Cosina rozšiřuje nabídku objektivů pro Leicu a Sony, Laowa doplňuje bajonet Cano RF a Nikon Z

25. února 2021
TWEET SDÍLET
Cosina rozšiřuje nabídku objektivů pro Leicu a Sony, Laowa doplňuje bajonet Cano RF a Nikon Z

Japonská společnost Cosina v polovině února představila několik objektivů značky Voigtländer s bajonety Leica M a Sony E. Objektivy jsou určeny pro plnoformátové snímače a nabídnou pně manuální ovládání.

Voigtlander Ultron Vintage Line 35mm F2 Aspherical Type II VM

Mírně širokoúhlý objektiv je upravenou verzí Ultronu z poloviny 20. století, takže by měl dostačovat požadavkům současných digitálů na obrazovou kvalitu. Optická konstrukce zahrnuje 8 čoček v pěti skupinách, které doplňuje desetilamelová clona s pracovním rozsahem F2–F16. Ostřit zvládne objektiv od 58 cm a filtrový závit má průměr 39 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Kompletní šasi objektivu je kovové, což by mělo zajistit delší trvanlivost, o případném utěsnění proti prachu a vlhkosti však výrobce nehovoří. Clonový kroužek je zde cvakací. Ostřicí prstenec pak má tvarovaný výstupek pro zaklesnutí prstu levé ruky, v nabídce je ještě druhá varianta Type I, kde je místo výstupku pouze kovový váleček.

Délka objektivu je 28 mm, průměr tubusu pak 52 mm. Dostupný je objektiv v černém nebo stříbrném provedení s bajonetem Leica M a prodejní cenou přibližně 900 USD.

Voigtlander Apo-Lanthar 35mm F2 Aspherical

Druhou novinkou je objektiv shodného ohniska i světelnosti, avšak s odlišnou optickou konstrukcí a navíc ve dvou různých designových provedeních, které se též liší použitým bajonetem – pro Leicu byl zvolen retrodesign, zatímco Sony E má design modernější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce zde zahrnuje 11 čoček v 9 skupinách, s nimiž spolupracuje dvanáctilamelová slony s rozsahem F2–F16. V případě bajonetu Sony E je zajištěn také přenos informací z objektivu do těla aparátu, díky elektronickým kontaktům. Clonový prstenec je zde přepínací, pro tichý nebo cvakací chod.

Nejkratší ostřicí vzdálenost činí 50 cm, respektive 35 cm (Sony) a objektiv samotný má délku 58 mm (Leica) / 63 mm (Sony) při průměru tubusu 55,6 mm (Leica) / 62,6 mm (Sony). Filtrový závit je u obou modelů shodný, a to 49 mm. Cena byla stanovena na cca 1200 USD.

Laowa 65 mm F2,8 a Laowa 11 mm F4,5

Hned dva objektivy Laowa adaptovala firma Venus Optics na bajonety Canon RF a Nikon Z. Uživatelé systému Nikon Z s menším APS-C snímačem, tak nově mohou použít makroobjektiv 65 mm F2,8 s dvojnásobným zvětšením. Objektiv byl dosud dostupný pouze s bajonetem Canon EF-M, Fuji X a Sony E. Cena je shodná se staršími kousky, tedy 13 050 Kč.

Ultraširokoúhlý objektiv 11 mm F4,5 FF RL dostal bajonet Canon RF a díky konstrukci nabídne minimální geometrické zkreslení i při použití na plnoformátových snímačích.

Úhel záběru je 126° a minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 19 cm. Také tento objektiv je v nabídce již delší dobu s dalšími bajonety – Leica M, Sony FE, Nikon Z, L-mount. Verze Leica M se prodává za 26 290 Kč, ostatní pak za 22 990 Kč.

Témata článku: Leica, Technika, Canon, Objektivy, Fujifilm, Sony, Nikon, Voigtländer

Určitě si přečtěte

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

17 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame