Co najdete na testovacím obrazci?

25. října 2006
TWEET SDÍLET
O čem vypovídají všechny ty svislé a vodorovné čáry, šedé plošky a malé šachovnice? Proč se vlastně tyto snímky dělají a co z nich zjistíme?

Součástí recenze každého digitálního fotoaparátu nebo objektivu jsou také snímky testovacích obrazců, tzv. testchartů. Tyto obrazce jsou základním stavebním prvkem pro hodnocení kvality digitálního fotoaparátu, respektive jeho optiky. Ne všichni však ví, co lze z takového snímku vyčíst a co nám vlastně o fotoaparátu řekne. proto jsme pro vás připravili malého průvodce.

Jak vzniká testchart?

Testovací obrazec je vyroben technologií tzv. chromalinu, což je nátisk z filmů z osvitové jednotky, které se používají jako podklad pro výrobu tiskové matrice pro komerční ofsetový tisk. Díky této technologii je možné vyloučit jakýkoliv vliv papíru nebo nárůstu tiskových bodů v případě běžného tisku. To nám také zaručuje maximální přesnost zobrazení. Velikost testovacího obrazce je stejná jako standardní formát A2, tedy 420 × 594 mm. Chromalinový výtisk je poté nalepen na rovnou bílou desku, kterou zavěšujeme na stěnu a následně ji fotografujeme.

Možná jste si všimli, že pro testy používáme dva rozdílné testcharty. Rozdíly mezi těmito obrazci jsou pouze v rozlišení lph (lines per height – počet linek na výšku obrazu, viz dále v textu). Pro fotoaparáty s velkým rozlišením snímače a velmi kvalitní optikou (prakticky pouze digitální zrcadlovky) je potřeba vyšší hustota čar pro odhalení případných nedostatků, pro ostatní fotoaparáty je nižší hustota plně dostačující. Hlavní rozdíly jsou vyznačeny na novém testchartu vlevo: zvýšení hustoty čar ve středu obrazce (1), zjemnění čárových grafů z 1 000 na 1 500 linek (2 + 3). Jemná šachovnicová pole (4) rozmístěná v obrazci slouží ke kontrole moaré (dále v textu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo testchart s nižší hustotou linek, vpravo s vyšší hustotou

Co si v linkách přečteme?

Primárně se z testchartu zjišťuje rozlišení lph, které odhalí jak velké detaily je schopna optika fotoaparátu přenést na snímač a samozřejmě také ukáže jaké množství detailů snímač zaznamená. Podmínkou je samozřejmě prohlížení při velikosti 1:1. Pokud budete mít kvalitní objektiv na 4Mpx těle, tak samozřejmě vykreslí méně lph, než když ho nasadíte na 10Mpx tělo. V tomto případě platí pravidlo, že soustava je tak kvalitní, jak kvalitní je její nejslabší prvek. Čím vyšší je číslo lph, tím kvalitnější objektiv držíte v ruce a také dokáže vykreslit více detailů, pokud to ovšem dokáže i snímač.

Abychom však nemluvili pouze teoreticky, rozlišení se u špičkových objektivů pro digitální zrcadlovky pohybuje kolem hodnoty 2 000 lph při mírně zacloněném objektivu (např. Canon EOS 5D + Canon EF 17–40 F4,0). Běžné kompakty střední třídy dosahují rozlišení kolem 1 700 lph nebo o něco více (např. Samsung Digimax L85). U nižší třídy kompaktů a levných kompaktních automatů bývá maximální rozlišení kolem 1 300 lph (např. Pentax Optio T10). Pokud optika digitálu nedosahuje rozlišení ani 1 000 lph, tak o tomto modelu raději neuvažujte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Canon EOS 5D + Canon EF 17–40 F4,0 | Samsung L85 | Pentax T10
Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost

Testcharty, které vám předkládáme v recenzích jsou snímány při mírně zacloněném objektivu, aby byly vytvořeny optimální podmínky. Při snímání tzv. na plnou díru je výsledný obraz většinou diametrálně odlišný, než při mírném zaclonění (jedno až dvě clonová čísla) – zlepší se podání kontrastu, celková ostrost snímku a tím i počet rozlišitelných čar. Občas najdete v recenzích i snímky plně odcloněného objektivu, respektive plně zacloněného objektivu – ty jsou uváděny pro srovnání.

Druhým parametrem, který z testchartu vyčtete, je rovnoměrnost ostrosti v ploše, ve středu a v rozích. Ve středu obrazce je ostrost zpravidla nejvyšší, směrem k rohům pak klesá. Pokud je rozdíl v ostrosti mezi jednotlivými objektivy, pak je to známka nepřesně vycentrovaného objektivu. Typickou ukázkou mohou být pravý a levý horní roh u Olympusu mju 750.

Klepněte pro větší obrázek
Olmypus mju 750 – všiměte si neostrých horních rohů, zde se pravděpodobně jedná o vadu objektivu
Max. velikost

Míra moaré je dalším sledovaným parametrem, vyčteným z obrazce. Vliv na jeho tvorbu má z velké části také firmware fotoaparátu. Moaré se projevuje jako barevná interference, která vzniká při zobrazení jemné struktury. Velice dobře je to vidět na většině testchartů v políčku s nejjemnější strukturou. Dobře je tento efekt viditelný v televizi, pokud mají snímané osoby oblečení s pravidelnou strukturou, např. kostkovaná košile.

Při celkovém pohledu na testchart velice snadno odhalíte sférické zkreslení. k tomu slouží vertikální a horizontální linky po stranách. Proto také vždy fotografujeme obrazec na nejkratší ohnisko, kde se projevuje soudkovité zkreslení a na nejdelší ohnisko, kde se projevuje poduškovité zkreslení. Nutno dodat, že testcharty jsou vždy snímány tak, aby vyplnili celou plochu hledáčku (zrcadlovky a EVF fotoaparáty) nebo LCD displeje. Šipky, které jsou v rozích spolu s vyznačeným poměrem stran, jsou v hledáčku nebo na displeji vždy v rohu. Díky tomu také odhalíte, zda hledáček nebo displej opravdu pokrývají 100% snímané scény.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo HP Photosmart M307 – displej zobrazuje něco jiného, než snímá objektiv, vpravo Canon PowerShot G6 – korektní zobrazení scény na displeji
Max. velikost | Max. velikost

Ačkoliv k tomu testovací obrazec svádí, není možné z něj určit reálnou míru chromatické aberace. Vysoký kontrast černých a bílých ploch se při fotografování v reálných podmínkách prakticky nevyskytuje. Z toho důvodu také hodnotíme míru chromatické vady na snímcích pořízených v reálných podmínkách v exteriéru nebo interiéru.

Testovací obrazce jsme také začali snímat při nastavení různé citlivosti ISO, je to z toho důvodu, abyste mohli posoudit jak roste míra digitálního šumu na výsledných snímcích a také to, jak se postupně ztrácejí detaily. To je samozřejmě patrné i při reálných snímcích, tam však šum ve většině případů vystoupí více na povrch. při snímání za optimálních světelných podmínek by jeho hladina měla být v podstatě nejnižší při dané citlivosti.

Témata článku: Technika, Technologie


Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview