5
Fotogalerie

Co přinesla Photokina 2008 fotografům?

Svátek všech fotografů a příznivců fotografie skončil před několika dny, co všechno nám výrobci nadělili?

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že výrobci digitální fototechniky již nemají co nového nabídnout, opak je pravdou. Stále před sebou mají ještě dlouhou cestu vývoje a nemalý prostor je také v oblasti vylepšování digitálních fotoaparátů podle přání zákaznků. Především nároky pokročilejších uživatelů jsou pomalu plněny. Většina fotografů je náročnější již při koupi prvního fotoaparátu a tak se výrobci snaží vyjít jim vstříc.

Letošní Photokina byla ve znamení několika trendů – zvětšování snímačů v digitálních kompaktech, příchod fullframu do střední cenové kategorie, inovace osvědčených objektivů a tradičně již zvyšování kapacity paměťových karet.

Za rozlehlejší snímače

Velikost snímačů v digitálních kompaktech pomalu ale jistě roste. Svědčí o tom koncekonců i návrat k velikosti, která byla běžná před několika lety, a to úhlopříčka  2/3". U některých fotoaparátů se již setkáváme s velikostí 1/1,5". Zlomovou technologií bude pro kompakty zavedení nového formátu Micro 4/3. Ten v sobě snoubí snímač shodné velikosti jako u zrcadlovek Olympus a Panasonic, rozměry digitálního kompaktu a možnost výměny objektivů.

pana_g1.jpg

První vlaštovkou na trhu je model Panasonic G1, který při opravdu kompaktních rozměrech nabídne výkon srovnatelný s digitální zrcadlovkou, včetně možnosti výměny objektivů. Nedlouho poté představil svoji koncepci pro brzkou budoucnost také Olympus, jehož prototyp připomíná éru hledáčkových kompaktů kapesních rozměrů.

 oly_koncept.jpg oly_koncept_1.jpg
max. velikost | max. velikost

Své želízko v ohni letos opět představila Sigma se dvěma modely digitálních fotoaparátů. Jedním z nich je kompakt DP2, který má oproti svému předchůdci světelnější objektiv F2,8 avšak jeho fyzické ohnisko je 24,2 mm, což je ekvivalent 42mm objektivu u kinofilmu.

Druhým digitálem Sigma je opět inovovaná zrcadovka SD15, která se od předchůdkyně SDS14 liší větším displejem a také větším rozlišením.

Fullframe na postupu

Zrcadlovky se snímačem velikosti kinofilmového políčka zažily v letošním roce velký rozvoj. V poloprofi třídě zrcadlovek, kde není vyžadována stoprocentní odolnost proti povětrnostním vlivům a naopak uživatelé ocení menší rozměry ve srovnání s profesionálním tělem, se opravdu urodilo.

Oba dva hlavní hráči mají nové modely zrcadlovek, kterými vycházejí vstříc náročnějším fotografům. V případě Nikonu je to zcela nový model D700 u Canonu pak inovovaný model EOS 5D Mark II. Trojlístek pak doplňuje nováček na poli digitálních zrcadlovek Sony, která přichází s modelem Alfa 900. A že je to vstup na scénu nevídaný potvrzuje nejen rozlišení 24,6 Mpx, ale také předpokládaná cena, která by měla být ze všech tří modelů nejnižší.

Nechme se však překvapit jak bude vývoj pokračovat a zda se do stáje fullframových výrobců připojí i jiní.

S2_1.png S2_2.png

Kapitolou samu pro sebe je pak uvedení nové modelové řady Leica S, která v sobě kombinuje velikost kinofilmového těla se snímačem o 56% větším než je plocha fullframu, jeho velikost je 30 × 45 mm a rozlišení činí 37,5 Mpx. Tělo fotoaparátu je voděodolné a výrobce pro nový systém připravuje řadu devíti objektivů s rozsahy: 24, 30, 35, 70, 30–90, 100, 120, 180 a 350 mm.

Motorizace objektivů a větší paměťové karty

Od uvedení zrcadlovek Nikon D40 a D60 se stále častěji setkáváme s tím, že výrobci objektivů inovují své úspěšné modely právě směrem k univerzálnosti přidáním motoru pro autofokus. Především u Tamronu a Tokiny je tento posun významný.

ostatní výrobci fototechniky pak tradičně obměňují anebo doplňují své řady objektivů, ani letos tomu nebylo jinak a objevily se nové objektivy Pentax, Leica, Carl Zeiss, Panasonic či netradiční Lensbaby.

Na poli paměťových karet je růst ještě významnější, což potvrzují především jejich rostou kapacity v případě CompactFlash karet se výrobci dostávají na 32 respektive 64GB kapacitu, u SD karet je to 16 GB. Zatím největší datový objem má CF karta Pretec, která nabídne rovnou 100GB kapacitu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud