DIGI 8/04 je na trafikách!

DIGI 8/04 je na trafikách!

Poslední letošní DIGI je na trafikách. Dozvíte se v něm, jaké rozlišení by měl mít váš digitální fotoaparát, naučíte se fotografovat zimu, kreativně využívat čas závěrky a ukážeme vám, jak důležitý je stativ. Vedle toho budete moci poznat nové trendy ve světové fotografii. I tentokrát přinášíme rozhovory se zajímavými tvůrci: se světově proslulým Ivanem Pinkavou a Ditou Pepe.

Kolik megapixelů nutně potřebujete?
Digitální fotoaparáty prošly za posledních pár let bouřlivým vývojem. Pokrok je nejpatrnější v prudce stoupajícím rozlišení snímačů. První 2Mpx digitály byly před pouhými šesti lety senzací, před čtyřmi lety se tvrdilo, že zvyšovat rozlišení nad čtyři megapixely již nebude pro běžné fotografy třeba. Poradíme vám, jaké rozlišení je učeno právě vám.


 

Magie zimního království
Fotografování během zimy není samostatnou fotografickou disciplínou. Různé žánry, jako krajinářská fotografie, reportáž, portrét či akt, řeší v tomto ročním období stejné technické problémy a naopak těží z obdobných efektů. Fotograf se během zimy musí vyrovnat s často nepřijatelným kontrastem mezi temnými stíny a přezářeným sněhem. Komplikace bude působit i teplota pod bodem mrazu, při které leckterý přístroj zatuhne. Žádná z jmenovaných potíží však nedokáže tvůrčího člověka odradit.

 
 
 
undefined 

Test sedmimegových digitálů
Letošní léto přineslo digitálnímu světu sedmimegapixelový snímací čip. Z aktuálního sortimentu se nám do srovnávacího testu podařilo zařadit sedm přístrojů, které se ucházejí o vaši přízeň.

 
 

Jak kreativně využít čas závěrky
Pokud patříte mezi příznivce automatických expozičních režimů, zbystřete pozornost. Možná budete překvapeni, o jaké kreativní možnosti se ochuzujete. Doba expozice totiž nehraje pouze druhé housle nastavené cloně, jak by se mohlo zdát. Ve skutečnosti se s časem závěrky dá překvapivě kouzlit víc než s hloubkou ostrosti.

 
 

S jistotou ostrosti – jak a kdy použít stativ
Představa, že stativ je vhodný pouze pro statickou noční fotografii, není úplně pravdivá. Právě naopak, tuto v amatérské fotografii nepříliš používanou pomůcku může fotograf nasadit nejen jako podporu pro nejistou ruku, ale i v mnoha běžných situacích. Stativ podstatně rozšíří jeho tvůrčí možnosti.

 

Fotografické události v Paříži
Postavení francouzské metropole jako evropského centra fotografie v listopadu posílily festival Měsíc fotografie a veletrh Paris Photo. Zatímco však festival potvrdil, že ztrácí na významu a už zdaleka není ten nejlepší a nejvýznamnější na světě, Paris Photo znovu dokázalo, že mezi veletrhy s fotografiemi mu takové přívlastky právem patří. Reportáž z Paris Phota a festivalu přináší Vladimír Birgus.

 
 

Rozhovor s Ivanem Pinkavou
Výstava Heroes konaná v Galerii Rudolfinum vzbudila před časem značnou pozornost. V době, kdy bývá fotografie vnímána jako bezmyšlenkovité jednání s cílem zachytit téměř cokoli, přišel fotograf Ivan Pinkava s precizními a promyšlenými „obrazy“ lidí.

 
 
 

Jak zachytit tmu?
Pro různé fotografické žánry se hodí odlišné fotografické materiály. Statická fotografie a krajina vyžaduje materiály s nízkou citlivostí, akční snímky si naopak žádají citlivější film. Specifickým odvětvím je fotografie z prostředí koncertních a divadelních sálů, kde je většinou citelný nedostatek světla. Tento problém řeší vysoce citlivé filmy. My jsme se do terénu vypravili s černobílým kinofilmem Ilford Delta 3200 Professional, který je určen právě pro focení „ve tmě“.

 
 

V Galerii čtenářů někteří z vás najdou své snímky

 
 

Technika

Megarecenze: Nikon Coolpix 8400
Nikon Coolpix 8400 pokračuje podobně jako jeho pětimegapixelový předchůdce s označením 5400 v trendu širokoúhlých objektivů. Ohnisko začínající na 24 milimetrech jsme u digitálních kompaktů doposud neviděli. Pro krajinnou fotografii hovoří také rozlišení 8 Mpx.

 
 

Recenze digitálních fotoaparátů - HP Photosmart M307 a Casio Exilim EX-Z55, duel inkoustových fototiskáren Canon Bubble Jet i9950 vs. Epson Stylus Photo 2100, recenze profesionálního kinofilmového kompaktu Ricoh GR1v a blesku Nikon Speedlight SB-800.

 
 
 

Přehled stolních skenerů s dianástavcem

 

Cestopis: Od polárního kruhu do Bullerbynu
Vydá-li se Nor z Tromso do Osla, znamená to, že musí překonat vzdálenost téměř dvou tisíc kilometrů. Velmi často volí cestu přes Švédsko, která je rychlejší. Švédské silnice jsou lepší a povolená rychlost vyšší. Při zpáteční cestě z Lofot jsme také zvolili tuto variantu a spěchajíce na jih, minuli jsme množství míst hodných navštívení. Podařilo se nám však poznat několik národních parků a dostat se až do Bullerbynu.

undefined 
 
 

Kultura: recenze a přehled výstav, představení fotografické tvorby Vojtěcha Slámy

 


Rozhovor s Ditou Pepe
Dita Pepe se proslavila souborem autoportrétů, na nichž se snažila oblečením, líčením i rekvizitami zapadnout do různých prostředí. Dnes tvoří ve dvojici se svým partnerem Petrem Hrubešem. Jejich současná tvorba se snaží o nový pohled na fotografování módy.

 

Fotoškola

V Tipech odborníků se dozvíte, jak profesionálové posoudili tvorbu některých z vás.

 

Vyberte si počasí - úprava šedivého snímku
Zákonem schválnosti je, že pokud máte příležitost pořídit neopakovatelný snímek, zpravidla vám nepřeje počasí. Nejméně příjemné je to na cestách, když se na fotografované místo již neplánujete vrátit. V nadcházejícím zimním období budou pošmourné dny četnější než ty prosluněné, fotoaparát však doma nechávat nemusíte.

 

Jak vytvořit vlastní kalendář
Na přelomu roku bývá v obchodech na výběr nespočet kalendářů s nejrůznějšími náměty. Žádný z nich se však nevyrovná tomu, který si vyrobíte sami z vlastních fotografií. K vytvoření jednoduchého kalendáře nepotřebujete být zkušeným grafikem, Zoner Media Photo Studio 7 zvládne většinu práce za vás.

 

Dále se dozvíte, jak pracovat s vrstvami v Adobe Photoshopu CS a jak zmírnit digitální šum v Zoner Media Exploreru 6.

Video
Recenze videokamer JVC GR-D33E a Sony DCR-HC1000E

 

Kompozice videa s použitím klíčování
Jestliže spatříme na televizní obrazovce moderátora ve virtuálním sportovním studiu, rosničku a za ní meteorologickou mapu Evropy nebo akčního hrdinu, kterému nad hlavou prolétává automobil, lze skoro s jistotou říci, že tyto efekty byly pořízeny metodou natáčení proti modrému pozadí s následným klíčováním.Určitě si přečtěte

Články odjinud