Dark Art: Tajemný koktejl emocí

Dark Art: Tajemný koktejl emocí

Vyvolávat emoce je cílem téměř každé fotografie. Chcete-li na diváka opravdu zapůsobit a máte rádi temné a smutné motivy, bude se vám Dark Art líbit. Ukážeme si, v čem tkví kouzlo tohoto umění.


Původní fotografie, upravený snímek a dvě hodiny práce.
Co budete potřebovat:
  • Tmu. Dark Art není o zářících úsměvech.
  • Grafický editor (Gimp, Photoshop...)
  • Jakýkoliv digitální fotoaparát
  • Čas a chuť experimentovat
  •    

    1. Vyberte vhodné místo

    Záleží na vás, zda se zaměříte pouze na obličej, nebo zapojíte i prostor a pozadí. V prvním případě stačí jakákoliv místnost, okolí později vyretušujete. Druhá možnost přímo vybízí k toulkám po opuštěné tovární hale s dokonalými kulisami. Líbezná příroda se k Dark Artu nehodí - temné industriální prostředí s rezavými stroji je to pravé.

    2. Osvětlujte, zatemňujte

    Potřebujeme ostré boční světlo na obličeji a tmu v okolí. Stíny v obličeji či na postavě vytvářejí dojem tajemnosti a umocňují výraz ve tváři foceného. Počkejte na noc, zhasněte světla. Vypněte blesk i zdroje světel v místnosti a z ostrého úhlu nasměřujte na postavu stolní lampičku nebo halogenovou svítilnu. Výsledkem bude přehnaný kontrast, to ale vůbec nevadí.

    3. Šklebte se a foťte

    Měňte úhly světla (zkuste ho nasměřovat shora i zdola), polohy obličeje i fotoaparátu, foťte. Buďte kreativní a zapomeňte na konvence, u Dark Artu vám nikdo nebude vyčítat nedodržení zlatého řezu. Dělejte grimasy, šklebte se, mračte se, ceňte zuby. Groteskní výraz focené osoby vše pokazí, pozor na to. Nafoťte desítky fotografií, bude z čeho vybírat.

    Buďte spontánní, snažte se snímkem vyjádřit své pocity. Plačte, smějte se, křičte. Dark Art je o emocích. Také jsem plakal a křičel - fotkám to pomohlo.

    4. Odstraňte zbytečnosti

    Otevřete vybranou fotografii v oblíbeném grafickém editoru, potřebné funkce mají téměř všechny. Postup si ukážeme na Photoshopu. Pokud jste fotili portrét, vyretušujte pozadí. Vhodný je k tomu nástroj pro lokální ztmavení, kterým překreslujte nepotřebné plochy. Výsledek kontrolujte výrazným zvýšením světlosti snímku, při kterém vystoupí i na první pohled skryté obrysy a struktury v pozadí. Buďte pečliví.


    Klonovací razítko a nástroje pro lokální zesvětlení a ztmavení

    Mějte na paměti, že, na vašem monitoru nemusí být pozadí vidět či je nevýrazné, ale na kvalitním LCD pak může rušivě vystoupit. Proto pozadí retušujte pečlivě, vystupující okna se záclonami nejsou vizitkou dobré práce.

    5. Pryč s barvami

    Při výběru vítězného snímku ze své série se nejspíš zděsíte podivného barevného podání, vše bude nažloutlé. S obyčejnou lampičkou či svítilnou nelze očekávat dokonalé tónování. Výrazné barvy do Dark Artu tak jako tak nepatří. V prvním kroku tedy použijeme funkci Hue/Saturation a barevné podání zeslabíme až na téměř černobílou variantu.


    Zvýrazněným posuvníkem ovlivňujeme sytost barev

    6. Retušujte

    Nebojte se upravit portrét tak, jak vám přijde vhod. Pusťte se i do výrazných úprav, o tom je Dark Art. Vyretušujte vlasy, obočí, část úst nebo i půl hlavy. Ideálním nástrojem je Klonovací razítko (klávesová zkratka S). Podržte klávesu ALT a klikněte na místo, které chcete klonovat (např. na prázdnou tvář). Pusťte ALT a malujte třeba přes ucho - místo bude překresleno kůží tváře. Experimentujte, bourejte zažité představy. Originalita se cení.


    Jedna z mnoha možností úprav – vyretušovaná ústa

    7. Zvýrazněte stíny

    Pomocí nástrojů pro lokální ztmavení či zesvětlení zvýrazněte stíny, prohyby v kůži, obrysy. Dejte si záležet na očích, přitahují pozornost. Zvýrazněte je nebo naopak překryjte tmou. Obojí fotografii zemotivní. Zkuste zvýšit kontrast nebo vytvořit kopii vrstvy s krytím Násobení (Multiply). Obě vrstvy se do sebe „zapustí“ a stíny ještě zvýrazní.


    Zeslabeny barvy, potlačeno pozadí, posíleny stíny, ořezáno

    8. Přidejte strukturu

    Tento bod je to, co dělá opravdový Dark Art. Nanesením textury na pleť nabijete fotku nábojem emocí. Jak na to? Nafoťte popraskanou omítku, zkorodovaný plech či vrásčitý kmen stromu. Snímek doostřete a zvyšte mu konstrast, aby byla struktura co nejvýraznější. Překryjte jím původní portrét a nastavte krytí na Násobení (Multiply). Jednoduché a efektní.


    Fotografie stropu jeskyně se výborně hodí jako nová struktura pleti]

    9. Řežte, stříhejte

    Správně oříznutá fotografie působí mnohem silněji. Klidně uťafněte část hlavy. Lidé mají tendenci si domýšlet a představovat to, co se jim hodí. Přesně to potřebujeme. Fantazie diváka bude více pracovat, snímek bude záhadnější a tajemnější. Další várka emocí. Zkuste ořez na čtverec nebo širokoúhlou nudli. Nakloňte portrét nebo jej horizontálně otočte. Bude působit úplně jinak.

    10. Přidejte rámeček

    Rámeček přidá fotce prostor a podtrhne hlavní motiv. Lidé se budou na vaše dílo více soustředit. Proto se vyjímečně vyvarujte experimentů, aby rámeček nerušil a netahal oči. Jde přeci o fotku. Černá barva je vždy dobrou volbou, někdy není od věci ani bílá. Nedoporučuji barevné odstíny nebo dokonce přechody, odpoutávají pozornost od hlavního motivu.

    11. Experimentujte!

    Píšu to v každém tutoriálu, zde to však platí dvojnásob. Přijdete tak na spoustu věcí, pochopíte principy, objevíte vlastní postupy. Není nic horšího, než slepě kopírovat předepsaný návod bez jakékoliv vlastní myšlenky. Bohužel takto postupuje většina z toho mála tvůrců Dark Artu u nás a je to znát. Vaše práce by měla vyjadřovat nějakou myšlenku a postoj, ne být vetchou kopií. Těch jsou mraky.

    Zkoušení, testování a experimentování jsou vašimi nejlepšími pomocníky na cestě za kvalitním výsledkem. Žádná rada ani článek vám nedají více. I ukázková fotografie u tohoto článku vznikla nevinným pokusem.

    Tento článek je pouze nástin možností a jednou z mnoha cest. Nechtěl jsem psát tutoriál, který vodí za ručičku. Samozřejmě existuje spousta dalších možností, osvědčilo se mi přiretušování různých předmětů (např. část lebky krávy přilepená na oči), přelepoval jsem přes ústa náplast, nasazoval na hlavu igelitový pytlík, políval kečupem, potíral olejem. Buďte kreativní, v Dark Artu neexistují hranice pro vkus.

    Musíte počítat s tím, že někoho vaše práce pobouří či znechutí. Mnoho jiných však nadchne. Jako zdroj inspirace vám může posloužit třeba Dark Art galerie na mém webu.

       

    Krátké tipy

    • Foťte ve tmě, osvětlujte silným bočním světlem. Zapomeňte na blesk.

    • Výrazné stíny jsou vašimi pomocníky. Pomozte jim úpravami.

    • Nevyjadřujte myšlenku explicitně. Nechejte pracovat fantazii diváka.

    • Fotografovaná osoba musí svůj výraz prožívat. Jinak bude výsledek nevěrohodný.

    • Oblečení do Dark Art fotografie nepatří. Vyčnívající tričko vše pokazí. Jako u aktu.

    • Nevěřte tomu, že na dobré dílo potřebujete profi zrcadlovku a drahý software.

    • Někdy se hodí snímek doostřovat, jindy vyhlazovat či přidat šum. Zkuste to.

    • Pracujte v grafickém programu ve vrstvách. Oceníte to při budoucích úpravách.

    • Slepě nekopírujte jen nápady jiných, byli byste sami proti sobě.

    • Buďte trpěliví. Z desítek fotografií bude použitelných jen několik.

    • Chcete-li, ignorujte celý tento článek a jděte svou cestou. Poznáte mnoho nového.

    Určitě si přečtěte

    Články odjinud