Dědictví fotografie třikrát jinak

20. září 2006
TWEET SDÍLET
Po delší odmlce vám přinášíme opět přehled výstav, jejichž návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít. Dvě výstavy se konají v brněnských výstavních domech, třetí je pak putovní soubor fotografií, za nímž se můžete vydat do blízkého Slavkova a navštívit i tamní zámek.

Ivan Lutterer: Panoramatické fotografie 1984-1991

Do Domu umění zve návštěvníky opravdu raritní výstava. Byla totiž pořízena fotoaparátem, jehož spoušť mačkala legenda české fotografie – Josef Sudek. Štafetou z pozůstalosti tohoto umělce se Kodak Panoram z rozmezí let 1894-1904 dostal k Ivanu Luttererovi.

Klepněte pro větší obrázek

Dům umění vystavuje Luttererovy panoramatické fotografie města. „Pro Lutterera byla příznačná soustředěnost a pečlivost. Jeho tématy byla dětská hřiště, město a ostrovy,“ vzpomíná na fotografa jeho přítel Jaroslav Bárta. Vystavený soubor panoramatických fotografií je výběrem z rozsáhlého souboru 2957 negativů - pro výstavu v Domě umění města Brna jej připravilo sdružení České foto, jehož byl Ivan Lutterer zakládajícím členem od roku 1995.

Klepněte pro větší obrázek

Jeho první panoramata vznikala na sídlišti Spořilov, na Vinohradech a v okolních čtvrtích. Neutěšená městská zákoutí zachycuje s jejich autentickou prázdnotou a syrovostí, bez záměru je jakkoli estetizovat či zdůrazňovat jiné aspekty: „Chtěl bych vyfotit tu nejobyčejnější českou všednost, průměrnost a šeď, která je na každém kroku, a která pro mě znamená život tady. Historie prorůstající současností i naopak, město, krajinu, lidi...,“ tak autor ve svém deníku formuloval motivaci vzniku panoramatických fotografií a současně těmito poznámkami charakterizoval výsledné fotografie.

Klepněte pro větší obrázek

Luttererův osud skončil před pěti lety v americkém Rochesteru za nevyjasněných okolností. Jedna verze tvrdí, že fotograf spáchal sebevraždu pod vlivem deprese z teroristického útoku na World Trade Center, Bárta však o této verzi není přesvědčený. „Nenechal dopis na rozloučenou, a když ho našli, obsah jeho počítače byl smazaný,“ uvádí důvody svých pochyb.

Dům umění, 6. září – 15. října, otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hod. Ve středu volný vstup.

Dorit Margreiter: 10104 Angelo View Drive

Konceptuální výstavu, kterou tvoří několik fotografií a sedmiminutová videosmyčka, udělala rakouské umělkyni Dorit Margreiter Moravská galerie v Brně. V prostoru Camera v Uměleckoprůmyslovém paláci představuje Margreiter hollywoodský dům stojící na adrese, podle níž se celá výstava jmenuje.

„Šlo mi hlavně o to zachytit pozdně moderní architekturu,“ říká Margreiter. Dům je mimo jiné unikátní v tom, že v něm Hollywood natočil několik filmů: bondovkou Diamonds Are Forever s Jamesem Bondem počínaje, přes kultovního Big Lebowského a Charlieho andílky konče. Dům na Angelo View Drive přitom „hrál“ zápornou úlohu, sídlili v něm vždy hlavní padouši.

Klepněte pro větší obrázek

„Dorit Margreiter proměnila výstavní prostor Camery v "black box", v místo mimo čas a prostor, v němž se proplétá produkce s reprodukcí. V jedné části tohoto prostoru-neprostoru je na vznášející se transparentní plátno promítán 16mm film. Druhá část je naplněná velkoformátovými fotografiemi, záběry, jenž máme možnost rovněž spatřit ve filmu. Ve srovnání s klasickým promítáním zakoušejí diváci na výstavě Dorit Margreiter cosi jako obrácený filmový scénář, tady se produkce a reprodukce prostupují, jsou provázány do složité sítě vztahů. Jinak řečeno divák je konfrontován s permanentně se měnícími hladinami reprezentace, což vyvolává otázky po dosahu médií a po produkci různých schémat a šablon, které jsou s existencí médií dnes svázány,“ popsal výstavu její kurátor Jiří Pátek.

Uměleckoprůmyslové muzeum, 8. září – 30. listopadu, otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hod.

Fotovýstava Ligy za práva vozíčkárů - Život nejen na kolech

Pod tímto názvem probíhá v současné době putovní výstava Ligy za práva vozíčkářů, sestavená z vítězných prací stejnojmenné fotografické soutěže. Autoři s postižením i bez něj se této akce zúčastňují už od roku 1997. Do 1. října 2006 hostí výstavu zámek ve Slavkově u Brna.

Klepněte pro větší obrázek
Jediný společník, Foto: Blanka Nováková

Patnáct barevných a patnáct černobílých fotografií formátu A3 ve dvou místnostech slavkovského zámku zachycuje momentky z každodenního života lidí, kteří nesou handicap tělesného postižení. Snímky vyzařují celou škálu emocí – jak pozitivních, tak také negativních: smutek, osamocení a melancholii v očích starých lidí upoutaných na vozík, ale také radost, která se zračí ve tvářích dětem a mladým lidem, jimž těžká rána osudu nedokázala vzít snahu užívat si života a žít normálně.

Klepněte pro větší obrázek
Nemůže ..., Foto: Matyáš Vacek

Zatímco snímky vyvedené v černobílé škále působí na diváka spíše uměleckým, nostalgickým dojmem, barevné fotografie jsou takřka dokumentární. Zobrazují především momenty ze soutěžních klání, lekcí plavání či jiných sportovních akcí – a to zcela nepokrytě, syrově, reportážně.

Klepněte pro větší obrázek
Půjdeš si se mnou hrát, Foto: Jiří Hadrovský

Cílem výstavy je přiblížit veřejnosti problematiku života lidí se zdravotním postižením a poukázat například na problémy spojené s (pro zdravého člověka běžnými) bariérami, jakými mohou být schody, vozidla hromadné dopravy bez nájezdové plošiny či příliš úzké dveře.

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie z cyklu Mezi námi, Foto: Jindřich Štreit

Právě z tohoto důvodu pořádá Liga za práva vozíčkářů každoročně soutěž a výstavu „Život nejen na kolech“, které se účastní fotografové handicapovaní i zdraví. Soutěžní snímky hodnotí jednak odborná porota, která určí absolutního vítěze, ale také samotní účastníci výstavy, kteří hlasováním určí vítěze Ceny diváka. Uzávěrka letošního – již desátého ročníku soutěže je 6.října 2006. Více o této soutěži naleznete zde.

Klepněte pro větší obrázek
Rej vozíků, Foto: František Újezdský

Jak již bylo naznačeno, výstava vítězných prací je putovní. V roce 2006 se výstava objevila například v bezbariérovém divadle Barka, restauraci Bohéma, v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje a na mnoha dalších místech v Brně. Aktuálně můžete výstavu navštívit na zámku ve Slavkově u Brna, kde jsou jí vyhrazeny dvě prostorné místnosti v přízemí. Expozice bude dále k vidění v březnu 2007 ve Velkých Opatovicích a v květnu až září 2007 v Podhoráckém muzeu v Předklášteří. Více informací o lize za práva vozíčkářů najdete zde.

Otevírací doba zámku ve Slavkově u Brna: Září: út – ne 9.00 - 17.00 (v pondělí zavřeno), říjen: út - ne 9.00 - 16.00 (v pondělí zavřeno)

Témata článku: Kultura, Výstavy


To nejlepší z The Game Awards 2022: Death Stranding II, Transformers, Suicide Squad a spousta dalších

To nejlepší z The Game Awards 2022: Death Stranding II, Transformers, Suicide Squad a spousta dalších

Poslední velká herní akce tohoto roku je za námi a kromě předávání cen došlo na oznámení spousty zajímavých projektů.

Martin Nahodil
The Game Awards
Starshield: SpaceX představila projekt vojenského satelitu

Starshield: SpaceX představila projekt vojenského satelitu

Jiří Černý
SatelitVojenstvíSpaceX
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
Stačí promluvit a telefon pozná, co vás sužuje. Rozbíhá se studie, která bude sbírat první vzorky hlasů

Stačí promluvit a telefon pozná, co vás sužuje. Rozbíhá se studie, která bude sbírat první vzorky hlasů

** Podle hlasu se pozná mnoho zdravotních symptomů ** Brzy s jejich nahráváním pomohou smartphone ** A podle nahrávky váš zdravotní stav vyhodnotí umělá inteligence

Martin Chroust
StudieUmělá inteligenceSmartphony
Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Konektorů není nikdy nazbyt – a u tenkých moderních notebooků to platí dvojnásob. Pokud vám některé chybí, řešením mohou být huby nebo dokovací stanice s konektorem USB-C.

Stanislav Janů
USB-CPříslušenstvíNotebooky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

** Uživatelé Samsungů se konečně dočkali ** V Česku je čerstvě dostupná aplikace Good Lock ** Otevírají se tak zcela nové možnosti úpravy vzhledu a funkcí systému

Martin Chroust
Good LockOne UIUživatelské prostředí
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Vivaldi 5.6 integruje Mastodon do postranního panelu. Skupiny webů můžete připnout

Vivaldi 5.6 integruje Mastodon do postranního panelu. Skupiny webů můžete připnout

Lukáš VáclavíkPetr Urban
SoukromíVivaldiProhlížeče
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět