Digitální fotoalbum online

Digitální fotoalbum online

Mít své fotografie na webu je velmi snadné a jednoduché, možností je mnoho. Jak vybrat ale to správné? Jaká jsou rizika a na co si dát pozor?

Ukládání fotografií na síť je dnes již poměrně jednoduchou a rutinní záležitostí. Výběr toho správného řešení ale tak snadný ani zdaleka není. Jaké bychom měli uvážit parametry a na co bychom neměli zapomenout? Podle čeho vlastně vybírat? I na to se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Snad první parametr, který si dovolím zmínit, bývá poměrně často podceňován. Číst licenční podmínky, často v cizím jazyce, není příliš zábavná činnost a většina z nás je poměrně lehkovážně odklikne, jako nutnou formalitu bez praktického využití. Opak je ale pravdou. Neomezená kapacita na snímky je vám mohou být k ničemu, pokud svým nahráním fotografií dáváte provozovateli serveru právo vaše autorská díla komerčně využívat nebo s nimi libovolně nakládat. Ano, licenční podmínky jsou to, co bychom si měli před registrací velmi pečlivě prostudovat.

Pokud jde o parametry, které je dobré zvážit, tak je to především cena, kterou jste ochotni za službu zaplatit. Je rozdíl, pokud hledáte nějaké profesionální řešení pro špičkový fotoblog či galerii nebo pro sdílení snímků s přáteli. V tom prvním případě zřejmě použijete nějakou PHP aplikaci, běžící přímo na vašem serveru, v případě druhém je vhodné sáhnout po některé online službě, která je zdarma. Dále to jistě bude vyžadovaná kapacita, možnosti nahrání fotografií nebo možnosti manipulace s nimi a jejich maximální možná kvalita. Poslední složkou jsou bonusové funkce navíc – ať již možnosti komunitního sdílení, snadno zapamatovatelná adresa, propojení s online fotoeditorem nebo nástroje na podporu publikování na síti.

Výběr několika fotoalb, která si představíme, nevnímejte jako vyčerpávající výčet všech. Služby tohoto typu jsou velice populární a existuje jich (i v češtině) poměrně značné množství. Spíše je jedná o snahu nabídnout základní přehled, panoráma různých cest přístupu k zákazníkovi. Své zkušenosti, poznatky i typy na jiné služby můžete uvádět v diskusi pod článkem.

Rajče

Rajče je dost možná nejznámějším českým online albem. Nabízí neomezenou kapacitu, pohodlnou zprávu alb i možnost vkládání komentářů. Jeho předností je také jednoduchý prográmek, který vám umožní snadné nahrání většího množství fotografií. Na serveru probíhá celá řada soutěží a akcí (například fotka dne), takže je možné něco vyhrát nebo alespoň své výtvory zpopularizovat. Příjemným bonusem je přijatelná adresa vaší stránky s alby ve tvaru http://JMÉNO.rajce.idnes.cz/.

rajče.jpg

Zásadním omezením je ale velikost snímků – nahrané fotografie se zmenší na maximálně 1200 bodů (rozměr delší strany). VIP uživatelé, tedy ti co pravidelně vkládají, vhodně komentují a ještě pěkně fotí (automaticky pak ti co vyhrají soutěž či fotografii dne), jsou na tom o něco lépe, neboť mají k dispozici o 200 bodů navíc. Jako nevýhodu také spatřuji nemožnost přímého nastavení licencí pro jednotlivé snímky. Navíc automatická komprese není vždy úplně optimální, což může pro dobré snímky představovat problém.

Rajče je hodnocen jako postupně odumírající projekt, ale to nic nemění na jeho kvalitě. Nabízí pohodlné vkládání, snadné užívání, je v češtině a postupně se přidávají i bonusové služby jako je podpora prohlížení alb na vlastním webu. Jedná se asi o nejlepší typ na fotografie z dovolené. Profesionálnější využití ale znemožňují omezení ve velikosti rozlišení a sporné licenční podmínky.

Picasa web album

Picasa web album je projektem Google a oproti českému Rajčeti sází na zcela jinou strategii. Zdarma nabízí pouze 1 GB místa, ale vaše snímky budou moci být v takové kvalitě, jakou si sami nastavíte. Je možné k nim napsat patřičný komentář, nastavit licenci nebo připojit odkaz na místo, kde je mohou uživatelé zakoupit nebo kde si přečtou aktuální zážitky z dovolené. K albu je možné přiřadit i mapku s místem, odkud snímky pocházejí. Nechybí ani takové funkce jako tvoření kolekcí podle obličejů vyfocených, jednoduché úpravy či snadné nastavení práv pro čtení.

picasa.jpg

Pro nahrávání snímků slouží buď webové rozhraní nebo program Picasa, který slouží jako pokročilý správce fotografií, jednoduchý fotoeditor či právě k uploadu fotek na web. Pro našince může být pozitivní i skutečnost, že jak program, tak webové rozhraní, jsou lokalizovány. Ani zde není složitá adresa vaší titulní stánky (http://picasaweb.google.cz/JMÉNO). Pro používání je nutné mít u Google účet, který je vstupní branou k celé řadě dalších služeb. Mezi další pozitiva patří i snadné propojení s webovými stránkami.

Jako nevýhody je možné uvést až přílišnou provázanost s instalovanou aplikací, bez které si mnohé vlastnosti webového alba příliš neužijete a pak samozřejmě omezenou kapacitu úložného prostoru. Navýšení kapacity vyjde na 5 USD za rok při prostoru 20 GB, 20 USD za 80 GB nebo můžete zaplatit 256 USD za 1 TB prostoru. Picasa web album je vhodný pro náročnější uživatele nebo ty, kteří se do kapacity 1 GB se svými snímky vejdou.

Flickr

Jedna z nejstarších a nejpoužívanějších služeb svého druhu je Flickr. K jeho používání je nutné mít účet u Yahoo. Jeho založení trvá několik málo vteřin, takže se nejedná o žádnou větší překážku. Bezplatně lze každý kalendářní měsíc nahrát 100 MB fotografií (po max. 10 MB) a 2 videa s délkou do 90 sekund. O významu možnosti nahrát dvě videa lze ale v době YouTube směle pochybovat. Flickr je zaměřen na pravidelné uživatele, kterým postupně navyšuje objem dat, která je možné na něj uložit a nabízí i funkce pro komunitní činnost.

Zajímavostí je propojí s populárním online editorem fotografií Picnikem, což umožní pohodlnou úpravu fotografií až po nahrání na server. Pro nahrávání je možné použít buď oficiální program určený pro Windows a Mac OS, dále nástroje třetích stran (což ocení především uživatelé Linuxu), email nebo webové rozhraní, které je velice dobře použitelné.

flickr.jpg

Ke každému snímku je možné přiřadit poznámky, informace o místě vyfotografování nebo licenci. Zajímavostí je například zobrazení EXIF. Flickr nabízí poměrně pestrou paletu služeb a nástrojů, které by měli učinit práci s albem maximálně snadnou. K dispozici jsou různá dávková zpracování, práce s alby atd. Nejvíce uživatelů ale má šanci zaujmout především orientací na sociální vazby mezi uživateli.

Pokud máte na Flickr přátele, pak se jedná o poměrně dobrou volbu pro fotoalbum. Pokud ale vyžadujete maximální komfort, přehledné ovládání, nebo nahrávání neomezeného množství fotografií poohlédněte se spíše po konkurenci. Ono narůstající místo sice působí dobrým dojmem, ale když uvážíte, že Picasu předeženete za dlouhých jedenáct měsíců maximálního používání...

Čeští uživatelé mohou postrádat lokalizaci do češtiny, většině pak asi nebude vyhovovat prazvláštní ergonometrie a design prostředí Flickr. Přes web se mi navíc snímky zmenšili na 1024 pixelů v delším rozměru fotografie, což také nepovažuji za právě korektní chování. V tom případě nabízí Rajče neomezenou kapacitu při stejné kvalitě a bonusové služby většina uživatelů za tuto výhodu ocení.

Možné je si zakoupit profesionální účet za 25 USD na rok. Za tuto cenu získáte neomezený prostor pro vaše snímky, možnost nahrávat neomezené množství videí (avšak do 90 sekund délky) a některé další drobné služby navíc.

A co další?

Serverů, které nabízejí online fotoalbum, je dnes celá řada na českém i světovém internetu. Výše uvedený přehled se pokusil především nastínit rozložení celkových parametrů služeb. Často jsou online alba stavěna jako doplněk širšího spektra služeb velkých portálů, jak je tomu nakonec u Google či Yahoo. U nás zaujme, můžeme uvést například Centrum, které nabízí podobný obchodní model jako Flickr. Z dalších českých služeb je možné zmínit například eStránky, které mají ale spíše online album jako doplněk nástrojů pro instantní tvorbu webu, ale jsou zajímavé například pro toho, kdo chce snadno vytvořit obyčejný cestopis s dovolené. Dále jednoduchý, ale stále poměrně oblíbený kek a mnohé další.

Ač stále více uživatelů umisťuje své fotografie na Facebook a další sociální sítě, nabízejí online alba stále spoustu služeb navíc a většině z nich se zatím jakýmsi způsobem daří přežívat. Zlatý věk je již zřejmě za nimi a postupně z nich opadá množství nadšených fotografů, věřím však, že především náročnější z nich budou služeb specializovaných online fotoalb využívat i nadále. A pravděpodobně vzhledem k tomu, že budou převládat náročnější uživatelé, poskytovatelé se budou moci projevit na stále lepších a kvalitnějších službách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud