Co vybírat když chcete retrofotoaparát!

31. března 2014
TWEET SDÍLET
Obliba výrobků v retrodesignu je stále větší a svědčí o tom především nabídka výrobců spotřební elektroniky. Pokud se vám tento styl líbí a pokukujete zrovna po nějakém fotoaparátu, přinášíme několik tipů.

Na začátek se možná podívejme do slovníku. Retro označuje něco, co je minulého, již zaniklého a odkazuje do minulosti, slovo má původ v latině. V současné době se však pojmem retro označují věci či doba, vztahující se převážně k období 50 až 70 let 20. století.

V případě věcí se však nejedná o jejich originály (spíše označení vintage), ale o nové výrobky ve starém designu.

Není to jen o stylu

V době, kdy je každý druhý označován za hipstera a mladá generace je po stránce vizáže kombinací všech možných stylů má retro poměrně velký prostor pro rozvoj. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o čistě stylovou a designovou záležitost, není to úplně tak. V případě fotoaparátů se totiž výrobci inspirují v minulosti, kdy se používaly výhradně filmové přístroje a o nějakém automatickém ostření či měření a nastavení expozice si fotograf mohl nechat pouze zdát.

Designeři fotoaparátů se proto snažili vyjít uživatelům vstříc a většina nastavení byla dostupná přímo na těle přístroje. Právě v tomto duchu je provedena také většina dnešních retromodelů. Krom kvalitního technického zpracování a použití kovu tak většinou jedním okem zkontrolujete kompletní nastavení přístroje. Nemusíte tudíž bloudit v záložkách menu na displeji a vše je velmi intuitivní a přehledné. I retro má tedy své výhody – pokud je zpracováno chytře a inteligentně.

Vybrali jsme pro vás celkem 7 fotoaparátů, které spadají do „škatulky“ retro, nedá se říci, že by všechny patřily do nějaké konkrétní skupiny podle konstrukce těla.

Leica M (M-E, M Monochrom)

Řada M d německé Leiky je klasikou sama o sobě a již od roku 1954 se drží na trhu jako jeden z nejlepších a také exkluzivních fotoaparátů. Poslední z filmových modelů Leica M7 a první digitální model Leica M8 si jsou podobné jako vejce vejci. Rozdíl je samozřejmě v útrobách – u sedmičky zakládáte kinofilm, u osmičky je použit digitální snímač menší jak políčko kinofilmu.

Klepněte pro větší obrázek 

Leica vás uchvátí svým designem, ze kterého dýchá atmosféra poloviny dvacátého století. Aktuální model Leica M (typ 240) je již vybaven plnoformátovým snímačem a nabídne klasické ovládání – na horní straně volíte čas a na objektivu pak clonu, případně můžete pracovat v režimu priority clony. V řadě M se můžete setkat ještě s modelem Monochrome, který je prakticky stejný, avšak nemá na snímači RGB filtr a tudíž fotí pouze černobíle, zato ale maximálně ostře.

 • Snímač: CMOS, 36×24 mm
 • Rozlišení: 18 Mpx
 • Objektiv: výměnný, bajonet M
 • Cena: od 120 000 do 183 000 Kč (pouze tělo)

Poslední z trojice je model M-E, který je vyroben z mírně odlišných materiálů a je vstupní modelem Leiky, jeho cena se však i přesto pohybuje kolem 120 000 Kč. Za zmínku jistě stojí i celková konstrukce, kterou spadá aparát mezi dálkoměrné přístroje – velmi omezená skupiny aparátů.

hce counter

Sony Alpha A7/ Alpha A7R

Dvojice letošních novinek od Sony vyrazila dech prakticky všem fotografům.Výrobci se totiž podařilo vměstnat dosud nemyslitelné do velmi malých rozměrů. Obě dvě alfy jsou konstruovány jako bezzrcadlovky avšak s plnoformátovým snímačem. Vzhledem ke konstrukci zde nenajdete klasický hledáček s optickým hranolem ale vestavěný elektronický hledáček, který je kvalitativně na velmi dobré úrovni.

Klepněte pro větší obrázek 

Design těla odkazuje ke starým modelům fotoaparátů ovšem s ergonomií je to horší, možná až příliš velké množství tlačítek přímo „zabíjí“ jednoduché ovládání. Vzhledem k ceně a především s přihlédnutím k rozměrům je to však jen malá daň.

 • Snímač: CMOS, 36×24 mm
 • Rozlišení: 36/24 Mpx
 • Objektiv: výměnný, bajonet Sony FE
 • Cena: 37 990 / 55 990 Kč (pouze tělo)

Zásadní nevýhodou systému od Sony je nedostatek světelných objektivů a vlastně nedostatek kvalitních objektivů vůbec. Lety prověřené objektivy Minolta, které Sony používá, už na tento model bohužel nebudou stačit, vysoké rozlišení snímače již nekompromisně odhalí každý nedostatek, který nižší rozlišení dokázalo skrýt.

SONY A7 SONY A7
nabízí 1 obchod za cenu 56 990 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Nikon Df

Zatím jediný retromodel z dílny Nikonu na sebe nechal dlouho čekat, ovšem jeho uvedení způsobilo rozruch mezi fotografickou veřejností po celém světě. Na první pohled totiž Df vypadá jako klasická jednooká kinofilmová zrcadlovka z doby před 25 až 30 lety. Při druhém pohledu vám bude divné, že je přeci jen o něco větší a jakmile uvidíte rozměrný displej na zadní straně, tak bude jasné, odkud vítr vane.

Klepněte pro větší obrázek 

Výrobce se u tohoto modelu inspiroval svými top modely z kinofilmové éry, kterými je NIkon Df inspirován. V magnéziovém těle, vážícím tři čtvrtě kilogramu je snímač z profesionálního modelu D4, který nabídne rozlišení 16 Mpx a obrovský rozsah citlivostí od ISO 50 až po těžko uvěřitelných ISO 204 800. Ačkoliv jsou vysoké citlivosti již značně poznamenané šumem, můžete bez obav fotografovat při hodnotách kolem ISO 10 000, což je mezi fotoaparáty stále ještě výjimka. Zkrátka ideální aparát pro snímání bez blesku.

 • Snímač: CMOS, 36×24 mm
 • Rozlišení: 16 Mpx
 • Objektiv: výměnný, bajonet Nikon F, setový objektiv Nikon 50 mm, f/1,8 AF-S Nikkor G special edition
 • Cena: 75 990 Kč

Na těle je velmi dobře vidět, jak dříve designéři přemýšleli, všechny mechanické voliče mají aretované pozice a při pohledu shora (když visí aparát na krku) přesně vidíte, jak je aktuálně nastaven (čas, citlivost, korekce expozice, expoziční režim). Fotoaparát však má i několik nedostatků, jednak je to absence natáčení videa, ostřící body jsou příliš blízko středu a bohužel není možné vyměnit matnici za jinou, která by usnadňovala ruční ostření.

hce counter

Témata článku: Technika


Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Vývojáři z polského studia Flying wild hog moc dobře vědí, že akční adventury umí. Podaří se jim výpravou po divokém západě navázat na úspěch jejich předešlého díla Shadow Warrior 3? Musím přiznat, že odpověď nemůže být úplně jednoznačná.

Michal Drmla
Evil WestRecenzePC
Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

** Honor vylepšil svoji loňskou skládačku, je lehčí a tenčí ** Má sestavu fotoaparátů a výkonnější procesor ** Na voděodolnost a bezdrátové dobíjení se ale znovu nedostalo

Jan Láska
Skládací konstrukceVideo
Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

**Microsoft 365 si můžete dopředu aktivovat až na 5 let. **Pokud předplatné prodloužíte o rodinnou variantu, počítá se celé období jako rodinná verze. **Můžete tedy kombinovat levnější předplatné pro jednotlivce s předplatným pro rodiny.

Petr Urban
SlevyMicrosoft 365Předplatné
Oura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

Oura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

** Na světě je dalších chytrý prsten pro Android a iOS ** Na svědomí jej má portál Indiegogo ** Titanový doplněk na prstu ani nepocítíte

Martin Chroust
Chytrý prstenIndiegogoZdraví
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály