CES 2014: Nejlepší produkty nejen fotografické

CES 2014: Nejlepší produkty nejen fotografické
Veletrh spotřební elektroniky CES 2014 je za námi a zanechal nemalé množství novinek a především příslibů do budoucna. Podívejte se na to nejzajímavější od redaktorů DIGIareny, MobilManie, AVmanie a Živě.cz

Ultra HD rozlišení nastupuje nejen do televizorů, ale i do domácích videokamer. A samozřejmě i to do těch, co si budete moci koupit a natočit s nimi své domácí video. Na CESu společnost Sony představila svoji novinku – 4K videokameru AX100E.

Překvapivě jde už o normálně velikou, spotřebitelskou kameru, která se vejde do ruky a zvládne ji obsluhovat každý. Natáčí v rozlišení 3840 x 2160 v XAVC S formátu a H.264 kodekem s datovým tokem u 4K/60Mbps nebo Full HD/50Mbps nebo v AVCHD. Zároveň ale pro běžné použití vytváří malé MP4 video s nízkým rozlišením. Umí tedy nejen velká videa pro další zpracování, ale i malé datové toky a nižší kvalitu pro odeslání přímo na Web. Wi-Fi a NCF bezdrátové připojení k smartphonům kamera podporuje také.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kamera je osazena překvapivě velkým, 1“ Exmor R CMOS senzorem, v 4K zvládá 30 s/s, nebo 24 s/s. Optika je kvalitní Zeiss s širokoúhlým ohniskem od 29 mm a 12x zoomem, nechybí samozřejmě optická stabilizace, kterou má Sony excelentní. Hledáček je osazen OLED displejem, velký, výklopný 3,5“ displej je tradiční LCD LED. O zvuk se stará zabudovaný 5.1 kanálový mikrofon, externí vstup je jen přes minijack. Váha s baterií je 915 g.

Že nejde jen o technologické demo, dokazuje Sony už uvedením ceny a termínu prodeje. Koupit ji můžete od května 2014, cena v USA má být kolem 2 000 USD, což by odpovídalo zhruba 50 000 Kč, které si budou muset nachystat zájemci v ČR.

Témata článku: Technika

Určitě si přečtěte