Jednoduchý online foto editor v češtině, ale také zajímavé API pro váš web. To je Online Web Photo Editor.
O Online Web Photo Editoru jste se již jednou na stránkách našeho webu setkali. Nyní se ale nezaměříme pouze na popis základních funkcí, kterými by se editor řadil pouze do šedého průměru, ale podíváme se na jeho největší specialitu – API funkci, umožňující editaci fotografií z vašich stránek jedním kliknutím.
Ovládání nástroje, za kterým stojí pan Ondřej Novák, je poměrně jednoduché a intuitivní. V zdarma dostupné variantě lze importovat obrázky buď přímo z počítače nebo pomocí zadání URL adresy. Podporovány jsou formáty GIF, JPG a PNG, a to do velikosti 2 MB.
max. velikost
Aplikace působí přehledným a skromným dojmem. Módní vlna web 2.0 ji zřejmě nezasáhla.
Aplikace nabízí všechny základní funkce, které bychom hledali u jednoduchého online grafického editoru. Zvládne bez potíží základní ořez fotografie, nastavení kontrastu, jasu, tvorba negativu nebo převod na černobílý obrázek.
max. velikost
Práce s barvami fotografií je sice poměrně omezená, avšak i tak lze dosáhnout zajímavých efektů.
Snad jen malou poznámku k nástroji lupa. Při zvětšování obrázku se mi nepodařilo pomocí příkazu „zvětšit“ dosáhnout vyšší hodnoty než 65 % původní velikosti. Maximální zvětšení lupy je totiž takové, aby obrázek nebyl větší než jaké je rozlišení vašeho monitoru. Přitom, nastavením lupy na 100 % (což je jiné samostatné tlačítko), dojde ke správnému zvětšení 1:1. Jinak vše fungovalo podle mých představ a očekávání.
Na poměry je nadstandardně řešeno vkládání textu – na výběr je mezi velkým množstvím fontů. Volit můžete také barvy a umístění textu tak, abyste dosáhli požadovaného optimálního výsledku. Fonty navíc podporují českou diakritiku, což u podobných online nástrojů nebývá časté.
max. velikost
Práce s textem je poměrně pohodlná a ani s diakritikou není žádný problém.
Mezi další nástroje patří změna velikosti obrázku, včetně automatického zachování poměrů stran. Obrázek je možné také různě otáčet či převracet nebo mu vytvořit oblé rohy. Autor se snažil také o nástroje, které jsou v dnešní době velice žádané, tedy o doplnění rámečku. Bohužel, k dispozici jsou výhradně silně kýčovité modely, které zřejmě praktické využití nenajdou. Přitom rámečky jako funkci hodnotím jako velice užitečný a prakticky použitelný nástroj.
max. velikost | max. velikost
O vkusnosti rámečků, které editor nabízí, lze s úspěchem pochybovat.
Z dalších funkcí je zde možnost vložení komiksové bubliny s textem. Zde je ale opět vidět, že práce na editoru není jediným zaměstnáním autora. Pokud je přidána funkce vkládání bublin, proč ji nerozšířit o vkládání dalších objektů? Přitom právě to by mohlo editor vytáhnout z šedi průměru a udělat z něj zábavný nástroj. Základní grafické objekty jsou v různých obrázkových bankách k dispozici zcela zdarma.
max. velikost
Vkládání komiksových bublin je poměrně intuitivní. Mezi základní funkce editoru patří také převracení obrázků podél vertikální i horizontální osy.
V nabídce je také možnost vkládání obrázku do obrázku. Této funkci asi není co vytknout. Funguje rychle, spolehlivě a pohodlně. Na výběr je také možnost vložení vodoznaku Online Web Photo Editoru.
Zajímavé možnosti exportu
Zde je na výběr mezi užitím foto alba ImageStack, uložení na w@p, odeslání emailem a nebo na pevný disk. Většinu uživatelů by jistě potěšila širší podpora webových alb, nebo možnost založit si vlastní účet či galerii, do kterých bylo možno obrázky (v alespoň omezeném množství) nahrávat.
Sečteno a podtrženo
Online Web Photo Editor je rychlým a jednoduchým nástrojem. Za řadu testů v průběhu poměrně dlouhé doby jsem se nesetkal s žádným zásadním technickým nedostatkem (snad kromě již zmíněné podivné lupy) nebo nestabilitou. Pokud by se projektu někdo opravdu intenzivně začal věnovat, pak rozhodně má čím konkurenci překvapit.
Zatím se snaží především hrát na kartu rychlosti a snadného ovládání. V kombinaci s českým prostředím se tak může pro mnohé uživatele jednat o zajímavý nástroj. Je jen škoda, že se za projekt nepostaví nějaký silnější web, který by umožnil jeho rychlejší vývoj a funkční doplnění (například naprostou absenci efektů). Rozhodně je potřeba vyzdvihnout také to, že jde proti proudu a jako snad téměř jediný nepoužívá Flash prostředí, ale klasické HTML v kombinaci s JavaScriptem.
Online Web Photo Editor jako API pro váš web
Čím se však tento nástroj výrazným způsobem liší od konkurence, je možnost jeho využití pro vaše webové stránky. Jedním kliknutím je možné spustit editaci vybraného obrázku, což může být užitečné například pokud provozujete web s jednoduchou fotogalerií, do které uživatelé vkládají obrázky. Jiným příkladem může být web, umožňující editovat neupravenou fotografii podle svého vkusu a představ (nastavení jasu, ořezu, kontrastu,...) a porovnání s názorem ostatních uživatelů. Využití může být pochopitelně mnohem více.
max. velikost
Také na své webové stránky může připojit možnost snadné editace fotografií.
Vaše stránky by podle zadání autora měly být v PHP, ale bez obtíží lze užít i HTML v kombinaci s JavaScriptem či téměř cokoli jiného. Pro editaci zvoleného obrázku je potřeba umístit odkaz ve tvaru:
http://www.photoeditor.cz/image??url=URL&callback=URL&css=URL&head=HTML&continue=TEXT
Kde za callback zadáte url adresu, na kterou má vést tlačítko pokračovat, url je adresa zdrojového obrázku, který se načte při otevření Photo Editoru, css je url adresa stylu (standardně zelený) ve kterém se má načíst editor, head umožní přidat logo či nadpis do horní lišty a continue umožňuje změnit tlačítko „pokračovat“ na jiný text.
Na webu je uveden i jednoduchý příklad a generátor, takže z původního složitějšího popisu zadání nemusí mít obavu ani naprostý laik. Na ukázku přímo od tvůrce editoru se můžete také podívat. Online Web Photo Editor se tak stává zajímavým a užitečným nástrojem jak pro pokročilejší tvůrce webových stránek, tak pro obyčejné blogery či začínající uživatele a rozhodně stojí za vyzkoušení minimálně již jen kvůli API, které nabízí.