Digitální zrcadlovka pod stromeček

Digitální zrcadlovka pod stromeček

Digtiální zrcadlovky platí za fotoaparáty s nejlepší kvalitou obrazu, kterou z nich ala koupit?

Poslední díl vánočního miniseriálu bude věnován výběru digitální zrcadlovky. Pokud zvažujete nákup jiného typu fotoaparátu, mohli ste naše tipy najít minulý týden v článku o výběru EVF digitálu, týden před tím jsme vybírali kompakty.

Na poli digitálních zrcadlovek se obvykle vedou spory o tom, která značka a který model je nejlepší. My se však nad tyto války povzneseme, nemyslím si totiž, že existuje nejlepší zrcadlovka. Každý z nás má jiné požadavky jak na výstup a jeho kvalitu, tak na ovládání či rozsah příslušenství.

Především u zrcadlovek platí, že před nákupem byste si měli vytipované stroje osahat a vyzkoušet si je alespoň na pár minut v praxi. I kdyby vám totiž vybraný model nakrásně vyhovoval svými parametry i příslušenstvím, můžete po prvním uchopení zjistit, že vám bohužel nesedne do ruky.

Při recenzích zrcadlovek se soustředíme na ergonomii více než u jiných typů digitálů a je to pochopitelné. Předpokládáme totiž, že uživatel bude používat fotoaparát poměrně často a v takovém případě je dobrá ergonomie a pohodlný úchop velmi důležitý. Zvláště když nasadíte dlouhé sklo o hmotnosti přes jeden kilogram.

Kterou třídu?

Digitální zrcadlovky jsme vždy dělili na pomyslné tři kategorie – amatérské, poloprofesionální a profesionální. Rozdíly mezi první kategorií a dvěma zbývajícími je poměrně výrazný. Rozdílů mezi poloprofesionální a profesionální zrcadlovkou již není tolik a především nejsou tak výrazné. Čistě profesionálních strojů však není mnoho.

Po několika rozhovorech na téma proč vzít tuhle zrcadlovku a proč ne tam tu, jsem dospěl k závěru, že rozdíl mezi amatérskou a poloprofi zrcadlovkou je (mimo vybavení) především v ovládání. Pokud chcete například u základního modelu změnit citlivost nebo ostřící bod, obvykle si to vyžádá stisk jednoho tlačítka a následné listování lokální nabídkou s parametry. U vyšší třídy fotoaparátů provedete většinu nastavení jednoduše stiskem daného tlačítka a následným otočením dialogovým kolečkem.


lindner.jpgPetr Lindner

šéfredaktor časopisu DIGIfoto

Možná to bude vypadat, že jsem konzervativní, či dokonce snižuji význam digitálních zrcadlovek, ale každému začínajícímu „zrcadlovkáři“ bych doporučil sáhnout po Nikonu D40. V ceně kolem patnácti tisíc včetně setového zoomu získáte poctivou šestimegovou (ne, opravdu to není málo megapixelů) zrcadlovku s níž proniknete do tajů této – bez nadsázky specifické – třídy digitálních fotoaparátů velmi hladce. Nikon D40, byť má mnohá technická omezení, totiž není limitován obrazovou kvalitou snímací soustavy. Pokud by vám skutečně šest milionů obrazových bodů nestačilo, sáhněte po modelu D40x, který vašemu egu poskytne rovných 10 Mpx na snímači.

Při výběru zrcadlovky nezapomínejte, že s s fotoaparátem si kupujete také celou značku. Zrcadlovka není pouze o těle a jednom základním objektivu. Časem budete chtít externí blesk, širokoúhlý objektiv nebo teleobjektiv a možná najdete zalíbení v makru. To všechno jsou další investice, které je dobré promýšlet nejen po stránce finanční ale i kvalitativní a kvantitativní.

Originální objektivy s dobrou světelností mnohdy dosahují ceny větší než je cena těla pokročilé zrcadlovky, dobře si proto zjistěte, z čeho můžete později vybírat a zda chcete takové částky investovat. Na trhu jsou sice objektivy a další příslušenství od jiných výrobců (namátkou Sigma, Tamron, Tokina, Metz), jejich cena je však srovnatelná a kompatibilita nemusí být vždy stoprocentní.


Výběr digitálních fotoaparátů, které v článku doporučujeme je čistě subjektivní. Ne každému musí tyto modely vyhovovat, jejich výběr se řídil našimi zkušenostmi s přihlédnutím k jejich pořizovací ceně a výsledné obrazové kvalitě.


Pokud kupujete první zrcadlovku a ještě nemáte jasno v tom, jaké objektivy budete preferovat, prakticky vždy se vyplatí koupit fotoaparát v setu s objektivem. Výsledná cena je vždy nižší, než při samotné koupi objektivu a těla. Odevšad sice uslyšíte, že kvalita setových objektivů je nevalná, na běžné fotografování a především do začátku však objektivy bohatě dostačují (ano i seťák ke Canonu EOS 400D).

Uvažujete-li v kategorii levných digitálních zrcadlovek pro začátečníky, počítáte pravděpodobně s nízkou pořizovací cenou. V tom případě máte na výběr z několika možností – Nikon D40 s objektivem (cca 14 500 Kč) či Nikon D40x s objektivem (18 500), Canon EOS 400D s objektivem (cca 18 000 Kč), Pentax K100D Super s objektivem (cca 19 000 Kč), Olympus E-400/E-410 (cca 19 000 Kč) či Sony Alpha A100 s objektivem (cca 19 000 Kč).

Každý model nabídne něco jiného, opět záleží především na vašich preferencích. Osobně bych z této šestice volil mezi Nikonem a Olympusem. První jmenovaný nabídne výbornou ergonomii a velmi dobré výsledky při snímání do JPEGu, mínusem je absence motoru pro pohon objektivu a pro někoho pouze tříbodový autofokus. Olympus je diametrálně odlišným fotoaparátem, je momentálně nejmenší digitální zrcadlovkou a má živý náhled na displeji. Mezi negativa je možné řadit absenci gripu či menší snímač a také tříbodový autofokus.


vozak.jpgPetr Vozák
redaktor časopisu DIGIfoto

V současné chvíli bych zřejmě volil Canon EOS 40D. Velmi dobře a pohodlně se ovládá. Autofokus zaostří snad za všech okolností, poradí si i s noční ulicí. I při citlivosti ISO 3 200 získáte použitelné snímky. Cena kolem třiceti tisíc korun je za tuto kvalitu velmi příjemná.

Ve vyšší kategorii zrcadlovek je již nabídka mnohem více vyrovnaná, do hry vstupuje Nikon D80, Canon EOS 40D a Pentax K10D/Samsung GX10. V tomto případě má navrch především Canon EOS 40D, který nabídne, jakožto nejnovější model, asi nejlepší funkční a technické vybavení. Je-li vaším požadavkem větší odolnost těla vůči prachu, vodě a nárazům, pak sáhněte určitě po zrcadlovce od Pentaxu či Samsungu, které tyto vlastnosti mají.

Horkým želízkem v ohni bude velmi brzy i fotoaparát Nikon D300, který byl představen na podzim tohoto roku. Zatím bohužel nejsou k dispozici ostré kousky, takže si budeme muset na podrobné testování a jeho výsledky počkat. Jisté však je, že Nikon D300 je jen krůček od profesionálního těla a sám výrobce jej jako profesionální kvalifikuje. Přímou konkurencí Nikonu D300 je Sony A700 a nově uvedený Olympus E-3 a koneckonců i delší dobu vyráběný Canon EOS 5D.

V kategorii profesionálních zrcadlovek, která patří spíše do říše snů, velmi brzy začne opět souboj Canonu a Nikonu. Oba dva totiž mají v nabídce fotoaparát se snímačem velikosti kinofilmového políčka a před uživatele tak přicházejí v relativně srovnatelné zbroji. Osobně si myslím, že zde už je rozhodování z velké části založeno na osobních preferencích a především na předešlých zkušenostech.


hliva.jpgTomáš Hliva

redakor časopisu DIGIfoto

„Pět déčko“ je na trhu téměř dva a půl roku a je, možná i díky ospalé konkurenci, stále k mání. Zpracování obrazové informace a rychlost přístroje v mých očích nijak nezestárly, rovněž provedení a odolnost těla v porovnání se zbrusu novými přístroji v ničem nezaostává. Především však z mého pohledu vlastnosti „plnoformátu“ jasně poráží všechny APS-C snímače (a v dohledné době vzhledem k očekávané ceně i ty konkurenční fullframové). Nezanedbatelným plusem také je, že částka nutná k vlastnění fotoaparátu spadla téměř na polovinu z původní pořizovací ceny.

Ať už jsme vám pomohli nebo zamotali hlavu ještě víc, věřím, že váš konečný výběr fotoaparátu (kompaktu, zrcadlovky či EVF) bude tím ideálním právě pro vaše účely a budete s ním spokojeni. Sand jen jedna rada na závěr: pokud plánujete fotografování hned u stromečku, nezapomeňte si nabít baterii....

Určitě si přečtěte

Články odjinud