DigiKam: ideální správce fotografií?

30. srpna 2010
TWEET SDÍLET
Profesionální open source správce fotografií s vydařeným editorem snímků. Seznamte se zajímavým softwarem pro Linux.

Požadavky na to, jaké vlastnosti by měl splňovat správce fotografií jsou často velice rozdílné a nalezení optimálního produktu je často dílem subjektivního vkusu více, nežli racionálního kalkulu, který že nástroj bude ten nejvybavenější, nejrychlejší a nejlepší. Přesto ale lze říci, že open source digiKam je nástroj, který funkčně i vzhledově jistě obstojí v konkurenci nejednoho placeného programu, a to i přes to, že ani on se drobnějším nedostatkům nevyhne.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
digiKam nabízí obvyklé schéma ovládání

Aplikace je k dispozici standardně pouze pro Linux a využívá knihovny grafického prostředí KDE. To je pro nejrozšířenější distribuci u nás – Ubuntu – drobný nedostatek, ale i tak běží i na starších počítačích velice svižně. Pokud chcete aplikaci užívat v češtině či slovenštině a používáte grafické prostředí GNOME, musíte si doinstalovat jazykové balíčky pro KDE aplikace ručně. Pokud vás, jako uživatele Windows, zdarma dostupný digiKam zaujme, máte možnost si jej vyzkoušet také, i když v poněkud méně příjemné a výkonné formě.

Program je stabilní a poměrně rychlý. Po této stránce je možné mu máloco vytknout. Podporuje také pluginy, takže jeho funkčnost není omezená tím, co je vloženo do běžné instalace a mnoho chybějících funkcí je případně možné doplnit.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Prohlížení fotografií

Mezi další pozitiva patří skinovatelnost – na výběr je z velkého množství vzhledů, z nichž není problém vybrat si to barevné schéma, které vám bude nejvíce vyhovovat. Pro práci s fotografiemi je ale obecně vhodné užít tmavou podkladovou barvu.

Organizace souborů a prohlížení

digiKam je poměrně podobný českému Zoner Photo Studio. V levém menu naleznete standardně adresářovou strukturu, ve středu obrazovky pak náhled na album, vlevo okno s dalšími informacemi a nahoře poměrně propracované menu.

Levý ovládací panel obsahuje kromě možnosti zobrazení adresářové struktury také nástroje na vyhledávání. To je poměrně variabilní a zajímavé – prohledávat snímky lze samozřejmě podle tagů či data, ale nechybí ani hledání podle místa pořízení (pakliže jste ho snímku zadali, nebo umí váš fotoaparát připojovat GPS metadata), podle klíčových slov nebo pomocí Fuzzi. V tom stačí nakreslit nějaký tvar či zadat barvu; nastavit shodnost a začít vyhledávat. Osobně jsem ale nebyl schopen tento nástroj efektivně využít.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Netradiční i tradiční možnosti vyhledávání, které je jednou ze silných stránek aplikace

Mimo alb (složek) umí aplikace pracovat také s kolekcemi, které mají obsahovat vícero alb, což může některým uživatelům pomoci s organizací snímků. Výhodou kolekcí je také snazší a rychlejší prohledávání, neboť to lze omezit právě například na zvolenou kolekci a zřejmě i přehlednější datová struktura.

Pravé menu umožňuje pracovat s tagy, zobrazuje EXIF, IPTC a XMP informace, název a velikost snímků. Další zobrazuje histogram a ICC profil, což je funkce, která není v běžných prohlížečích úplně obvyklá. Dále je odsud možné přiřazovat snímkům tagy a další informace, pro jejichž lepší správu je k dispozici i přehledný a obsáhlý formulář. Pakliže má fotografie informaci o GPS souřadnicích, tak poslední záložka ukáže na mapě místo jejího pořízení.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Prohlížení EXIF informací v digiKam

V oknu s náhledy je možné se snímky otáčet, přiřazovat jim tagy, přemísťovat je mezi alby nebo otevřít v některém z nainstalovaných grafických programů. Práce je svižná, intuitivní a bezproblémová. Mimo to, lze snímkům přiřadit také určitý počet hvězdiček; například podle spokojenosti s kvalitou dané fotografie.

Editor

Asi nejslabším článkem manažerů fotografií bývá editor. V tomto případě to ale úplně neplatí. Aplikace si na jednu stranu neklade za cíl, aby byla profesionálním nástrojem na tvorbu retuší či pokročilých úprav, na stranu druhou většinu úprav týkajících se snímku jako celku zvládá mimořádně dobře.

Nechybí zde nástroje pro práci s rámečky, práci s textem či základní sada efektů. Nástroje pro obdélníkový výběr jsou více než pohodlné. Jediné v čem zaostává mírně za konkurencí v podobě Google Picasa je poněkud kostnatější vyrovnávání obrázků.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s rámečky je snadná a intuitivní

Jen jako příklad propracovanosti editoru můžeme uvést převod do černobílé barvy. Je ho možné nastavit jedním kliknutím, ale také jsou k dispozici takové detaily, jako je výběr skla, filmu, barevného tónu nebo nastavení křivky v histogramu. A to jak globálně, tak i po jednotlivých barevných kanálech. Editor pracuje velice obstojně a svými možnostmi nastavení nemá mezi zdarma dostupnými aplikacemi mnoho konkurentů.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nastavení jednotlivých efektů je poměrně podrobné.

Další funkce a možnosti

To co může poněkud kazit dojem z digiKam je nedotaženost některých přidaných funkcí. K dispozici je tvorba kalendáře, webových alb či slideshow. Jako příklad je možné uvést webové album. Prvním zklamáním je poměrně malý výběr šablon, které by esteticky vyhovovaly. Typově je jich dostatek ale praktické provedení je u mnohých poměrně slabé. Naopak velice dobře je zpracovaný průvodce tvorby galerií s možnostmi nastavení na velice dobré úrovni. Pochválit lze umístění xml dokumentu i rychlost provedení. Celkový dojem jen sráží ne zcela dobře provedené zmenšení fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Příjemná tvorba webových galerií. Dobrý dojem sráží nedotažené drobnosti

Slideshow je možné nastavit na poměry fotografických manažerů poměrně dobře, efektů je k dispozici dostatek a opět potěší mimořádně podrobné možnosti nastavení. Jen zamrzí nemožnost výsledek exportovat. Například jako video nebo i jen interně použitelný soubor.

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost
Detailní nastavení slideshow a změněný skin aplikace

Závěr

digiKam má poměrně bohaté možnosti exportu i importu. Nechybí podpora RAW nebo velice dobře udělané dávkové zpracování snímků. Celkově lze nedostatky hledat jen obtížně. Až na drobné nedotaženosti v oblasti přidaných funkcí je celkový dojem z programu veskrze pozitivní. Nabízí pokročilé metody vyhledávání a mimořádně dobrý editor snímků. Pokud užíváte grafické prostředí KDE, pak bude pro vás zřejmě jasnou volbou. Uživatelé GNOME se musí připravit na to, že ne vše pojede optimálně správně hned a postupně budou muset svůj systém doplnit několika dalšími balíčky.

Témata článku: Fotografický software, Testy


WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid