Další stupeň umělé inteligence z fotografií odstraní nežádoucí stíny na obličeji

Další stupeň umělé inteligence z fotografií odstraní nežádoucí stíny na obličeji

Vědci z University of California v Berkeley a Google Research zveřejnili nový dokument podrobně popisující umělou inteligenci, která dokáže odstranit nežádoucí stíny z portrétních fotografií. Tvůrci o ni tvrdí, že funguje „realistickým a dobře kontrolovatelným způsobem“. 

Algoritmus se zaměřuje na dva různé typy stínů – ty, které na objekt dopadají z vnějších objektů a ty, které přirozeně vyplývají z rysů obličeje. V obou případech se je snaží buď úplně odstranit, nebo alespoň změkčit, aby zůstal zachován přirozený vzhled subjektu. Tým vyhodnotil své dva modely strojového učení pomocí datových sad „in the wild“ i syntetických obrazů. Výsledky jsou porovnány se stávajícími nejmodernějšími technologiemi, které plní stejné funkce. „Náš kompletní model jasně překonává ostatní,“ poznamenávají ve studii vědci.

AI cover.jpeg
Nahoře jsou původní snímky, dole už ty, které upravila umělá inteligence.

Využití ve studiové fotografii je poněkud zbytečné. Tam si můžete světla a stíny nasimulovat dle potřeby. Pokud ale fotografujete v exteriéru, mnohdy nejste schopni dopadající stíny jakkoli ovlivnit. Toto řešení by tak mohlo pomoci např. u svatební fotografie. Studie také zmiňuje, že kromě použití technologie k úpravě fotografií lze tuto metodu využít i jako způsob „předzpracování“ obrazů pro jiné algoritmy modifikující obraz. 

Systém však není bez omezení, zejména pokud jsou stíny zachyceny s příliš mnoha jemnými a podrobnými strukturami. Z nich totiž mohou různé zbytky na fotografii zůstat i po jejím zpracování. Navíc změkčení stínů na obličeji může vést k celkově měkkému vzhledu, a to v důsledku nadměrného vyhlazení některých jemných detailů, které by měly zůstat. Jedná se např. o vlasy. Více se dozvíte na webových stránkách UC Berkeley.

AI 1.jpeg
Ne všechny výsledky jsou ale 100%.

Určitě si přečtěte

Články odjinud