DiCAPac: S foťákem pod hladinu! (video)

Hledáte podvodní pouzdro pro dovolenkové snímky a nechcete drahé, pro jediný typ fotoaparátu? Zkuste to levné a jedoduché.

Jistě jste někdy zatoužili po podvodních snímcích z dovolené, video sekvencí vašeho potomka jak se učí plavat přímo z bazénu, nebo jen po několika snímcích vašich milovaných rybiček v akváriu. Právě pro tyto a mnoho dalších účelů jsou zde podvodní pouzdra. Tyto produkty však bývají většinou určeny pro konkrétní typ fotoaparátu a jejich ceny leckdy dosahují k cenám samotných aparátů.

Víte již při výběru fotoparátu, že budete chtít občas s foťákem do vody za dětmi, či si toužíte vyzkoušet focení pod hladinou moře? Pak určitě lepší a zajímavější volbou jsou odolné a vodotěsné fotoparáty (zpravidla zvládají 10 m), které většina výrobců fotoaparátů nabízí. Samostatná pouzdra určená pro přesný typ kompaktu jsou pak obvykle spíše drahým doplňkem pro náročnější, ale ta určená pro podvodní fotografování jsou velmi odolná a zvládají i 30 m hloubky.

Pokud ale fotoaparát již máte, chystáte se vyrazit na pláž či plánujete sjet řeku, nebo jednoduše jen pořebujete mít jistotu, že se vašemu fotoparátu nic nestane, pak své místo zde mají pozdra jednoduchá, plastová. A právě zajímavou volbou mohou být pouzdra Alfa od společnosti DiCAPac – jsou univerzální a se dají pořídit levně.

Klepněte pro větší obrázek
Podvodní pouzdra DiCAPac Alfa

Co je DiCAPac?

Zde by bylo zbytečné psát již napsané, tudíž si dovolím citovat webové stránky www.dicapac.cz
„DiCAPac jsou ochranná vodotěsná pouzdra, která ochrání váš kompaktní fotoaparát, zrcadlovku, telefon, MP3 přehrávač nebo jiné drobnější předměty, které musí zůstat za všech okolností v suchu. Ochranná pouzdra DiCAPac splňují přísnou japonskou normu JIS IPX8, kdy byla pouzdra po dobu 30 minut vystavena tlaku 0,5 Mpa a jsou tak schopná veškerou techniku ochránit minimálně do hloubky 5 m. Řada pouzder jde ale ještě dál a umožňuje potápění až do hloubky 10 m. Ochranná pouzdra ale nejsou určená jen pro fandy potápění. Stejně dobře dokáží ale pouzdra DiCAPac ochránit vaše drahocené přístroje před sněhem, vlhkem, prachem nebo dalšími nepříznivými vlivy, které by mohly mít na citlivé elektronické přístroje fatální účinek.“

Nejen pod vodu

Ano, pouzdra jsou sice označena primárně jako podvodní, ale jejich využití může být mnohem pestřejší. Existují situace kdy je aparát ohrožen vodou a nemusí nutně být ponořen. Zářným příkladem budiž fotografování hrajících si děti na pláži či v bazénu. Také snímky v dešti mohou být pro většinu fotoaparátů fatální. Díky podobným ochranným pouzdrům lze řešit i tento problém. Stejně tak nám toto pouzdro aparát ochrání před prachem či pískem na naši tropické dovolené.

Klepněte pro větší obrázek
Pouzdra najdou širší využití než jen fotografování pod vodou

Čím jsme chráněni?

Jak již bylo zmíněno výše, pouzdra splňují japonskou normu IPX8. Ovšem jak je to v praxi? Přesné typy jednotlivých části obalu se mi nepodařilo dohledat, avšak zmínit lze rozhodně spolehlivý uzavírací mechanismus. Přístroj, který umístíme do obalu je chráněn clip uzávěrem, suchým zipem a několika násobným přeložením plastu. Objektiv je pak chráněn gumovým odnímatelným tubusem. I přes mnohonásobné ochrany výrobce důrazně doporučuje provést test na unikající vzduch, před vložením samotného aparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Test bez fotoaparátu | Detail tubusu objektivu | Systém uzavíraní pouzdra

Testujeme (video)

I přes značnou důvěru, kterou v nás pouzdro vzbudilo a úspěšný test bez fotoaparátu, nenašel se nikdo kdo by obětovat svůj kompaktní aparát pro ostré testování. V šuplíku se naštěstí našel stařičký a funkční Olympus FE-100, takže byl k testu použit on. Bohužel jeho rozlišení ani nahrávací schopnosti nepatří dnes ani k průměru, nicméně pro ilustraci jistě dostačuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podvodní snímky pořízené aparátem Olympus FE-100 v pouzdře DiCAPac Alfa
Klepněte pro větší obrázek
Snímek "na suchu", aparát stále v podvodním pouzdře

Ostrý test proběhl v kašně u Nové auly v areálu Vysoké školy Báňské v Ostravě. Voda nebyla příliš znečištěna (rozhodně méně než v jezírku před bývalým sídlem CPress), ale i přesto jsou snímky značně zelené a rozzostřené. Zda-li je na vině pomalý autofokus nebo silnější proudy v kašně těžko říci, nicméně je patrné, že pro podvodní snímky nejsou kompaktní aparáty vůbec vhodné. Poslední snímek v galerii byl pořízen již na suchu, avšak stále v pouzdře. Roli jednoduché a levné ochrany před stříkající vodou, prachem či pískem, tedy pouzdra plní na výbornou.

Jako bonus pro naše věrné čtenáře se nám podařilo dohodnout speciální slevu: pokud si pouzdro objednáte do konce srpna a při objednávce coby slevový kupón zadáte heslo „digiarena“, dostanete slevu 50 Kč na libovolné pouzdro DiCaPac – tedy ne jen na testované modely, ale i na vodotěsná pozdra třeba pro vaši zrcadlovku nebo klasickou videokameru.

Témata článku: Technika, Testy, První pohled


Kultovní Splinter Cell se vrací, Ubisoft konečně dává pokračování zelenou

Kultovní Splinter Cell se vrací, Ubisoft konečně dává pokračování zelenou

Po téměř deseti letech se Sam Fisher vrátí na naše obrazovky.

Michal Maliarov
UbisoftAkce
Komunita opět vyhrabala pár detailů o nadcházející sbírce GTA Trilogy

Komunita opět vyhrabala pár detailů o nadcházející sbírce GTA Trilogy

Rockstar je zatím na informace velmi shovívaný, datamineři ale nespí.

Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAAkce
Zahrajte si šílenou arkádu Riders Republic po celý týden zadarmo

Zahrajte si šílenou arkádu Riders Republic po celý týden zadarmo

Nestihli jste nedávný trial? Nevadí!

Michal Maliarov
Riders RepublicUbisoft
Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Kamery Tapo jsou zajímavé svou cenou, funkcionalitou, ale i jednoduchostí. Stejně je tomu i u modelu, který je určený pro provoz ve venkovním prostředí, aby vám mohl ohlídat třeba dům či chatu.

Antonín Trčálek
KameraBezpečnost