Co se skrývá v nejlepším fotomobilu na trhu Google Pixel?

Co se skrývá v nejlepším fotomobilu na trhu Google Pixel?

Krátce po svém oznámení v říjnu tohoto roku se smartphone Google Pixel zařadil mezi nejlépe hodnocené fotomobily. Google není na trhu s mobilními telefony žádným nováčkem, v čem tedy hledat příčinu tohoto úspěchu na poli pořizování fotografií?

Oblibu si již dříve získala řada Google Nexus, kterou aktuálně nahrazuje nová modelová linie: Google Pixel. Novinky Google Pixel a Pixel XL se po svém oznámení okamžitě posunuly na první příčku mezi fotomobily na webu DxOMark.

Ten je jednou z předních laboratoří zabývajících se testováním fotoaparátů, objektivů a v posledních letech i fotomobilů. Mobily od Googlu tak předčily i opěvovaný Samsung Galaxy 7 či nejnovější „jabko“ iPhone 7.

Google-Pixel-01.jpg

Smartphony Google Pixel, tak je u této „značky“ zvykem, nelze označit za plnohodnotný produkt Googlu, jednotlivé součástky včetně šasi pocházejí z dílen zaběhlých výrobců chytrých telefonů a v těchto dílnách jsou i smontovány do výsledné podoby – sestavení Google Pixel se tentokrát ujala společnost HTC. Nicméně podle tvrzení Googlu je Pixel první smartphone, který vznikl kompletně podle jeho návrhu.

Na kvalitě obrazového výstupu se tradičně podílí trojice: objektiv, snímač, procesor. Objektiv Google Pixel patří mezi průměrné, nabízí světelnost F2 a chybí též optická stabilizace, hlavními kvalitativními tahouny tedy musí být zbývající dvě součástky. A také… něco navíc.

JH_CameraPixal2.jpg

Google Pixel je osazen senzorem Sony Exmor RS IMX378, který tohoto času najdeme pouze v Xiaomi Mi 5S. Jedná se o skládaný snímač se zpětným osvětlením (BSI), s rozlišením 12 Mpx, velikostí pixelu 1,55 μm a úhlopříčkou 7,81 mm. Přívlastek „skládaný“ znamená, že část obvodů je umístěna na podkladu za fotodiodami, čímž se zvyšuje efektivita sběru světla při zachování velikosti snímače.

Nový senzor je vybaven technologií PDAF, tedy automatickým ostřením na základě fázové detekce, čili fotoaparát dokáže rozeznat rozdíly v intenzitě světla mezi jednotlivými body na snímači a určit, zda je objekt, na který chce fotoaparát zaostřit před oblastí zaostření nebo za ní. Ostření napomáhá i laserová detekce (LDAF).

BSI.jpg
Klasický CMOS snímač vs. BSI CMOS snímač

O zpracování dat se stará procesor Qualcomm Snapdragon 821, který podstatně navýšil rychlost a odezvu fotomobilu, nicméně to, co stojí za úspěchem Google Pixel v testu DxOMark, je záležitostí nikoli pouze kvalitního hardwaru, ale i „vychytaného“ softwaru. Google Pixel je, tak jako předchozí modely Nexus, vybaven speciálním režimem HDR+, který by měl být podle výrobce, díky snímači i procesoru, podstatně rychlejší a s kvalitnějším výstupem než u jiných značek fotomobilů.

Jak je docíleno rychlé odezvy, vysvětluje Marc Levoy, vedoucí výzkumného týmu Googlu: „Chvíle, kdy zmáčknete spoušť, ve skutečnosti není okamžikem záznamu snímku – ten už je totiž dávno zaznamenán. Spolu se spoustou dalších! V okamžiku zmáčknutí spouště dojde pouze ke zpracování a sloučení snímků, které už byly pořízeny předtím.“

A jak probíhá samotný vznik HDR fotografie? Tak jako u klasického HDR mobil pořídí sérii snímků, ovšem s velmi krátkými expozičními časy, přičemž všechny snímky, jak tvrdí vedoucí výzkumného týmu Googlu Marc Levoy, jsou podexponované. Pomocí speciálního algoritmu posléze dojde k analýze jednotlivých snímků a jejich sloučení a vznikne obraz se zachovanou kresbou ve světlech a minimálním šumem ve stínech.

HDR+ je na telefonu nastaven jako defaultní režim pro jakékoli focení, přestože ho uživatel může v případě potřeby vypnout. A právě tento softwarový „trik“, samozřejmě v kombinaci s kvalitní hardwarovou výbavou, vynesl Google Pixel na první příčku v hodnocení webu DxOMark.

[zdroj: The Verge, DxOMark, XDA Developers, Wired]

Určitě si přečtěte

Články odjinud