Čtyři mušketýři od Sony vyrážejí do světa

18. ledna 2007
TWEET SDÍLET
Sony dnes představilo celkem čtyři nové modely kompaktních digitálů. Těšit se můžete na trojité stříbro a jednu růžovku v sedmimegapixelovém provedení.

Všechny čtyři digitály patří do tzv. entry-level segmentu, jsou to modely určené úplným začátečníkům nebo nenáročným amatérům. To se projevuje především v jejich funkčním vybavení, které obvykle bývá chudší než u modelů vyšší řady.

Dva kompakty rozšíří řadu W, která nyní bude mít téměř deset zástupců. Druhá dvojice patří do řady S, u té je celkový počet modelů podobný. Všechny aparáty mají 7Mpx snímač velikosti 1/2,5". Zmíněné dvě řady kompaktů se od sebe liší především designem, dá se říci, že W-řada je koncipována více jako stylová, avšak při zachování větších rozměrů než je tomu v případě ultrakompaktů T-řady od Sony.

Sony Cyber-shot DSC-W55 a Cyber-shot DSC-W35

Model W-55 je pokročilejším z této dvojice kompaktů. Oba mají rozlišení 7 Mpx, což znamená maximální velikost snímků 3 072 × 2 304 obrazových bodů. Videosekvence mají VGA kvalitu – 640 × 480 bodů při frekvenci 30 sn./s. Fotografie je možné exponovat ve třech různých poměrech stran – 4:3, 3:2 a 16:9. Citlivost snímače má pět manuálně nastavitelných hodnot, ISO 100, 200, 400, 800 1 000, poslední možností je nechat nastavení citlivosti na automatice fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-W55

U této dvojice je použit objektiv značky Carl Zeiss s trojnásobným optickým zoomem a rozsahem ohnisek 38–114 mm (ekvivalent kinofilmu). Světelnost je průměrná, na dlouhém ohnisku až mírně podprůměrná, a to F2,8–5,2. Autofokus pracuje v normálním režimu od vzdálenosti 30 cm, v makro režimu se vzdálenost zkracuje na dva centimetry. Uživatel si může volně vybrat ostřící bod z pětisegmentového ostřícího pole.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-W55

Samozřejmostí je vestavěný blesk, který má udávaný dosah 3,9 m na širokém ohnisku a 9 m na dlouhém ohnisku, na výběr je z pěti režimů. Jelikož se jedná o automaty, marně byste zde hledali pokročilé expoziční režimy, tomu odpovídá i rozsah elektronické závěrky v rozmezí 1–1/2 000 s. K dispozici je kromě automatiky ješte sedm scénických módů. Měření expozice je možné vybrat z následující trojice: plošné, se zvýhodněným středem, bodové.

Shodně jsou fotoaparáty napájeny Li-Ion akumulátorem. Stejná je také kapacita vnitřní paměti – 56MB. Pro ukládání fotografií slouží tradiční karty Memory Stick Duo nebo Memory Stick Pro Duo. Jako jedny z mála současných fotoaparátů mají W35 i W55 optický hledáček.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-W35

Prakticky jediným rozdílem mezi oběma modely je displej, ten má u modelu W35 velikost dva palce a rozlišení 85 000, u modelu W55 je displej o půl palce větší, a jeho rozlišení je 115 000. Nutno dodat, že rozlišení je velice nízké a obraz na displeji bude pravděpodobně hrubý. Druhým rozdílem je barevné provedení fotoaparátů. Zatímco W35 bude k dostání pouze ve stříbrné verzi, W55 se bude prodávat ve čtyřech barevných variantách – modrá, růžová, černá a stříbrná.

Oba dva fotoapráty by měly být k dispozici během února, předpokládaná cena je 5 500 Kč pro model W35 a přibližně 6 000 Kč pro model W55.

Sony Cyber-shot DSC-S700 a Cyber-shot DSC-S650

Modely řady S patří mezi ty opravdu nejjednodušší komapkty Sony na trhu. Dvojice S650 a S700 navazuje na předchůdce S500 a S600, oproti nim však nedošlo k mnoha změnám. Největším rozdílem je samozřejmě navýšení rozlišení na snímači, a to na 7 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-S700

Citlivost snímače je možné nastavit stejně jako u předchozí dvojice v rozmezí ISO 100–1 000, stejné jsou i možnosti volby poměru stran pro snímání. Řada S se oproti ostatním digitálům Sony liší také v tom, že není osazena optikou Carl Zeiss, ale objektivy Sony. V tomto případě se jedná o trojnásobný zoom s tradičním rozsahem 35–105 mm a světelností F2,8–4,8. Autofokus zaostřuje od 35 cm v normálním režimu a od 5 cm při volbě makro.

Video je možné natáčet pouze v rozlišení 320 × 240 obrazových bodů při frekvenci 30 sn./s. Fotografie a video se ukládá na pěťové karty Memory Stick Duo nebo do vnitřní paměti o kapacitě 24 MB. Napájení je zajištěno dvojicí AA baterií. Také u modelů S650/S700 je rozdíl pouze ve velikosti displeje. U S650 je to dvoupalcový displej s rozlišením 115 000 bodů, u S700 potom 2,4" displej s nižším (!) rozlišením 112 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-S650

Kompakt Cyber-shot DSC-S650 by měl být uveden na trh v únoru za cenu přibližně 4 500 Kč, druhý model Cyber-shot DSC-S700 se objeví v březnu za cenu přibližně 5 500 Kč.

Témata článku: Technika, Sony, První pohled


Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne