Co přinesl CES 2013 digitálním fotografům?

18. ledna 2013
TWEET SDÍLET
Prakticky celý minulý týden se objevovaly na světových webech informace o novinkách z oblasti spotřební elektroniky. Pojdme se podívat, jaké digitály budou brzy na trhu.

Letošní ročník veletrhu CES byl pro fotografující populaci zajímavý především tím, že se spojil se specializovaným veletrhem PMA, který se obvykle konal na přelomu ledna a února, kdy bývalo představeno množství novinek.

Hned z kraje roku nás tak čekala pořádná dávka nových digitálních fotoaparátů prakticky od všech významných výrobců. Pokud bych měl novinky shrnout, tak se nejedná o žádné revoluční produkty. Výrobci tradičně volili cestu postupné evoluce, a tak se objevilo mnoho nástupců minulých modelů společně s několika novými modely.

K revoluci nedošlo bohužel ani v případě vybavení digitálních fotoaparátů, stále se budeme setkávat s kompakty osazenými objektivy s mizernou světelností, stále se objevují displeje s nízkým rozlišením vzhledem k jejich velikosti. Tak snad za rok...

Canon

Canon hned z kraje veletrhu rozvířil vody digitální fotografie poměrně zajímavým konceptem v podobě fotoaparátu Canon PowerShot N, který je určen současné mobilní generaci. Mimo funkčnosti zaujme především svým tvarem a ovládáním.

Canon PowerShot N – jak se s ním pracuje?

Canon PowerShot N – jak se s ním pracuje?

Horká novinka od Canonu, kompakt PowerShot N, přináší do fotografie poměrně zajímavý koncept ovládání. [CES 2013]

Kromě zcela nového typu (řady) kompaktu, představil Canon tři nové kompakty základní řady PowerShot A, které jsou určeny pro začínající fotografy a jednoho zástupce stylové řady Ixus. Včera pak byly avizovány dva nové objektivy pro systém Cinema EOS. Podle interních zdrojů Canonu by mělo velmi brzy následovat několik dalších novinek.

Canon rozšiřuje nabídku o 5 kompaktů

Canon rozšiřuje nabídku o 5 kompaktů

Pět nových kompaktů řady PowerShot a Ixus představil včera Canon. Asi nejzajímavěší je nový model PowerShot N. [CES 2013]

Fujifilm

Fujifilm se na CESu takřka utrhl z řetězu a představil celkem dvanáct nových digitálů. Nabídka je velmi pestrá – od jednoduchých a vodotěsných kompaktů, přes velmi dobře vybavené ultrazoomy až po stylové retrofotoaparáty s výměnnými obejktivy z řady X.

Velkým překvapením je pro mne nabídka sedmi nových ultrazoomů, ačkoliv by se mohlo zdát, že prodeje tohoto typu digitálu již klesají, pravděpodobně to nebude s propadem tak horké.

Fujifilm představil 12 nových fotoaparátů

Fujifilm představil 12 nových fotoaparátů

Mezi hlavní novinky od společnosti Fujifilm patří především vylepšení populárního modelu X100. Kromě něho se mohou fotografové těšit také na novou řadu kompaktů a ultrazoomů.[CES 2013]

Nikon

V případě Nikonu nás mírně zarazilo představení dvou kompaktů z řady Nikon 1, jedním z nich je totiž model Nikon 1 J3, jehož předchůdce byl představen v srpnu 2012. Druhým překvapením je pak otevření třetí řady systému Nikon 1 v podobě modelu S1.

Nikon 1 J3 je ve srovnání s předchůdcem o něco menší a lehčí a hlavní změna se udála uvnitř fotoaparátu, kde je použit stejný snímač, jako u modelu V2 – jednopalcový CMOS s rozlišením 14,2 Mpx a procesor Expeed 3.

Mnohem zajímavější je model Nikon 1 S1, ten by měl být levnější alternativou k řadě J. Vzhledově je S1 velmi podobná, nicméně tělo přístroje je plastové a má více zaoblené rohy, než modely řady J.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nikon 1 S1

Uvnitř S1 je 10 Mpx snímač, který nemá (podobně jako poslední modely J3 a V2) low-pass filtr. Zadní straně dominuje 3" displej s rozlišením 460 000 obrazových bodů.

Mimo dvou zástupců řady Nikon 1 byly uvedeny ještě kompaktní fotoaparáty řady Coolpix, konkrétně modely S2700 a S6500. První jmenovaný je jednoduchým kompaktem s rozlišením  16 Mpx a objektivem 24–156 mm při světelnosti F3,5–6,5. Digitál bude dostupný v sedmi barvách – stříbrné, černé, červené, fialové, modré a růžové a fialové s rostlinnými vzory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nikon Coolpix S6500

Druhý kompakt je osazen taktéž 16 Mpx snímačem, nicméně objektiv má 12× optický zoom s rozsahem 25–300 mm při světelnosti F3,1–6,5. Digitál má integrované wi-fi rozhraní pro sdílení fotografií nebo vzdálené ovládání pomocí tabletu/smartphonu.

Olympus

Olympus se tentokrát zaměřil především na řadu stylus, která zahrnuje prakticky všechny modely s pevnou optikou. Tři z uvedených digitálů spadají do kategorie ultrazoomů, přižemž jeden z nich – Stylus SH-50 – zaujme nejen 24× optickým zoomem, ale především novou stabilizací obrazu.

Další tři modely patří do kategorie odolných kompaktů a krom mainstreamových modelů TG-630 a TG-830 byl představen pokročilý odolný kompakt TG-2.

Digitální novinky od Olympusu a Panasoniku

Digitální novinky od Olympusu a Panasoniku

Veletrh CES přinesl nemálo nových digitálů, v záplavě značek se dnes podíváme blíž na Olympus a Panasonic.

Panasonic

U Panasoniku je složení novinek podobné – jeden plnohodnotný ultrazoom, jeden kapesní ultrazoom, stylový kompakt ve velmi tenkém těle, dva odolné kompakty a pokračovatelé populární ultrazoomové řady TZ.

Bohužel žádný z modelů nevyčnívá zajímavým parametrem, vše se drží v rámci zavedených kolejí, snad jen odolný model FT5 je zatím asi nejodolnějším kompaktem, který Panasonic vyrobil.

Digitální novinky od Olympusu a Panasoniku

Digitální novinky od Olympusu a Panasoniku

Veletrh CES přinesl nemálo nových digitálů, v záplavě značek se dnes podíváme blíž na Olympus a Panasonic.

Pentax

U Pentaxu nás čekala jedna novinka v podobě komapktu MX-1. Ten má velmi pěkně zpracované tělo v retro designu. Podle technických parametrů by mohlo jít o zajímavou alternativu k zavedeným světelným kompaktům konkurence. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pentax MX-1
 

Posuďte sami – rozlišení CMOS snímače 12 Mpx, objektiv 28–112 mm při F1,8–2,5, výklopný displej s rozlišením 920 000 bodů, citlivost ISO 100– 12 800. Fotoaparát má vestavěný blesk a zvládá natáčet video ve ful HD rozlišení.

Samsung

Samsung představil celkem šest digitálních kompaktů a jeden s výměnnými objektivy. Šestice kompaktů zastupuje čtyřmi modely řada WB po jednom je pak zastoupena řada DV a ST.

Klepněte pro větší obrázek 
Samsung WB 250F

Modely WB250F, WB200F, WB800F a WB30F jsou si velmi podobné a liší se prakticky jen použitým snímačem, objektivem a velikostí displeje. Model ST150F patří mezi zástupce stylových kompaktů a poslední jmenovaný DV150F je ultralevným digitálem. 

Tesně před začátkem veletrhu byl také představen model NX300, který rozšiřuje řady kompaktů s výměnným objektivem.

Samsung NX300: Tak levné 3D tu ještě nebylo

Samsung NX300: Tak levné 3D tu ještě nebylo

Pokud toužíte po 3D fotografiích či 3D videu, měli byste zbystřit. Přichází nový fotoaparát s výměnnými objektivy Samsung NX300.

Sony

Sony má složení novinek podobné, jako omu bylo u Panasoniku. Na trh bude uvedena dvojice kompaktů základní řady W710, W730 a WX80, které mají rozlišení 16 Mpx, kompromisní 2,7" displej a objektiv s rozsahem 28–140 mm (W710), 25–224 mm (W730) a 28–224 mm (WX80).

Klepněte pro větší obrázek 
Sony H200

Ultrazoomová skupina je zastoupena modelem H200, který nabídne rozlišení 20 Mpx, třípalcový displej a objektiv s 24× zoomem o rozsahu 24–633 mm. Fotoaparát má větší tělo s výrazným gripem, podobně jako ostatní ultrazoomy od Sony.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony TF-1

Poslední novinkou je odolný kompakt TF1 s rozlišením  16 Mpx a objektivem 25–100 mm. Tělo by mělo vydržet potopení do 10 metrů, dále je nárazuvzdorné, vodovzdorné a odolává i mrazu.

Témata článku: Technika, Pentax, Canon, Bezzrcadlovky, Superzoomy, Fujifilm, Sony, Nikon, Panasonic, Kompaktní fotoaparáty, Olympus, Samsung

Určitě si přečtěte

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

35 Petr Březina

Služba MyHeritage vylepší staré fotografie a převede je na barevné

Služba MyHeritage vylepší staré fotografie a převede je na barevné

Restaurování starých fotografií je poslední dobou docela v módě. Umělá inteligence a chytré algoritmy totiž dokážou nejen odstranit vodu z podvodních fotek.

Adam Kos