Dárek pro potápěče: Olympus mju 770 SW (test)

8. července 2007
TWEET SDÍLET
Dárek pro potápěče: Olympus mju 770 SW (test)
Mju 770 SW je v pořadí třetí kompakt v odolné řadě Olympusu. Je obojživelný a takřka nerozbitný.

Fotoaparát Mju 770 SW patří mezi jednoduché expoziční automaty: automatickou expozici doplňuje 23 scénických režimů, dva režimy sekvenčního snímání a video. Najdete zde několik obvyklých režimů (portrét, krajina, noc, sport nebo interiér), několik velmi speciálních (svíčka, ohňostroj, kuchyně, dokumenty, aukce) a čtyři režimy pro focení pod vodou.

Ne všechny režimy jsou ale ideálně nastavené, navíc chvíli trvá, než se proklikáte k tomu správnému. Naučit se správně používat, respektive vybírat scénické režimy patří u tohoto kompaktu k tomu nejsložitějšímu.

Často je rychlejší a účinnější nastavení parametrů pomocí křížového ovladače. Šipkou vpravo nastavíte jeden ze tří režimů blesku, šipkou nahoru můžete upravit světelnost v rozmezí ±2 EV. Šipka vlevo nabízí jednoduchou volbu mezi makrem, supermakrem a supermakrem s přisvícením vlastní LED lampou. Šipka dolů volí zpoždění samospouště.

Stiskem tlačítka OK/Func. se dostanete do menu, kde si můžete vybrat parametry nejdůležitějších vlastností: naprostý automat nebo vlastní výběr parametrů, šest druhů vyvážení bílé, citlivost mezi ISO 80 a ISO 1 600, jednoduché nebo sériové snímání a ostření na bod nebo digitální ESP.

Pomalejší volby nabízí tlačítko MENU. Kvalitu obrazu můžete nastavit v rozmezí 3 072 × 2 304 bodů až 640 × 480 bodů, včetně značně očesaného režimu 16:9. Při největším rozlišení zabírá jeden snímek cca 3 MB. Za zmínku stojí i funkce „tlakoměr“ a „výškoměr“. Obě vzbudily mou zvědavost, ale stejně rychle ji zase zchladily. Tlakoměr osciluje mezi hodnotami 1,000 hPa a 1,020 hPa, s žádnou jinou jsem se zatím nesetkal, a pod vodou není hodnota tlaku příliš čitelná. Zobrazovaná výška se zase pohybuje v krocích po 100 metrech. Marně přemýšlím, jak kteroukoliv z těchto funkcí využít.

V menu dále najdete několik nastavení prostředí fotoaparátu. Mezi 25 jazykovými verzemi je čeština i slovenština. Graficky můžete menu sladit do pěti variant: modrá, černá, růžová, normální a oblíbené. Při zmáčknutí spouště máte na výběr ze tří zvuků plus tichého režimu.

Co ovšem tomuto mjúčku chybí, je optická stabilizace. Těžko to výrobci vyčítat, sloučit vysokou odolnost fotoaparátu se stabilizátorem obrazu zřejmě nebude snadné. Poslední generace mjúček ale začala se stabilizací obrazu flirtovat a je škoda, že se nepodařilo integrovat ji u tohoto modelu. Při focení pod vodou totiž potřebujete stabilizaci obrazu jako sůl.

Ohnisková vzdálenost objektivu dosahuje při nejširším ohnisku 38 mm, při nejužším 114 mm. Trojnásobný optický zoom je rozdělen do deseti kroků. Světelnost objektivu se pohybuje v hodnotách F3,5–5.

Vestavěný blesk pracuje ve třech režimech, kromě plného a automatického záblesku je k dispozici i záblesk s redukcí červených očí. Dosah blesku při nejširším ohnisku je 3,8 m, při nejužším je to 2,6 m. Intenzita blesku je vysoká, často osvětlí celou scenérii až příliš silně., jeho výkon bohužel není možné nijak regulovat.

Témata článku: Testy, Olympus

Určitě si přečtěte

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete najít pod stromečkem

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete najít pod stromečkem

To správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci a ne vždy je součástí fotobrašny. S objektivy je to velmi podobné, a proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

11 Petr Březina

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly pod stromečkem potěšit nejen vás, ale i vaše blízké.

91 Helena Vyplelová

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

6 Helena Vyplelová

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Středověký člověk, jak upozorňuje Jacques Le Goff, má ke smrti dvojí silný vztah. Smrt je především branou do nebe. Je tím, pro co žijeme, můžeme sledovat těšení se na smrt, která je vysvobozením z pozemského utrpení a strádání.

Michal Černý