23
Fotogalerie

CES 2014: Nejlepší produkty nejen fotografické

Veletrh spotřební elektroniky CES 2014 je za námi a zanechal nemalé množství novinek a především příslibů do budoucna. Podívejte se na to nejzajímavější od redaktorů DIGIareny, MobilManie, AVmanie a Živě.cz

Podle představených produktů v oblasti fotografie se dá částečně vysledovat nastávající trend především v oblasti digitálních fotoaparátů. S největší pravděpodobností nás letos čekají světelné objektivy a nadále bude pokračovat také rozšiřování konektivity fotoaparátů.

Vcelku zajímavým segmentem začíná být instatntní fotografie nejen v podobě fotoaparátů, ale také v podobě malých kapesních fototiskáren, které jsou založené na technologii ZINK.

LG Pocket Photo a Fujifilm Instax Share SP-1

Dvojice kapesních fototiskáren je velmi příjemným překvapením, ačkoliv tiskárna od LG je již druhou generací a Fujifilm nabízí fotoaparáty řady Instax, které tisknou fotografie přímo. Trend okamžitého tisku je jakýmsi návratem do minulosti, kdy se používaly staré polaroidové přístroje.

Jejich obliba byla v posledních letech natolik velká, že vzniklo i sdružení nadšenců, kteří se zasadili o znovuobnovení výroby polaroidových náplní.

Fujifilm.jpg

Obe dvě zmíněné minitiskárny pracují s technologii ZINK (Zero Ink), která k tisku nepotřebuje žádný inkoust, jsou napájeny z vestavěného akumulátoru a obě tisknou snímky velikosti 2×3" tedy přibližně 5×7,5 cm. Krom toho jsou obě tiskárny vybaveny bezdrátovým rozhraním pro spárování s telefonem nebo digitálním fotoaparátem.

 

Díky spárování s telefonem či tabletem a jednoduché aplikaci pro základní úpravu fotek je možné držet hotový snímek v ruce během několika málo okamžiků, krom toho o něj nepřijdete, neboť digitální zdroj je na rozdíl od polaroidu uchováván nadále v přístroji.

LG.jpg

Pokračování 2 / 11

Světelněji už to nejde

Velmi zajímavým počinem se na CESu blýskla firma Fujifilm a především pak Panasonic. Oba dva výrobci totiž představili nové objektivy se světelností F1,2. takto světelný objektiv se objevuje v portofoliu obou dvou vůbec poprvé.

Navíc v případě Panasonicu je to první vysoce světelný objektiv určený pro formát micro 4/3 a tedy i pro uživatele fotoaparátů značky Olmypus. Novinka nese název Panasonic Leica Nocticron 42,5 mm F1,2 ASPH, což značí jednak přítomnost asférických optických členů a jednak také Leica v názvu řadí objektiv do vyšší kbalitativní skupiny, čemuž odpovídá i předpokládaná cenovka se 40 000 Kč.

panasonic.jpg

Na druhou stranu je však potěšující, že se výrobci vydávají touto cestou, protože právě fotoaparáty formátu micro 4/3 mají problém s nedostatkem světelných objektivů, při jejichž použití je možné ovlivňovat hloubku ostrosti. Navíc ohnisko 42,5 se při násobením crop faktorem 2× změní v tradičních 85 mm, což při dané světelnosti znamená ideální portrétní objektiv.

Fujifilm na to šel podobnou cestou a představil novinku v podobě objektivu Fujinon X56mm F1,2 R, vzhledem k většímu snímači bezzrcadlovek Fujifilm X bude ohnisko po přepočtení velmi podobných 84 mm při zachování světelnosti F1,2 – tedy opět skvělý kousek na fotografování portrétů.

fujinon.jpg

 

Pokračování 3 / 11

Návrat formátu 21:9

 Když přišel před lety Philips s nápadem dělat televizory s poměrem stran 21:9, který se používá filmů nejen z Hollywoodu, tak se k němu nikdo nepřidal. Cena kolem 100 000 Kč také asi mnoho lidí odradila. CES 2014 ukazuje, že formát 21:9 zažívá velký návrat.

Toshiba, LG, Samsung a jiní ukázali nový televizor, který asi nadchne každého filmového fanouška. LCD televizor s poměrem stran 21:9 má úhlopříčku 105“. Ano, je to více než dva a půl metru, přesněji 266,7 cm. Navíc obrazovka je zakřivená. Vzhledem k velikosti a poměru stran má LCD obrazovka s LED podsvícením fyzické rozlišení 5 120 × 2 160 bodů, což výrobci prezentují jako 5K rozlišení.

lg105curved.jpg

Ve výbavě televizoru je samozřejmě HDMI 2.0 vstup a podpora HEVC (H.265) kodeku. Dojem z vystavovaných televizorů byl impozantní, vhledem ke své šířce a zakřivení vás obrazu už obklopí. Pocit je podobný jako u návštěvy panoramatického kina nebo IMAXu.

samsung105curved1.jpg

Výrobci ukazují, co všechno jsou schopni za využití stávající LCD technologie nabídnout a vyrobit. Nástup drahých OLED a 4K LCD LED televizorů ukazuje, že zákazníci jsou ochotni za zboží zaplatit exkluzivní částky. Tudíž není ani známa cena 105“ televizoru. Pro představu 85“ 4K LCD LED televizor s poměrem stran 16:9 loni na podzim stál více než 500 000 Kč.

 105'Curved_UHD_Back.jpg
Jak si můžete všimnout, zadní stěna 105" 5K televizoru je... dřevěná

Cena velikostně přiměřeného modelu s úhlopříčkou 110“ s poměrem stran 16:9 a rozlišením 3 840 × 2 160 bodů je už známá také. Bude stát 150 000 USD, což je něco přes 3 milióny korun a začne se nejdříve prodávat v Číně a na Středním východě. Takže pokud si děláte zálusk na novinku s poměrem stran 21:9, tak si připravte podobnou částku. Půjde tedy o exkluzivní televizory pro bohatou klientelu. Normální nároční, filmový fanoušci, toužící po opravdu velkém obraze, tedy opět skončí u Full HD projektorů. 

Pokračování 4 / 11

Nejmenší a nejlehčí 4K videokamera

Ultra HD rozlišení nastupuje nejen do televizorů, ale i do domácích videokamer. A samozřejmě i to do těch, co si budete moci koupit a natočit s nimi své domácí video. Na CESu společnost Sony představila svoji novinku – 4K videokameru AX100E.

Překvapivě jde už o normálně velikou, spotřebitelskou kameru, která se vejde do ruky a zvládne ji obsluhovat každý. Natáčí v rozlišení 3840 x 2160 v XAVC S formátu a H.264 kodekem s datovým tokem u 4K/60Mbps nebo Full HD/50Mbps nebo v AVCHD. Zároveň ale pro běžné použití vytváří malé MP4 video s nízkým rozlišením. Umí tedy nejen velká videa pro další zpracování, ale i malé datové toky a nižší kvalitu pro odeslání přímo na Web. Wi-Fi a NCF bezdrátové připojení k smartphonům kamera podporuje také.

AX100E_BK_main1-1200.jpgAX100E_BK_main2_hood-1200.jpg
AX100E_BK_main2-1200.jpgAX100E_BK_side-1200.jpg

Kamera je osazena překvapivě velkým, 1“ Exmor R CMOS senzorem, v 4K zvládá 30 s/s, nebo 24 s/s. Optika je kvalitní Zeiss s širokoúhlým ohniskem od 29 mm a 12x zoomem, nechybí samozřejmě optická stabilizace, kterou má Sony excelentní. Hledáček je osazen OLED displejem, velký, výklopný 3,5“ displej je tradiční LCD LED. O zvuk se stará zabudovaný 5.1 kanálový mikrofon, externí vstup je jen přes minijack. Váha s baterií je 915 g.

Že nejde jen o technologické demo, dokazuje Sony už uvedením ceny a termínu prodeje. Koupit ji můžete od května 2014, cena v USA má být kolem 2 000 USD, což by odpovídalo zhruba 50 000 Kč, které si budou muset nachystat zájemci v ČR.

Pokračování 5 / 11

Ohněte si svůj LCD LED 85“ televizor

Zájem o zahnuté OLED televizory dovedl výrobce k zajímavému tahu – letos si budete moct pořídit i zahnutý LCD televizor s LED podsvícením. Pokud ale nevíte, jaký televizor zvolit, tak právě pro vás nechystá Samsung novinku – ohýbací LCD LED televizor.

Aby bylo jasno. Jde o plochý LCD televizor s LED podsvícením, uhlopřírkou 85“ (216 cm) a Ultra HD rozlišením, u kterého si budete sami za pomoci dálkového ovladače nastavit, zda bude zakřivený, nebo rovný. Smasung ukazoval na CESu už funkční vzorek. Podobně svůj“ohýbací“ televizor předvedl i druhý jihokorejský výrobce – LG. V jeho případě šlo ale o OLED technologii, která jak známo používá pružné panely, takže tvarování a ohýbání panelů je zde bez problémů možné.

lgflexibleoled-1.jpg
Ohýbací Ultra HD OLED televizor od LG je menší – má úhlopříčku pouze 77" (195,5 cm)

Původně se mluvilo o tom, že jde pouze o technologické demo, kdy výrobci ukazují, co stávající technologie umožňují. Podle vyjádření výkonného viceprezidenta divize vizuálních displejů Samsung Elecronics, HS Kima, nabídne tento televizor Samsung i v běžném prodeji. Ve výbavě nebude chybět mimo 4K obrazovky, HDMI 2.0 vstupu a dekodéru HEVC (pro příjem 4K obsahu streamovaného Netflixem), ani možnost budoucího upgradu pomocí Samsung Evolution Kitu.

V obchodech by se ohýbací televizor měl objevit v druhé polovině roku 2014, tudíž na veletrhu IFA bychom mohli vidět už konečnou, produkční verzi. Pokud vás zajímá cena, tak 85“ „pevný“ 4K LCD LED televizor stojí před půl milionu korun, tudíž jeho ohýbající se verze bude asi ještě dražší.

Velké, luxusní 4K televizory, ať už zahnuté, rovné, či ohýbající se, naznačují návrat drahých televizorů pro bohatou klientelu, která je ochotna za exkluzivitu, velikost a UHD rozlišení platit enormní částky, které by jinak výrobci za „zastaralé“ Full HD televizory nemohli požadovat. 

Pokračování 6 / 11

Sony Xperia Z1 Compact

Konečně někdo pochopil, že skóre se dá nahnat i jinak než dalším a dalším zvětšováním displeje. Tohle asi není telefon, který byste vídali v reklamách a vystavený ve výlohách, ale troufám si odhadnout, že o to větší bude mít úspěch.

Tedy pochopitelně za předpokladu, že si to Sony nezkazí cenou (protože stále ještě nevíme, kolik bude stát). CES není primárně zaměřený na mobilní telefony a většina výrobců si své klíčové novinky schovává na konec února do Barcelony, přesto jsme pár pěkných premiér viděli a Sony Xperia Z1 Compact v redakci MobilMania.cz zaujala úplně nejvíc.

sony_1.jpgsony_2.jpg

Konceptuálně nejde o nic zásadně nového, zmenšeniny vlajkových lodí dělá Samsung, HTC a mnozí další, ale většinou šlo spíše o zneužití slavného jména. S úhlopříčkou displeje se totiž zmenšil i výkon a výbava. Až u Sony je to opravdu jen zmenšení rozměrů, kdežto výbava zůstává. V některých bodech je Compact dokonce ještě lepší, než velká Xperia Z1.

Pokračování 7 / 11

Intel smart wireless charging bowl

Intel se na CES ve velkém vrhnul do internetu věcí a nositelné elektroniky. V průběhu přednášky jsem měl několikrát pocit, že jen dobíhá pomalu se rozjíždějící vlak, ale viděli jsme jeden projekt, který je zcela originální a při jeho tvorbě někdo opravdu přemýšlel.

Je to Intel smart wireless charging bowl – miska, do které po návratu domů naházíte veškerou drobnou elektroniku, kterou posbíráte ze svého těla, a ona se dobije. A nebude těch zařízení úplně málo: bezdrátová sluchátka, chytré brýle, náramek sledující fyzickou aktivitu, chytré hodinky a další výmysly, které se v nadcházejícím období objeví. K tomu obyčejný mobil, nebo třeba foťák. Zkuste si představit, že každý kousek nabíjíte samostatným kabelem…

intel.jpg

Zatím je to pouze koncept. Intel chce fungovat spíše jako poskytovatel platformy, než výrobce. Ale takové zařízení dává smysl, a tak doufejme, že nebude trvat dlouho a někdo jej opravdu vrhne na trh. Zbrzdit to může chybějící podpora ze strany výrobců nositelné elektroniky, ale právě tam by měl pomoct Intel.

Intel Keynote CES 2014. Pro úryvek s nabíjecí miskou přeskočte na čas 17:07. 

Pokračování 8 / 11

Sony XSP-N1BT – mobil v autě

Také už jste řešili, jak dostat hudbu z mobilu do auta? Telefon se stal centrem naší digitální existence, často v něm máme celou hudební sbírku, ale jak ji co nejsnáze a co nejkvalitněji přehrát v autě? U některých kombinací auto+mobil je to jednoduché, u specialit, nebo obstarožních typů mohou nastat problémy. Sympatické řešení na letošní CES přivezla firma Sony.

Autorádio Sony XSP-N1BT je univerzální dock, který ve spolupráci s aplikací přehraje hudbu z jakéhokoliv Androidu. Navíc poslouží jako handsfree a také vám mobil dobije. Sony Xperie jsou zvýhodněné, jejich magnetický konektor má v autorádiu protikus, ale připojíte i další smartphony – jen už to bude microUSB kabelem.

radio.jpg

Na světový trh se zařízení dostane na jaře a bude stát 250 dolarů. V Česku se začne prodávat v dubnu asi za 7 000 Kč. 

Pokračování 9 / 11

Tablet nebo notebook?

Minulý týden jsme se dočkali hned několika zajímavých novinek z oblasti přenosných osobních počítačů. Z hlediska techniky bezesporu vede inovovaný Lenovo ThinkPad X1 Carbon, krokem kupředu jsou také patnáctipalcové modely s 4K displeji, které představilo rovněž Lenovo, anebo také Toshiba.

Jenomže za nejlepší přenosný počítač výstavy CES musíme označit jiný stroj – tablet Lenovo ThinkPad 8. Tento malý osmipalcový prcek sice nedosahuje tak špičkových parametrů výbavy, ale je to perfektně vyladěný a z hlediska poměru ceny a výkonu velice zajímavý vyzyvatel úspěšného iPadu Mini s Retinou, či nového Nexusu 7.

Lenovo ThinkPad 8 (1).jpgLenovo ThinkPad 8 (2).jpg

Lenovo ThinkPad 8 nabízí kvalitní IPS displej s rozlišením Full HD a je to tak první malý tablet postavený na Windows 8/8.1 s vyšším rozlišením než 1280×800 bodů. Má perfektní konstrukční zpracování podpořené použitím hliníku, více než dostatečný výkon daný čtyřjádrovým procesorem Intel Atom poslední generace Bay Trail. Váží 417 gramů a je tenký 8,8 mm.

Vedle standardní tabletové výbavy má také 3G/LTE modul a můžete si vybírat ze tří kapacit úložiště: 32, 64 a 128 GB. Cena přitom startuje na příznivých 399 dolarech, což po přepočtu a zdanění bude dělat nějakých 9 600 Kč. Vzhledem k procesoru od Intelu a přítomnosti Windows 8.1 za tyto peníze získáváte nejen tablet, ale i plnohodnotný počítač s desktopem. Periferie můžete připojovat bezdrátově, nebo přes micro USB 3.0 a monitor přes micro HDMI. K dispozici je i slot pro paměťové karty micro SD, kterými můžete rozšířit úložiště. 

Pokračování 10 / 11

Zapojte smysly nejen s Intelem

Intel na své přednášce předurčil, že samotný výkon už v osobních počítačích není tak podstatný, počítače se musí blíž přiblížit lidem. A cestou, jak toho dosáhnout, je větší zapojení všech lidských smyslů a hledat nové cesty přirozenějšího ovládání. Tomuto trendu šel naproti jak samotný Intel, tak několik další firem, které na CESu předváděli své vynálezy.

Intel předvedl malou 3D kameru RealSense 3D se schopnostmi podobnými Kinectu od Microsoftu, kterou je možné jednoduše zakomponovat do notebooků. Dá se očekávat, že se s ní brzy setkáme. Umožní to nové možnosti ovládání počítače gesty, rozeznávání pohybu obličeje uživatelů a atp. Využití se najde. Zároveň Intel předvedl možnosti inteligentního hlasového asistenta Dragon pro Windows. Ten má přímou hardwarovou podporu, takže je schopen naslouchat povelům, i když počítač zdánlivě spí. Je tedy pohotový a zvládne podobné úkony jako Siri od Applu, včetně diktování textů.

Jenomže to zdaleka nejsou jediné cesty. Tobii na CES prezentovalo novou verzi svého ovládání očima a fungovala bezvadně, dokonce i ve hrách. A co je nejlepší, přímo na výstavě už si tento novodobí způsob zaměřování prvků na obrazovce bylo možné objednat v rámci vývojářského kitu za snesitelných 95 dolarů.

Ještě větší posun vpřed ve vývoji byl oproti minulému roku vidět na brýlích pro virtuální realitu Oculus Rift. Nová vývojová verze dostala název Crystal Cove a kromě kvalitnějšího displeje s Full HD rozlišením dostala i novou technologii překreslování, která zaručuje perfektní posouvání obrazu. Dále přibylo čidlo sledující polohu hlavy v prostoru, které umožní přirozené nahlížení ze strany nebo uhýbání před objekty.

Oculus Rift.JPGPrioVR.JPG
Nová verze virtuální reality Oculus Rift nabízí lepší displej, překreslování a přirozené snímání pohybu hlavy v prostoru. S vestou PrioVR se pak do virtuálního prostoru promítne i vaše tělo.

Tvůrci Oculus Rift koukají dále do budoucna a tvrdí, že pro plný zážitek z virtuální reality bude dobré zapojit celé tělo. A tomu vyšli naproti inženýři vyvíjející PrioVR, oblek s čidly, která snímají základní pohyby lidského těla, respektive jeho končetin. Díky tomu už se můžete zcela přenést do virtuálního prostoru, v tom reálném si jen musíte udělat trochu místa:

A že člověk může využít bližší kontakt s počítačem než na úrovni klávesnice, myši a obrazovky, to dokazují i další projekty, včetně souběžných trendů „internetu věcí“ a „nositelné elektroniky“. 

Pokračování 11 / 11

Modulární počítač Razer

Kromě produktů připravených k výrobě v nedaleké budoucnosti bylo na CESu také mnoho prototypů, které předváděly základ nápadu svých tvůrců, ale do finální podoby jim přece jen chybí ještě kus vývoje. Mezi těmito koncepty vzdálenější budoucnosti nás nejvíce zaujal modulární stolní počítač od Razeru.

Záměr tvůrců je jasně čitelný – chtějí zachovat možnosti rozšiřování, pohodlného chlazení a velkého výkonu současných stolních počítačů, ale chtějí nechat zapomenout na šroubky, kabely a nevzhledné hučící bedny. Jejich koncept je založen na pevném rámu, do kterého se zasouvají jednotlivé moduly s prvky počítače.

Razer 1.jpgRazer 2.jpgRazer 3.jpg
Skládaný počítač budoucnosti. Vypadá to pěkně a prototyp z výstavy byl dokonce i funkční. Pokud se to ale podaří realizovat, bude to bezesporu velmi drahé…

Ten si poskládáte jako stavebnici podle toho, jaké součástky si nakoupíte. Máte přitom jistotu kompatibility a hlavně také efektivního a tichého chlazení. Speciální konektory totiž zajistí jednotlivým komponentám nejen průtok elektronů, ale také oleje. Celý počítač je tiše a efektivně chlazen olejovou cirkulací.

Volných pozic v základním rámu je dost, což umožní osazení několika disky, procesory nebo třeba i čtyřmi grafickými kartami. Nápad není utopie, prototyp na výstavě byl funkční. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud