Dbáte na své soukromí? Tak vyzkoušejte tento software. Obejde i rozpoznávání tváří

15. srpna 2020
TWEET SDÍLET
Dbáte na své soukromí? Tak vyzkoušejte tento software. Obejde i rozpoznávání tváří

Rozpoznávání tváří lze použít pro dobré účely, ale velmi často se spíše zneužívá. Lze jej obejít mnoha způsoby, ale tento nový software je možná ten úplně nejlepší. Stojí za ním tým vědců z University of Chicago a jmenuje se Fawkes. Hlavní jeho výhodou je, že nedegraduje vaše selfie a ani hromadné fotografie. 

Systém se totiž zaměňuje na zamezení rozpoznávání tváří na fotografiích, aniž by vás nebo ostatní nutil vypadat jinak (rozpixelování, přidávání pevných objektů atd.). Na fotografiích tak pořád můžete vypadat, jako vy sami, ale nikdo už takové snímky nemůže spojovat s vaší osobou. Pokud se tedy obáváte softwaru pro rozpoznávání obličejů, Fawkes vám pomůže, a to zcela zdarma.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduše nepoznáte, která fotografie je upravená.

Jeho smysl je ve změnách pixelů na snímku tak, že ty jsou pro lidské oko nepostřehnutelné. Algoritmy pro rozpoznávání tváří si s ním ale již neporadí. Přeskládání je totiž natolik komplexní, že je výsledek extrémně složitý a zatím neprolomitelný. Jednoduše tak můžete takto upravenou fotografii sdílet na sociální sítě. Bez obav, že vás na nich někdo dohledá.

Mnozí si mohou myslet, že byl systém vytvořen jako opak služby Clearview.ai, která naopak rozpoznávání tváří nabízí. Tvůrci však započali vývoj dříve, než byl nějaký vznik Clearview.ai vůbec oznámen. Fawkes si můžete zdarma nainstalovat nejen do počítačů Mac ale i těch s Windows. Více informací se dozvíte např. na serveru Github.

Témata článku: Technologie, Fotoaplikace

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová