Cestopis: Za menhiry až na konec světa

12. října 2009
TWEET SDÍLET
Na západním konci Evropy na vás čeká nádherná krajina plná tajuplných míst a úchvatných přírodních scenérií.

Ať si vyberete Bretaň jako cíl rodinné dovolené nebo foto-expedice, nezklame vás. Nejzápadnější francouzský poloostrov je plný krásných míst. Pobřeží tvoří písčité pláže i bizardní útesy, které vymodeloval čas a vlny oceánu. Na pevnině najdete mnoho tajemných megalitických staveb a malebná městečka se zachovalou středověkou architekturou. Bretaň je zdrojem mnoha legend. Bájeslovný Ar-goat ve vnitrozemí byl rodištěm krále Artuše, kouzelníka Merlina a víly Viviany. Při večerní procházce po pobřeží, kdy slyšíte pouze vlastní kroky, hvízdání větru a burácení moře, vrhají světla majáků podivné stíny. Někde za nimi možná spatříte elfa, gnóma nebo korrigan.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Ornamenty uvnitř dolmenu, Tumulus na Pierres plates u města Locmariquer.
Nikon F80, Sigma 20 mm F1,8 EX DG Aspherical RF, Fuji Provia

Kdy žil Asterix?

Bretaň, to ale není jen příroda. Jsou to i tamní lidé a jejich kultura. V té je cítit duch ostrovů za kanálem La Mance. Abychom pochopili, proč se Bretaň odlišuje od zbytku Francie, proč bretonština i bretonská hudba zní tak trochu irsky, musíme se podívat do historie. Bretaň bývala osídlena lidmi od pradávna. Podle archeologických nálezů sahá osídlení Bretaně až do paleolitu. Pozdější civilizace po sobě zanechaly pouze vztyčené kamenné stély a my si dnes klademe otazníky jaký měli důvod k tak namáhavé práci. První písemné zprávy o Bretani pocházejí od Římanů. Bretaň byla římskou provincií zvanou Armorica. Samotní Galové po sobě žádné písemnosti nezanechali. Veškeré vědění patřilo druidům, galským kněžím, a ti si jej předávali pouze ústně. Vše, co dnes o Galech víme, víme díky Římanům.

Rozpad římského impéria zapříčinil stažení vojenských jednotek ze všech provincií. V Anglii vypukl mocenský boj mezi kmeny Bretonů a Piktů. Toho využili Anglosasové, kteří snadno obsadili celou Británii i Irsko. Část Bretonů se stáhla do Bretaně.

V roce 1166 připadla Anglii a patřila ji až do začátku 16. století, kdy byla násilně připojena zpět k Francii. Slovo Bretaň pochází od anglického pojmenování Brittany a znamená „Malá Británie“.

Bretonci udržují své tradice a jazyk a podobně jako Korsičané vnímají přidruženost k Francii s nelibostí. Velice dobře si uvědomují ekonomické výhody a nad skutečnou samostatností poloostrova uvažuje jen málokdo. K turistům jsou vstřícní a není to jen pro to, že turistický ruch je jedním z hlavním zdrojem příjmů. Anglicky se v Bretani domluvíte bez problémů.

Co nevynechat?

Památek, přírodních úkazů a jiných cestovatelských lákadel je v Bretani přehršel. Knižní průvodci vás nalákají na nejznámější místa. Na jedny z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších vás zavedu i na následujících stranách. Poměrně kvalitním zdrojem inspirací může být také internetová aplikace Google Maps – elektronický atlas zeměkoule tvořený ze satelitních snímků. Turisticky exponovaná místa jsou doslova poseta odkazy na fotografie, která tam pořídili uživatelé internetu.

V Bretani jsem byl dvakrát a pokaždé jsem byl nadšen. Měl jsem to štěstí, že jsem vyzkoušel dva způsoby cestování – automobil a kolo. Při první návštěvě v srpnu 2004 jsem společně s dvěma fotografy cestoval autem a naším cílem bylo vidět a především vyfotografovat nejznámější místa. Díky autu jsme se mohli rychle přesouvat, ale bylo nám dovoleno parkovat pouze na vyhrazených místech. Fotografoval jsem na film a podle toho lehce poznáte snímky z první cesty.

Podruhé jsme s přítelkyní odjeli do Bretaně s cestovní kanceláří v srpnu 2006. Hlavní trasa byla pochopitelně předem daná, ale mezi kempy jsme přejížděli na kolech a bylo čistě na nás, jakou cestu si zvolíme, jaká místa navštívíme a jak dlouho se tam zdržíme. Jízda na kole je asi nejlepší způsob jak poznat krajinu i památky. Silnice jsou úzké, ale řidiči ohleduplní, protože na kole jedoucí Bretonec odbočuje vlevo bez jakéhokoli signálu a zásadně se neohlíží. Fotografie z této cesty jsou pořízeny digitálním fotoaparátem.

Fotografické nádobíčko?

S nadsázkou lze říci, že byste s sebou měli vzít vše, co máte. Rozhodující bude způsob, jakým se budete po Bretani pohybovat. Automobil uveze podstatně víc než vaše záda nebo nosič kola. Na počtu objektivů nešetřete. Širokoúhlá ohniska oceníte v blízkosti menhirů, v interiérech kostelů nebo ve stísněných uličkách měst. Teleobjektiv vám zase naopak přiblíží skalnaté útesy, kroužící racky i vzdálené majáky v moři. Dostatečně stabilní a lehký stativ vám bude oporou při dlouhých časech závěrky v temnotách tumulů a dolmenů. Přechodové filtry srovnají jas oblohy s odraženým světlem od krajiny, polarizační vykreslí mraky a neutrální šedé filtry vykouzlí snové snímky mořských vln. Nezapomeňte na akumulátory a dostatek datového prostoru. Fotografie pravidelně zálohujte, byla by škoda o Bretaň přijít.

Neustálá hrozba deště

I když je Bretaň v letním období poměrně teplá, počasí je nestálé a proměnlivé. Silné větry od moře přináší časté deště. Nebylo výjimkou, že jsme zmokli i třikrát za den. Pokud se probudíte do slunečného dne, je to z fotografického hlediska špatně. Během dopoledne stoupne opar a zhorší se viditelnost. Může se stát, že přijdou i dešťové mraky. Máte-li tu možnost, běžte fotografovat interiéry kostelů nebo si zajděte do kavárny na cidre, což je osvěžující a chmury zahánějící zkvašený mošt. Ranní deštík předznamenává slunečný den s bělostnými mraky na modré obloze. Oblaka se pravděpodobně několikrát stáhnout a vyprší, ale to jen pro to, aby déšť vyčistil vzduch a obloha byla ještě blankytnější. 

O obrovském vlivu počasí a světla na výslednou fotografii jsem se přesvědčil při opakované návštěvě Carnacu nebo skalních útesů u města Saint-Guénolé. Krása granitových útesů vynikne ve večerním osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Nikon F80, Sigma 28–70 mm F2,8 EX DG Aspherical IF, Fuji Provia | Nikon D200, AF-S Nikkor 18–70mm F3,5–4,5G ED-IF DX

Jak naplánovat trasu?

Při plánování fotovýletu mějte na paměti proměnlivost počasí. Noste deštníky nebo pláštěnky nejen pro sebe, ale i pro své megapixelové (či filmové) miláčky. Mějte vždy v záloze fotografický plán „B“ nebo i „C“ a rozhodujte se až podle počasí. Bretaň není pro cestování autem tak velká a nějaké to euro navíc za projetý benzín vám vynahradí radostný pocit být ve správný čas na správném místě.

Orientace s klasickou mapou je problematická

Mám zkušenost, že i ta největší a nejpodrobnější „plachta“ Bretaně neobsahuje všechny silničky a zkratky. Vyznat se v místních názvech je pro našince velmi složité. Ukazatele jsou dvojjazyčné, každé jméno je uvedeno francouzsky a v bretonštině. Názvy vesnic jsou si velice podobné a nezapamatovatelné. Posuďte sami: Kerguelen, Kergurun, Kerguivit, Kérégart, Kervereret, Kerelec, Kergalec, Kervellec, Keleguer. Bretonci prý cedule otáčejí, aby Francouzi zabloudili. Když jsme cestovali na kolech, ztratili jsme směr i několikrát za den. Používejte satelitní GPS navigaci a snad se neztratíte.

Je libo nocleh?

Pokud vám nevadí ubytování ve vlastních stanech, využijte bohatou síť kempů. Komfortní a čisté sociální vybavení je naprostým standardem. Občas překvapí i velký bazén. Fotografy zajímá především elektrická zásuvka. Pokud se poblíž vašeho stanu zásuvky nenacházejí, určitě je najdeme na sloupcích u stanoviště pro karavany. Nejlevnější formou ubytování je v Camping municipal, což je kemp zřizovaný městy se základním zázemím. Máte-li větší požadavky na komfort, můžete se ubytovat v penzionech nebo hotelích, ale rezervace pokojů často svazují v rozhodování se kam vyrazit.

Klíč k rozpoznání megalitů

Klepněte pro větší obrázek
Menhir (bretonsky „dlouhý kámen“): vztyčený kámen v krajině. Někdy bývá opracovaný či s vyrytými symboly. Vyskytuje osamoceně nebo ve skupinách, řadách nebo kruzích.

Klepněte pro větší obrázek 
Dolmen
(bretonsky „kamenný stůl“): stavba z velkých kamenných bloků postavených na výšku, na kterých jsou umístěny vodorovné kameny, takže vytvářejí jakýsi domeček s chodbou. Dolmeny pravděpodobně sloužili k uložení zesnulých.

Klepněte pro větší obrázek 
Kromlech: seskupení z menhirů do geometrické formace. Může být kruhová nebo hranatá. Nejznámějším příkladem kromlechu je Stonehenge.

Klepněte pro větší obrázek 
Řady (francouzsky alignement): řady mnoha menhirů umístěné v krajině, například u Carnacu

Klepněte pro větší obrázek 
Alee couverte: v severní Bretagni se tak říká chodbě z plochých kamenů složených do obráceného písmene V.

Klepněte pro větší obrázek 
Krásy přírodních menhirů s v ničem nezadají s megality vzniklé lidskou rukou

 

Témata článku: Cestopisy


Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

** Apple uvedl vlastní tablet už v roce 1979 ** Jednalo se o příslušenství k počítači, které usnadňovalo kreslení ** Na trhu byl několik let před první myší

Karel Javůrek
TabletyHistorieApple