25
Fotogalerie

Desítka v kapse: Nikon P5000 (první dojmy)

Měsíc po oficiálním ohlášení vyspělého Coolpixe P5000 jsme obdrželi jeden z předprodukčních vzorků, přinášíme vám první dojmy.

Desetimegový přírůstek do vyšší střední třídy kompaktů, Nikon Coolpix P5000, mi byl už na první pohled, tedy z produktových fotografií, sympatický. Ani praxe tyto emoce nevyvrátila – fotoaparát má výbornou ergonomii držení, s gripem a ploškou pro palec na zadní stěně opatřenými gumovým protiskluzným povrchem. Stejně jako přímý konkurent, taktéž 10Mpx Canon PowerShot G7, i Coolpix P5000 si zakládá na magnéziovém těle.

P01-01.jpg
Fotoaparát má na svou třídu poměrně malé rozměry a nízkou hmotnost

Coolpix P5000 je v plné zbroji s režimy P/A/S/M. Jeho firemní optika s 3,6× zoomem odpovídá rozsahu 36–126 mm, k pozitivům náleží integrace optického obrazového stabilizátoru. Funkcemi se to u tohoto kapesního společníka jen hemží. Pod tlačítkem Menu najdete klasické nastavení jako je kvalita a velikost obrazu, způsob měření, expoziční bracketing, jednotlivý nebo kontinuální autofokus, korekce blesku, barevné efekty a samozřejmě vyvážení bílé včetně uživatelské kalibrace.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: CCD, 1/1,8", 10 Mpx
  • max. výst rozlišení: 3 648 × 2 736 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektiv: 36–126 mm, F2,7–5,3
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 230 000 obr. bodů
  • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
  • video: 640 × 480 px při frekvenci 30 sn./s, ozvučené
  • rozměry: 98 × 64 × 41 mm, 200 g

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

K dispozici je také manuálně nastavitelná citlivost až ISO 2 000, ale také ISO 3 200 v nižším rozlišení. Výbornou vlastností je výběr vlastního zaostřovacího bodu v matici 9 × 11 bodů, k mání je tedy 99 možností. K nadstandardu v této třídě patří tzv. udržení pevné clony, samozřejmě v režimu priority clony.

Režim Set Up, který aktivujete na horním otočném voliči, nabízí nastavení textového nebo „symbolového“ menu, aktivaci redukce vibrací, pomocné přisvětlovací lampy či možnost uložit pod tlačítko Fn vlastní nastavení (na výběr je citlivost, kvalita obrazu, velikost obrazu, vyvážení bílé a redukce vibrací).

P02-01.jpg
Ovládací prvky jsou rozmístěny po obou stranách displeje, nechybí ani průhledový hledáček

Výborným pomocníkem pro ovládání je otočné kolečko na horní stěně, které funguje jako u zrcadlovek. Pro nastavení některých funkcí potřebujete obě ruce: například výběr scénických režimů provádíte stiskem tlačítka Fn a zároveň otáčením výše zmíněného kolečka. Tento postup je nutný provést také např. při výběru nastavení videosekvencí (jejich velikost, případně barevné vyobrazení). 

Při komponování obrazu vám může dobře posloužit pomocná mřížka, velkou záhadou (pro tuto třídu digitálů!) je však absence reálného histogramu, bez kterého se v obtížnějších světelných situacích obejdete stěží. Fotoaparátu by slušel také surový formát RAW, ten mu ale nebyl dopřán – touto lahůdkou mimochodem nedisponuje ani zmiňovaný PowerShot G7 od Canonu.

P03-01.jpg
Neodmyslitelnou součástí vyšší střední třídy digitálů jsou sáňky na blesk

I když jsme drželi v rukou teprve prototyp, jeho optika měla – zejména na širokém ohnisku –dobré rozlišení, přístroj byl schopen vykreslit dostatečné množství detailů. Zároveň jsme však na ohnisko 36 mm zaznamenali výraznější soudkovité sférické zkreslení.

01_výřez.jpg 02_výřez.jpg
Výřez ze středu testovacího obrazce při 100% zvětšení, vlevo široké ohnisko, vpravo dlouhé ohnisko
03.jpg 04.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka 3,6× rozsahu zoomu, zleva ohnisko 36 a 126 mm

V objemu námi pořízených záběrů se vyskytlo pouze minimum snímků, které by byly poznačeny chromatickou vadou. Nezbývá dodat, že i na uváděných snímcích je zřetelná pouze v malém rozsahu, a to navíc jen při zvětšení 1:1.

05.jpg 06.jpg
max. velikost | max. velikost
07.jpg 08.jpg
max. velikost | max. velikost
Na těchto snímcích si můžete všimnout jen sotva znatelné barevné aberace

Přestože můžeme počítat ještě s drobnými vylepšeními firmwaru, i tak jsme u tohoto předprodukčního modelu zaznamenali příjemné chování z hlediska šumu. Na snímcích se sice již od ISO 200 vyskytuje jemný šum, ne však nehezky barevný. Dokonce snímky pořízené na ISO 1 600 a 2 000 nejsou takzvaně k zahození – zcela jistě by z nich bylo možné vytisknout obstojný snímek tradičního formátu 9 × 13 cm.

Fotoaparát šum nevyhlazuje do úplné ztráty detailů, tedy na rozdíl od některých kapesních modelů konkurenčních výrobců (všechny snímky jsme pořídili s nastavením vypnuté redukce šumu).

09.jpg 10.jpg
max. velikost | max. velikost
11.jpg 12.jpg
max. velikost | max. velikost
13.jpg
max. velikost
Postupně ISO 200, 400, 800, 1 600 a 2 000

Zatímco jsme se u některých předchozích kompaktů od Nikonu setkali se žlutým nádechem u pleťových barev (zejména při použití blesku), model Coolpix P5000 vykazuje přirozené barevné podání.

14.jpg 15.jpg 16.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zleva pleťové odstíny v interiéru s bleskem, v exteriéru s bleskem a bez blesku

Další demosnímky:

17.jpg 18.jpg
max. velikost | max. velikost
19.jpg 20.jpg
max. velikost | max. velikost
21.jpg
max. velikost

Užitnou hodnotu fotoaparátu lze rozšířit externím bleskem nebo optickými konvertory. My pro vás současně s fotoaparátem testujeme volitelný externí blesk Nikon SB-400.

P04-01.jpg
S nasazeným externím bleskem je fotoaparát „šmrncovní“

Na závěr jste jistě zvědavi, za jakou cenu bude Coolpix P5000 k dostání. Předpokládáme, že se oficiálně nevyhoupne nad 10 000 Kč, v internetových obchodech je nabízen za 8 590 Kč. Jakmile obdržíme ostrou verzi tohoto Coolpixu, přineseme vám podrobnou recenzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud