7
Fotogalerie

DJI Osmo Pocket: gimbal, který umí fotit i natáčet video

DJI přišlo s nejmenším tříosým gimbalem na světě, který díky zabudované kameře dokáže zaznamenat jak statické snímky, tak videosekvence. V kombinaci s mobilem a určenou aplikací, se jedná o velmi zajímavé zařízení pro amatérské natáčení videa.

Společnost DJI je známá především jako výrobce dronů Mavic, v jejím portfoliu však najdeme i nejrůznější stabilizační systémy pro mobily a fotoaparáty. Kromě klasických gimbalů pro mobily, Osmo Mobile DJI, vyrábí také gimbaly se zabudovanou kamerou, Osmo+. Novinka Osmo Pocket je poslední generací této řady a jako první gimbal tohoto výrobce dokáže zaznamenat 4K video se snímkovou frekvencí 60 sn./s.

9674426422.jpgosmo pocket 1.jpg

Osmo Pocket je nejmenší kamerový systém mechanicky stabilizovaný ve třech osách. Kamera je osazena 1/2,3" snímačem s rozlišením 12 Mpx. Toto rozlišení (4 000 × 3 000 px) platí pro pořizování statických snímků. V režimu fotografování jsou zahrnuty i módy panorama, timelapse a motionlapse. Snímky lze ukládat nejen do komprimovaných souborů JPEG, ale i do surového formátu DNG. Citlivost snímače se nastavuje automaticky v rozsahu ISO 100–3 200. Expoziční časy lze nastavit v rozmezí 8–1/8 000 s.

osmo pocket 2.jpg Image 4.jpg

Video pracuje se 4K UHD rozlišením (3 840 × 2 160 px) při snímkových frekvencích 24/25/30/48/50/60 sn./s a maximálním datovém toku 100 Mb/s. K dispozici je také vysokorychlostní Full HD záznam při 120 sn./s pro tvorbu 4× zpomaleného videa. Videosekvence se ukládají do formátu MP4 nebo MOV. K záznamu zvuku slouží dva mikrofony – jeden je zabudovaný ve spodní a druhý v zadní části kamery a oba jsou vybaveny protihlukovým filtrem eliminujícím nežádoucí zvuky v pozadí. 

Objektiv kamery nabídne přepočtené ohnisko 26 mm a světelnost F2. Technické detaily k systému automatického ostření výrobce neuvádí. Uživatelsky lze však volit minimálně mezi dvěma módy: Active Track (sledování objektu) a Face Track (sledování tváří v záběru).

Osmo-Pocket-revealed.007.jpeg

Ke komponování záběru, k přehrávání, listování v menu či výběru pracovních režimů je určena malá, jednopalcová dotyková obrazovka pod hlavou gimbalu s kamerou. Pod displejem pak najdeme spoušť a videospoušť. Jednopalcová obrazovka je pouze nouzovým řešením, gimbal Osmo Pocket je vytvořen především pro propojení s mobilním telefonem přes konektor typu USB-C – v balení jsou zahrnuty adaptéry pro různé typy mobilů. 

S připojeným chytrým telefonem se kamera ovládá prostřednictvím aplikace DJI Mimo (My Moment), která je dostupná pro iOS a Android. Díky ní lze využít plného potenciálu gimbalu. Hlavní předností je samozřejmě mnohem pohodlnější komponování záběru. Přes mobilní telefon lze však detailně ovládat také nastavení videa či fotografování, pohyby gimbalu, nebo se můžete spolehnout na inteligentní režim, který automaticky detekuje typ scény a pohybu v ní.

Image 7.jpg

Tvorbu videa má usnadnit speciální mód Story, kde si můžete vybrat jednu z deseti šablon, které automaticky nastavují pohyby gimbalu, hudební podkres, přechody či obrazové filtry. Algoritmus poté vytvoří video, jež je možné z prostředí aplikace sdílet na sociálních sítích. K dispozici je také editor pro ruční úpravu obrazových parametrů záznamu (jas, kontrast, sytost či ostrost), aplikování filtrů, výběr hudby či vložení samolepek, resp. vodoznaků.

Image 2.jpg

Osmo Pocket lze používat s řadou dalšího příslušenství. Přes univerzální port pod displejem můžete ke gimbalu připojit nejen mobil, ale i další pomůcky: nabíjecí pouzdro s prostorem pro uložení drobného příslušenství (např. microSD), WiFi modul, ovládací kolečko pro precizní naklápění hlavy gimbalu či adaptér pro připojení externího mikrofonu. K dispozici je i další příslušenství jako adhezivní podložka pro připevnění na hladké povrchy, ND filtry, a podvodní a ochranné pouzdro či prodlužující tyč, kterou oceníte např. při pořizování selfíček nebo vlogování.

Data se ukládají na microSD kartu s maximální kapacitou 256 GB. O napájení gimbalu se stará zabudovaný, tedy nevýměnný akumulátor s avizovanou výdrží na jedno nabití 130 minut souvislého záznamu při natáčení Full HD/30p videa. Baterie sice není výměnná, nicméně doba jejího nabíjení je optimalizována na 73 minut. Osmo Pocket měří 121,9 × 36,9 × 28,6 mm a váží nepatrných 116 g. Cena byla stanovena na 349 USD. V Česku se pohybuje kolem 10 000 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud