Černá, bílá a Photoshop

13. srpna 2006
TWEET SDÍLET
Černá, bílá a Photoshop
Určitě se vám to už stalo, při pohledu na barevnou fotografii jste si říkali, že je pěkná, ale něco tomu chybí. A pak vám to došlo, co kdyby ta fotka byla černobílá? Právě tomuto tématu se budeme věnovat. Ukážeme si jak černobílou fotografii v editoru vytvořit a jak ji upravit.

Metody zesvětlování fotografií

(naprosto stejný postup lze použít u ztmavování, s tím rozdílem, že si všímáte levé, tj. černé, části histogramu)

1.)
Fotografie využívá celý dynamický rozsah fotoaparátu. Nejtmavší bod reálné scény se zobrazil na fotografii jako digitální černá, kdežto nejsvětlejší bod scény se zobrazil pouze jako světle šedá (horní pruh – bod 1). Fotografie byla tedy podexponována.

Klepněte pro větší obrázek

Zesvětlit takovou fotografii je možné natažením jasového histogramu vpravo. Ve Photoshopu to provedeme volbou Levels (úrovně) a to tak, že pravý jezdec A, který by měl označovat nejsvětlejší bod, se přesune pod skutečně nejsvětlejší bod fotografie (modrá šipka). Tím se jasový histogram natáhne ve směru červené šipky, využije se celý dynamický rozsah a snímek se projasní (dolní pruh).

Zcela stejný efekt se docílí použitím funkce Curves (křivky) – obr. vpravo, a sice přesunem bodu A doleva do místa šedé která se stane bílou.

Pokud bychom stejný postup provedli pro černou, provedli bychom vlastně ručně funkci Auto Contrast (kontrast automaticky).

2.)
Fotografie využívá celý dynamický rozsah fotoaparátu. Nejtmavší bod reálné scény se zobrazil na fotografii jako digitální černá a nejsvětlejší bod scény se zobrazil jako digitální bílá (horní pruh)

Klepněte pro větší obrázek

Pokud použijeme postup jako v případě 1, tak fotografie sice zesvětlí, ale kresba světle šedých míst od bodu 1 vpravo (horní pruh – modré šrafování) bude zničena a nahrazena jednolitou čistě bílou plochou. Světlé pixely od bodu 1 vpravo se totiž dostanou mimo rozsah a „opřou“ se o RGB = 255,255,255 tedy čistě bílou.

3.) - zesvětlení pomocí gamma
V případě, že fotografie využívá celý dynamický rozsah, je zesvětlení pomocí gamma jediný správný způsob.

Klepněte pro větší obrázek

Gamma se mění posunem středního jezdce A vlevo (zesvětlení) nebo vpravo (ztmavení). Analogicky na křivkách (Curves) se prohýbá křivka nahoru (zesvětlení) nebo dolů (ztmavení).

Ztmavení fotografie ve Photoshopu

Ztmavení pomocí vrstvy

  • na celý obrázek aplikujeme Auto Contrast (kontrast automaticky) (Alt+Shift+Ctrl+L)
  • vrstvu 1x zkopírujeme (Ctrl+J) – jsou celkem 2 stejné vrstvy
  • na horní vrstvu aplikujeme postup dle popisu dále

Nastavte prolnutí vrstvy typu Multiply (násobit) nastavením krytí od 0 do 100% nastavte sílu efektu (horní šipka).

Pozn.1: Počet ztmavovaných vrstev v režimu Multiply (násobit) může být i vyšší (2,3 atd.). Efekt tím dále sílí

Pozn.2: Použije-li se prolnutí typu Screen (závoj), obrázek naopak zesvětlí.

Původní vrstva zůstává beze změny (dolní šipka).

Klepněte pro větší obrázek

Ztmavení maskou a gradientem
Postup je stejný, ale k horní vrstvě se přidá maska a na ní se aplikuje, černobílý Gradient (přechod) (G). Ve světlých místech masky se efekt uplatní (obloha), v tmavých ne.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka ztmavení pomocí vrstvy
Původní obrázek – i přes použití polarizačního filtru působí barvy vybledle a málo „pohlednicově“. Příčina je mimo jiné v těžišti světlých odstínů fotografie i když expozice byla v zásadě správná – viz histogram.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Ztmavený obrázek uvedeným postupem s krytím 100%. Zcela ekvivalentní by bylo použití Křivek (curves) s nastavením jako na obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Ztmavený obrázek uvedeným postupem včetně aplikace masky a gradientu. Gradient vidíte vedle obrázku. Popředí tak zůstalo původní ale vzdálenější pozadí a obloha se ztmavily.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Zvýšení/snížení kontrastu

Řada fotografií trpí malým/velkým kontrastem. Je to způsobeno z 99% světelnými podmínkami, za kterých bylo snímáno. Jednou z možností je upravit kontrast v parametrech fotoaparátu nebo snímat do RAW a kontrast upravit při zpracování RAW fotek. Pokud na to ale na scéně zapomenete, není-li to možné či to nebylo zřejmé, lze fotografie ještě zachránit.

Postup pro zvýšení kontrastu je zcela stejný jako u Ztmavení pomocí vrstvy, jediný rozdíl je v nastavení prolnutí vrstvy na typ Overlay (překrýt). Stejně funguje i regulace efektu pomocí Opacity (krytí) vrstvy v % , případně pomocí aplikace více vrstev.

Vliv vrstvy s prolnutím typu Overlay (překrýt) je poměrně dramatický, takže málokdy budete potřebovat krytí více jak 70%. Pokud je třeba kontrast snížit (méně častý případ) je třeba vrchní vrstvu jasově invertovat (Ctrl+I).

Zvýšení kontrastu
Zvýšení kontrastu se opět dělá tak, že se beze změny ponechají krajní body histogramu (černá a bílá) a mění se pouze rozložení jasů uvnitř histogramu = uvnitř dynamického rozsahu = mezi šedými. Původně plynulý a lineární přechod šedých se pomocí křivek nebo pomocí vrstev s prolnutím typu Overlay (překrýt) změní na typ „S“, kdy strmější středová část se projeví jako zvýšený kontrast.

Obdobně by se provedlo snížení kontrastu, kdy křivka by namísto tvaru S měla tvar obráceného S.

Klepněte pro větší obrázek

Názorná ukázka zvýšení kontrastu pomocí vrstvy

Původní obrázek. I přes použití polarizačního filtru a perfektní expozice (viz histogram) působí obrázek vlivem počasí poměrně nevýrazně.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Zvýšením kontrastu obrázku vrstvou s prolnutím typu Overlay (překrýt) a s krytím 100%. Efekt je poměrně silný a zvýšený kontrast oblohy jí skoro celou vybílil. Zcela ekvivalentní by bylo použití Křivek (curves) s nastavením jako na obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Zvýšením kontrastu uvedeným postupem včetně aplikace masky a gradientu. Gradient vidíte vedle obrázku. Kontrast oblohy byl díky černé barvě masky ponechán původní.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

U tohoto obrázku by se pomocí masky a gradientu dalo kombinovat ztmavení barev na horní půlku (oblohu) a zvýšení kontrastu na spodní půlku (kameny).

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Fotoškola, Software, Adobe Photoshop

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty