8
Fotogalerie

Černý kůň mezi správci fotografií

Stojí IrfanView 4.0 za vyzkoušení či používání? A co vlastně přináší čtvrtá verze nového?

Po stažení instalačního souboru (asi 1,1 MB v zip souboru) nainstalujete program pomocí jednoduchého instalátoru. Výhodou je že nezasahuje nijak do registrů Windows, takže nemusíte mít strach ze zanášení svého operačního systému. Během instalace jen zvolíte, které soubory se mají standardně otvírat právě v tomto programu a které nikoli. Po dokončení instalace se na ploše objeví dvě ikonky – IrfanView Thumbnails a IrfanView.

Jednoduchá je také instalace češtiny (základní verze podporuje jen angličtinu a němčinu). Tu si můžete opět stáhnout za pomoci odkazu na stránkách výrobce produktu (českých jazykových variant je několik (ke stažení například zde), jinak je k dispozici většina běžných světových jazyků). Zip archiv následovně rozbalíte do složky Languages, která je v adresáři se samotným programem (standardně C:\Program files\IrfanView\Languages). Po spuštění programu potom v menu Options vyberete položku Change language a zde ze seznamu jednu z jazykových mutací popsanou jako CZECH.

Doporučuji nainstalovat také pluginy, které přidají podporu celé řady formátů a také několik užitečných filtrů. Využít můžete například kompletní balíček, doporučovaný výrobcem (obsahuje většinu zásuvných modulů, které umožní pracovat s větším množstvím formátů (viz tabulka na konci článku), nebo samozřejmě jakýkoli jiný dle vašeho vkusu a uvážení. Instalace je jednoduchá a bezproblémová. Zmiňovaný balíček doplní podporu mnoha souborů od obrázků, přes video až ke zvukovým souborům.

IrfanView Thumbnails

Jak již bylo zmíněno výše, jedná se především o software sloužící k prohlížení a organizaci fotografií. Program si poradí se zobrazením většiny běžných formátů (od .cur či .ico, .jpg, .gif, .bmp, .png až po .b3d či .mng – kompletní seznam naleznete v závěrečné tabulce). Možnosti ukládat soubory jsou o něco užší, nicméně pro běžnou práci zcela dostačující. V levé části okna je adresářový strom, vpravo se zobrazují náhledy. Práce je rychlá, snadná a poměrně intuitivní.

nahledy1.png
max. velikost
Prostředí IrfanView Thumbnails

Program umožňuje všechny základní manipulace s grafikou – přesuny, kopírování mazání, přidávání komentářů k jednotlivým i ke skupině fotografií (ty jsou umístěny přímo v souboru s grafickým objektem, takže mírně narůstá velikost, což může být problém hlavně u webové grafiky). Nadstandardem je integrovaný FTP klient, který umožní snadný přenos souborů. Aplikace pracuje také s dávkovými soubory a umožňuje hromadné změny parametrů fotografii.

Samostatnou kategorii jsou prezentace fotografii. Zde máte dvě možnosti buď tvorbu internetové galerie ve formátu HTML, nebo jako prezentaci na monitoru počítače. Za zmínku stojí také funkce pro vyhledávání souborů – například i podle EXIF nebo IPTC dat.

davkování.png
max. velikost
Dávkové úpravy

Řazení souborů ve složce či prezentaci je buď ruční, nebo můžete zvolit některou z automatických voleb (kromě těch obvyklých, také podle data v EXIF souboru, svislé či vodorovné orientace fotografii či podle rozměrů).

IrfanView editor

I když se po nastavení češtiny přehlednost programu zvýší, jsou nadále některé volby pro nezasvěceného uživatele méně srozumitelné. Svůj díl na tom má i pojmenování vybraných položek: například v menu nastavení, možnosti najdeme karty s označením různé 1,2,3 (přitom by stačilo menu nepatrně přeskupit a zůstalo by snad jen obvyklé různé či další). Pokud se vám nelíbí vzhled nástrojové lišty, můžete jí změnit v menu nastavení/možnosti/nástrojová lišta. Zde je možné také měnit tlačítka v ní umístěná, nebo vytvořit zcela nové složení nástrojové lišty.

IrfanView.png
max. velikost
IrfanView – pracovní prostředí

Samotný editor nabízí většinu základní funkcí, které využijete při elementární editaci fotografii. Po otevření obrázku si můžete zobrazit EXIF či IPTC informace, přidat k fotografii komentář nebo rychle a jednoduše změnit její rozměry (což považuji za možná jednu z největších výhod oproti konkurenci). Celá operace je nesmírně rychlá a pokud použijete klávesovou zkratku (Ctrl+R) vše trvá jen několik málo vteřin.

Pomocí různých nástrojů (například samostatného programu Mihov Image Resizer) můžete provádět hromadné změny rozlišení či otáčení grafiky i hromadně a velice pohodlně. To oceníte obzvláště při úpravách desítek či stovek fotografii.

EXIF.png
max. velikost
EXIF informace

Samozřejmostí je možnost výřezu z obrázku – velikost i umístění výřezu nastavíte libovolně číselně nebo tažením myší. K dispozici je však pouze obdélníkový výřez, ač s uživatelsky definovaným poměrem stran. Program nemá problém ani s otáčením obrázku po 0,01˚. K dispozici je i tvorba rámečků, poněkud nečekaně skryta pod pojmem plátnová velikost. Nalezneme zde také funkce pro tvorbu negativu, či pro převod na černobílou fotografii nebo možnost míchání kanálů RGB mezi sebou.

velikostplatna.png
Velikost plátna = rámeček

K dispozici je také jemné nastavení barev, jasu a kontrastu. Poměrně komfortní je i vkládání textu (včetně vložení data a času či umístění v adresáři), které nemá žádný problém s českou znakovou sadou. Můžete si nastavit vše od fontu a stylu až po barvu textu či pozadí.

efekty.png
max. velikost
Práce s efekty

K dispozici jsou i základní efekty jako je rozmazání, exploze, medián, 3D tlačítko či méně obvyklé kapky deště (vaše fotografie bude vypadat trochu zmokle, míra zaleží jen na vás, vše je celkem autentické, změna lomu světla, rozpiti barev a obrysů) a několik dalších. Zde je potřeba ocenit velice dobře provedený prohlížeč (správce) efektů, který umožňuje nejen náhledy na jednotlivé filtry, ale také jejich jemnější nastavení. Program zvládá i funkci Print screen (z ní pocházejí náhledy v tomto článku). Žádné problémy nejsou ani ve funkcích doostření či redukce červených očí.

nastavení.png
max. velikost
 Nastavení programu

Novinky ve čtvrté verzi

Novinek ve čtvrté verzi není mnoho, potěší však především uživatele MS Windows Vista, neboť právě jejich operační systém je od verze 4.0 podporován. Z novinek jsem již zmínil možnost změny vzhledu nástrojové lišty, další typy lišt můžete stáhnout na stránkách výrobce. Ačkoliv nepřinese nové funkce, mnohé jistě nadchne možnost vyšperkovat si program vlastní lištou.

menu.png
Skinovatelná lišta

Mezi další inovace patří podpora funkcí pro lokalizaci GPS místa v EXIF informací (pomocí Google Earth), automatické nastavení barvy fotografie či vylepšená práce s EXIF daty. Pokud již program používáte ve starší verzi (například 3.91), s upgradem bych příliš neváhal.

V programu IrfanView 4.0 dostanete silného a především rychlého pomocníka na správu fotografii i další grafiky. Pokud vám vadí těžkopádnost některých jiných podobně orientovaných nástrojů, tak bude jistě dobrou volbou. Pokud naopak užíváte například Picasa 2.0 doporučuji ho jako výborný doplněk pro některé, především hromadné a rychlé procesy (například ona zmiňovaná změna rozlišení, rotace, přenos pomocí FTP, dávkové úpravy, hromadné komentáře,…).

Mezi hlavní výhody patří i to, že celý balík (včetně většiny zásuvných modulů) získáte zcela zdarma. Program IrfanView 4.0 tak zcela jistě stojí za vyzkoušení.

Příponanázev formátučtenízápis
Grafické formáty:
ANI, CURAnimated Cursor××
AWD*Artweaver format×
B3D*BodyPaint 3D format×
BMP, DIBWindows Bitmap××
CAM*Casio digital camera format (JPG version only)×
CLPWindows Clipboard×
CPTCorelDraw Photopaint format (CPT version 6 only)×
CRW/CR2*Canon RAW format×
DCM/ACR/IMA*Dicom/ACR/IMA file format for medical images×
DCXMultipage PCX format×
DDS*Direct Draw Surface format×
DJVU, IW44*DjVu File Format×
DXF, DWG, HPGL, CGM, SVG*CAD Formats (Shareware PlugIns)×
ECW*Enhanced Compressed Wavelet××
EMFEnhanced Metafile Format××
EPS, PS, PDF*PostScript Formats (AFPL Ghostscript required)×
FITS*Flexible Image Transport System×
FPX*FlashPix format×
FSH*EA Sports FSH format××
G3*Group 3 Facsimile Apparatus format×
GIFGraphics Interchange Format××
HDR*High Dynamic Range format×
ICL, EXE, DLLIcon Library formats×
ICOWindows Icon××
ICS*Image Cytometry Standard format×
IFF, LBM*Interchange File Format×
IMG*GEM Raster format×
JP2, JPC, J2K*JPEG 2000 format××
JPG, JPEGJoint Photographic Experts Group××
JPM*JPEG2000/Part6, LuraDocument.jpm××
KDC*Kodak digital camera format×
LDF*LuraDocument Format××
LWF*LuraWave Format××
Mac PICT, QTIF, MP4*Macintosh PICT format (Apple Quicktime required)×
MNG, JNG*Multiple Network Graphics×
MRC*MRC format×
MrSID, SID*LizardTech's SID Wavelet format×
DNG, EEF, NEF, MRW, ORF, RAF, DCR, SRF, PEF, X3F*Digital camera RAW formats (Adobe, Epson, Nikon, Minolta, Olympus, Fuji, Kodak, Sony, Pentax, Sigma)×
NLM, NOL, NGG*Nokia/LogoManager files×
PBMPortable Bitmap format××
PCDKodak Photo CD×
PCXPC Paintbrush format from ZSoft Corporation××
PDF*Portable Document format××
PGMPortable Greymap format××
PIC*Softimage PICT×
PNGPortable Network Graphics××
PPMPortable Pixelmap format××
PSDAdobe PhotoShop format×
PSP*Paint Shop Pro format×
PVR*DreamCast Texture format×
RAS, SUN*Sun Raster format×
RAW, YUV*Raw (binary) data×
RLE*Utah RLE format×
SFF*Structured Fax File×
SFW*Seattle Film Works format×
SGI, RGB*Silicon Graphics format×
SIF*SIF format×
SWF*Macromedia Flash format×
TGATruevision Advanced Raster Graphics Adapter (TARGA)××
TIF, TIFFTagged Image File Format××
TTF*True Type Font×
TXTText (ASCII) File (as image)×
VTF*Valve Texture format×
WAD*WAD3 Game format×
WAL*Quake 2 textures×
WBMP*WAP Bitmap format×
WMFWindows Metafile Format×
XBM*X11 Bitmap×
XPM*X11 Pixmap×
Audio a video fomáty:
AIFSound file, Audio Interchange Format×
AU, SNDAudio format used by Sun and NeXT machines×
MED*MED/OctaMED sound format×
MIDMusical Instrument Digital Interface (MIDI)×
MP3*MPEG audio layer 3 format×
OGG*OGG Vorbis sound format×
RA*Real Audio sound format (Real Player required)×
WAVWindows audio file×
ASFAdvanced Systems Format×
AVIAudio Video Interleaved×
MOV*, MP4*QuickTime Movie format (Apple Quicktime required)×
MPG, MPEGMoving Pictures Experts Group format×
WMA, WMVWindows Media Audio/Video format×

Určitě si přečtěte

Články odjinud