CP+ ve znamení odolných fotoaparátů

1. února 2013
TWEET SDÍLET
CP+ ve znamení odolných fotoaparátů
Jednoduché kompakty, odolné kompakty, superzoomy i stylové kapesní ultrazoomy a jeden blesk. To všechno je aktuální nabídka novinek od Nikonu a Pentaxu.

Společnost Pentax představila dva nové odolné fotoaparáty WG-3 a WG-10. Krom toho poodhalila vývoj nového blesku a majitelé zrcadlovek mohou stahovat novou verzi firmware.

Pentax WG-3 a WG-3 GPS: odolní bratři

Pojďme se nejdříve podívat na novou vlajkovou loď mezi odolnými fotoaparáty značky Pentax, model WG-3 GPS. Ten dostal k dispozici objektiv s ohniskovým rozsahem 4,5-18 mm (odpovídá 25-100 mm po přepočtu na kinofilm) s nadprůměrnou světelnostíF2,0 na nejkratším ohnisku a průměrnou hodnotou F4,9 na nejdelším. Ve výbavě dále nejdeme snímač typu BSI-CMOS s úhlopříčkou 1/2,3“ a rozlišením 16 Mpx. Stabilizaci obrazu vyřešili inženýři pohybem čipu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
WG-3 GPS
 

Z běžných vlastností nechybí záznam videa v rozlišení 1920×1080 px při 30 sn./s. nebo 1280×720 při 60 sn./s. V případě natáčení pod vodou se jistě bude hodit šestice LED-diod umístěných okolo objektivu. Ocenit mohou někteří také dvojici čidel dálkového ovládání, jedno na přední a druhé na zadní straně. Co naopak zamrzí, je absence možnosti ukládat statické snímky do formátu RAW.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
WG-3
 

Zadní displej s antireflexní úpravou nabízí úhlopříčku 3“ a rozlišení 460 tisíc bodů. Fotoaparát zvládne na jedno nabití pořídit asi 240 snímků a dobíjet jej lze i bezdrátově, jako první totiž nabízí také kompatibilitu se standardem Qi. Nechybí ani podpora Eye-Fi paměťových karet. Zájemci tak v případě použití obou technologií nebudou muset dvířka zařízení vůbec otevírat, čímž se ještě více zvýší ochrana vůči nepříznivým vnějším vlivům.

Fotoaparát přitom není žádné „ořezávátko“, zvládne pracovat při teplotách do -10°C, přežije pád z výšky až 2 m a problémy by mu nemělo dělat ani potápění do hloubky až 14 m. Na předním displeji navíc zvládne zobrazit tlak vody či vzduchu, nadmořskou výšku anebo čas.

Klepněte pro větší obrázek 
WG-10

V balení dodává Pentax také karabinu k přichycení na opasek nebo batoh. Dostupnost je očekávána v březnu za cenu okolo 8 tisíc Kč s DPH. Asi 1200 Kč lze ušetřit při koupi modelu bez GPS. Ten oproti vyspělejšímu bratříčkovi postrádá dále také přední displej a možnost bezdrátového nabíjení.

Pentax ani přes uvedení tohoto nového modelu nehodlá přestat prodávat starší model WG-1, který bude možné nově najít v obchodech pod označením WG-10 s mírně upraveným designem a absencí GPS. Díky tomu klesne cena na asi 4 tisíce Kč s DPH.

Nový blesk na cestě

Že japonská firma pracuje na vývoji nového systémového blesku, vědí fanoušci značky již od loňského veletrhu Photokina. Nově firma poodhalila jeho design a základní specifikaci. Velice pravděpodobně ponese název AF 360FGZ II, odvozený od jeho výkonu odpovídajícímu směrnému číslu 36.

Klepněte pro větší obrázek 

Oproti předchůdci AF 360FGZ přibyla k možnosti naklánění ve vertikální ose také možnost natáčení v horizontální ose. Krom toho samozřejmě nebude chybět podpora měření expozice přes objektiv označovaná jako P-TTL. Uvedení na trh je plánováno na léto tohoto roku za zatím neznámou cenu.

Nový firmware pro zrcadlovky

Na závěr ještě zmíním, že firma vydala nový firmware pro zrcadlovky K-30, K-5, K-5II, K-5IIs, K-r a bezzrcadlovku K-01. Přináší zejména vylepšení v oblasti stability a výkonu autofokusu. Výrobce slibuje také výrazné zvýšení rychlosti při ostření v živém náhledu s objektivem HD Pentax 560mm F5.6. Novou verzi firmware lze stahovat z oficiálních stránek.

Témata článku: Technika, Pentax, Kompaktní fotoaparáty, Nikon

Určitě si přečtěte

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

2 Adam Kos