Cestopis: Tři dny kolem Solnohradu

Cestopis: Tři dny kolem Solnohradu
Alpy nejsou jen zimní lyžařská střediska a ledovce pod vrcholky. Příjemný a nenáročný třídenní výlet, kde si na své přišel každý člen rodiny i všichni dohromady, jsem podnikl tohoto léta. A při vší té digitalizaci nakonec před Vánoci ocenil skoro zapomenuté kouzlo focení na film – fotografie zpracované až s odstupem času…

Klepněte pro větší obrázekNa výlet do Salzburgu a blízkých Salzburských vápencových Alp jsem přibalil kinofilmový Nikon FM3 se třemi objektivy: ultra široké sklo AF Nikkor 18mm f/2.8D (100°), pevný portrétní Nikon 105mm f/2.5 a standardní zoom AF Zoom-Nikkor 28–105mm f/3.5–4.5D IF. Znáte-li těla FM je vám jasné, že autofokusy objektivů si tentokrát odpočaly. Ostření je s tímto aparátem možné pouze manuální a tak jsem si focení opravdu vychutnal. Popravdě, občas jsem se „ulíval“ a využíval jedinou dostupnou automatiku – prioritu clony. I tak na mě rodina skoro pořád musela čekat, inu fotit není jenom tak.

Díky dálnicím je cesta z Brna do Salzburgu otázkou 420 km a za dobrých podmínek v provozu nějakých 5 hodin (v Rakousku obec 50, dálnice 130 Km/h). Cena benzínu je v Rakousku o málo vyšší než v ČR, stojí cca 0,98 eur tj. 31 Kč, desetidenní dálniční známka přijde na cca 7,6 eur a dá se koupit na hranicích za koruny, tj. asi 260 Kč.

První týpek na který bych vás chtěl upozornit, je Hangár 7, místo které nepochybně nadchne kluky. Upřímně řečeno taky chlapy, ve kterých cosi klukovského zůstalo. Jednoduše sjeďte z dálnice A1 na dálničním sjezdu Salzburg West s vedlejším označením Airport. K letištním terminálům však nejezděte, držte se směrem na centrum a jakmile podjedete letištní ranveje, dejte se doprava. Ocitnete se u kosmicky vyhlížejících prosklených hangárů, z nichž jeden vás přijme jako udivené návštěvníky. Hangáry mají profil leteckého křídla a jejich model byl před stavbou pro jistotu testován v aerodynamickém tunelu – aby neulétly. Otevřeny byly v srpnu 2003 a jsou velkolepou základnou sbírky historických letounů Flying Bulls. Architektura samotná je fascinující, o vystavených letounech ani nemluvě. Mé snímky zdaleka nevystihly atmosféru věrně, k návštěvě předem doporučuji www.hangar-7.com. Kromě originálních fotografií zde naleznete podrobné technické informace o stavbě samotné, několika aplikovaných technologických specialitkách a samozřejmě o vystavených letounech. Jistě vás nadchne Doppler Foyer s excelentní demonstrací Dopplerova efektu a možná zahřeje poznání, že Flying Bulls Aerobatics Team používá také české stroje Zlín–50LXs.

Klepněte pro větší obrázek Záběrový úhel 100° ultraširokoúhlého objektivu je právě to pravé pro Hangár 7. Při fotografování prosklené kupole pozor na stanovení expozice – značnou plochu snímku vlastně zabírá nebe což způsobuje velký kontrast. Použita korekce plošného měření +1 EV
Klepněte pro větší obrázek Milovníci techniky si určitě přijdou na své a foťákem je opravdu co pokoušet
Klepněte pro větší obrázek Těsně k exponátům vás zábrana nepustí, přijde vhod zoom…
Klepněte pro větší obrázek Budete-li v Salzburgu nocovat, neuléhejte příliš brzy. Unikla by vám příležitost na náměstí shlédnout přímý přenos z opery, nebo se nechat vyfotit v dobovém kostýmu na deskovém aparátu. A nezapomeňte, nejste-li dirigent nebo virtuóz, jste v Salzburgu vlastně nikdo…

Témata článku: Cestopisy

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika