Co umí nové systémy iOS 14, iPadOS 14 a macOS Big Sur z pohledu fotografie

26. června 2020
TWEET SDÍLET

Na úvodní prezentaci vývojářské konference WWDC20 představil Apple podobu nových operačních systémů pro mobilní telefony iPhone, tablety iPad a počítače Mac. I když toho o focení a fotografiích moc řečeno nebylo, každý ze systémů jisté novinky obsahuje.

Oproti české mutaci stránek společnosti Apple je ta americká napřed. Souhrn všech novinek z úvodní prezentace napříč představenými systémy tak najdete na stránkách Apple.com. Pokud se chcete podívat na celé video s představením systémů, můžete tak učinit na YouTube kanálu společnosti.

iOS 14

V systému iOS 14 se změnila doba spouštění aplikace Fotoaparát a zkrátila se doba mezi pořízením jednotlivých fotografií. Apple zde konkrétně uvádí, že nyní můžete ve srovnání s iOS 13.5 fotografovat až o 90 % rychleji a to rychlostí až 4 snímky za sekundu. Doba spuštění aplikace pro fotoaparát se navíc zvýšila o 25 %.

Klepněte pro větší obrázek
Novinky jsou i u rozšířené reality. V ní Apple vylepšil práci přední kamery, která zase vaši tvář sleduje s větší a větší přesností.

V rozhraní nativní aplikace pak přibyla funkce, kterou už má každá pokročilá fotoaplikace dostupná v App Storu. Jedná se o kompenzaci expozice, kterou lze nově uzamknout nezávisle na zaostření. U iPhonů 11 a 11 Pro je pak mírně změněno rozhraní při focení v nočním režimu, kdy dostáváte hlavně zpětnou vazbu v tom, jak moc se chvějete. Do všech starších iPhonů se také nově podívá přepracované rozhraní Fotoaparátu, které vychází právě z toho ve verzích 11.

iPadOS 14

Nový prvek kompenzace expozice, který umožňuje uzamknout její hodnotu a zároveň samostatně uzamknout zaostření na jiný bod je k dispozici i na iPadech. V rozhraní aplikace Fotoaparát ale přibyly i rychlé přepínače pro změnu kvality videa a určení jeho FPS, kdy už k tomu nemusíte jít až do Nastavení.

Klepněte pro větší obrázek
Nový postranní panel už na první pohled vylepšuje orientaci v albech.

Aplikace Fotky také získala nový postranní panel, což usnadňuje navigaci mezi alby, vyhledávání atd. Toto rozhraní dostaly např. i Poznámky a další tituly Applu. Je také možné přidávat k fotografiím titulky. Byla vylepšena i funkce Vzpomínky, která by měla lépe vybírat relevantnější fotografie a videa, která v nich chcete zvýraznit.

macOS Big Sur

Kromě malých vylepšení aplikace Fotky (u videa přibyly filtry a ořez, u fotek byla vylepšena funkce retuše) a těmi shodnými, které přibyly v iPadOS, není v macOS Big Sur mnoho razantních změn. Tou hlavní je totiž ten fakt, že nový systém bude vyjma Intelu podporovat i architekturu ARM, a tak se Apple spíše soustředil na ubezpečení budoucích uživatelů, že v nových strojích spustí své oblíbené aplikace.

Klepněte pro větší obrázek
V macOS Big Sur jsou nové funkce pro úpravy videa, jako filtry a oříznutí. Fotografiím byla vylepšena Retuš, která nyní používá „pokročilé strojové učení k odstranění skvrn a dalších nežádoucích objektů z fotografií“.

Nové počítače s procesory ARM, které však bude společnost nazývat Apple Silicon, mají přijít až koncem roku 2020. Apple zde však zmínil, že na nich jak Adobe Photoshop, tak Adobe Lightroom CC poběží zcela hladce, stejně jako celý Creative Cloud. Novinek tak není mnoho, je ale třeba zmínit, že zejména v iOS 14 jistě ještě nějaké přibudou s představením iPhonů 12. U nich se očekává vylepšení fotografického hardwaru, se kterým se obvykle pojí i softwarové novinky, jako byl např. noční režim v iOS 13 při představení iPhonů 11.

Všechny operační systémy jsou již dostupné pro registrované vývojáře, veřejné beta verze budou k dispozici během července a ostré verze jsou plánovány na září letošního roku. iOS 14 budou podporovat iPhony 6s a novější, iPadOS 14 pak iPad Air 2. generace a novější, iPad mini 4 a novější, iPad 5. generace a novější a všechny iPady Pro. MacOS Big Sur zase počítače s datem výroby 2013 a mladším.

Témata článku: iOS, Fotoaplikace, iPhone, Apple, Telefony s iOS na Heureka.cz