Co musíte udělat, než svléknete ženu kvůli aktu

Co musíte udělat, než svléknete ženu kvůli aktu

Pokud je pro vás focení aktu zatím jen zbožným přáním, jež byste chtěli zrealizovat, nabízíme vám pět praktických tipů, díky kterým můžete zdárně dospět k cíli.

Chcete-li fotit akt, očekáváme, že smyslem vašeho úsilí není pouze snadný přístup k nahému tělu, ale umělecký záměr. Základním předpokladem k jeho uspokojivé realizaci je tedy poctivá příprava a jasná představa o výsledku.

1. Focení si důkladně naplánujte

Abyste svoji vizi mohli dotáhnout do úspěšného konce, potřebujete mít jasno alespoň ve třech věcech – koho chcete fotit, kde ho chcete fotit a jak ho chcete fotit.

Otázku první máte vyřešenu, je-li vám bez nutnosti shánění k dispozici osoba, jež má zájem být zachycena v rouše Evině, přičemž její vizuál odpovídá vašim požadavkům. Pokud takovou spřízněnou duši po ruce nemáte, nezbývá, než obrátit se na některou z mnoha dívek a dam, jež této aktivitě holdují jako koníčku nebo jako přivýdělku.

Česká kotlina je vyhlášeným zdrojem aktových fotomodelek pro celý svět. Prostřednictvím specializovaných serverů, které sdružují zájemce o focení, tak můžete v horizontu dvou-tří dnů získat desítky zájemkyň všech fyziologických typů, tím spíše, pokud za tuto službu nabídnete alespoň symbolický honorář, byť v řádu stokorun.

Místo k focení vychází ze známého principu, že účel světí prostředky. Půvabný akt může vzniknout i bez náročného vybavení s přirozeným osvětlením v přírodě, jindy k jeho vytvoření využijete profesionální výbavu fotoateliéru, nebo denní světlo a jakýkoliv běžný interiér. Platí přitom, že nápaditý fotograf si vystačí i s málem. Soustředění na detail a tvůrčí práce se světlem může ušetřit spoustu prostředků, vynakládaných jinými na pronájmy exkluzivních prostor a angažování nejdražší osvětlovací techniky.

Otázka ze tří poslední a zřejmě nejdůležitější, je ono JAK. Zde nelze dávat žádné univerzální rady, vše závisí na individuální představě autora. Nicméně při zachování přirozené posloupnosti dějů stojí toto „jak“ na samém počátku. Nejprve máte představu, kterou chcete zrealizovat a pro ni sháníte modelku a prostor. Pokud vaše propozice v tomto bodu přesto pokulhávají a pověstná Múza si dává na čas, hledejte inspiraci. Je jí všude kolem víc než dost.

bara_04.jpg
Někdy se říká, že z konečného pohledu je důležitý výsledek, nikoliv proces. Chcete-li však v aktové tvorbě dosáhnout uspokojivých výsledků, pak se pečlivá příprava rozhodně vyplatí.
 

2. Seznamte se s modelkou

Pokud hodláte k focení využít modelku, kterou dosud osobně neznáte a nejste v této praxi zběhlí, snažte se s objektem svojí fotografické touhy seznámit do takové míry, aby vaše následující komunikace a spolupráce probíhala hladce. Ačkoliv mluvíme o čistě profesionálním a formálním vztahu, vzájemné osobní sympatie nejsou rozhodně na závadu.

Na každý pád si s modelkou předem vyjasněte svoji představu o tom, co a jak budete fotit, jaké máte požadavky na vizáž, případné oblečení (jde-li například o kombinaci akt/glamour), zda budou vyžadovány jakékoliv nestandardní nebo fyzicky náročné pózy, v jakých podmínkách se bude pracovat atd. Lidé jsou různí, a zatímco někdo se ochotně vrhne holým tělem vstříc sněhové závěji, jiný bude strádat zimou i v běžně vyhřátém ateliéru. Obdobně je to se schopností pózovat, samostatně se nalíčit a učesat, zahrát ve tváři určitý výraz, snést průvan z ventilátoru apod.
 

3. Připravte si „model release“

Modelka musí být srozuměna s tím, jakým způsobem bude s fotografiemi dále nakládáno a musí s tím souhlasit.Obzvláště u aktové fotografie je důležité sepsat písemnou smlouvu. Ta je běžně označována anglickým termínem „model release“ a jednoznačně vymezuje vztah mezi modelkou, fotografem, formu odměny a způsob využití vzniklého díla.

Ani když budete fotit portrét nebo módu, neměli byste na podpis „model release“ zapomínat. Některé fotobanky ji mohou vyžadovat, pokud u nich budete chtít prodávat svoji práci zachycující jiné osoby.

Smlouva vás chrání před nařčením modelky, že jste fotografie použili v rozporu s původním ujednáním a naopak fotografované osobě stvrzuje, že její podoba bude použita pouze v mezích, s nimiž ona sama souhlasí. Vzorů na to, jak má „model release“ vypadat, naleznete na internetu spousty. Stačí tento termín zadat do vyhledávače.

Dál nelze než doporučit, abyste ve svém vlastním zájmu po modelce požadovali předložení alespoň jednoho osobního dokladu s uvedeným datem narození. Je bohužel poměrně běžné, že se pro focení aktů samy nabízejí dívky mladší osmnácti let a tuto skutečnost se snaží fotografovi zatajit, přestože ho pořízením takových fotografií mohou dostat do velkých problémů.

Budete-li chtít obchodovat se snímky na pomezí erotiky, je potom od odběratelů takových materiálů většinou přímo vyžadováno předložení kopie dvou osobních dokladů modelky či modela s datem narození a průkaznost data vzniku snímků.

bara_01.jpg
Důsledné naplánování práce s modelkou i se světlem oceníte zejména při focení v ateliéru.
Pohodová atmosféra je ale důležitá vždycky, bez ohledu na to, kde zrovna fotíte.

4. Postarejte se o příjemnou atmosféru

Při focení aktu můžete narazit na protřelou profesionálku, pro kterou je tato forma práce stejně přirozená jako pravidelné dýchání, ale také na naprostou začátečnici, která se může více či méně stydět.

V každém případě je jen na fotografovi, aby byl schopen zachovat si chladnou hlavu (skutečný profesionál s tím problém nemívá) a aby na placu dokázal vytvořit oboustranně příjemné klima. To zde má hned dva významy – tím prvním je skutečné klima v prostoru, kde se fotografuje. Mějte na paměti, že pracujete s obnaženou osobou, která okolní teplotu vnímá jinak, než vy. Fotograf je při práci většinou oblečený, navíc neustále pobíhá, nastavuje světla, mění rychle pozice a je mu pro to všechno nepoměrně tepleji, než modelce, která se nahá a bez hnutí choulí v požadované póze. A husí kůže, není-li to vyloženě umělecký záměr, nebude na aktu vypadat moc dobře.

Stejně důležité je i klima psychické. Modelka nesmí být stresována – každou úlohu je vhodné jí pečlivě vysvětlit a po celou dobu respektovat jakousi intimní hranici, za niž by se již fotograf svým konáním neměl dostat, aby svůj objekt nepřivedl zbytečně do rozpaků. Při nastavování póz obvykle není vůbec nutné se modelky dotýkat a když už je tělesný dotek v rámci nasměrování přece jen nutný, je slušné se předtím k tomuto kroku dovolit.

Doporučte modelce, aby si na focení přinesla pohodlný župan – bude se hodit v pauzách i před samotným focením, jelikož jakékoliv prádlo je nutné svléci s alespoň půlhodinovým předstihem, aby z pokožky stihly vymizet neestetické otlaky.

bara_03.jpg
Modelka od vás očekává profesionální jednání a naprosté zvládnutí situace po technické stránce. Dostatečný odstup i realistické zachycení proporcí zajistí použití objektivů s delším ohniskem.
 

5. Buďte pánem situace

Až tváří v tvář nahé dívce se ukáže, do jaké míry jste právě vy profesionálem, či amatérem. Poznáte to snadno – podle vaší tepové frekvence, která bude tím klidnější, čím více aktů máte odfoceno a čím rutinnější činnost pro vás taková tvorba přestavuje.

V tomto koncertu jste dirigentem, jehož autorita, soustředěnost a perfektní zvládnutí všech nástrojů rozhodují o tom, zda se dílo podaří. Nenechte nic náhodě, postupujte podle not – může se hodit, když si scénu před focením rozkreslíte a připíšete připomínky k dílčím částem každého záběru, rozmístění a typů světel atd.

Modelka odevzdává svoji nahotu pro uspokojení vašich tvůrčích nápadů, přičemž od vás očekává za všech okolností profesionální přístup a často se také těší na podařený výsledek. Shrňte tedy dohromady všechny výše uvedené tipy a soustřeďte se na svůj cíl.

Určitě si přečtěte

Články odjinud