9
Fotogalerie

Co přinesl CES 2013 digitálním fotografům?

Prakticky celý minulý týden se objevovaly na světových webech informace o novinkách z oblasti spotřební elektroniky. Pojdme se podívat, jaké digitály budou brzy na trhu.

Letošní ročník veletrhu CES byl pro fotografující populaci zajímavý především tím, že se spojil se specializovaným veletrhem PMA, který se obvykle konal na přelomu ledna a února, kdy bývalo představeno množství novinek.

Hned z kraje roku nás tak čekala pořádná dávka nových digitálních fotoaparátů prakticky od všech významných výrobců. Pokud bych měl novinky shrnout, tak se nejedná o žádné revoluční produkty. Výrobci tradičně volili cestu postupné evoluce, a tak se objevilo mnoho nástupců minulých modelů společně s několika novými modely.

K revoluci nedošlo bohužel ani v případě vybavení digitálních fotoaparátů, stále se budeme setkávat s kompakty osazenými objektivy s mizernou světelností, stále se objevují displeje s nízkým rozlišením vzhledem k jejich velikosti. Tak snad za rok...

Canon

Canon hned z kraje veletrhu rozvířil vody digitální fotografie poměrně zajímavým konceptem v podobě fotoaparátu Canon PowerShot N, který je určen současné mobilní generaci. Mimo funkčnosti zaujme především svým tvarem a ovládáním.

Kromě zcela nového typu (řady) kompaktu, představil Canon tři nové kompakty základní řady PowerShot A, které jsou určeny pro začínající fotografy a jednoho zástupce stylové řady Ixus. Včera pak byly avizovány dva nové objektivy pro systém Cinema EOS. Podle interních zdrojů Canonu by mělo velmi brzy následovat několik dalších novinek.

Fujifilm

Fujifilm se na CESu takřka utrhl z řetězu a představil celkem dvanáct nových digitálů. Nabídka je velmi pestrá – od jednoduchých a vodotěsných kompaktů, přes velmi dobře vybavené ultrazoomy až po stylové retrofotoaparáty s výměnnými obejktivy z řady X.

Velkým překvapením je pro mne nabídka sedmi nových ultrazoomů, ačkoliv by se mohlo zdát, že prodeje tohoto typu digitálu již klesají, pravděpodobně to nebude s propadem tak horké.

Nikon

V případě Nikonu nás mírně zarazilo představení dvou kompaktů z řady Nikon 1, jedním z nich je totiž model Nikon 1 J3, jehož předchůdce byl představen v srpnu 2012. Druhým překvapením je pak otevření třetí řady systému Nikon 1 v podobě modelu S1.

Nikon 1 J3 je ve srovnání s předchůdcem o něco menší a lehčí a hlavní změna se udála uvnitř fotoaparátu, kde je použit stejný snímač, jako u modelu V2 – jednopalcový CMOS s rozlišením 14,2 Mpx a procesor Expeed 3.

Mnohem zajímavější je model Nikon 1 S1, ten by měl být levnější alternativou k řadě J. Vzhledově je S1 velmi podobná, nicméně tělo přístroje je plastové a má více zaoblené rohy, než modely řady J.

S1-front.jpg S1-Rr.jpg
Nikon 1 S1

Uvnitř S1 je 10 Mpx snímač, který nemá (podobně jako poslední modely J3 a V2) low-pass filtr. Zadní straně dominuje 3" displej s rozlišením 460 000 obrazových bodů.

Mimo dvou zástupců řady Nikon 1 byly uvedeny ještě kompaktní fotoaparáty řady Coolpix, konkrétně modely S2700 a S6500. První jmenovaný je jednoduchým kompaktem s rozlišením  16 Mpx a objektivem 24–156 mm při světelnosti F3,5–6,5. Digitál bude dostupný v sedmi barvách – stříbrné, černé, červené, fialové, modré a růžové a fialové s rostlinnými vzory.

S6500.jpg s6500back.jpg
Nikon Coolpix S6500

Druhý kompakt je osazen taktéž 16 Mpx snímačem, nicméně objektiv má 12× optický zoom s rozsahem 25–300 mm při světelnosti F3,1–6,5. Digitál má integrované wi-fi rozhraní pro sdílení fotografií nebo vzdálené ovládání pomocí tabletu/smartphonu.

Olympus

Olympus se tentokrát zaměřil především na řadu stylus, která zahrnuje prakticky všechny modely s pevnou optikou. Tři z uvedených digitálů spadají do kategorie ultrazoomů, přižemž jeden z nich – Stylus SH-50 – zaujme nejen 24× optickým zoomem, ale především novou stabilizací obrazu.

Další tři modely patří do kategorie odolných kompaktů a krom mainstreamových modelů TG-630 a TG-830 byl představen pokročilý odolný kompakt TG-2.

Panasonic

U Panasoniku je složení novinek podobné – jeden plnohodnotný ultrazoom, jeden kapesní ultrazoom, stylový kompakt ve velmi tenkém těle, dva odolné kompakty a pokračovatelé populární ultrazoomové řady TZ.

Bohužel žádný z modelů nevyčnívá zajímavým parametrem, vše se drží v rámci zavedených kolejí, snad jen odolný model FT5 je zatím asi nejodolnějším kompaktem, který Panasonic vyrobil.

Pentax

U Pentaxu nás čekala jedna novinka v podobě komapktu MX-1. Ten má velmi pěkně zpracované tělo v retro designu. Podle technických parametrů by mohlo jít o zajímavou alternativu k zavedeným světelným kompaktům konkurence. 

mx1_black-1.jpg mx1-LCD.jpg
Pentax MX-1
 

Posuďte sami – rozlišení CMOS snímače 12 Mpx, objektiv 28–112 mm při F1,8–2,5, výklopný displej s rozlišením 920 000 bodů, citlivost ISO 100– 12 800. Fotoaparát má vestavěný blesk a zvládá natáčet video ve ful HD rozlišení.

Samsung

Samsung představil celkem šest digitálních kompaktů a jeden s výměnnými objektivy. Šestice kompaktů zastupuje čtyřmi modely řada WB po jednom je pak zastoupena řada DV a ST.

WB250F.jpg 
Samsung WB 250F

Modely WB250F, WB200F, WB800F a WB30F jsou si velmi podobné a liší se prakticky jen použitým snímačem, objektivem a velikostí displeje. Model ST150F patří mezi zástupce stylových kompaktů a poslední jmenovaný DV150F je ultralevným digitálem. 

Tesně před začátkem veletrhu byl také představen model NX300, který rozšiřuje řady kompaktů s výměnným objektivem.

Sony

Sony má složení novinek podobné, jako omu bylo u Panasoniku. Na trh bude uvedena dvojice kompaktů základní řady W710, W730 a WX80, které mají rozlišení 16 Mpx, kompromisní 2,7" displej a objektiv s rozsahem 28–140 mm (W710), 25–224 mm (W730) a 28–224 mm (WX80).

H200-1.jpg 
Sony H200

Ultrazoomová skupina je zastoupena modelem H200, který nabídne rozlišení 20 Mpx, třípalcový displej a objektiv s 24× zoomem o rozsahu 24–633 mm. Fotoaparát má větší tělo s výrazným gripem, podobně jako ostatní ultrazoomy od Sony.

TF1-3.jpg 
Sony TF-1

Poslední novinkou je odolný kompakt TF1 s rozlišením  16 Mpx a objektivem 25–100 mm. Tělo by mělo vydržet potopení do 10 metrů, dále je nárazuvzdorné, vodovzdorné a odolává i mrazu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud