Darktable, bezplatná alternativa Lightroomu, je opět o něco výkonnější a propracovanější

Komunita podílející se na vývoji otevřeného softwaru Darktable zveřejnila první letošní zásadní aktualizaci 3.2.1. Roční periodicita updatů se tento rok zkrátila na pololetní (paradoxně) díky koronavirové krizi; na další verzi se uživatelé mohou těšit o Vánocích. Vylepšení se dočkalo uživatelské prostředí programu, zobrazování a správa informací u náhledů, funkčnost histogramu a přibyly i některé nové funkce.

Klepněte pro větší obrázek

Zaměření open-sourcového programu Darktable lze snadno odhadnout už podle jeho názvu. Jméno je totiž kombinací slov označujících dvě části procesu vyvolávání analogových fotografií: „dark room“ (temná komora) a „light table“ (prosvětlovací pult). Pokud z těchto termínů vytvoříte jméno editoru Darktable, nikoli náhodou pak ze zbývajících slov složíte název stejně zaměřené aplikace od Adobe – Lightroomu. Oba editory jsou shodně zaměřeny zejména na zpracování fotografií v surovém formátu RAW.

Výhodou Darktablu je kromě bezplatnosti i podpora všech nejpoužívanějších operačních systémů. Program, který byl původně dostupný pro linuxové platformy nyní bez problémů funguje i na systémech Mac a Windows.

Klepněte pro větší obrázek

Darktable stejně jako Lightroom pracuje ve dvou základních modulech. První z nich „lighttable“ slouží k organizaci snímků, které uživatel prostřednictvím dialogového okna importu stáhne do katalogu. Druhý modul „darkroom“ je určen k vyvolávání fotografií ve formátu RAW a jejich následnému exportu v požadovaném formátu. V nabídce jsou i další moduly pod položkou „other“, například „slideshow“ čili klasický prohlížeč a „map“ s možností přetažení snímku na konkrétní bod na mapě při současném přiřazení zeměpisných souřadnic.

Klepněte pro větší obrázek

Ponoříte-li se do programu hlouběji, zjistíte, že se jedná o vskutku propracovaný nástroj pro organizaci i editaci souborů RAW. Prostředí programu v lecčems kopíruje Lightroom, leč jednotlivé nástroje, jež vývojáři označují jako moduly, jsou poněkud komplikovanější než u placeného rivala. Seznámení se s možnostmi Darktablu tak nějaký čas zabere, nicméně výsledkem zvýšené námahy bude objevení vskutku funkčních nástrojů, včetně lokálních úprav a retuší, a nesčetně možností uživatelského nastavení fungování programu – od klávesových zkratek přes uložení presetů po detailní správu metadat.

Aktualizace Darktable 3.2.1 přináší přepracované uživatelské prostředí, které by mělo být přehlednější a intuitivnější. Ikony a posuvníky byly vyladěny podle celkového vzhledu, inovací prošel dialog Preferences (nastavení), vylepšen byl nástroj color picker (kapátko pro výběr barvy) a přibyly i užitečně funkcionality, jako například barevné zvýraznění tlačítka s nástroji, které je možné v dané situaci použít.

Klepněte pro větší obrázek

Zásadní inovací, která usnadní orientaci v náhledech snímků v modulu „lighttable“, je možnost zobrazení informací a metadat (hodnocení, dat z EXIFu) přímo u jednotlivých fotografií – volit lze mezi trvalým zobrazením či přechodným při najetí kurzorem myši. Do rozbalovacího pole s metadaty přibyly dvě další položky – notes (poznámky) a version name (název verze) a vylepšena byla i správa štítků (tags).

Již nyní skvěle integrovaný náhled histogramu na pravé liště, umožnující korekci expozice přímo tažením v grafu, nabízí další variantu zobrazení v režimu waveforms (průběhové křivky) a celkově rychlejší odezvu.

Klepněte pro větší obrázek

Ve vyvolávacím modulu „darkroom“ přibyl nástroj pro práci s oskenovanými filmovými negativy založený na senzitometrickém systému Kodak Cineon, který byl vyvinut v 90. letech. Negadoctor pracuje pouze s daty, která nebyla demozaikována, dokáže proto získat pozitivy jenom z negativů, které byly digitalizovány pomocí skeneru, nikoli z těch, k jejichž skenování byl použit fotoaparát.

Vylepšení se dočkala funkce filmic sloužící k vylepšení barev u záběrů s vysokým dynamickým rozsahem. Implementace nové metody pro úpravu barev by měla přinést lepší výsledek při korekci jasů. Drobnými inovacemi prošly i nástroje gradient (přechod), vignette (vinětace) a crop & rotate (ořez & otočení). K řadě funkcím byly přidány klávesové zkratky pro rychlejší práci.

Klepněte pro větší obrázek

Vývojáři zapracovali i na rychlosti programu, což potvrdili i recenzenti na Youtube. Důležitou pomůckou, která usnadní orientaci novým (i stávajícím) uživatelům je zobrazování nápovědy po najetí kurzorem nad jednotlivá tlačítka a ikony (funkci lze vypnout zmáčknutím Shift+T). RAWeditor Darktable si můžete stáhnout na stránkách produktu, kde najdete také řadu návodů a tutoriálů k programu.

Témata článku: Fotografický software, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Fotoaplikace, Lightroom, Darktable