Cestovatelský zoom nebo raději superrychlé snímání?

10. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Nový Nikon 1 J4, objektiv s extrémním rozsahem ohnisek a další generace kompaktního digitálu s operačním systémem Androd. Tyto tři novinky dnes Nikon představil světu.

Opět se potvrzuje nepsané pravidlo posledního roku, kdy přicházejí výrobci s novými fotoaparáty prakticky nečekaně a v netradičních termínech. Co víc, směska představených produktů je také zcela nesourodá, o to však zajímavější.

Coolpix S810c

Kapesní kompakt S810c je druhou generací fotoaparátu, který je postaven na platformě Android, tentokrát však se snahou odstranit mouchy svého předchůdce. Zásadní změnou je samozřejmě aktualizace operačního systému na verzi 4.2.2 – předchůdce měl Android verze 2.3.

Samotná koncepce aparátu zůstává stejná, tedy kapesní kompakt s plně automatickým ovládáním, jehož hlavní předností bude možnost okamžitého sdílení fotografií na sociálních sítích a využívání aplikací z Google Play.

Klepněte pro větší obrázek 

Uvnitř těla je ukrytý snímač typu CMOS s rozlišením 16 Mpx a velikostí 1/2,3". Maximální velikost fotografií je 4608×3456 obrazových bodů. Rozsah citlivostí je možné využít od ISO 125 do ISO 1600, případně ještě rozšířit na ISO 3200 v plně automatickém režimu fotografování.

Video zvládne kompakt natáčet ve full HD při snímkovací frekvenci 30 sn./s, k dispozici je také vysokorychlostní mód při VGA rozlišení. Objektiv disponuje dvanáctinásobným zoomem a není bohužel ničím výjimečný – rozsah ohnisek odpovídá 25–300 mm při světelnosti F3,3–6,3. K dispozici je také hybridní stabilizace obrazu, která pracuje jak s plovoucím uložením optických členů, tak se stabilizací elektronickou.

Klepněte pro větší obrázek 

Jelikož je digitál vybaven operačním systémem Android, bylo tomu také přizpůsobeno jeho ovládání, veškeré ovladače tak tvoří spoušť s tlačítkem zoomu, hlavní vypínač a trojice tlačítek na zadní straně vedle displeje. Ten je samozřejmě dotykový s úhlopříčkou 3,7" a rozlišením 1 229 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek 

Snímky se ukládají buďto do vnitřní 4GB paměti anebo na paměťovou kartu micro SD. Specifikem takto hybridního fotoaparátu je přítomnost standardního sluchátkového výstupu. K dispozici je samozřejmě wi-fi a GPS modul. Barevné provedení fotoaparátu bude bílé a černé, doporučená cena pak 8 190 Kč.

Nikon 1 J4

Další přírůstek do rodiny kompaktů s výměnnými objektivy nese označení J4 a je zástupcem střední třídy této modelové řady. Podobně, jako v případě zrcadlovek, i v této produktové řadě se dostávají technologie a funkce z dříve představené vlajkové lodi (Nikon 1 V3) do levnějších fotoaparátů.

Co tedy najdeme v nové J4? Snímač je pravděpodobně stejný, jako u modelu V3, tedy jednopalcový CMOS s rozlišením 18 Mpx a velkým rozsahem citlivostí od ISO 160 do ISO 12 800. Pro maximalizaci obrazové kvality je i v tomto případě odstraněn low pass filtr před snímačem. O zpracování obrazu se stará nová generace procesoru Expeed 4A.

Klepněte pro větší obrázek 

Velmi dobře pracující autofokus svých předchůdců vylepšil Nikon 1 J4 zcela od základů, je zde totiž použit stejný systém, jako u modelu V3, tedy kombinace 171 zaostřovacích polí pracujících na základě porovnávání kontrastu, z nichž 105 podporuje fázové ostření. Samotné obrazové body s detekcí kontrastu zasahují až do krajů obrazového pole, takže by mělo být ostření vždy stoprocentně spolehlivé.

Díky tomu je zajištěno velmi rychlé sériové snímání 20 sn./s při kontinuálním ostření. V rámci jednorázového zaostření dokáže fotoaparát uložit až 20 obrázků v RAWu, a to při rychlosti 60 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek 

Aparát se bude prodávat s novým objektivem 1 Nikkor VR 10–30 mm F3,5–5,6 PD-Zoom, který mát ekvivalentní rozsah 27–81 mm. Objektiv má elektronicky ovládanou automatickou krytku a také elektronický zoom, který usnadní jak natáčení videa, tak vzdálené ovládání prostřednictvím wi-fi.

Ovládání je zajištěno kombinací klasických tlačítek a dotykové vrstvy na displeji. Ten má velikost 3" a rozlišení 1 037 000 obrazových bodů. Podobně, jako u ostatních přístrojů této řady, i model J4 je přizpůsoben pro natáčení videa – konkrétně full HD rozlišení při snímací frekvenci 60p nebo 30p. Redukce vibrací by měla zajistit ostré snímky a vysokorychlostní snímání 120 sn./s. zase umožní vytvořit zajímavé zpomalené záběry.

Klepněte pro větší obrázek 

Fotoaparát bude dostupný ve čtyřech barvách – oranžová, černá, stříbrná a bílá barva. Cena přístroje včetně objektivu byla stanovena na 14 990 Kč, bez objektivu zaplatíte 12 590 Kč.

AF-S DX Nikkor 18–300 mm, F3,5–6,3 G ED VR

Poslední novinkou je objektiv určený pro zrcadlovky formátu APS-C, který se vyznačuje extrémně velkým rozsahem ohnisek. Tzv. cestovatelský zoom má v podání Nikonu rozsah 18–300 mm, což odpovídá rozsahu 27–450 mm u plnoformátové zrcadlovky.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv není náhradou za dosud vyráběný model s stejným rozsahem a mírně lepší světelností na dlouhém konci. Jeho výhodou je však kompaktnější tělo, menší rozměry  a především nižší hmotnost. Součástí optické stavby jsou tři čočky z ED skla, tři asférické členy a samozřejmě také redukce vibrací. Celkem je použito 16 čoček uspořádaných do 12 skupin.

Hmotnost objektivu je 550 gramů a je vybaven zámkem zoomu, který by měl zabránit samovolnému vysouvání při transportu na rameni fotografa. Průměr objektivu je 79 mm, délka ve složeném stavu 99 mm, průměr závitu pro filtry je 67 mm. Doporučená cena je stanovena na 18 990 Kč.

Témata článku: Technika, Objektivy, Nikon, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Petr BřezinaJakub Michlovský
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Helena Vyplelová
Fotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem