Cestopis: Střední Dalmácie – ráj historiků

Cestopis: Střední Dalmácie – ráj historiků

V létě tohoto roku jsme zavítali do země oblíbené nejen českými turisty, ale v daleko větší míře lidmi na dovolené. Samozřejmě se jedná o slunné Chorvatsko. Hlavním cílem cesty většiny návštěvníků je pobřeží Jaderského moře v celé jeho délce od Poreče na severu až po jižní město Dubrovník včetně množství ostrovů. Severně od Dubrovníku přerušuje pobřeží patřící Chorvatsku část území Bosny a Hercegoviny.

Území Chorvatska bylo součástí starého Řecka i Říma a dá se předpokládat, že mělo také své původní obyvatele a tudíž i kulturu. Při toulkách Chorvatskem lze navštívit spoustu historických památek z různých období lidských dějin, které jsou i přes svou jedinečnost málo známé. Dovolte nám představit vám některá zajímavá místa Střední Dalmácie a nahlédnout do kouzel historických souvislostí.


Skradinski Buk
Území bývalé Jugoslávie proslavilo natáčení exteriérů pro filmy o Vinnetouovi. Filmování probíhalo v národních parcích Plitvická jezera a Krka. Plitvická jezera leží zcela mimo pobřeží. Celodenní výlet tímto směrem se může spojit s návštěvou hlavního města Záhřeb.
NP Krka se nachází asi 15 km od Šibeniku. Odtud je možné se pohodlně dopravit autobusem, který zastavuje u vstupu Lozovac i Skradin. Fotografie zachycuje nejznámější pohled na řeku – Skradinský vodopád. Voda tu padá do hloubky 46 m a tvoří 17 teras.
(fotoaparát: Pentax *ist D, clona: F18, čas: 1/30 sohnisko: 39 mm 35EQ)


Národní park Krka
Vstupenka má třídenní platnost a umožňuje návštěvu celého NP podél řeky (110 km2 od pramene až po ústí). Přesto je dolní tok řeky Krka nejnavštěvovanější část oblasti. Okružní prohlídka vede turisty kolem vodopádů proti proudu, po dřevěných lávkách přes řeku a cestičkou plnou vyhlídek zpět dolů. Napojit na ni je možné od Skradinu i Lozovacu.
(fotoaparát: Pentax *ist D, clona: F5, čas: 1/40 s, ohnisko: 30 mm 35EQ)


Starověký Solin

Solin se nachází 6 km od centra dvěstětisícového Splitu a představuje dnes jeho předměstí. Osada vznikla ve 2. století, později se z ní stalo římské město Salonae, které bylo rozvráceno vpádem Avarů a Stěhováním národů. Volně přístupný areál nabízí procházku starými architektonickými památkami a skrývá dalších 9/10 neprobádaného území. Fotografie umožňuje pohled na území, které bylo původně starokřesťanským hřbitovem (Manastirine), založeným při hrobu mučedníka sv. Domnia. Koncem 4. století zde byla vystavěna trojlodní bazilika dochovaná v troskách. Lze zde najít velké množství sarkofágů.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F10, čas: 1/30 s, ohnisko: 21 mm 35EQ)


Amfiteátr

Další z historických lahůdek představuje divadlo, které pochází ze začátku 2. st., pozůstatky městského fóra, reprezentativních budov a baziliky. Část putování dějinami lze absolvovat po městských hradbách. Perlou celého areálu je amfiteátr uzpůsobený pro vodní hry (naumarchie).
(fotoaparát: Pentax *ist D, clona: F10, čas: 1/800 s, ohnisko: 27 mm 35EQ)


Spletitý Split

Split vznikl z malé řecko-ilyrské osady Aspalathos. Historické jádro Splitu je tvořeno obdivuhodnými původními uličkami, které dosud poskytují domov obyvatelům staré zástavby (3000 lidí, 50 domů) a prostor pro spoustu obchodů. Dnes je významným střediskem a přístavem.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F9, čas: 1/250 s, ohnisko: 10,5 mm 35EQ)


Diokleciánův palác

Splitský Diokleciánův palác je součástí UNESCO. Vznikl za vlády římského císaře Diokleciána koncem 3. století jako přepychové sídlo a pevnost zároveň. Začátkem 7. století zde našli útočiště původní obyvatelé Salony (dnešní Solin), když je vyhnali Avaři a Slované. Život probíhal uvnitř paláce a do středověku se mimo hradby nerozšířil.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F4, čas: 1/1000 s, ohnisko: 18 mm 35EQ)


Na prahu moře

Diokleciánův palác stavěli ve slohu pozdní antiky a podíleli se na něm také stavitelé z Východu. Rozkládal se na ploše pravidelného čtyřúhelníku o rozloze téměř 30 000 km2 a rozměrech 175 × 216 m. Tři brány na pevnině střežily vždy dvě věže umístěné do rohů mohutné stavby. Čtvrtá brána umožňovala lodím vjíždět přímo k paláci, jižní zdi omývalo moře.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F9, čas: 1/400 s, ohnisko: 18 mm 35EQ)


 

Pokračování 2 / 3

Staletí na každém kroku


Císařské sklepy
Z Diokleciánova paláce zbylo jen sklepení (substrukce), zachované v tehdejší podobě. Substrukce měly vyrovnat stoupající terén, nad nimi byly přímo císařské komnaty. 
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F2,8, čas: 1/40 s, ohnisko: 10,5 mm 35EQ)


Dotkněte se Egyptu
Ze substrukcí vede průchod do tzv. peristylu, vnitřního nádvoří. U mauzolea – pozdější chrám sv. Domnia – se zachovala egyptská sfinga, stará přes 3 400 let.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F7,1, čas: 1/640 s, ohnisko: 10,5 mm 35EQ)


Učebnice slohů
Dominantu Splitu tvoří pětipatrová zvonice Sv. Domnia (sv. Dujam), vysoká 57 m. Stavěna byla od 13. do 16. století. Získala tak otisk kultury románské, gotické i renesanční. Nachází se v těsné blízkosti  křesťanského chrámu sv. Domnia.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F7,1, čas: 1/800 s, ohnisko: 36 mm 35EQ)



130 let námahy
Původně hradbami opevněné středověké město Šibenik leží v chráněné zátoce při širokém ústí řeky Krky do moře. Na náměstí Chorvatské republiky stojí katedrála sv. Jakuba, která vznikala 130 let. Má základy románského stylu, nastupující fáze gotické, vrcholně gotické a konečně i renesanční. Pod záštitou UNESCO je od roku 2001. 39 m dlouhá a 32 m vysoká stavba neobsahuje cihlové nebo dřevěné části, byla vystavěna celá z kamene.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F11, čas: 1/40 s, ohnisko: 33 mm 35EQ)


Trogir
Trogir leží 27 km západně od Splitu. Historické jádro, od r. 1998 součástí UNESCO, se nachází na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo, nová zástavba se rozšiřuje přes úzké průlivy na obě strany. Dalmácie zde turistům nabízí nejcennější architektonické celky, které rekonstruuje a restauruje.
(fotoaparát: Pentax *ist D, clona: F10, čas: 1/3200 s, ohnisko: 27 mm 35EQ)


Benátská provincie
Neporušené jádro Trogiru z doby benátské vlády, tzn. asi 14. – 16. století, částečně dochované hradby a pevnost Kamerlengo lákají k objevným výpravám. Opravdu je co nalézt při procházkách klikatými uličkami.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F11, čas: 1/250 s, ohnisko: 36 mm 35EQ)


Malebná marína
V trogirské maríně (přístav) kotví mnoho lodí. Dopravní lodě ani velké lodě pro turisty sem nezajíždějí, přestože je pro ně přizpůsoben průjezd kanálem mezi Trogirem a ostrovem Čiovo. Dlouhý most má zvedací zařízení.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F13, čas: 1/320 s, ohnisko: 18 mm 35EQ)


Lodní taxík
Při cestě po molu vás několikrát osloví a nabídnou vám jedinečný celodenní výlet lodí s ochutnávkou rybích specialit v ceně. Háček je v sumě 130 EUR na osobu.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F11, čas: 1/320 s, ohnisko: 36 mm 35EQ)


Divoké pobřeží
Na ostrově Čiovo leží část Trogiru, mj. také marína. Dvě hlavní části ostrova nesou název Okrug Gornji a Okrug Donji. OG je vlastně vesnice. Hlavní ulice se dále větví a protkává ostrov zástavbou domů a penzionů. Vede nahoru, jak název napovídá, a končí zhruba v polovině ostrova. Podél hlavní cesty leží umělé pláže s navezeným štěrkem. Po deseti metrech pláže sviští lidem za hlavami auta „chorvatskou“ rychlostí (tj. velice rychle na rozměry silnice i vzdálenosti mezi vozidly).
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F6,3, čas: 1/1000 s, ohnisko: 36 mm 35EQ)


Skrytá zákoutí
Asi dva kilometry chůze či jízdy odkryje pohled na skrytý záliv u ulice Knieza Trpimira. Pobřeží tvoří na jedné straně skály, na druhé jsou vybudována betonová přístaviště a nástupní můstky pro loďky. Koupat se dá všude, ovšem za opravdovou oblázkovou pláží, otevřeným mořem a pěnivými vlnami si musíte zajít.
(fotoaparát: Pentax *ist D, clona: F2,8, čas: 1/1000 s, ohnisko: 75 mm 35EQ)


Po vodě nebo na křídlech
Kdo nemá loď, jako by nemohl vegetovat. Totéž platí o autu, u mladíků též o skútru, kterých se všude prohání plno. Racek měl taky aspoň křídla, jen my jsme museli všude pěšky.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F6,3, čas: 1/1600 s, ohnisko: 127 mm 35EQ)


 

Pokračování 3 / 3

Pár dobrých rad na závěr

Do Chorvatska lze cestovat vlakem, který vyjíždí vždy v pátek ráno z Prahy a přes Brno a Vídeň jede až na Makarskou riviéru. Lze také využít nabídek cestovních kanceláří na autobusovou dopravu.


Mapa Chorvatska

Místní autobusová síť je poměrně hustá a plně dostačuje potřebám turistů bez motorového vozidla. Na trati Trogir – Split (27 km) stálo jízdné 18 kun (78 Kč). Jídlo je v Chorvatsku na pobřeží i v turisticky atraktivních městech v přepočtu až 5× dražší, ubytování pro dva lidi lze sehnat ve vybaveném apartmánu okolo 15 EUR za objekt a noc.


Více informací získáte zde.

/Všechny fotografie pořídil Jan Novák/


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud