Cestovatelský zoom nebo raději superrychlé snímání?

10. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Nový Nikon 1 J4, objektiv s extrémním rozsahem ohnisek a další generace kompaktního digitálu s operačním systémem Androd. Tyto tři novinky dnes Nikon představil světu.

Opět se potvrzuje nepsané pravidlo posledního roku, kdy přicházejí výrobci s novými fotoaparáty prakticky nečekaně a v netradičních termínech. Co víc, směska představených produktů je také zcela nesourodá, o to však zajímavější.

Coolpix S810c

Kapesní kompakt S810c je druhou generací fotoaparátu, který je postaven na platformě Android, tentokrát však se snahou odstranit mouchy svého předchůdce. Zásadní změnou je samozřejmě aktualizace operačního systému na verzi 4.2.2 – předchůdce měl Android verze 2.3.

Samotná koncepce aparátu zůstává stejná, tedy kapesní kompakt s plně automatickým ovládáním, jehož hlavní předností bude možnost okamžitého sdílení fotografií na sociálních sítích a využívání aplikací z Google Play.

Klepněte pro větší obrázek 

Uvnitř těla je ukrytý snímač typu CMOS s rozlišením 16 Mpx a velikostí 1/2,3". Maximální velikost fotografií je 4608×3456 obrazových bodů. Rozsah citlivostí je možné využít od ISO 125 do ISO 1600, případně ještě rozšířit na ISO 3200 v plně automatickém režimu fotografování.

Video zvládne kompakt natáčet ve full HD při snímkovací frekvenci 30 sn./s, k dispozici je také vysokorychlostní mód při VGA rozlišení. Objektiv disponuje dvanáctinásobným zoomem a není bohužel ničím výjimečný – rozsah ohnisek odpovídá 25–300 mm při světelnosti F3,3–6,3. K dispozici je také hybridní stabilizace obrazu, která pracuje jak s plovoucím uložením optických členů, tak se stabilizací elektronickou.

Klepněte pro větší obrázek 

Jelikož je digitál vybaven operačním systémem Android, bylo tomu také přizpůsobeno jeho ovládání, veškeré ovladače tak tvoří spoušť s tlačítkem zoomu, hlavní vypínač a trojice tlačítek na zadní straně vedle displeje. Ten je samozřejmě dotykový s úhlopříčkou 3,7" a rozlišením 1 229 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek 

Snímky se ukládají buďto do vnitřní 4GB paměti anebo na paměťovou kartu micro SD. Specifikem takto hybridního fotoaparátu je přítomnost standardního sluchátkového výstupu. K dispozici je samozřejmě wi-fi a GPS modul. Barevné provedení fotoaparátu bude bílé a černé, doporučená cena pak 8 190 Kč.

Nikon 1 J4

Další přírůstek do rodiny kompaktů s výměnnými objektivy nese označení J4 a je zástupcem střední třídy této modelové řady. Podobně, jako v případě zrcadlovek, i v této produktové řadě se dostávají technologie a funkce z dříve představené vlajkové lodi (Nikon 1 V3) do levnějších fotoaparátů.

Co tedy najdeme v nové J4? Snímač je pravděpodobně stejný, jako u modelu V3, tedy jednopalcový CMOS s rozlišením 18 Mpx a velkým rozsahem citlivostí od ISO 160 do ISO 12 800. Pro maximalizaci obrazové kvality je i v tomto případě odstraněn low pass filtr před snímačem. O zpracování obrazu se stará nová generace procesoru Expeed 4A.

Klepněte pro větší obrázek 

Velmi dobře pracující autofokus svých předchůdců vylepšil Nikon 1 J4 zcela od základů, je zde totiž použit stejný systém, jako u modelu V3, tedy kombinace 171 zaostřovacích polí pracujících na základě porovnávání kontrastu, z nichž 105 podporuje fázové ostření. Samotné obrazové body s detekcí kontrastu zasahují až do krajů obrazového pole, takže by mělo být ostření vždy stoprocentně spolehlivé.

Díky tomu je zajištěno velmi rychlé sériové snímání 20 sn./s při kontinuálním ostření. V rámci jednorázového zaostření dokáže fotoaparát uložit až 20 obrázků v RAWu, a to při rychlosti 60 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek 

Aparát se bude prodávat s novým objektivem 1 Nikkor VR 10–30 mm F3,5–5,6 PD-Zoom, který mát ekvivalentní rozsah 27–81 mm. Objektiv má elektronicky ovládanou automatickou krytku a také elektronický zoom, který usnadní jak natáčení videa, tak vzdálené ovládání prostřednictvím wi-fi.

Ovládání je zajištěno kombinací klasických tlačítek a dotykové vrstvy na displeji. Ten má velikost 3" a rozlišení 1 037 000 obrazových bodů. Podobně, jako u ostatních přístrojů této řady, i model J4 je přizpůsoben pro natáčení videa – konkrétně full HD rozlišení při snímací frekvenci 60p nebo 30p. Redukce vibrací by měla zajistit ostré snímky a vysokorychlostní snímání 120 sn./s. zase umožní vytvořit zajímavé zpomalené záběry.

Klepněte pro větší obrázek 

Fotoaparát bude dostupný ve čtyřech barvách – oranžová, černá, stříbrná a bílá barva. Cena přístroje včetně objektivu byla stanovena na 14 990 Kč, bez objektivu zaplatíte 12 590 Kč.

AF-S DX Nikkor 18–300 mm, F3,5–6,3 G ED VR

Poslední novinkou je objektiv určený pro zrcadlovky formátu APS-C, který se vyznačuje extrémně velkým rozsahem ohnisek. Tzv. cestovatelský zoom má v podání Nikonu rozsah 18–300 mm, což odpovídá rozsahu 27–450 mm u plnoformátové zrcadlovky.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv není náhradou za dosud vyráběný model s stejným rozsahem a mírně lepší světelností na dlouhém konci. Jeho výhodou je však kompaktnější tělo, menší rozměry  a především nižší hmotnost. Součástí optické stavby jsou tři čočky z ED skla, tři asférické členy a samozřejmě také redukce vibrací. Celkem je použito 16 čoček uspořádaných do 12 skupin.

Hmotnost objektivu je 550 gramů a je vybaven zámkem zoomu, který by měl zabránit samovolnému vysouvání při transportu na rameni fotografa. Průměr objektivu je 79 mm, délka ve složeném stavu 99 mm, průměr závitu pro filtry je 67 mm. Doporučená cena je stanovena na 18 990 Kč.

Témata článku: Technika, Objektivy, Nikon, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samsung integroval čtečku otisků do platební karty. Zvýší bezpečnost a má plně nahradit PIN kód

Samsung integroval čtečku otisků do platební karty. Zvýší bezpečnost a má plně nahradit PIN kód

** Samsung se po vývoji vlastní platební karty zaměřil na bezpečnost ** Představil řešení, které umožní na kartu umístit čtečku otisků prstů ** Tato metoda splňuje i bezpečnostní pravidla od MasterCard

Martin Chroust
Kreditní kartaMasterCardČtečka otisků prstů
NÁVOD: Jak si na Seznamu snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

NÁVOD: Jak si na Seznamu snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

Máte-li vlastní doménu, jednoduše na ní zdarma zprovozníte i e-mailovou schránku. Bude stačit velmi rychlé nastavování a maximálně dva dny čekání na propsání všech záznamů.

Stanislav Janů
NávodySeznam Email
Nová animace ukazuje, jak by Mechazilla mohla zachytávat boostery Super Heavy

Nová animace ukazuje, jak by Mechazilla mohla zachytávat boostery Super Heavy

** SpaceX vybudovala relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů ** Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny a dalšími prvky ** Ty by z ní měly udělat to, co Elon Musk emotivně nazývá „Mechazilla“

Jiří ČernýStanislav Mihulka
StarshipStavbyElon Musk
New World se snaží oživit endgame. Přináší měnící se výzvy v expedicích

New World se snaží oživit endgame. Přináší měnící se výzvy v expedicích

Expedition Mutators vám dají pořádně zabrat.

Michal Maliarov
AmazonNew World
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX