Zoner Photo Studio je v ČR rozhodně fenomén. Jeden z mála českých programů, které prorazili i do světa se zde těší obrovské popularitě. Dlouhodobě těží nejen z lokalizace, ale i dobré cenové politiky a také rozšířenosti, kterou podporuje jeho tradiční přítomnost v letních vydáních časopisu Computer.
Stalo se již tradicí, že na konci léta Zoner uvádí novou verzi Photo Studia, které pak začne finálně prodávat v termínu veletrhu Invex. Letos tomu není jinak – nyní testujeme beta verzi Zoner Photo Studio 11 s další nadílkou nových funkcí pod sloganem The magic of digital photography.
Vylepšování software je nejen otázka schopností programátorů, ale i šikovného marketingu. Nesmí se to přehnat, aby bylo co přidávat i příští rok a zároveň ani příliš podcenit, aby mělo dostatek uživatelů motivaci ke koupi. Nutno konstatovat, že Zoner dávkuje vylepšení pro Photo Studio v rozumných skocích, které i tento rok vzbuzují dobrý dojem ze slušného tempa vývoje.
Pro účely představení novinek a klíčových změn byla použita betaverze programu, které se od finálního produktu může v některých detailech odlišovat.
Průzkumník a prohlížeč
Již při prvním spuštění ZPS 11 je tu novinka – Průvodce. Ten vám umožní importovat vaše data a nastavení ze starších verzí ZPS, nastavit přirazení k různým typům souborů a zvolit základní adresář.
Základní obrazovka průzkumníka ZPS 11 vychází vzhledem i rozložením z verze 10, zároveň však přináší i několik zajímavých inovací. K méně podstatným, ale potěšujícím změnám patří výměna všech ikon za nové, které jsou navíc dostupné ve dvou velikostech. Jejich nová podoba je hezká a dá se na ní rychle zvyknout.

Práci s průzkumníkem pomáhá nové okno Akce, v kterém najdete všechny položky běžně dostupné v základním menu programu. Hlavně při použití se širokoúhlým displejem je menu na straně praktičtější. Jeho přizpůsobivost je bohužel silně omezená – možnost vytvořit si kategorii „oblíbené“ s nejpoužívanějšími funkcemi by bylo velmi praktické vylepšení. Nově najdete v ovládacím panelu s ikonami novou řadu nazvanou Uživatelský panel, kterou sdílí prohlížeč i editor.
Zcela novou součástí ZPS 11 je tzv. prohlížeč, který je určitým mezikrokem ke klasickému editoru. Slouží pouze na prohlížení a případné třídění nebo označování fotografií. V této činnosti je extrémně rychlý a nabízí také velmi praktický režim pro celou obrazovku s vysouvacím menu. Paradoxní je, že ačkoliv umožňuje méně editačních funkcí než průzkumník, nabídka ikon, kterou obsahuje, není přizpůsobitelná.
Pochvalu si zaslouží panel s náhledy v prohlížeči, který zobrazuje malé náhledy fotografií v aktuální složce. Opět zde kulhá přizpůsobitelnost – nelze si vybrat kde bude umístěn, napevno sídlí nad fotografií.
Zoner Photo Studio je extrémně dobrý na katalogizaci a správu archivu fotografií a „jedenáctka“ přináší nové funkce i v tomto směru. Panel pro popis fotek nyní umožňuje vybrat bodové hodnocení jediným kliknutím a nově obsahuje i možnost přidělit fotografii barevnou značku. Ta může sloužit na různé zařazení – názvy i barvy kategorií si lze libovolně nastavovat.
Při katalogizaci a procházení fotografií se může hodit i nová statistická funkce. Ta umí zobrazit v grafu různé informace z EXIFu vybraných fotografií. Pro automatickou organizaci je tu nová funkce Třídit obrázky, která umí fotografie rozdělit do složek podle různorodých kritérií.
Podpora GPS souřadnic pro fotografie je v ZPS již od verze 9 a 11tka přidává hlavně užší spolupráci s Google Earth a možnost exportu do KML a KMZ formátu včetně obrázků.
Vývojáři zapracovali i na nových šablonách pro publikaci fotografií na web. Z nových galerií působí nejlépe tzv. „Exkluzivní černá“ a pro uspokojení dynamičtěji orientovaných fotografů nechybí flashové galerie. Jejich implementace je bohužel chatrnější – mají slabší možnosti nastavení a bez zakoupení profesionální verze se nezbavíte nehezké patičky. Navíc se za praktickou dá označit pouze simpleviewer.
Vytváříte kalendáře v ZPS? V nové verzi najdete celou řadu nových šablon pro týdenní nebo jednořádkové měsíční formáty.
Editor
Do editoru se nyní podíváte skutečně jen s fotografiemi, které chcete upravovat – pro běžné brouzdání fotografiemi je lepší prohlížeč. Najdete v něm celou řadu nových a vylepšených funkcí, nejvýraznějším přídavkem je podpora vrstvy. Ano, pouze jedné vrstvy.
Zoner se k vrstvám postavil neobvyklým způsobem – jsou pouze dočasné a určené jen pro editaci nebo aplikaci efektů. Není zde žádná možnost prolínání, nebo dalších obvyklých manipulací s vrstvami – v ZPS 11 slouží výhradně na lokální úpravy.
Pro vytváření komplikovanějších výběrů se bude hodit tzv. magnetické laso, které se automaticky chytá na hrany a velmi dobře se s ním manipuluje. Podpora vrstvy zahrnuje i masku – výběr lze upravovat nebo vytvářet i štětcem, nechybí ani možnost úpravy jeho okrajů.
Další novou funkcí je Mřížka, která umožňuje drobné i větší deformace obrazu manipulací mřížky bodů. Tu si můžete přes obrázek vygenerovat, nebo i nakreslit ručně. Funkce se hodí na drobné korekce tvarů – například zeštíhlení nebo legrační úsměv. V betaverzi zatím pracuje s relativně nízkou citlivostí a přesností.
Vylepšení se dočkala i funkce úpravy červených očí – obsahuje zcela automatickou detekci a opravu červených nebo svítících očí. Pro méně zkušené uživatele se může hodit také plně automatická funkce „Automaticky vylepšit“, která poměrně citlivě upraví parametry fotografie v oblasti jasu, kontrastu a barev.
Drobnou změnou prošel i nástroj pro ořez fotografií, který nyní umí zatemnit nadbytečnou část obrazu. Společnou novinkou pro mnoho nástrojů je podpora přichytávání ke hranám, které funguje na principu detekce hran v obrazu.
Podpora formátu RAW není pro ZPS silnou stránkou. Ačkoliv umí soubory v surovém stavu prohlížet, tak není v této činnosti právě nejrychlejší a nativně podporuje pouze RAWy Nikonu a Canonu. Pro ostatní značky používá docela obskurní metodu – nepodporovaný formát převede nástrojem od Adobe do formátu DNG (nástroj musíte dodat ručně) a ten pak otevře, protože jej podporuje. Samotná práce s RAW formátem je silně omezená a navíc pomalá – ZPS 11 se nehodí pro aktivnější práci s tímto formátem.
Zoner tvrdí, že pár změn nastalo i uvnitř ZPS. Verze 11 podporuje více jader a multimediální funkce v moderních procesorech, což by mělo přinést výrazné urychlení mnohých operací. Výkon ve vývojové verzi zatím nelze hodnověrně hodnotit. Subjektivně se zdá být 11tka o kousek rychlejší od 10tky.
Finální verdikt si raději necháme na ostrou verzi, ale dosavadní zkušenosti jsou velmi dobré. Nové funkce jsou praktické a změny v uživatelském rozhraní urychlují práci. Pár nedokonalostí se sice najde, ale přesto působí 11tka jako velmi kvalitní pokračovatel ságy rodu fotografický studií.
Zoner Photo Studio 11 bude opět dostupné ve dvou základních funkčně odlišných edicích. Edice Professional za 1 999 Kč vč. DPH je orientovaná na zkušené uživatele a odlehčená edice pro širokou skupinu méně zkušených uživatelů Home za 1 199 Kč vč. DPH. Další speciální edice jsou určeny pro profesní užití a OEM partnerskou spolupráci. Pro stávající uživatele bude nová verze dostupná formou odstupňovaného upgrade.
Zoner Photo Studio 11 se začne prodávat 6. října a zákazníci mohou očekávat speciální ceny při příležitosti výstavy Interkamera 2008 v Brně.