Darktable 3.6: bezplatná digitální temná komora je opět rychlejší a výkonnější

Darktable 3.6: bezplatná digitální temná komora je opět rychlejší a výkonnější

Komunita podílející se na vývoji open-sourcového RAW editoru Darktable zveřejnila první letošní aktualizaci. Nová verze programu, jenž je bezplatnou alternativou „adobáckého“ Lightroomu, přináší inovovaný dialog importu souborů do knihovny, vylepšení základních úprav obrazu a také nástrojů pro editaci barev či maskování.

Odstraněny byly některé nedostatky předchozích variant a přibyla podpora dalších fotoaparátů. Program se též dočkal lokalizace do většího množství jazyků, čeština mezi nimi však prozatím není.

Předchozí, zimní aktualizace se soustředila na vylepšení rozhraní programu a uživatelského komfortu. Dokončeno bylo mimo jiné sjednocení designu jednotlivých modulů a u jednotlivých nástrojů přibyly vysvětlivky (nápověda), jež se automaticky zobrazí po najetí kurzorem nad položku. Vývojáři zapracovali i na odezvě a stabilitě programu a rozšířili kompatibilitu s fotografickými přístroji.

Rychlý přístup k důležitým funkcím

Darktable je stejně jako Adobe Lightroom rozdělen do dvou hlavních modulů. První – Lighttable – slouží k importu fotografií a jejich třídění, druhý – Darktable – je určen k editaci, „vyvolávání“ snímků. V aktuální verzi 3.6 se vývojáři soustředili na inovaci především editačních nástrojů ve vyvolávacím modulu.

guick_acces.jpg

Pro rychlou úpravu fotek je zásadní, aby měl uživatel po ruce základní editační nástroje, pokud možno v jednotném designu a přehledném uspořádání. Právě z tohoto důvodu byl dřívější režim základních úprav (Basic adjustments) nahrazen režimem rychlého přístupu (Quick access), kam si může sám uživatel přidat funkce, které považuje za nezbytné.

Saturace = barevnost ku světlosti

Další inovace najdeme v režimu správy barev (color). Nová výchozí metoda interpolace zabraňuje při jakékoli editaci barev posunu barev mimo platný pracovní rozsah. Nástroj Color balance RGB nyní pracuje s (uživatelsky nastavitelnou) maskou jasu, která rozdělí obraz na oblasti světla, stínu a středních tónů, takže u každé oblasti je možné provést color grading zvlášť. Zároveň algoritmus vychází z definice saturace podle Munsela a CIA: barevnost v poměru ke světlosti. Zvlášť lze tedy upravovat jak sytost, tak chrominanci.

color-checker.png

Do modulu pro kalibraci barev bylo přidáno nové rozhraní, které umožňuje rychle dosáhnout nejlepšího nastavení vyvážení bílé a směšovače RGB z kalibrační tabulky a minimalizovat tak barevné odchylky. Zatím jsou podporovány tabulky X-Rite/Gretag Macbeth Passport 24 a Spyder ColorChecker 24 a 48.

Mocnější maskování i anonymizace

V aktuální verzi je k dispozici zbrusu nový nástroj Cenzorise. Jak název napovídá, jeho úkolem je „cenzurovat“ vybraná místa na fotografii pomocí pixelizace a rozmazání.

Nástroj Demosaic byl obohacen o nový algoritmus demozaikování označený Ratio-Corrected (RCD), který by měl být podstatně rychlejší a účinnější při zachování vyšší obrazové kvality (s menším množstvím šumu a plynulejšími přechody).

details-mask.png

Velmi zajímavou novou funkcionalitou je tzv. parametrické maskování (pouze pro RAW), které umožňuje zahrnout do masky či z ní vyloučit ostré hrany. To se hodí při lokálních úpravách k efektům rozostření nebo doostření, např. k vyloučení bokehu při doostřování snímku. Vylepšeno bylo celkové rozhraní funkce maskování.

UI.jpg

Vedle výše zmíněných důležitých aktualizaci přináší Darktable 3.6 řadu drobných vylepšení. Přepracován byl dialog importu snímku, přibylo zobrazení histogramu v podobě vektorskopu, revizí prošel nástroj pro odstranění chromatické aberace a v neposlední řadě byla zvýšena celková rychlost i stabilita aplikace. Výčet všech změn, instalační balíčky pro nejrůznější operační systémy i podrobnou nápovědu naleznete na webu programu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud