Čím a jak se fotí na Marsu

Curiosity rover, tedy robotické vozidlo, úspěšně dosedlo na začátku tohoto týdne na rudou planetu a odeslalo zpět na Zem první pořízené fotografie.

Přesné označení mise, kterou bude plnit rover Curiosity, je Mars Science Laboratory. Na rudou planetu odstartoval 26. listopadu 2011 a úspěšně přistál 6. srpna 2012. Krátce po přistání začal Curiosity z povrchu odesílat první obrázky.

Klepněte pro větší obrázek
Výtvarné ztvárnění Curiosity, obr.: NASA/JPL-Caltech

Hlavním cílem mise je zjistit, zda na povrchu Marsu vůbec kdy vznikl život, charakterizovat místní podnebí, studie geologie a ze získaných poznatků lépe připravit případnou lidskou posádku na budoucí cestu na povrch našeho vesmírného souseda.

To by nás zde na DIGIareně – fotografickém webu – ani tak nemuselo zajímat. Můžeme se ovšem podívat z pohledu technicky-fotografického, tedy jakou technologií, resp. jakými kamerami je Curiosity vybaven.

Nejen jedna kamera

Curiosity disponuje celkem třemi druhy kamer. Prvním typem z nich je Mast Camera, zkráceně Mastcam, které jsou určeny pro barevné záběry povrchu Marsu a to jak statických snímků, tak videa. Z dílčích snímků krajiny kolem roveru se následně budou skládat panorámata.

Klepněte pro větší obrázek
Dva typy Mast Camera – 34 a 100. Pro představu o fyzických rozměrech je u nich přiložen kapesní nůž,
foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Snímky z Mastcam se stanou předmětem studie krajiny, skal a povrchu, počasí a jako podpora roveru pro řízení a odebírání vzorků. Kamera je schopná zachytit video v HD kvalitě (1280×720 px) při frekvenci 10 sn./s, nebo statické snímky v barvě skládáním dílčích monochromatických obrazů s barevnými filtry – v rozlišení efektivních 1200×1200 px (z plných 1600×1200 px, tedy necelé 2 Mpx).

V dnešní době zní dva miliony obrazových bodů hodně slabě, kdejaký chytrý telefon zachytí lepší rozlišení – návrh kamer však pochází z roku 2004 a myšleno bylo také na datový tok při odesílání snímků na Zem, který je omezen na 250 Mb denně.

Pro rychlé získání prvních snímků se využívá odesílání menších náhledů. Vyrovnávací paměť Mastcam je schopna pojmout tisíce fotografií nebo několik hodin HD videa před odesláním na Zemi. Plné technické detaily lze nalézt na stránkách NASA (anglicky).

Klepněte pro větší obrázek
Výhled na kráter Gale, 360° panoráma zachycené pomocí Mastcam a vytvořené ze 130 náhledů s rozlišením 144×144, dílčí snímky s plným rozlišením 1200×1200 budou na Zemi odeslány později,
foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

První barevný obraz povrchu

Dalším z typů kamer se zkráceně říká MAHLI (Mars Hand Lens Imager) a jedná se o kameru připevněnou na rameno roveru a sloužit má především k pořizování detailních záběrům textur, struktur a povrchu planety. Kamera je zajímavá především svou schopností zaostřovat již od 2,04 cm až do nekončena, plné rozlišení pak činí 1600×1200 px a to v barvě.

Kamera je také vybavena zdrojem osvětlení jak v bílém, tak i v ultrafialovém spektru. Podrobné technické informace opět naleznete na webu NASA (anglicky).

Klepněte pro větší obrázek
Mars Hand Lens Imager, MAHLI, foto: NASA
Klepněte pro větší obrázek
První barevný obrázek z povrchu Marsu odeslaný z Curiosity provedla právě kamera MAHLI, snímek je nakloněn, protože rameno, na kterém se kamera nachází, bylo ještě ve složeném stavu,
foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Barevně i černobíle

Poslední hlavní typ kamery, kterou je vybaven rover Curiosity, nese název MARDI (Mars Descent Imager) a má stejné rozlišení, jako předchozí dvě, včetně schopnosti zachycení snímků v plných barvách. MARDI zachytila barevné video během sestupu roveru k povrchu planety.

S frekvencí zhruba 4 sn./s tak zaznamenal nejen odpojení tepelného štítu, ale i celkový pohled na místo přistání od rozpojení, po dosednutí na povrch. Technické parametry jsou pak zde.

Klepněte pro větší obrázek
Mars Descent Imager, MARDI, foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Klepněte pro větší obrázek
Kamínky na Marsu, snímek zachycený kamerou MARDI pár minut po přistání na povrchu,
foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Klepněte pro větší obrázek
Odpojení tepelného štítu zachycené kamerou MARDI, foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Další černobílé fotografie jsou schopny pořizovat navigační kamery. Fotografie nejen ze zmiňovaných kamer, ale i z dalších částí mise, naleznete na oficiálních stránkách:

Klepněte pro větší obrázek
Poklepáním na obrázek se dostanete do fotogalerie na webu mise Mars Science Laboratory
Klepněte pro větší obrázek
Mount Sharp, zachyceno pomocí Hazard-Avoidance kamerou, foto: NASA/JPL-Caltech

Zdroj: Mars Science Laboratory a Digital Photography Review.

Témata článku: Technika, Technologie, Reportáže

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly pod stromečkem potěšit nejen vás, ale i vaše blízké.

88 Helena Vyplelová

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Středověký člověk, jak upozorňuje Jacques Le Goff, má ke smrti dvojí silný vztah. Smrt je především branou do nebe. Je tím, pro co žijeme, můžeme sledovat těšení se na smrt, která je vysvobozením z pozemského utrpení a strádání.

Michal Černý

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina