Čtyři nové objektivy pro Sony E a pár předsádek k tomu

9. března 2015
TWEET SDÍLET
Zdá se, že se firma rozhodla zacpat ústa reptalům, kteří si stěžují na chudou nabídku výměnných objektivů pro nezrcadlovky značky Sony, a pustila proto do světa hned čtyři nové kousky.

V současnosti najdeme v portfoliu společnosti Sony dvě „bajonetové“ řady kompaktů s výměnnými objektivy: větší bajonet nese označení A, menší přídomek E. Modely vybavené bajonetem E se od sebe navzájem liší také velikostí snímače.

Vedle linie s APS-C ssnímačem jsou současně vyvíjeny plnoformátové aparáty (A7). Je proto logické, že Sony zapracovala přednostně na plnoformátových sklech, která dokážou vykreslit obraz pro oba typy snímačů. Vzhledem k větším rozměrům nových objektivů však musejí majitelé drobnějších bezzrcátek počítat se ztrátou výhody spočívající v kompaktnosti těchto strojů.

Sony Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA

Tato světelná „pětatřicítka“ s maximálním zvětšením 0,18× z dílny Carla Zeisse je adresována profesionálním fotografům, v jejichž výbavě najdeme zejména full-framové aparáty značky Sony. Objektiv lze samozřejmě použít i s fotoaparáty vybavenými snímačem velikosti APS-C, v tom případě se však ohnisko prodlouží na 52,5 mm. Maximální hodnota clonového čísla je F16, minimální ostřicí vzdálenost pak 30 cm.

Klepněte pro větší obrázek

Tři asférické členy v kombinaci s jedním speciálním AA (Advance Aspherical) členem mají zajistit účinné potlačení aberací a ostrost v celé ploše záběru, a to i při maximálně otevřené cloně. Přední čočka objektivu je navíc pokryta speciální antireflexní vrstvou ZEISS® T*, díky níž by nemělo docházet k odleskům a ztrátě kontrastu obrazu. Nový ostřicí systém DDSSM má zaručit rychlé, přesné a tiché přeostřování, které uživatelé ocení zejména při natáčení videa. Uvnitř tubusu, který je utěsněn proti vlhku a prachu, najdeme 12 optických členů uspořádaných v 8 skupinách. Filtrový závit má průměr 72 mm.

Vzhledem k vysoké světelnosti objektivu bychom očekávali, že to bude pořádný cvalík, rozměry 78,5×112 mm a váha 630 g však nejsou nikterak tragické. Objektiv je vybaven přepínačem, který mění režim plynulosti chodu clonového kroužku: mód po krocích je vhodný pro pořizování statických fotografií, režim plynulého otáčení zase k natáčení videa. Výborným parametrům objektivu odpovídá i jeho cena – 48 299 Kč.

Sony 90 mm F2,8 Macro G OSS 

Prémiový objektiv řady G je určen primárně k pořizování makrosnímků a tomu jsou přizpůsobeny jak parametry objektivu, tak jeho konstrukce a funkční výbava. Po vynásobení crop faktorem 1,5× – při použití s APS-C snímačem – dostaneme ohnisko 135 mm. Světelnost F2,8 dává dostatečný prostor pro hrátky s hloubkou ostrosti (ovšem zaclonit lze až na F22), kruhová devítilamelová clona slibuje pěkný bokeh. S minimální ostřicí vzdálenosti 28 cm dosáhnete u plnoformátového snímače zvětšení 1×, s APS-C potom 1,5×.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zabudovaná optická stabilizace SteadyShot umožňuje dosáhnout ostrého, resp. nerozmazaného obrazu i při fotografování z ruky. Stejně jako u výše zmíněné „pětatřicítky“ i zde je autofokus poháněn systémem DDSSM. Tichý, rychlý a přesný ostřící mechanismus ocení např. fotografové hmyzu a jiné drobné havěti.

Pro usnadnění ostření jsou na těle objektivu k dispozici dva ovládací prvky: tlačítko pro aretaci ostření po dobu jeho namáčknutí (funguje i v režimu kontinuálního ostření) a posuvný ostřicí prstenec, který při posunu vpřed/vzad okamžitě přepíná mezi manuálním a automatickým ostřením. Pokud chcete rychlost autofokusu ještě zvýšit, můžete pomoci dalšího přepínače zvolit, zda bude objektiv ostřit na krátkou, nebo na dlouhou vzdálenost.

Objektiv sestává z 15 optických členů uspořádaných v 11 skupinách, jeho rozměry činí 79×130,5 mm a váha dosahuje hodnoty 602 g. Závit na filtry má průměr 62 mm. Samozřejmostí je odolnost proti vlhku a prachu. Cena výrobku byla stanovena na 32 699 Kč.

Sony 24–240 mm F3,5–6,3 OSS

Tento objektiv s velkým ohniskovým rozsahem (10× zoom) má světelnost typickou pro základní zoomy. Při použití s fotoaparáty vybavenými APS-C snímačem se sice vytratí výhoda širokoúhlosti, na druhou stranu se ale prodlouží dosah na dlouhém konci (ekv. 36–360 mm). Minimální zaostřovací vzdálenost se podle použitého ohniska pohybuje v rozmezí od 50 do 80 cm. Závit na filtr má průměr 72 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv je zkonstruován ze 17 optických členů uspořádaných ve 12 skupinách – 5 členů je asférických a jedna čočka je vyrobena z ED skla – v této kombinaci by měly být účinně potlačeny všechny typy aberace. Clonové číslo můžete nastavit až na hodnotu F40, pokud to ovšem váš fotoaparát dovolí. Zabudovaná stabilizace je vzhledem k hodnotě ohniska na dlouhém konci nezbytná pro komfortní focení při maximálním přiblížení scény. Ostřicí mechanismu pohání pokročilý lineární motor s rychlou a plynulou odezvou na všech ohniscích.

Vzhledem k tomu, že objektiv nabízí 10násobné přiblížení, jsou jeho rozměry a váha příjemné – 80,5×118,5 mm a 780 g. Objektiv je odolný proti prachu a vlhkosti. Cena byla stanovena na 28 399 Kč.

Sony 28 mm F2 

Pevná „osmadvacítka“– v kombinaci se snímači formátu APS-C „dvaačtyřicítka“– s dobrou světelnosti F2 je ideálním, cenově dostupným (12 799 Kč) doplňkem k setovému objektivu. Dobrou práci odvede ve fotografických disciplínách, kde jsou požadovány menší hloubka ostrosti a příjemné rozostření pozadí.

Optická soustava sestává z 9 členů v 8 skupinách a podobně jako dražší sourozenci obsahuje kombinaci asférických (4) a nízkorozptylových ED čoček (2). Tato sestava má eliminovat aberace a zaručit vynikající ostrost na všech zaostřovacích vzdálenostech.

Klepněte pro větší obrázek

Vnitřní ostřicí mechanismus je poháněn lineárním motorkem umožňujícím rychlé a tiché ostření. Na těle objektivu nenajdete žádné speciální vychytávky, jak je tomu u dražších skel, k dispozici je pouze ostřicí prstenec.

Lehký a kompaktní design, malé rozměry 64×60 mm i nízká váha – pouhých 200 g – výborně sedí k drobným tělům fotoaparátů Sony, např. k A7 nebo A6000. Bonusem je prachu a vlhku odolná konstrukce s hliníkovou úpravou. Průměr závitu na filtry je 49 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sony 28 mm F2 s předsádkami SEL057FEC a SEL057FEC

Funkčnost objektivu lze volitelně rozšířit pomocí dvou širokoúhlých předsádek SEL075UWC Ultra-wide a SEL057FEC Fisheye.

Dvě nové předsádky pro APS-C objektivy

Obě předsádky jsou určeny pro objektivy Sony E 16 mm F2,8 a Sony E 20 mm F2,8. Při jejich nasazení nedochází k poklesu světelnosti, minimální hodnota clony zůstává na F2,8.

VCL-ECU2 se skládá ze 3 optických členů uspořádaných ve 3 skupinách, váží 125 g a jeho rozměry jsou 66×44 mm. Při použití s objektivem Sony E 16 mm dojde k rozšíření ohniska na 12 mm, v kombinaci s dvacítkou dostanete ohniskovou vzdálenost 16 mm. Všechny hodnoty je samozřejmě nutné násobit crop faktorem 1,5×, neb tento konvertor je určen pouze pro APS-C skla. Minimální zaostřovací vzdálenost je v obou případech 18 cm. Cena pro český trh byla stanovena na 4 599 Kč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Předsádky širokoúhlá VCL-ECU2 a „“ VCL-ECF2

VCL-ECF2 sestává ze 4 optických členů ve 4 skupinách, váží 150 g a měří 66×44 mm. S touto „rybí“ předsádkou dostaneme po přepočtu na kinofilm ohniskovou vzdálenost 15 mm –
se Sony 16 mm (ekv. kinofilmu 24 mm) a 20 mm – se Sony 20 mm (ekv. kinofilmu 30 mm). Minimální zaostřovací vzdálenost je v obou případech 13 cm. Cena byla stanovena na 5 099 Kč.

Při příležitosti představení nových produktů byla oznámena také aktualizace firmwaru pro objektivy s bajonetem E. 

Témata článku: Technika, Objektivy, Příslušenství, Sony, Objektivy na Heureka.cz


Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Honor Magic Vs. Nejnovější skládačka Honoru nabídne styl i výkon. Dorazí i do Evropy

Honor Magic Vs. Nejnovější skládačka Honoru nabídne styl i výkon. Dorazí i do Evropy

** Druhá generace skládačky od značky Honor ** Soustředí se na design, ale nezanedbává ani výbavu ** S novinkou se časem počítá také pro evropský trh

Jan Láska
Ohebný displejSkládací konstrukce
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

** Mastodon nabírá nové duše. nahradí Twitter? ** Britové se potopili k roztrhanému Nord Streamu ** Máme nové předpony SI

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony