Digitální novinky: Fujifilm od nejmenšího po největší

23. února 2005
TWEET SDÍLET
Představování novinek na PMA se nevyhnul ani Fujifilm, ostatně o tom jsme vás již několikrát informovali. Nejzajímavější nový digitál této značky pochází z oblasti ultrakompaktních šperků, zkrátka ale nepřišli ani příznivci levných modelů nebo naopak vyspělých digitálních zrcadlovek.

Kompaktní digitál nižší střední třídy FinePix F10 jsme vám již představili, stejně jako vzbudila pozornost i nová xD karta o kapacitě 1 GB. Fujifilm však stejně jako ostatní firmy na PMA uvedl další produkty.

Fujifilm FinePix Z1 Zoom
Jak se zdá, kategorie ultrakompaktů se zapouzdřeným objektivem je velmi atraktivní – dokazuje to nový přírůstek od Fujifilmu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kompaktní, rozměry (90 × 55 × 19 mm, 130 g) velmi elegantní až fukcionalistický design, kovem opláštěné tělo ve stříbrné nebo černé barvě, velký 2,5“ displej – to je nová stylová miniatura od Fujifilmu. Dlužno dodat, že daní z malých rozměrů plus velkého displeje asi bude horší ergonomie – na zadní stěně pro poskládání prstů fotografa evidentně mnoho místa nezbývá, ale to je úděl snad všech stylových digitálů.

Uvnitř aparátu tepe srdce firemního snímače SuperCCD HR páté generace. Snímač o velikosti 1/2,5“ má rozlišení 5 Mpx a tisková zpráva slibuje mimo jiné malý šum až do nejvyšší citlivosti ISO 800. Po velmi dobrých zkušenostech s modelem FinePix E550 (čtěte recenzi v DIGIfoto 1/2005) jsem osobně docela zvědav, jak to se šumem ve skutečnosti bude. „Pětset padesátka“, využívající SuperCCD HR čtvrté generace, totiž se šumem bojuje více než úspěšně.

Plně zapouzdřený objektiv poskytuje trojnásobný rozsah 36–108 mm s průměrnou světelností F3,5–4,2. Fotoaparát je koncipován jako expoziční automat s podporou pěti motivových programů.
Obrazová data jsou ukládána pochopitelně na xD kartu, přístroj napájí Li-Ion akumulátor, který se nabíjí ve standardně dodávané dokovací jednotce, jež zajišťuje také propojení s počítačem.

Klepněte pro větší obrázek

FinePix Z1 by měl být na evropském trhu dostupný v dubnu, cena dosud nebyla stanovena. Vzhledem k jisté osobitosti tohoto digitálu si troufám odhadovat, že u nás bude blízká patnácti tisícům.

Fujifilm FinePix A345/A350
Vystačíte-li si s digikompaktem klasického vzhledu, možná vás zaujme dvojice modelů FinePix A345/A350.

Nástupci FinePixů A330/340, které Fujifilm označuje jako rodinné fotoaparáty, doznali celkového redesignu. Tělo je vcelku o dost menší, zmizel poměrně nevzhledný posuvný kryt objektivu, jenž byl nahrazen automatickou lamelovou krytkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tisková zpráva se chlubí zvětšením LCD. Považujete-li navýšení úhlopříčky z 1,5 na 1,7 palce jako zásadní, budiž. Mnohem lepší je však nárůst obrazových bodů displeje, který je bezmála dvojnásobný – z mrzkých 60 000 px na 115 000 bodů.

Rozsah objektivu byl lehce posunut směrem k širším ohniskům. Nyní má rozsah 35–105 mm, při téměř nezměněné světelnosti F2,8–4,7.

Jelikož se jedná o levné modely, nepoužil zde Fujifilm své rodinné stříbro, snímač SuperCCD, ale „obyčejný“ 1/2,5palcový CCD prvek. FinePix A345 disponuje čtyřmi megapixely, A350 pak pěti miliony obrazových bodů.
Významnou změnou je zvýšení citlivosti. Zatímco modely A330/340 si musely vystačit s pouhou jednou citlivostí ISO 100, zde najdete rozsah ISO 64–400. Jaká bude míra šumu, ukáže až praxe.

Kompaktní automaty jsou vybaveny čtyřmi scénickými programy, přímý tisk zajišťuje standard PictBridge a ExifPrint 2.2. Napájení obstarávají dva tužkové akumulátory, obrazová data pak opět putují na xD kartu, kterou do počítače můžete „vysypat“ přes rozhraní USB 2.0.

Oba fotoaparáty by měly být dostupné v březnu, cena taktéž nebyla oficiálně stanovena. Mohla by se pohybovat kolem 6–8 tisíc.

Zrcadlo, kdo je na světě nej…?
Na PMA byla také k vidění dlouho očekávaná digitální zrcadlovka FinePix S3 Pro, která už je v prodeji a na jejíž první demosnímky se můžete brzy těšit i na našem webu.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Fujifilm, První pohled


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura