CES 2014: Nejlepší produkty nejen fotografické

CES 2014: Nejlepší produkty nejen fotografické
Veletrh spotřební elektroniky CES 2014 je za námi a zanechal nemalé množství novinek a především příslibů do budoucna. Podívejte se na to nejzajímavější od redaktorů DIGIareny, MobilManie, AVmanie a Živě.cz

 Když přišel před lety Philips s nápadem dělat televizory s poměrem stran 21:9, který se používá filmů nejen z Hollywoodu, tak se k němu nikdo nepřidal. Cena kolem 100 000 Kč také asi mnoho lidí odradila. CES 2014 ukazuje, že formát 21:9 zažívá velký návrat.

Toshiba, LG, Samsung a jiní ukázali nový televizor, který asi nadchne každého filmového fanouška. LCD televizor s poměrem stran 21:9 má úhlopříčku 105“. Ano, je to více než dva a půl metru, přesněji 266,7 cm. Navíc obrazovka je zakřivená. Vzhledem k velikosti a poměru stran má LCD obrazovka s LED podsvícením fyzické rozlišení 5 120 × 2 160 bodů, což výrobci prezentují jako 5K rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek

Ve výbavě televizoru je samozřejmě HDMI 2.0 vstup a podpora HEVC (H.265) kodeku. Dojem z vystavovaných televizorů byl impozantní, vhledem ke své šířce a zakřivení vás obrazu už obklopí. Pocit je podobný jako u návštěvy panoramatického kina nebo IMAXu.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobci ukazují, co všechno jsou schopni za využití stávající LCD technologie nabídnout a vyrobit. Nástup drahých OLED a 4K LCD LED televizorů ukazuje, že zákazníci jsou ochotni za zboží zaplatit exkluzivní částky. Tudíž není ani známa cena 105“ televizoru. Pro představu 85“ 4K LCD LED televizor s poměrem stran 16:9 loni na podzim stál více než 500 000 Kč.

 Klepněte pro větší obrázek
Jak si můžete všimnout, zadní stěna 105" 5K televizoru je... dřevěná

Cena velikostně přiměřeného modelu s úhlopříčkou 110“ s poměrem stran 16:9 a rozlišením 3 840 × 2 160 bodů je už známá také. Bude stát 150 000 USD, což je něco přes 3 milióny korun a začne se nejdříve prodávat v Číně a na Středním východě. Takže pokud si děláte zálusk na novinku s poměrem stran 21:9, tak si připravte podobnou částku. Půjde tedy o exkluzivní televizory pro bohatou klientelu. Normální nároční, filmový fanoušci, toužící po opravdu velkém obraze, tedy opět skončí u Full HD projektorů. 

Témata článku: Technika

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika