Digitály od Panasoniku konečně české!

Digitály od Panasoniku konečně české!
Panasonic uvedl na veletrhu CES trojici digitálních kompaktů, které mají v historii této společnosti jisté prvenství: a totiž integrované české menu. Nikoho již však nepřekvapí, že ke standardnímu vybavení náleží i optický stabilizátor obrazu.

Všechny tři fotoaparáty jsou expozičními automaty s téměř dvacítkou scénických programů, jejich určení pro amatérské začátečníky je zjevné. Tomuto účelu by mělo být přizpůsobeno velmi jednoduché ovládání. Přesto však výrobce primárně nepomýšlel na pouhé „cvakání“, což dokazuje bohatá nabídka vestavěných funkcí, a tak i začátečníci budou mít možnost utkat se s pokročilými funkcemi.

Panasonic Lumix DMC-LZ3 a DMC-LZ5

Přístroje spadají do jedné produktové řady, je tedy logické, že mají řádku společných vlastností. Odlišují se samozřejmě počtem světlocitlivých buněk na snímači: model s nižším typovým označením disponuje pěti megapixely, druhý šesti milióny pixelů. Jejich šestinásobný zoom se počíná na ohnisku 37 mm, dlouhý konec odpovídá hodnotě 222 mm při přepočtu na kinofilmové políčko. Novinkou je funkce Extra Optical Zoom, která podle tiskové zprávy prodlouží šestinásobný optický zoom na 8,3× u modelu LZ5 a na 7,5× u LZ3. Toto přiblížení však bude možné pouze při snímání s 3 Mpx rozlišením a nižším. V těchto případech bude využita jen střední část CCD snímače.


Na první pohled od sebe fotoaparáty nerozeznáte.
Oba mají rozměry 100 × 62 × 45 mm, váží 186 gramů bez příslušenství, 234 gramů s akumulátory a kartou

Přestože světelnost firemního objektivu Lumix DC Vario vykazuje pouze průměrnou hodnotu F2,8–4,5, po zkušenostech s dřívějšími firemními modely se však neobáváme, že by měly se zaostřováním, ať už ve standardních či ztížených světelných situacích, problémy. Ověřenou kvalitou u Panasoniků totiž bývá optický stabilizátor obrazu MEGA O.I.S, který do kapesních kompaktů jako první integrovala právě tato firma.

Vyspělá výbava

Pod pláštěm „el zet trojky“ a „el zet pětky“ naleznete velice bohatou funkční základnu. Jako samozřejmost tedy můžete považovat kontrolu scény na reálném a posléze náhledovém histogramu, možnost volby poměru stran (klasický 4:3, kinofilmový 3:2 a širokoúhlý 16:9), uživatelskou kalibraci vyvážení bílé barvy či expoziční bracketing. Novinkou je tentokrát možnost nastavení citlivosti snímací soustavy až do vysoké hodnoty ISO 1 600, těžko však říct, zda režim Vysoké citlivosti (do kterého spadá i ISO 800) podporuje plné rozlišení.

Fotoaparáty se odlišují úhlopříčkou LCD displeje: LZ5 disponuje větším 2,5“, LZ3 má pouze dvoupalcový. Velikost však není až tak rozhodujícím kritériem, tím je spíše velice (bohužel) podprůměrné rozlišení 85 tisíc pixelů. Na druhou stranu je displej vybaven funkcí High Angle, jíž výrobce věnoval samostatné tlačítko – při jeho aktivaci byste měli lépe vidět z ostrého spodního úhlu, tedy budete-li například snímat s přístrojem nad hlavou (fotit přes dav lidí).


Vyšší model LZ5 bude k dostání i v černém provedení.
Všimněte si, že rozmístění ovládacích prvků zůstává shodné jako u předchůdců této řady. Přibylo však tlačítko High Angle

Zatímco slabinou některých digitálů od Panasoniku bylo nízké rozlišení videosekvencí, s novými modely výrobce tento parametr vylepšil: uživatel nyní může pořizovat sekvence v kvalitě VGA (640 × 480 obrazových bodů) při frekvenci 30 sn./s. až do vyčerpání SD/MMC karty nebo interní paměti.  Součástí obou digitálů je technologie zpracování obrazu Venus Engine Plus, jež by podle tiskových údajů měla zajistit až o 30 % nižší spotřebu energie než Venus Engine II, která byla integrována do předchozích modelů. Oba modely by se u nás měly prodávat na přelomu března a dubna, české zastoupení Panasoniku odhaduje cenové rozmezí na 7–10 tisíc Kč.

Ve zkratce: (LZ3/LZ5)

 • Snímač: CCD 1,2,5“, 5/6 efektivních Mpx
 • Objektiv: 37-222 mm, F2,8–4,5
 • Rychlost závěrky: 8 – 1/2 000 s.
 • Zaostřovací schopnost: 50 cm, režim makro 5 cm
 • LCD: 2“/2,5“, 85 tisíc pixelů
 • Citlivost: auto, ISO 80–400, ISO 800–1 600 v režimu Vysoké citlivosti
 • Dosah blesku: 0,5 – 4,2 m (ISO auto) 0,8–5,7 m (režim Vysoké citlivosti)
 • Paměťové médium: SD/MMC, interní paměť 14 MB
 • Napájení: 2× AA akumulátor

Panasonic Lumix DMC-LS2

Pětimegapixelové „el esko“ pracuje s trojnásobným optickým zoomem v rozpětí 35–105 mm, budete-li však snímat v rozlišení 3 Mpx, funkce Extra Optical Zoom zajistí až 3,8násobné přiblížení. Světelnost objektivu F2,8–5,0 je na dlouhém ohnisku o chloupek horší než u výše zmíněných kolegů. Opět je ale přístroj vybaven optickým stabilizátorem obrazu MEGA O.I.S, jenž by měl i za zhoršených světelných podmínek zaručit ostré snímky.


Fotoaparát má míry 110,5 × 53,5 × 30,9 mm a váží 138 gramů.
Vybavíte-li jej dvěma akumulátory a paměťovou kartou, jeho váha se zvýší na 186 gramů.

Z funkčního hlediska není přístroj také nijak ochuzen, v podstatě obsahuje tu stejnou výbavu jako Lumix LZ3 a LZ5. Nechybí mu tedy ani vyspělé funkce jako histogram, bracketing a uživatelské vyvážení bílé, lze také nastavit poměr stran podle typu kompozice nebo zobrazovače na 3:2, 4:3 nebo 16:9. Videosekvence lze však snímat pouze v rozlišení 320 × 240 obr. bodů, i když při frekvenci 30 sn./s.

Dvoupalcový LCD displej, rovněž s nízkým rozlišením 85 tisíc pixelů jako u LZ3 a LZ5, je také vybaven funkcí High Angle pro lepší viditelnost ze spodního úhlu a na zadní stěně přístroje je jí věnováno samostatné tlačítko. Stejně jako modely LZ3 a LZ5 i „el es dvojka“ se naučila hovořit tuzemským jazykem. Fotoaparát se na český prodejní trh dostane také na přelomu března a dubna, předběžně byla jeho cena stanovena na 6 tisíc korun.


Fotoaparát s tělem jezevčíka má díky plně osazenému čtyřsměrnému ovladači minimum tlačítek

Ve zkratce:

 • Snímač: CCD 1,2,5“, 5 efektivních Mpx
 • Objektiv: 35-105 mm, F2,8–5,0
 • Rychlost závěrky: 8 – 1/2 000 s.
 • Zaostřovací schopnost: 30 cm, režim makro 5 cm
 • LCD: 2“, 85 tisíc pixelů
 • Citlivost: auto, ISO 80–400
 • Dosah blesku: 30 cm – 3,7 m (ISO auto)
 • Paměťové médium: SD/MMC, interní paměť 14 MB
 • Napájení: 2× AA akumulátor

Témata článku: Technika, První pohled


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Olympus se mění na OM System

Olympus se mění na OM System

Petr Březina
OM SystemOlympus
Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Recenze objektivů Laowa 12 mm F2,8 Zero-D a 14 mm F4 Zero-D DSLR: skvělé širokáče

Recenze objektivů Laowa 12 mm F2,8 Zero-D a 14 mm F4 Zero-D DSLR: skvělé širokáče

Kdo hledá pevný širokoúhlý objektiv, měl by začít hledat hlavně mezi manuálními skly. Tyhle objektivy Laowa ukazují, proč je to dobrý krok.

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivy