DigiArena v uplynulých sedmi dnech - největší čip na světe má 111MPx

DigiArena v uplynulých sedmi dnech - největší čip na světe má 111MPx

V tomto týdnu jste na stránkách DigiAreny mohli najít nejen nový ceník fotografií, ale i jedno první foto a jeden první pohled na nový přístroj. Dále jste si mohli přečíst o výstavě v pražském Rudolfinu a ukázali jsme vám něco málo práce s GIMPem, nezapomněli jsme ani na pravidelnou fotografii týdne a na závěr vás čeká recenze Sony H5.

Zásluhy za velmi přínosný počin na poli fotografických výstav patří Rudolfinu. Právě to poskytlo své prostory velkoformátovým snímkům Rineke Dijkstra, které by se do sálů menších, než kterými Rudolfinum disponuje, ani nehodily. Výstavou této nizozemské fotografky se můžete pokochat až do 27. srpna.

Hewlett-Packard uvedla na trh dvě nová multifunkční zařízení, která sdružují skener, tiskárnu i kopírku v jednom. Jak HP Photosmart C3180 tak HP Photosmart C4180 používají inkoustové kazety HP Vivera. Díky této technologii by vytištěné fotografie neměly vyblednout několik nejbližších desetiletí.

Společnost Sanyo uvádí na český a slovenský trh speciální nabíječku, která je schopná nabít dodané akumulátory za zhruba patnáct minut. To je umožněno novou konstrukcí akumulátorů, která zabraňuje přehřívání článků.

První foto s novým Samsungem Digimax i6 nám přinesla Martina Čížková. Šestimegapixelový ultrakompakt je vybaven 2,5 palcovým LCD displejem, objektivem 39-117mm a umožňuje přehrávat video i hudbu.

Pokud se zajímáte o lov divoké zvěře z pohledu pacifisty-fotografa, určitě byste neměli minout diskuzi o výběru správné zrcadlovky na váš lov. V diskuzi najdete názory té i oné strany, zaryté zastánce několika značek a jako nádavek i link na další informace.

Výrobní linky společnosti Kodak opustil nový fotoaparát - Kodak EasyShare P712. Přístroj by měl být nástupcem modelů P850 a P880. Výrobce slibuje u tohoto modelu mnoho novinek a my jsme vám přinesli první pohled.

Panasonic představil dvě čtečky paměťových karet. Oba modely jsou kompatibilní s novým formátem paměťových karet SDHC.

Aktuální přehled cen digitálních fotoaparátů přinesla na vaše monitory Hanka Sokoltová. V ceníku najdete pár novinek, mnoho slev a několik málo zdražení.

Společnost DALSA Semiconductor oznámila, že se jí podařilo vyvinout snímač s rozlišením větším než 111MPx. Tento čip byl vyvinut pro astronomické účely. Společnost Omnivision zase představila opačný extrém - nejmenší snímač na světě. Čip je určen pro lékařství a jeho rozměry jsou necelých 5mm čtverečních.

Značka Case Logic uvedla na trh novou řadu QPB pouzder, označovanou jako „quick draw camera cases“, tedy pouzdra na fotoaparáty s možností otevření rychlým tahem. Díky tomu se nestane, že byste při vyndávání digitálu z pouzdra promeškali neopakovatelný okamžik z vaší dovolené.

Mnozí z vás již patrně objevili grafický editor GIMP, který se může stát zdatnou náhradou některého z konkurenčních placených grafických programů. Nyní vám přinášíme jednoduchý návod, jak v GIMPu jednoduše seskládat více snímků na jednu stránku tak, abyste ji mohli bez problémů vytisknout.

O nové zrcadlovce z dílen firmy Panasonic jsme vás již informovali. Teprve nyní ale výrobce zveřejnil technické parametry digitální zrcadlovky Lumix DMC-L1.

Stejně jako minulý týden, i tentokrát vám přinášíme pohled do kutilského koutku. Chcete-li si poměrně jednoduchým způsobem vyrobit shift-objektiv, rozhodně nepřehlédněte náš článek.

Je to zhruba týden, co Google spustil pro omezený počet testerů novou službu Picasa Web Albums. Doslova na několik kliknutí lze vytvořit s využitím programu Picasa jednoduchou webovou galerii z vašich fotografií. Funkce jsou sice spíše základní, pro řadu uživatelů však mohou být dostačující.

Nemůže chybět ani další pravidelná rubrika - fotografie týdne. Vybírali jsme z mnoha snímků, nakonec však jako jasný vítěz skončil příběh žárovky s názvem "Setrvačnost", který stvořil kolega fotograf v naší fotogalerii známý pod přezdívkou "siloto".

siloto - Setrvačnost
siloto - Setrvačnost

A na závěr jsme vám dnes přinesli recenzi fotoaparátu Sony H5.

Určitě si přečtěte

Články odjinud