DigiArena po sedmi dnech - s Pentaxem pod vodu

20. srpna 2006
TWEET SDÍLET
DigiArena po sedmi dnech - s Pentaxem pod vodu
Důkazem toho, že tento týden nebyl nabitý událostmi méně než který jiný vás dozajista přesvědčí nejen tento článek, ale také ostatní informace, které jsme pro vás během týdne přichystali. Nechyběla recenze, několik rad a nezbytný přehled cen.

Recenze nového Pentaxe je doplněna prvním pohledem na několik kompaktů od Kodaku či fotoškolou "Jak na to v GIMPu". Pochopitelně nechyběla ani fotografie týdne nebo přehled cen digitálních fotoaparátů, ve kterém se dokonce objevila i nová zrcadlovka od Nikonu - D80ka.

Recenze: Pentax Optio T10 a jeho touchscreen
Jedním z důkazů toho, že se displeje digitálních fotoaparátů stále zvětšují je právě Pentax Optio T10. Tento model je kromě mnoha jiných, dnes už celkem obvyklých funkcí, vybaven i touchscreenem. Jaký však je doopravdy - to vám ukázala recenze naší ostřílené recenzentky Lenky Lindnerové.

Nová galerie v Praze
Novou galerii v pražské Kamzíkově ulici v domě U bílé růže otevřel svaz českých fotografů. Tato galerie, jejíž činnost byla zahájena výstavou "Praha dříve a nyní", bude sloužit nejen k pořádání výstav, ale třeba i workshopům nebo zajímavým besedám.

Plný pytel Kodaků
Podobně jako mnoho jiných výrobců digitálních fotoaparátů, ani Kodak nevydržel do začátku letošní Photokiny a představil hned čtyři nové kompakty. Jedním z nich je zástupce dvouobjektivové V-řady. Zbývající tři digitály patří do základní řady - "céčkové".

Aktualizace firmware pro Pentax K100D
Pentax uvolnil aktualizaci pro digitální zrcadlovku K100D, která přináší jedno zásadní zlepšení - podporu paměťových karet SDHC.

Přehled cen digitálů (týden 33.) - Nikon D80 konečně v prodeji
První dva prodejci přidali do svých ceníků novou zrcadlovku D80 od Nikonu. I přesto však tento nový model dříve než 20. září pravděpodobně neseženete. V přehledu cen jinak panoval vcelku klid - obvyklá směska nových modelů, několika zdražení a tento koktejl by nebyl úplný ani bez několika slev.

Kreditkarta od Casia
Nový model od Casia, EX-S770 se vyznačuje stejně jako jeho ostatní "bratříčci" v S-kové řadě štíhlým tělem a elegantním designem. Podobně jako u ostatních letošních novinek, i S770 je osazena snímačem o velikosti 1/2,5" s rozlišením 7,2 Mpx. Objektiv má trojnásobný optický zoom s rozsahem 38–114 mm (ekvivalent kinofilmu) a průměrnou světelnost F2,7–5,2.

GIMP - rovnáme padající budovy
Ve fotoškole Jiřího Steigera jsme se tento týden zabývali rovnáním perspektivy, která na snímcích způsobuje povětšinou nechtěný a mnohdy i nepěkný vedlejší efekt - padající budovy. Jak to provést, aby vaše snímky vypadaly hezky, se dozvíte ve článku.

Výstava snímků Jiřího Saudka byla prodloužena
Výstava snímků Jana Saudka v pražském domě U bílého jednorožce byla prodloužena až do konce srpna. O tom, že na této výstavě nasytíte nejen oko, ale i duši, vás může přesvědčit například fakt, že první zprávu o výstavě toho nejlepšího z oka a fotoaparátu páně Saudkova jsme vám přinesli již v lednu letošního roku.

První foto s Fujifilmem FinePix F30
Jak se už v několika případech potvrdilo, ne každá novinka je lepší než její předchůdce. Nový FinePix F30 od Fujifilmu je sice důstojným následovníkem FinePixu F11, díky výborné obrazové kvalitě na základní ISO, jeho výstupy při vysoké citlivosti jsou však velkým zklamáním.

Pod-vodník od Pentaxe
Ačkoliv by se tomu tak mohlo zdát z nadpisu tohoto odstavečku, nejde o žádný podfuk na zákazníky ze strany společnosti Pentax ani nikoho dalšího - řeč je o novém, vodotěsném kompaktu Pentax Optio W20. Oznámení a základní informace o této novince na trhu digitálních fotoaparátů naleznete v našem článku.

Pět cen pro Sony
Udělení bezprecedentních pěti cen EISA pro Sony vyzdvihlo originální pojetí spotřebního hardwaru a softwaru této společnosti. O jaké produkty šlo a co to vlastně EISA je se dozvíte v našem pátečním článku.

Fotografie týdne
Ani v tomto týdnu jsme nezaponěli na naši již vcelku pravidelnou rubriku, kterou je fotografie týdne. Tento prázdninový snímek chaloupky zrcadlící se v lehce rozvlněném potůčku zcela zaslouženě získává pro Petru další titul fotografie týdne, k čemuž jí srdečně gratulujeme.

Klepněte pro větší obrázek
Petra Kučerová - Chaloupka

Dlouhooký Samsung Pro 815 (recenze)
Firma Samsung již začátkem podzimu minulého roku představila svůj první ultrazoom. A našlápla rovnou rázným krokem. Aparát je tzv.EVF digitál velmi podobný zrcadlovce. Jedním ze společných znaků je například horní stavový displej. Shodné rysy se najdou i ve vybavenosti.Nenechte si ujít naši podrobnou recenzi.

Témata článku: Pentax, O DIGIareně

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

Adam Kos

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

5 tipů jak vyfotit novoroční ohňostroj

5 tipů jak vyfotit novoroční ohňostroj

S odchodem starého roku a příchodem nového roku jsou obvykle spojeny bujaré oslavy, vrcholící ohnivou a světelnou show. Víte jak si ohňostroj vyfotit?

5 Petr Březina

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Jan Amos Komenský ve svých spisech opakovaně zdůrazňuje dva podstatné motivy – totiž harmonii světa a pansofii, což jsou ale témata, která spolu úzce souvisí.

Michal Černý