DJI představilo dva gimbaly, kdy jeden disponuje LiDARem a přihazuje i zajímavý přijímač

9. července 2022
TWEET SDÍLET

Amatérští i profesionální kameramani vědí, že času není při natáčení zrovna nazbyt. Proto představila společnost DJI právě pro jejich potřeby tři produkty, a to včetně dvou nových gimbalů s označením Ronin - RS 3 a RS 3 Pro a poměrně šikovný bezdrátový systému pro sledování videa.

Modely DJI RS 3 a 3 Pro mají mnoho společných funkcí a odlišuje je od sebe jen několik klíčových rozdílů, díky nimž také nese model 3 Pro své označení. Oba mají přepracovaný automatický systém uzamykání os, který se aktivuje při zapnutí gimbalu, rychle se uvolní i rozloží. Rychloupínací destičky nyní mají také paměť polohy, takže se nic nemusí mezi jednotlivými záběry znovu vyvažovat.

Video: https://youtu.be/5bHaYAq19b4

Přítomen je i stabilizační algoritmu RS třetí generace, který podle DJI vykazuje 20% zlepšení oproti předchozí verzi. Díky této technologii mohou filmaři snadněji snímat nízké úhly a natáčet za pohybu (zejména při běhu nebo v dopravních prostředcích). Režim SuperSmooth také poskytuje dodatečnou stabilizaci pro objektivy do 100 mm. Tlačítko Bluetooth spouště pak odstraňuje potřebu připojení kabelu.

Dalším vylepšením je 1,8“ plnobarevný dotykový OLED displej, který nabízí o 80 % větší plochu než předchozí verze. Fyzický přepínač také rychle umožňuje přepínat mezi režimy a gimbaly se mohou pochlubit hned 12hodinovou výdrží baterie. Model RS 3 váží necelých 1,2 kg a pojme užitečné zatížení až 3 kg, což zahrnuje většinu nefilmových kamer. Model RS 3 Pro je o něco těžší, váží 1,5 kg a unese 4,5 kg a „udrží“ mimo jiné kamery Sony FX6 nebo Canon C70.

LiDAR není jen do počtu

Důležitou funkcí, kterou se RS 3 Pro odlišuje, je použití technologie LiDAR převzaté z kamery Ronin 4D, která filmařům umožňuje automatické manuální zaostřování objektivů. Pomocí 43 200 bodů v dosahu 14 metrů usnadňuje přesné zaostření a odstraňuje nutnost opakované kalibrace. Nová iterace systému ActiveTrack Pro má nyní 60krát vyšší výpočetní výkon než předchozí verze.

Video: https://youtu.be/q3LYo4JkG64

Majitelé R3 Pro budou také moci používat nový přenosový DJI Transmission System k dálkovému ovládání gimbalu a kamery na něm. Je dodáván v balení jako řešení „vše v jednom“, které funguje jako videopřijímač, monitor, ovladač a rekordér. Přenosová technologie jednotky O3 Pro zajišťuje nízkou latenci, živé sledování zvuku v 16bitové frekvenci 48 kHz a přenos videa v rozlišení 1080p/60 snímků za sekundu. K dispozici je 23 možností kanálů a systém automaticky přepíná na nejoptimálnější z nich na základě snímání prostředí s ohledem na elektromagnetickém rušení.

Samostatná kamera RS 3 se prodává za 549 dolarů (cca 13 tisíc Kč) a obsahuje gimbal, grip BG21, nabíjecí USB-C kabel, podpěru pro upevnění objektivu, prodloužený grip/stativ, rychloupínací destičky, ovládací kabel pro více kamer a sadu šroubů. Samostatný model RS 3 Pro stojí 869 dolarů (cca 20 500 Kč). Sada DJI Transmission bude uvedena na trh až v září, přičemž se bude prodávat za 2 499 dolarů (cca 60 tisíc Kč).

Via pophoto.com

Témata článku: Stabilizátory, DJI, gimbal