Co přinesla Photokina 2016 a jaké trendy nás čekají?

2. října 2016
TWEET SDÍLET
Mezinárodní svátek všech fotografů a fotovýrobců – především pak těch, kteří se zaměřují na techniku pro fotografování – veletrh Photokina před týdnem skončil Co se na veletrhu objevilo a jaké jsou trendy?

Podobně, jako v předchozích letech, i letošní ročník Photokiny byl připraven především jako velkolepá přehlídka techniky, která je aktuálně dostupná na trhu digitálního pořizování obrazu a videa. To vše je pak doplněno fotografiemi „firemních“ fotografů, které jsou demonstrací možností vystavených přístrojů.

Ještě před začátkem samotného veletrhu jsou všichni zainteresovaní v očekávání novinek, jejichž představení a uveden na trh si většina výrobců připravuje právě na začátek veletrhu. Obvykle se tak objevuje celá řada spekulací, ověřených i neověřených informací a nemalé množství pravých i nepravých obrázků připravovaných fotoaparátů.

Vedle těchto spekulací je pak řada oficiálně oznámených novinek – především od lídrů trhu – které si mohou návštěvníci veletrhu detailně prohlédnout a většinou také osahat na stáncích jednotlivých společností. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nutno dodat, že novinek letos bylo požehnaně, nicméně na druhou stranu jich bylo podobné množství, jako před dvěma lety na poslední Photokině. Výrazněji se však v letošním roce prezentovaly menší značky, jako například Samyang či Impossible project. Relativně velkou prezentaci si pak připravil Fujifilm, který slavnostně ohlásil připravovanou středoformátovu bezzrcadlovku.


Novinky ohlášené na Photokině 2016

Panasonic oznámil nový pokročilý kompakt Lumix LX15  

Panasonic oznámil nový pokročilý kompakt Lumix LX15  

Jen namátkou jmenujme základní charakteristiky nového přírůstku do modelové řady LX: světelný objektiv, velký snímač, 4K video… A na co dalšího se můžeme těšit?

Sony A99 II: 42,2 Mpx, 5osá stabilizace a nový AF systém

Sony A99 II: 42,2 Mpx, 5osá stabilizace a nový AF systém

Letošní Photokina v Kolíně nad Rýnem chrlí jednu novinku za druhou. Mezi mnohými si zvýšenou pozornost zcela jistě zaslouží nová plnoformátová SLT zrcadlovka Sony A99 II. Seznamte se!

Novinky od Olympusu: stylovka PEN, profi OM-D a tři objektivy

Novinky od Olympusu: stylovka PEN, profi OM-D a tři objektivy

Ani Olympus na kolínské Photokině nezaostal za ostatními značkami a představil několik přírůstků do svého bezzrcadlovkového systému, který je zastoupen řadami PEN, OM-D a objektivy Zuiko.

Lumix FZ2000: superzoom s 1" snímačem a 4K videem  

Lumix FZ2000: superzoom s 1" snímačem a 4K videem  

Panasonic představil následníka oblíbeného modelu Lumix FZ1000 s velkým snímačem a ohniskovým rozsahem. Panasonic Lumix FZ2000 přichází především s vylepšenými videofunkcemi…

Středoformátové bezzrcadlovky Fujifilm nesou označení „GFX“

Středoformátové bezzrcadlovky Fujifilm nesou označení „GFX“

Již dříve se vědělo, že Fujifilm chystá něco velkého, nejdivočejší očekávání však končila u full-framu. Skutečnost je však jiná – přichází „středoformát“ Fujifilm GFX 50S se 6 systémovými GF objektivy.

Sigma vstoupila na trh filmových objektivů

Sigma vstoupila na trh filmových objektivů

Jeden největších výrobců vyměnitelných objektivů – Sigma – se rozhodla pro zásadní krok a rozšířila portfolium výrobků o dvojici objektivů určených pro video.

„Emkové“ novinky: Canon EOS M5 a univerzální zoom

„Emkové“ novinky: Canon EOS M5 a univerzální zoom

Nová vlajková loď bezzrcadlovek značky Canon přichází s procesorem, který by měl navýšit celkový výkon fotoaparátu, a se zabudovaným elektronickým hledáčkem.

Canon XC15 nový kompaktní videofotoaparát se 4K záznamem

Canon XC15 nový kompaktní videofotoaparát se 4K záznamem

Obliba natáčení videa je stále větší, a tak ani Canon neváhal uvedl již druhou generaci speciálního videofotoaparátu s velkým snímačem, 4K záznamem a mnoha profesionálními funkcemi.


Vedle samotné techniky v podání velkých značek se objevuje stále více menších výrobců, kteří na trh přinášejí celou řadu příslušenství a doplňků. Velmi zajímavým krokem je vstup společnosti Xiaomi na trh digitálních fotoaparátů.

Známý výrobce mobilních telefonů totiž využil možností otevřeného standardu micro 4/3, který používají u svých bezzrcadlovek Panasonic a Olympus a připravil pro zájemce fotoaparát s velmi zajímavými technickými parametry a relativně nízkou cenou. Co víc Xiaomi fotoaparát prodává se dvěma různými objektivy, včetně pevného světelného portrétního skla.

Klepněte pro větší obrázek

Kam míří svět fotografie?

Inu není to směr zcela ke hvězdám, ale je možné konstatovat, že technologie bezzrcadlovek již plně dohnala klasické digitální zrcadlovky a v mnoha parametrech je dokonce předčí – typicky rychlost sériového snímání či nejkratší časy závěrky.

V blízké budoucnosti nás tak pravděpodobně čeká další revoluce, jelikož se nad klasickou zrcadlovkovou konstrukcí začínají stahovat mračna a upřímně se ani nedivím, jelikož ve srovnání s bezzrcadlovkou již nemá DSLR co nabídnout (pokud se nejedná o specifické sportovní disciplíny).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Stále více se i tradiční výrobci fotoaparátů zaměřují na videoobsah, prakticky všichni velcí výrobci digitálů již integrovali možnost záznamu videa ve 4K rozlišení a někteří pokukují po vyšších metách v podobě 6K a 8K rozlišení – kupříkladu poslední objektivy značky Sigma jsou již na toto rozlišení připravené. Vidět je stále větší příklon k instantní fotografii, což potvrzuje i představení instantního fotoaparátu pod značkou Leica.

S videem také souvisí obrovské množství příslušenství, které se na Photokině objevilo a má pomoci právě při záznamu videa. Ať už je to celá řada nejrůznějších dronů pro záznam ze vzduchu anebo sofistikované stabilizátory, při jejichž použití těžko odhalíte, jak moc se s fotoaparátem/kamerou pohybuje. Specifickou skupinou jsou pak doplňky pro mobilní fotografii – mezi nimi zaujala například selfie tyč s integrovaným stabilizátorem.

Budoucnost?

Velkým tématem je nadále správa fotografií, či spíše správy audiovizuálních dat. Těch totiž vzniká v rukou současného fotografa obrovské množství, které není možné spravovat bez sofistikovanějšího nástroje. Většina výrobců digitálů tak připravila a stále vylepšuje nástroje pro správu a ukládání (nejčastěji do cloudu) obrazových dat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další oblastí, kterou má smysl rozvíjet a mnoho výrobců jí nevěnuje dostatečnou pozornost, je dotykové ovládání. Mnoho fotoaparátů různých značek i kategorií má dotykový displej, v praxi ho však využijete maximálně k prohlížení fotografií (listování, zvětšení, otočení) a při fotografování pro výběr ostřícího bodu. 

Jiný způsob použití byste hledali těžko – přitom se nabízí upravit menu fotoaparátů tak, aby bylo možné jej ovládat dotykem, stejně jako je tomu u mobilních telefonů. V ideálním případě by si pak mohl uživatel uložit vlastní rozložení ovládacích prvků, které nejčastěji používá a fotoaparát si tak přizpůsobit.

Zajímavou oblastí je vzdálené ovládání fotoaparát pomocí mobilního zařízení – bezdrátové rozhraní se již stalo součástí většiny digitálů, podobně jako například miniHDMI konektor. U pokročilejších modelů zrcadlovek se budete muset smířit s nutností dokoupit samostatný modul. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ve všech případech se však jedná o řešení nepříliš sofistikované – digitál vytvoří wifi síť, kde je sám hotspotem, k němuž se připojíte pomocí mobilního telefonu a můžete aparát vzdáleně ovládat anebo si stáhnout pořízené fotografie a ty následně z mobilu odeslat kam potřebujete.

Mnohem větší smysl by dávalo řešení, kdy se digitál připojí do stávající sítě a bude snímky odesílat rovnou přes internet do cloudového úložiště, jako zálohu anebo se mu ukáže cesta k síťovému disku, kam se rovnou uloží i kopie originálních souborů. Uvidíme, zda se takového řešení s uživatelsky jednoduchým a srozumitelným rozhraním někdy dočkáme.

Témata článku: Technika, Technologie, Reportáže, Photokina

Určitě si přečtěte

Služba MyHeritage vylepší staré fotografie a převede je na barevné

Služba MyHeritage vylepší staré fotografie a převede je na barevné

Restaurování starých fotografií je poslední dobou docela v módě. Umělá inteligence a chytré algoritmy totiž dokážou nejen odstranit vodu z podvodních fotek.

Adam Kos

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina