Cosina rozšiřuje nabídku objektivů pro Leicu a Sony, Laowa doplňuje bajonet Cano RF a Nikon Z

Cosina rozšiřuje nabídku objektivů pro Leicu a Sony, Laowa doplňuje bajonet Cano RF a Nikon Z

Japonská společnost Cosina v polovině února představila několik objektivů značky Voigtländer s bajonety Leica M a Sony E. Objektivy jsou určeny pro plnoformátové snímače a nabídnou pně manuální ovládání.

Voigtlander Ultron Vintage Line 35mm F2 Aspherical Type II VM

Mírně širokoúhlý objektiv je upravenou verzí Ultronu z poloviny 20. století, takže by měl dostačovat požadavkům současných digitálů na obrazovou kvalitu. Optická konstrukce zahrnuje 8 čoček v pěti skupinách, které doplňuje desetilamelová clona s pracovním rozsahem F2–F16. Ostřit zvládne objektiv od 58 cm a filtrový závit má průměr 39 mm.

Voigtlander_35mm_F2_2.jpeg

Kompletní šasi objektivu je kovové, což by mělo zajistit delší trvanlivost, o případném utěsnění proti prachu a vlhkosti však výrobce nehovoří. Clonový kroužek je zde cvakací. Ostřicí prstenec pak má tvarovaný výstupek pro zaklesnutí prstu levé ruky, v nabídce je ještě druhá varianta Type I, kde je místo výstupku pouze kovový váleček.

Délka objektivu je 28 mm, průměr tubusu pak 52 mm. Dostupný je objektiv v černém nebo stříbrném provedení s bajonetem Leica M a prodejní cenou přibližně 900 USD.

Voigtlander Apo-Lanthar 35mm F2 Aspherical

Druhou novinkou je objektiv shodného ohniska i světelnosti, avšak s odlišnou optickou konstrukcí a navíc ve dvou různých designových provedeních, které se též liší použitým bajonetem – pro Leicu byl zvolen retrodesign, zatímco Sony E má design modernější.

Voigtlander_35mm_F2_1.jpegVoigtlander_35mm_F2_3.jpeg

Konstrukce zde zahrnuje 11 čoček v 9 skupinách, s nimiž spolupracuje dvanáctilamelová slony s rozsahem F2–F16. V případě bajonetu Sony E je zajištěn také přenos informací z objektivu do těla aparátu, díky elektronickým kontaktům. Clonový prstenec je zde přepínací, pro tichý nebo cvakací chod.

Nejkratší ostřicí vzdálenost činí 50 cm, respektive 35 cm (Sony) a objektiv samotný má délku 58 mm (Leica) / 63 mm (Sony) při průměru tubusu 55,6 mm (Leica) / 62,6 mm (Sony). Filtrový závit je u obou modelů shodný, a to 49 mm. Cena byla stanovena na cca 1200 USD.

Laowa 65 mm F2,8 a Laowa 11 mm F4,5

Hned dva objektivy Laowa adaptovala firma Venus Optics na bajonety Canon RF a Nikon Z. Uživatelé systému Nikon Z s menším APS-C snímačem, tak nově mohou použít makroobjektiv 65 mm F2,8 s dvojnásobným zvětšením. Objektiv byl dosud dostupný pouze s bajonetem Canon EF-M, Fuji X a Sony E. Cena je shodná se staršími kousky, tedy 13 050 Kč.

Ultraširokoúhlý objektiv 11 mm F4,5 FF RL dostal bajonet Canon RF a díky konstrukci nabídne minimální geometrické zkreslení i při použití na plnoformátových snímačích.

Úhel záběru je 126° a minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 19 cm. Také tento objektiv je v nabídce již delší dobu s dalšími bajonety – Leica M, Sony FE, Nikon Z, L-mount. Verze Leica M se prodává za 26 290 Kč, ostatní pak za 22 990 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud