Čím se fotí ve vesmíru. Apollo vsadilo na Hasseblad, dnes jsou na orbitu běžné bezzrcadlovky i GoPro

8. srpna 2022
TWEET SDÍLET

Pokud jde o vesmírnou fotografii, tak je obecně známo, že fotoaparáty jako Hasselblad 500 EL, které používali astronauti ve vesmíru od roku 1981 více než 20 let, mají dnes pevné místo v historii, kosmonauté s nimi vyfotili mnoho ikonických snímků.

Byly to však doby, kdy se fotilo na film, a tak téměř všechny fotoaparáty vyžadovaly nějakou úpravu. Ať již kvůli tomu, aby mohl být využit speciální film, který NASA používala, nebo aby se dalo s nimi fotit i ve skafandrech. Ve vesmíru byl také použit fotoaparát Leica 1g, s kterým fotil John H. Glenn.

Klepněte pro větší obrázek 
Hasselblad 500 EL

Po roce 2010 NASA přešla na plnoformátové fotoaparáty Nikon. V letech 2013-2016 si NASA objednala 48 fotoaparátů Nikon D4 spolu s 64 objektivy Nikkor. V roce pak NASA zakoupila 53 fotoaparátů Nikon D5.

V nedávné době se však proslavily kamery GoPro Hero 7 (samozřejmě v jiném pouzdru, než se běžně prodává), které připevněné na selfie tyči ukazovaly satelit vypuštěný raketou Falcon 9 společnosti SpaceX.

Jak vypadala postupná digitalizace fotografování vesmíru, se můžete podívat v pořadu Mall.TV. Vesmírná technika vychází na MALL.TV každý pátek.

Vzniklo ve spolupráci s Mall.tv a Kosmonautix.cz

Témata článku: Technika, Nikon, Leica, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz