Clona a hloubka ostrosti – zaostřit nebo rozmazat

Clona a hloubka ostrosti – zaostřit nebo rozmazat

Zřejmě každý z nás už viděl fotografie, na kterých je objekt krásně ostrý a za ním je krémově rozmazané pozadí. A zase naopak fotografie, kde je ostré úplně všechno. Jak toho docílit?

Za ostré nebo neostré pozadí může jev zvaný hloubka ostrosti (anglicky též Depth of Field – DOF). Stručné vysvětlení je na místě: na fotografii jsou ostré jenom ty předměty, které se nachází v určité „zaostřené“ vzdálenosti od fotoaparátu a vytvářejí tak rovinu zaostření.

To, jak moc zaostřeny budou ostatní předměty, které nejsou stejně vzdálené, závisí právě na hloubce ostrosti. Předměty, které jsou blízko roviny ostrosti, se budou zdát ostřejší než předměty vzdálenější. Platí to oboustranně. Do praxe si také můžete zapamatovat, že hloubka ostrosti sahá přibližně jednou třetinou před zaostřený objekt a dvěma třetinami za něj.

Jak na hloubku ostrosti?

Hloubka ostrosti závisí na třech faktorech: na velikosti otvoru clony, použité ohniskové vzdálenosti a zaostřené vzdálenosti. Nejprve je na řadě první faktor: velikost otvoru clony = clonové číslo.

Velikost otvoru clony je jedním z faktorů regulujících množství světla, které se dostane na samotný snímač fotoaparátu. Clona určuje velikost plochy, přes kterou může světlo pronikat. Kromě intenzity světla má na svědomí ale i jeho kvalitu.

Tok světla, který vstupuje přes otvor clony, se prostřednictvím optické soustavy koncentruje tak, že předměty v rovině zaostření budou promítnuty na obrazovou rovinu ostře.Čím je clona více otevřená, tím větší je tok světla a také jeho rozptyl – což právě způsobuje menší hloubku ostrosti.

foto-canon.jpg
Pokud možno co nejnižší clona a režim priority clony neb plný manuál jsou předpokladem pro práci s hloubkou ostrosti

A jak to funguje v praxi? Celkem jednoduše. Jistě tušíte, že prvním krokem bude nastavení fotoaparátu do manuálního režimu (M) nebo poloautomatického režimu Priorita Clony (A). Příslušným voličem pak měníte velikost otvoru clony. Rozsah tzv. clonových čísel závisí od konkrétního objektivu a jeho světelnosti. Nezapomínejte na to, že clonové číslo se vyjadřuje jako poměr F-čísla a clony, z kterého je odvozené následující pravidlo:

Čím je clonové číslo menší, tím větší je otvor clony a tím menší je hloubka ostrosti.

Zjednodušeně: hloubka ostrosti je přímo úměrná clonovému číslu. Pro názornost si prohlédněte čtyři vzorové snímky. Obě fotografie byli zhotoveny ze stejného místa za použití stejného objektivu a ohniska. Použita byla clonová čísla F2,8, a F16. Pro zachování stejné expozice byl měněn expoziční čas zároveň s clonovým číslem. Jinak by fotografie s větším clonovým číslem bylia podstatně tmavší a podexponovaná.

foto zvyšok A.jpgfoto zvyšok B.jpg
Vlevo clonové číslo F2,8, vpravo pak F16

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud