 7“ bezdrátový displej s jasem 1 500 nitů a vestavěným gyroskopem, který jej efektivně mění na pohybový ovladač pro celý systém.

Video lze ukládat třemi různými způsoby: na SSD disk přes USB-C, na karty CFexpress Type-B pomocí vestavěného slotu a přímo na proprietární PROSSD 1TB SSD DJI, o kterém společnost prohlašuje, že poskytuje nejlepší výkon a nejvyšší stabilitu pro interní nahrávání v maximálním možném rozlišení a snímkové frekvenci.

Ronin 4D má i vestavěné mikrofony schopné nahrávat dvoukanálový 24bitový zvuk, ale obsahuje i dva 3,5mm porty, a také možnost přidat dva XLR porty přes rozšiřující desku pro další možnosti vstupu.

6K verze bude k dispozici už v prosinci a to za 7 199 dolarů (cca 160 tisíc Kč). 8K verze DJI Ronin 4D bude k dispozici za 11 499 dolarů (cca 260 tisíc Kč) o něco „později“. Více se dozvíte na stránkách DJI. Stáhnout si tam můžete i ukázková videa v plném rozlišení (pokud si je tedy máte kde pustit).

Témata článku: Monitor, DJI


Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

** Otestovali jsme 9 mobilů s cenou do 4 000 Kč ** K tomu pět herních notebooků s cenou do 40 000 Kč ** Podívali jsme se na metody, jak efektivně omezit používání sociálních sítí

Časopis Computer
Časopis Computer
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně