Pokročilá zrcadlovka:  Canon EOS 90D  Canon EOS 90D byl představen společně s bezzrcadlovkou EOS M6 II. Jedná se v podstatě o totožné fotoaparáty – s 32,5Mpx snímačem typu APS-C a 4K videem při 30 sn./s. Přístroje se liší pouze zrcátkem, designem a systémem ostření: vedle osvědčené technologie Dual Pixel AF s pokrytím téměř celé plochy záběru, která se aktivuje v režimu živého náhledu, pracuje zrcadlovka při focení přes hledáček s AF modulem se 45 křížovými body. Na své si přijdou i videografové, neboť jak již bylo řečeno, EOS 90D zvládá natáčení videa ve 4K při 30 sn./s, data se však vyčítají pouze z výřezu, nikoli z celé plochy snímače jako u varianty bez zrcátka. Nechybí ale ani technologie pro bezdrátový přenos souborů, k dispozici je jak WiFi, tak Bluetooth.

Pokročilá zrcadlovka: Canon EOS 90D Canon EOS 90D byl představen společně s bezzrcadlovkou EOS M6 II. Jedná se v podstatě o totožné fotoaparáty – s 32,5Mpx snímačem typu APS-C a 4K videem při 30 sn./s. Přístroje se liší pouze zrcátkem, designem a systémem ostření: vedle osvědčené technologie Dual Pixel AF s pokrytím téměř celé plochy záběru, která se aktivuje v režimu živého náhledu, pracuje zrcadlovka při focení přes hledáček s AF modulem se 45 křížovými body. Na své si přijdou i videografové, neboť jak již bylo řečeno, EOS 90D zvládá natáčení videa ve 4K při 30 sn./s, data se však vyčítají pouze z výřezu, nikoli z celé plochy snímače jako u varianty bez zrcátka. Nechybí ale ani technologie pro bezdrátový přenos souborů, k dispozici je jak WiFi, tak Bluetooth.

 Expertní zrcadlovka:  Nikon D780  Dlouho očekávaná plnoformátová zrcadlovka střední třídy přejala řadu vlastností starších modelů profesionálních DSLR, a jako bonus k nim přidala moderní technologie bezzrcadlovkového systému Z. Od Nikonu Z 6 si model D780 vypůjčil BSI-CMOS snímač s rozlišením 24,5 Mpx, který je pokryt 273 fázovými detektory, ostření přes LCD nabídne citlivost do -6 EV. Při focení přes hledáček jsou parametry autofokusu horší (15 křížových bodů, citlivost -3 EV). Komponování a prohlížení snímků usnadní detailní a velký 3,2" dotykový displej. Nikon D780 je dobře vybaven i pro natáčení videa – zvládne plnohodnotné 4K video, vysokorychlostní Full HD sekvence a podporovány jsou i pokročilé video profily. Výborná je i konektivita, jak bezdrátová (WiFi, Bluetooth), tak „kabelová“ (na těle mj. najdeme vstupy pro mikrofon i sluchátka), možnosti ukládání dat, pro něž jsou vyhrazeny hned dv

Expertní zrcadlovka: Nikon D780 Dlouho očekávaná plnoformátová zrcadlovka střední třídy přejala řadu vlastností starších modelů profesionálních DSLR, a jako bonus k nim přidala moderní technologie bezzrcadlovkového systému Z. Od Nikonu Z 6 si model D780 vypůjčil BSI-CMOS snímač s rozlišením 24,5 Mpx, který je pokryt 273 fázovými detektory, ostření přes LCD nabídne citlivost do -6 EV. Při focení přes hledáček jsou parametry autofokusu horší (15 křížových bodů, citlivost -3 EV). Komponování a prohlížení snímků usnadní detailní a velký 3,2" dotykový displej. Nikon D780 je dobře vybaven i pro natáčení videa – zvládne plnohodnotné 4K video, vysokorychlostní Full HD sekvence a podporovány jsou i pokročilé video profily. Výborná je i konektivita, jak bezdrátová (WiFi, Bluetooth), tak „kabelová“ (na těle mj. najdeme vstupy pro mikrofon i sluchátka), možnosti ukládání dat, pro něž jsou vyhrazeny hned dv

 Profesionální zrcadlovka:  Canon EOS-1DX III  Supervýkonná plnoformátová zrcadlovka od Canonu přinesla inovace ve všech směrech. O zpracování obrazu z 20Mpx snímače a ostření se stará dvojice procesorů, což je znát v rychlosti odezvy fotoaparátu i jeho výkonu. Série lze například zaznamenávat rychlostí 16 sn./s, respektive 20 sn./s v režimu živého náhledu, podporováno je dokonce natáčení videa v rozlišení 5,5 K se snímkovou frekvencí 60 fps. Podobně robustní je také systém autofokusu se 191 body, z nichž rovných 155 je křížového typu, při focení přes displej je k dispozici Dual Pixel AF, který zvládá zaostřit v téměř úplné tmě (do -6 EV). Hledáčku s 0,76× zvětšením sekunduje velký 3,2" dotykový displej. Samozřejmostí v této profi kategorii je pak duální slot na paměťové karty, vysoká výdrž akumulátoru (téměř 3000 snímků), WiFi a Bluetooth – bonusem navíc je pak vestavěný GPS mod

Profesionální zrcadlovka: Canon EOS-1DX III Supervýkonná plnoformátová zrcadlovka od Canonu přinesla inovace ve všech směrech. O zpracování obrazu z 20Mpx snímače a ostření se stará dvojice procesorů, což je znát v rychlosti odezvy fotoaparátu i jeho výkonu. Série lze například zaznamenávat rychlostí 16 sn./s, respektive 20 sn./s v režimu živého náhledu, podporováno je dokonce natáčení videa v rozlišení 5,5 K se snímkovou frekvencí 60 fps. Podobně robustní je také systém autofokusu se 191 body, z nichž rovných 155 je křížového typu, při focení přes displej je k dispozici Dual Pixel AF, který zvládá zaostřit v téměř úplné tmě (do -6 EV). Hledáčku s 0,76× zvětšením sekunduje velký 3,2" dotykový displej. Samozřejmostí v této profi kategorii je pak duální slot na paměťové karty, vysoká výdrž akumulátoru (téměř 3000 snímků), WiFi a Bluetooth – bonusem navíc je pak vestavěný GPS mod

 Pokročilý fotoaparát formátu APS-C:  Nikon Z 50  První zástupce APS-C bezzrcadlovek systému Nikon Z nabízí příznivý poměr cena–kvalita a je vhodný jako rodinný fotoaparát, na cesty i pro ty, kdo chtějí využít tvůrčích možností dobře vybaveného přístroje. K tomu jim dopomůže kombinace 21Mpx snímače, rychlého hybridního autofokusu s podporou sledování oka, sériového snímání rychlostí 11 sn./s., detailního hledáčku a velkého výklopného dotykového displeje. Široká je také nabídka funkcí. Video lze natáčet v rozlišení 4K při 30 sn./s, bezdrátovou komunikaci s chytrými zařízeními je možné realizovat prostřednictvím WiFi či Bluetooth. S fotoaparátem se dají použít stávající objektivy s bajonetem Z a přes adaptér i zrcadlovková skla.

Pokročilý fotoaparát formátu APS-C: Nikon Z 50 První zástupce APS-C bezzrcadlovek systému Nikon Z nabízí příznivý poměr cena–kvalita a je vhodný jako rodinný fotoaparát, na cesty i pro ty, kdo chtějí využít tvůrčích možností dobře vybaveného přístroje. K tomu jim dopomůže kombinace 21Mpx snímače, rychlého hybridního autofokusu s podporou sledování oka, sériového snímání rychlostí 11 sn./s., detailního hledáčku a velkého výklopného dotykového displeje. Široká je také nabídka funkcí. Video lze natáčet v rozlišení 4K při 30 sn./s, bezdrátovou komunikaci s chytrými zařízeními je možné realizovat prostřednictvím WiFi či Bluetooth. S fotoaparátem se dají použít stávající objektivy s bajonetem Z a přes adaptér i zrcadlovková skla.

 Expertní fotoaparát formátu APS-C:  Sony A6600  Vlajková loď APS-C bezzradlovek Sony je opět nabitá nejmodernějšími funkcemi, mezi nimiž vyčnívá technologie Real-Time Tracking, která inteligentně přepíná mezi detekcí objektu, tváře, a dokonce i oka. Automatické ostření je tak zase o krok přesnější, rychlejší a spolehlivější. To však není jedinou předností Sony A6600, o kvalitní obraz se stará 24,2Mpx snímač, který je navíc stabilizovaný s vysokou účinností 5 expozičních kroků. Kvalitní stabilizace umožňuje pohodlné natáčení videa s maximálním rozlišením 4 K, které je vyčítáno z celé plochy snímače, nechybí ani speciální video profily, porty pro mikrofon i sluchátka a možnost vyklopení displeje o 180 °. Potěší také navýšená kapacita baterie, s níž na jedno nabití nafotíte až 800 snímků.

Expertní fotoaparát formátu APS-C: Sony A6600 Vlajková loď APS-C bezzradlovek Sony je opět nabitá nejmodernějšími funkcemi, mezi nimiž vyčnívá technologie Real-Time Tracking, která inteligentně přepíná mezi detekcí objektu, tváře, a dokonce i oka. Automatické ostření je tak zase o krok přesnější, rychlejší a spolehlivější. To však není jedinou předností Sony A6600, o kvalitní obraz se stará 24,2Mpx snímač, který je navíc stabilizovaný s vysokou účinností 5 expozičních kroků. Kvalitní stabilizace umožňuje pohodlné natáčení videa s maximálním rozlišením 4 K, které je vyčítáno z celé plochy snímače, nechybí ani speciální video profily, porty pro mikrofon i sluchátka a možnost vyklopení displeje o 180 °. Potěší také navýšená kapacita baterie, s níž na jedno nabití nafotíte až 800 snímků.

 Profesionální fotoaparát formátu APS-C:  Fujifilm X-Pro3  Titul nejlepší bezzrcadlovky formátu APS-C získal přístroj, který se od konkurence liší dvěma zásadními prvky. Tím prvním je hybridní hledáček kombinující optickou a elektronickou variantu, tím druhý pak konstrukce dvojitého zadního displeje – ve složeném stavu je k dispozici pouze LCD rámeček s informacemi o zvoleném obrazovém profilu, při vyklopení pak plnohodnotný 3" monitor. Fujifilm X-Pro3 klade důraz na kvalitní fotografii s možností aplikace řady filtrů simulujících kinofilmové materiály, ale nezaostává ani v oblasti natáčení videa, v nabídce je 4K i vysokorychlostní Full HD video. Data lze, jak se u profesionálních přístrojů sluší, ukládat na dvě paměťové karty.

Profesionální fotoaparát formátu APS-C: Fujifilm X-Pro3 Titul nejlepší bezzrcadlovky formátu APS-C získal přístroj, který se od konkurence liší dvěma zásadními prvky. Tím prvním je hybridní hledáček kombinující optickou a elektronickou variantu, tím druhý pak konstrukce dvojitého zadního displeje – ve složeném stavu je k dispozici pouze LCD rámeček s informacemi o zvoleném obrazovém profilu, při vyklopení pak plnohodnotný 3" monitor. Fujifilm X-Pro3 klade důraz na kvalitní fotografii s možností aplikace řady filtrů simulujících kinofilmové materiály, ale nezaostává ani v oblasti natáčení videa, v nabídce je 4K i vysokorychlostní Full HD video. Data lze, jak se u profesionálních přístrojů sluší, ukládat na dvě paměťové karty.

 Expertní   full-frame  fotoaparát:  Sigma fp  Nejmenší plnoformátový fotoaparát na světě, Sigma fp, je přes své drobné rozměry a téměř nulovou ergonomii velmi výkonný. O záznam obrazu, statického i toho pohyblivého, se stará 24,6Mpx snímač, o rychlé ostření pak kontrastní autofokus, který dokáže ostřit až do -5 EV. Sigma fp je vyladěna pro profesionální natáčení videa, což vysvětluje i její strohý tvar bez výstupků – k tělu tak lze snadno připojit řadu videografického příslušenství, včetně gripů. S fotoaparátem lze zaznamenávat videosekvence ve 4K rozlišení se snímkovou frekvencí 24 sn./s a barevnou hloubkou 12 bitů. Díky bajonetu L, který Sigma sdílí s Leikou a Panasonikem, mají tvůrci na výběr ze širokého spektra špičkových objektivů.

Expertní full-frame fotoaparát: Sigma fp Nejmenší plnoformátový fotoaparát na světě, Sigma fp, je přes své drobné rozměry a téměř nulovou ergonomii velmi výkonný. O záznam obrazu, statického i toho pohyblivého, se stará 24,6Mpx snímač, o rychlé ostření pak kontrastní autofokus, který dokáže ostřit až do -5 EV. Sigma fp je vyladěna pro profesionální natáčení videa, což vysvětluje i její strohý tvar bez výstupků – k tělu tak lze snadno připojit řadu videografického příslušenství, včetně gripů. S fotoaparátem lze zaznamenávat videosekvence ve 4K rozlišení se snímkovou frekvencí 24 sn./s a barevnou hloubkou 12 bitů. Díky bajonetu L, který Sigma sdílí s Leikou a Panasonikem, mají tvůrci na výběr ze širokého spektra špičkových objektivů.

 Profesionální full-frame fotoaparát:  Sony A7R IV  Titul nejlepšího plnoformátového fotoaparátu si již poněkolikáté odnáší řada bezzrcadlovek Sony A7R. V pořadí čtvrtá generace opět nabízí stabilizovaný snímač s extrémním rozlišením 61 Mpx, které lze v režimu multishot zvýšit až na 240 Mpx. Vysoké nativní rozlišení se však nijak negativně nepodepsalo na výkonu fotoaparátu – autofokus podporuje nejnovější technologii sledování objektu/tváře/očí, tzv. Real-Time Tracking, sériové snímání dosahuje rychlosti až 10 sn./s a k dispozici je i video ve 4K rozlišení, včetně speciálních plochých profilů. Profesionálové ocení detailní hledáček s dosud nejvyšším rozlišením, dvojici slotů pro paměťové karty i navýšenou kapacitu akumulátoru. Nechybí ani zvýšená odolnost a utěsnění proti nepřízni počasí.

Profesionální full-frame fotoaparát: Sony A7R IV Titul nejlepšího plnoformátového fotoaparátu si již poněkolikáté odnáší řada bezzrcadlovek Sony A7R. V pořadí čtvrtá generace opět nabízí stabilizovaný snímač s extrémním rozlišením 61 Mpx, které lze v režimu multishot zvýšit až na 240 Mpx. Vysoké nativní rozlišení se však nijak negativně nepodepsalo na výkonu fotoaparátu – autofokus podporuje nejnovější technologii sledování objektu/tváře/očí, tzv. Real-Time Tracking, sériové snímání dosahuje rychlosti až 10 sn./s a k dispozici je i video ve 4K rozlišení, včetně speciálních plochých profilů. Profesionálové ocení detailní hledáček s dosud nejvyšším rozlišením, dvojici slotů pro paměťové karty i navýšenou kapacitu akumulátoru. Nechybí ani zvýšená odolnost a utěsnění proti nepřízni počasí.

 Full-frame fotoaparát pro natáčení videa:  Panasonic Lumix S1H  Bezzrcadlovky Panasoniku jsou již léta jasnou volbou profesionálních filmařů. První plnoformátový přístroj od Panasoniku zaměřený na natáčení videa funkční nabídkou výrazně vyčnívá nad konkurencí. Stačí vyjmenovat dostupné formáty, v nichž Lumix S1H video natáčí . Nejenže zvládá 4K sekvence se snímkovou frekvencí 60 fps a 10bitovou barevnou hloubkou, ale poradí si i se 6K videem při 24 sn./s, resp. 5,9K při 30 sn./s. K tomu přidejte dynamický rozsah 14 EV v režimu V-Log, neomezenou dobu nahrávání videa, účinnou mechanickou stabilizaci 24,2Mpx snímače s duální citlivostí, vynikající detailní displej i hledáček a dvojici slotů na karty.

Full-frame fotoaparát pro natáčení videa: Panasonic Lumix S1H Bezzrcadlovky Panasoniku jsou již léta jasnou volbou profesionálních filmařů. První plnoformátový přístroj od Panasoniku zaměřený na natáčení videa funkční nabídkou výrazně vyčnívá nad konkurencí. Stačí vyjmenovat dostupné formáty, v nichž Lumix S1H video natáčí . Nejenže zvládá 4K sekvence se snímkovou frekvencí 60 fps a 10bitovou barevnou hloubkou, ale poradí si i se 6K videem při 24 sn./s, resp. 5,9K při 30 sn./s. K tomu přidejte dynamický rozsah 14 EV v režimu V-Log, neomezenou dobu nahrávání videa, účinnou mechanickou stabilizaci 24,2Mpx snímače s duální citlivostí, vynikající detailní displej i hledáček a dvojici slotů na karty.

 Středoformátový fotoaparát:  Fujifilm GFX100  Tento fotoaparát s rozlišením enormních 100 Mpx je vhodný pro profesionální svatební nebo produktové fotografy, ale své místo si určitě najde i mezi uměleckými fotografy, kteří chtějí prezentovat svou tvorbu ve formě velkých tisků, ale stále u sebe chtějí mít snadno přenosný přístroj. Na univerzálnosti Fujifilmu GFX dodává dvojice gripů, mechanická stabilizace snímače, sériové snímání rychlostí až 5 sn./s, rychlé automatické ostření, dvojité sloty jak pro paměťové karty, tak pro akumulátory a v neposlední řadě možnost natáčení 4K videa s podporou řady pokročilých video funkcí.

Středoformátový fotoaparát: Fujifilm GFX100 Tento fotoaparát s rozlišením enormních 100 Mpx je vhodný pro profesionální svatební nebo produktové fotografy, ale své místo si určitě najde i mezi uměleckými fotografy, kteří chtějí prezentovat svou tvorbu ve formě velkých tisků, ale stále u sebe chtějí mít snadno přenosný přístroj. Na univerzálnosti Fujifilmu GFX dodává dvojice gripů, mechanická stabilizace snímače, sériové snímání rychlostí až 5 sn./s, rychlé automatické ostření, dvojité sloty jak pro paměťové karty, tak pro akumulátory a v neposlední řadě možnost natáčení 4K videa s podporou řady pokročilých video funkcí.

 Expertní kompaktní fotoaparát:  Sony RX100 VII  Kapesní fotoaparát se špičkovým výkonem nabídne dobrou obrazovou kvalitu – díky 1" snímači s rozlišením 20,1 Mpx a světelnému zoomu –, výjimečnou rychlost a vyčerpávající množství funkcí. Sony RX100 VII je vybaven totožným autofokusem jako vlajková loď značky, model Sony A9, podporována je tedy i opakovaně vychvalovaná technologie Real-Time Tracking. Nedostižná je také rychlost sériového snímání 20 sn./s při kontinuálním ostření a na své si přijdou i milovníci videa, neboť zde najdou takřka všechny nástroje a pomůcky, na které si vzpomenou, a to včetně plnohodnotného 4K záznamu s podporou plochých obrazových režimů.

Expertní kompaktní fotoaparát: Sony RX100 VII Kapesní fotoaparát se špičkovým výkonem nabídne dobrou obrazovou kvalitu – díky 1" snímači s rozlišením 20,1 Mpx a světelnému zoomu –, výjimečnou rychlost a vyčerpávající množství funkcí. Sony RX100 VII je vybaven totožným autofokusem jako vlajková loď značky, model Sony A9, podporována je tedy i opakovaně vychvalovaná technologie Real-Time Tracking. Nedostižná je také rychlost sériového snímání 20 sn./s při kontinuálním ostření a na své si přijdou i milovníci videa, neboť zde najdou takřka všechny nástroje a pomůcky, na které si vzpomenou, a to včetně plnohodnotného 4K záznamu s podporou plochých obrazových režimů.

 Fotoaparát pro natáčení vlogů:  Canon PowerShot G7 X III  Třetí generace kompaktního fotoaparátu s jednopalcovým snímačem a zoomem se světelností F1,8–2,8 je ideální pro uživatele smartphonů, kteří chtějí k tvorbě internetového multimefiálního obsahu kvalitnější a univerzálnější nástroj. Canon G7 X III je pro tento úkol vybaven jak hardwarově, tak softwarově. Díky dotykovému displeji výklopnému o 180 ° vzhůru lze snadno natáčet videa třeba na Youtube, a to ve vysoké 4K (30 sn./s) kvalitě a s možností natáčení na výšku; nechybí ani vstup pro externí mikrofon a podpora živého streamování.

Fotoaparát pro natáčení vlogů: Canon PowerShot G7 X III Třetí generace kompaktního fotoaparátu s jednopalcovým snímačem a zoomem se světelností F1,8–2,8 je ideální pro uživatele smartphonů, kteří chtějí k tvorbě internetového multimefiálního obsahu kvalitnější a univerzálnější nástroj. Canon G7 X III je pro tento úkol vybaven jak hardwarově, tak softwarově. Díky dotykovému displeji výklopnému o 180 ° vzhůru lze snadno natáčet videa třeba na Youtube, a to ve vysoké 4K (30 sn./s) kvalitě a s možností natáčení na výšku; nechybí ani vstup pro externí mikrofon a podpora živého streamování.

 Prémiový kompaktní fotoaparát:  Fujifilm X100V  Fujifilm X100V lze charakterizovat jako ideální druhý, snadno přenosný, fotoaparát pro profesionály nebo jako každodenního společníka pro fotografické nadšence. Snoubí se v něm výkon špičkové bezzrcadlovky Fujifilm X-Pro3 – oba fotoaparáty mají totožný 26Mpx snímač X-Trans a procesor – s malými rozměry a výbornou obrazovou kvalitou širokoúhlého (ekv. 35 mm) a světelného (F2) objektivu. Specifikem této řady je kromě firemního snímače také hybridní hledáček, zadní displej je u této generace nejen dotykový, ale i výklopný. Kompakt je vybaven nejmodernějším systémem ostření od Fujifilmu, zvládá pořizovat série rychlostí až 11 sn./s a umí také natáčet 4K a vysokorychlostní Full HD video.

Prémiový kompaktní fotoaparát: Fujifilm X100V Fujifilm X100V lze charakterizovat jako ideální druhý, snadno přenosný, fotoaparát pro profesionály nebo jako každodenního společníka pro fotografické nadšence. Snoubí se v něm výkon špičkové bezzrcadlovky Fujifilm X-Pro3 – oba fotoaparáty mají totožný 26Mpx snímač X-Trans a procesor – s malými rozměry a výbornou obrazovou kvalitou širokoúhlého (ekv. 35 mm) a světelného (F2) objektivu. Specifikem této řady je kromě firemního snímače také hybridní hledáček, zadní displej je u této generace nejen dotykový, ale i výklopný. Kompakt je vybaven nejmodernějším systémem ostření od Fujifilmu, zvládá pořizovat série rychlostí až 11 sn./s a umí také natáčet 4K a vysokorychlostní Full HD video.

 Pevný objektiv pro DSLR:  Tamron SP 35 mm F1,4 Di USD  Do své novinky Tamron zakomponoval všechny své nejmodernější technologie. V optické konstrukci s těsným uspořádáním jednotlivých prvků jsou tak zahrnuty nejrůznější speciální členy a využity jsou též nově vyvinuté ochranné vrstvy BBAR-G2, které mají pozitivní vliv na jemné detaily a zaručují vysoký kontrast i při focení v protisvětle. 

Pevný objektiv pro DSLR: Tamron SP 35 mm F1,4 Di USD Do své novinky Tamron zakomponoval všechny své nejmodernější technologie. V optické konstrukci s těsným uspořádáním jednotlivých prvků jsou tak zahrnuty nejrůznější speciální členy a využity jsou též nově vyvinuté ochranné vrstvy BBAR-G2, které mají pozitivní vliv na jemné detaily a zaručují vysoký kontrast i při focení v protisvětle. 

 Makroobjektiv pro DSLR:  Venus Optics Laowa 100 mm F2,8 2× Ultra Macro APO  Teleobjektiv od Venus Optics může sloužit nejen k makrofotografii, ale též k pořizování portrétů. V obou disciplínách mu bude k užitku vysoká světelnost a vynikající obrazová kvalita s účinně potlačenými chromatickými vadami. Primárně však Laowa 100 mm najde uplatnění při focení velmi blízkých detailů, neboť při minimální zaostřovací vzdálenosti 25 cm nabízí „nadživotní“ zvětšení 2:1. Objektiv je k dispozici jak pro DSLR, tak pro CSC.

Makroobjektiv pro DSLR: Venus Optics Laowa 100 mm F2,8 2× Ultra Macro APO Teleobjektiv od Venus Optics může sloužit nejen k makrofotografii, ale též k pořizování portrétů. V obou disciplínách mu bude k užitku vysoká světelnost a vynikající obrazová kvalita s účinně potlačenými chromatickými vadami. Primárně však Laowa 100 mm najde uplatnění při focení velmi blízkých detailů, neboť při minimální zaostřovací vzdálenosti 25 cm nabízí „nadživotní“ zvětšení 2:1. Objektiv je k dispozici jak pro DSLR, tak pro CSC.

 Širokoúhlý zoom pro DSLR:  Tokina atx-i 11–16 mm F2,8 CF  Tokina 11–16 mm je jedním z mála objektivů, které jsou určeny výhradně pro zrcadlovky formátu APS-C (čili pro Canon EF a Nikon F). Po přepočtu nabídne tento zoom ohniskový rozsah 16–24 mm při vysoké konstantní světelnosti F2,8. Příjemná je též možnost ostření už od 30 cm, fotograf se tak může přiblížit ke svému objektu na velmi malou vzdálenost.

Širokoúhlý zoom pro DSLR: Tokina atx-i 11–16 mm F2,8 CF Tokina 11–16 mm je jedním z mála objektivů, které jsou určeny výhradně pro zrcadlovky formátu APS-C (čili pro Canon EF a Nikon F). Po přepočtu nabídne tento zoom ohniskový rozsah 16–24 mm při vysoké konstantní světelnosti F2,8. Příjemná je též možnost ostření už od 30 cm, fotograf se tak může přiblížit ke svému objektu na velmi malou vzdálenost.

 Profesionální objektiv pro DSLR:  AF-S Nikkor 120–300 mm F2,8E FL ED SR VR  Telezoom od Nikonu je špičkovým nástrojem pro focení sportu a divoké přírody, ale své uplatnění najde i v portrétním žánru. S ohledem na předpokládané využití je tubus objektivu maximálně odolný a utěsněný proti vniknutí vody a prachu. Kromě vysoké optické kvality nabízí velmi účinnou stabilizaci (4 EV) se speciálním sportovním režimem, řadu kontrolních prvků a velmi dobrou minimální zaostřovací vzdáleností (2 m).

Profesionální objektiv pro DSLR: AF-S Nikkor 120–300 mm F2,8E FL ED SR VR Telezoom od Nikonu je špičkovým nástrojem pro focení sportu a divoké přírody, ale své uplatnění najde i v portrétním žánru. S ohledem na předpokládané využití je tubus objektivu maximálně odolný a utěsněný proti vniknutí vody a prachu. Kromě vysoké optické kvality nabízí velmi účinnou stabilizaci (4 EV) se speciálním sportovním režimem, řadu kontrolních prvků a velmi dobrou minimální zaostřovací vzdáleností (2 m).

 Pevný objektiv pro CSC:  Nikkor Z 58 mm F0,95 S Noct  Tento manuální supersvětelný objektiv je výborným nástrojem pro fotografování při nízké hladině osvětlení a také k tvorbě efektů spojených s malou hloubkou ostrosti. Své uplatnění najde v astrofotografii, při focení krajin či nočních scén. Optická konstrukce je navržena tak, aby maximálně eliminovala optické vady i při plně otevřené cloně. Ke komfortnímu ovládání poměrně těžkého „skla“ napomáhá řada ovládacích prvků na tubusu zahrnující i informační OLED panel.

Pevný objektiv pro CSC: Nikkor Z 58 mm F0,95 S Noct Tento manuální supersvětelný objektiv je výborným nástrojem pro fotografování při nízké hladině osvětlení a také k tvorbě efektů spojených s malou hloubkou ostrosti. Své uplatnění najde v astrofotografii, při focení krajin či nočních scén. Optická konstrukce je navržena tak, aby maximálně eliminovala optické vady i při plně otevřené cloně. Ke komfortnímu ovládání poměrně těžkého „skla“ napomáhá řada ovládacích prvků na tubusu zahrnující i informační OLED panel.

 Širokoúhlý objektiv pro CSC:  Samyang AF 14 mm F2,8 RF  Tento širokoúhlý objektiv je navržen tak, aby nabídl unikátní úhel záběru a jedinečnou perspektivu, které lze zužitkovat k tvorbě řady efektů. Automatické ostření funguje od 20 cm, dosáhnout tak lze také při cloně F2,8 velmi malé hloubky ostrosti. Ve své kategorii se navíc jedná o velmi kompaktní „sklo“ s délkou necelých 10 cm. Netradičním prvkem je také držák na filtr v přední části tubusu utěsněného proti nepříznivým klimatickým jevům.

Širokoúhlý objektiv pro CSC: Samyang AF 14 mm F2,8 RF Tento širokoúhlý objektiv je navržen tak, aby nabídl unikátní úhel záběru a jedinečnou perspektivu, které lze zužitkovat k tvorbě řady efektů. Automatické ostření funguje od 20 cm, dosáhnout tak lze také při cloně F2,8 velmi malé hloubky ostrosti. Ve své kategorii se navíc jedná o velmi kompaktní „sklo“ s délkou necelých 10 cm. Netradičním prvkem je také držák na filtr v přední části tubusu utěsněného proti nepříznivým klimatickým jevům.

 Širokoúhlý zoom pro CSC:  Sigma 14–24 mm F2,8 DG DN | Art  Kdo vyžaduje větší variabilitu záběru, neměl by přehlédnout „artový“ širokoúhlý světelný zoom od Sigmy. Objektiv nabídne vynikající optickou kvalitu s minimalizovanými vadami a perfektní kresbou, za níž stojí zakomponování členů s velmi nízkým rozptylem a použití speciálních ochranných vrstev. Se zoomem lze ostřit od 28 cm, samozřejmostí je poctivé tovární zpracování s utěsněním proti prachu a vlhkosti.

Širokoúhlý zoom pro CSC: Sigma 14–24 mm F2,8 DG DN | Art Kdo vyžaduje větší variabilitu záběru, neměl by přehlédnout „artový“ širokoúhlý světelný zoom od Sigmy. Objektiv nabídne vynikající optickou kvalitu s minimalizovanými vadami a perfektní kresbou, za níž stojí zakomponování členů s velmi nízkým rozptylem a použití speciálních ochranných vrstev. Se zoomem lze ostřit od 28 cm, samozřejmostí je poctivé tovární zpracování s utěsněním proti prachu a vlhkosti.

 Standardní zoom pro CSC: Sigma 24–70 mm F2,8 DG DN | Art Ocenění si odnesl i další „artový“ model od Sigmy. Zoom se standardním rozsahem ohnisek nabídne perfektní konstantní světelnost, která umožní nejen pohodlné focení za horšího světla, ale i kreativní hrátky s hloubkou ostrosti a bokehem. To vše při výborné optické kvalitě a celoplošné ostrosti. Objektiv je navíc kompatibilní s funkcí detekce oka, která je v současnosti výbavou všech pokročilých bezzrcadlovek.

Standardní zoom pro CSC: Sigma 24–70 mm F2,8 DG DN | Art Ocenění si odnesl i další „artový“ model od Sigmy. Zoom se standardním rozsahem ohnisek nabídne perfektní konstantní světelnost, která umožní nejen pohodlné focení za horšího světla, ale i kreativní hrátky s hloubkou ostrosti a bokehem. To vše při výborné optické kvalitě a celoplošné ostrosti. Objektiv je navíc kompatibilní s funkcí detekce oka, která je v současnosti výbavou všech pokročilých bezzrcadlovek.

 Telezoom pro CSC:  Canon RF 70–200 mm F2,8L IS USM  Telezoom s vysokou konstantní světelností od Canonu zaujme především ve své kategorii malými rozměry a nízkou hmotností na hranici 1 kg. Fotografování usnadní účinná stabilizace (5 EV) a dvojice rychlých a tichých Nano USM ostřicích motorků.

Telezoom pro CSC: Canon RF 70–200 mm F2,8L IS USM Telezoom s vysokou konstantní světelností od Canonu zaujme především ve své kategorii malými rozměry a nízkou hmotností na hranici 1 kg. Fotografování usnadní účinná stabilizace (5 EV) a dvojice rychlých a tichých Nano USM ostřicích motorků.

 Objektiv pro MFT:  Panasonic Leica DG-Vario Summilux 10–25 mm F1,7 ASPH  Systém MTF se v posledních letech ocitá na okraji zájmu porot udělujících ocenění výrobcům fotografické techniky, na vině je nejspíš rozšiřující se nabídka fotoaparátů s větším snímačem. Přesto se i letos nějaké to ocenění pro Micro Four Thirds našlo. Širokoúhlý zoom s ekvivalentním ohniskovým rozsahem 20–50 mm a unikátní konstantní světelností pokryje celou řadu fotografických disciplín a místo si jistě najde i ve výbavě filmařů. Výjimečná je také minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 28 mm od roviny snímače, která otevírá nespočet kreativních možností. Perfektní je také tovární provedení s řadou ovládacích prvků.

Objektiv pro MFT: Panasonic Leica DG-Vario Summilux 10–25 mm F1,7 ASPH Systém MTF se v posledních letech ocitá na okraji zájmu porot udělujících ocenění výrobcům fotografické techniky, na vině je nejspíš rozšiřující se nabídka fotoaparátů s větším snímačem. Přesto se i letos nějaké to ocenění pro Micro Four Thirds našlo. Širokoúhlý zoom s ekvivalentním ohniskovým rozsahem 20–50 mm a unikátní konstantní světelností pokryje celou řadu fotografických disciplín a místo si jistě najde i ve výbavě filmařů. Výjimečná je také minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 28 mm od roviny snímače, která otevírá nespočet kreativních možností. Perfektní je také tovární provedení s řadou ovládacích prvků.

 Profesionální portrétní objektiv:  Canon RF 85 mm F1,2L USM (DS)  Portréty, svatby, společenské události – pro všechny tyto žánry je vhodný světelný objektiv s klasickým portrétním ohniskem a skvělou světelností. Optická konstrukce je navržena tak, aby minimalizovala všechny možné vady, zakomponovány jsou do ní i speciální čočky BR pro korekci chyb, které nelze odstranit kombinací tradičních optických prvků. Výsledkem je perfektní kresba a hladký bokeh. Na tubusu je navíc k dispozici programovatelný prstenec, jimž lze ovládat vybrané parametry expozice.

Profesionální portrétní objektiv: Canon RF 85 mm F1,2L USM (DS) Portréty, svatby, společenské události – pro všechny tyto žánry je vhodný světelný objektiv s klasickým portrétním ohniskem a skvělou světelností. Optická konstrukce je navržena tak, aby minimalizovala všechny možné vady, zakomponovány jsou do ní i speciální čočky BR pro korekci chyb, které nelze odstranit kombinací tradičních optických prvků. Výsledkem je perfektní kresba a hladký bokeh. Na tubusu je navíc k dispozici programovatelný prstenec, jimž lze ovládat vybrané parametry expozice.

 Inovace roku: technologie Sony Real-Time Tracking Sledování objektu se díky Sony dostalo na další úroveň. Autofokus dokáže spolehlivě sledovat nejen objekt, ale i oko osoby či zvířete v záběru. Systém je postavený na umělé inteligenci, která dokáže na základě „učení“ vyhodnotit nejrůznější informace, jako je barva, jas, vzdálenost nebo tvar objektu. Této technologie využívají všechny poslední modely fotoaparátů značky Sony.

Inovace roku: technologie Sony Real-Time Tracking Sledování objektu se díky Sony dostalo na další úroveň. Autofokus dokáže spolehlivě sledovat nejen objekt, ale i oko osoby či zvířete v záběru. Systém je postavený na umělé inteligenci, která dokáže na základě „učení“ vyhodnotit nejrůznější informace, jako je barva, jas, vzdálenost nebo tvar objektu. Této technologie využívají všechny poslední modely fotoaparátů značky Sony.

 Další oceněné produkty 	 Fotomobil:  Huawei P40  	 Příslušenství pro mobily: Godox R1 	 Externí blesk:  Nissin MG80 Pro  	 Cestovní stativ: Manfrotto BeFree GT XPRO 	 Stativová hlava: Gitzo 3-Way 	 Profesionální monitor pro úpravu fotografií: BenQ PhotoVue SW321C 	 Profesionální monitor pro úpravu videa: LG UltraWide 38WN95C 	 Přenosná fototiskárna:  Fujifilm instax mini Link  	 Fotografický software: DxO PhotoLab 3 	 Fotografické LED světlo: ARRI Orbiter 	 Zařízení pro ukládání dat: paměťové karty <a target="_blank" href="https://digiarena.zive.cz

Další oceněné produkty

 • Fotomobil: Huawei P40 
 • Příslušenství pro mobily: Godox R1
 • Externí blesk: Nissin MG80 Pro 
 • Cestovní stativ: Manfrotto BeFree GT XPRO
 • Stativová hlava: Gitzo 3-Way
 • Profesionální monitor pro úpravu fotografií: BenQ PhotoVue SW321C
 • Profesionální monitor pro úpravu videa: LG UltraWide 38WN95C
 • Přenosná fototiskárna: Fujifilm instax mini Link 
 • Fotografický software: DxO PhotoLab 3
 • Fotografické LED světlo: ARRI Orbiter
 • Zařízení pro ukládání dat: paměťové karty 
   Expertní zrcadlovka:  Nikon D780  Dlouho očekávaná plnoformátová zrcadlovka střední třídy přejala řadu vlastností starších modelů profesionálních DSLR, a jako bonus k nim přidala moderní technologie bezzrcadlovkového systému Z. Od Nikonu Z 6 si model D780 vypůjčil BSI-CMOS snímač s rozlišením 24,5 Mpx, který je pokryt 273 fázovými detektory, ostření přes LCD nabídne citlivost do -6 EV. Při focení přes hledáček jsou parametry autofokusu horší (15 křížových bodů, citlivost -3 EV). Komponování a prohlížení snímků usnadní detailní a velký 3,2" dotykový displej. Nikon D780 je dobře vybaven i pro natáčení videa – zvládne plnohodnotné 4K video, vysokorychlostní Full HD sekvence a podporovány jsou i pokročilé video profily. Výborná je i konektivita, jak bezdrátová (WiFi, Bluetooth), tak „kabelová“ (na těle mj. najdeme vstupy pro mikrofon i sluchátka), možnosti ukládání dat, pro něž jsou vyhrazeny hned dv
   Profesionální zrcadlovka:  Canon EOS-1DX III  Supervýkonná plnoformátová zrcadlovka od Canonu přinesla inovace ve všech směrech. O zpracování obrazu z 20Mpx snímače a ostření se stará dvojice procesorů, což je znát v rychlosti odezvy fotoaparátu i jeho výkonu. Série lze například zaznamenávat rychlostí 16 sn./s, respektive 20 sn./s v režimu živého náhledu, podporováno je dokonce natáčení videa v rozlišení 5,5 K se snímkovou frekvencí 60 fps. Podobně robustní je také systém autofokusu se 191 body, z nichž rovných 155 je křížového typu, při focení přes displej je k dispozici Dual Pixel AF, který zvládá zaostřit v téměř úplné tmě (do -6 EV). Hledáčku s 0,76× zvětšením sekunduje velký 3,2" dotykový displej. Samozřejmostí v této profi kategorii je pak duální slot na paměťové karty, vysoká výdrž akumulátoru (téměř 3000 snímků), WiFi a Bluetooth – bonusem navíc je pak vestavěný GPS mod
   Pokročilý fotoaparát formátu APS-C:  Nikon Z 50  První zástupce APS-C bezzrcadlovek systému Nikon Z nabízí příznivý poměr cena–kvalita a je vhodný jako rodinný fotoaparát, na cesty i pro ty, kdo chtějí využít tvůrčích možností dobře vybaveného přístroje. K tomu jim dopomůže kombinace 21Mpx snímače, rychlého hybridního autofokusu s podporou sledování oka, sériového snímání rychlostí 11 sn./s., detailního hledáčku a velkého výklopného dotykového displeje. Široká je také nabídka funkcí. Video lze natáčet v rozlišení 4K při 30 sn./s, bezdrátovou komunikaci s chytrými zařízeními je možné realizovat prostřednictvím WiFi či Bluetooth. S fotoaparátem se dají použít stávající objektivy s bajonetem Z a přes adaptér i zrcadlovková skla.
   Expertní fotoaparát formátu APS-C:  Sony A6600  Vlajková loď APS-C bezzradlovek Sony je opět nabitá nejmodernějšími funkcemi, mezi nimiž vyčnívá technologie Real-Time Tracking, která inteligentně přepíná mezi detekcí objektu, tváře, a dokonce i oka. Automatické ostření je tak zase o krok přesnější, rychlejší a spolehlivější. To však není jedinou předností Sony A6600, o kvalitní obraz se stará 24,2Mpx snímač, který je navíc stabilizovaný s vysokou účinností 5 expozičních kroků. Kvalitní stabilizace umožňuje pohodlné natáčení videa s maximálním rozlišením 4 K, které je vyčítáno z celé plochy snímače, nechybí ani speciální video profily, porty pro mikrofon i sluchátka a možnost vyklopení displeje o 180 °. Potěší také navýšená kapacita baterie, s níž na jedno nabití nafotíte až 800 snímků.
  26
  Fotogalerie

Ceny TIPA 2020: probuzení zrcadlovek a ústup malých formátů

​Rok se s rokem sešel a fotografická veřejnost se dočkala vyhlášení cen TIPA. Asociace sdružující publicisty z odborných periodik zabývajících se fotografií vybrala nejlepší produkty, které byly představeny během uplynulého roku. Struktura ocenění zůstává i nadále košatá s víceméně totožnými kategoriemi, které dovolí zabodovat takřka všem velkým výrobcům fotoaparátů, objektivů a fotografického příslušenství.

Zatímco v některých uplynulých ročnících přece jen jedna či dvě značky co do počtu cen předčily ostatní, letos se ocenění rozprostřela napříč spektrem tak nějak rovnoměrně… s výjimkou systému Micro Four Thirds. Olympus nezabodoval ani s modelem OM-D E-M1 III, ani OM-D E-M1 III, úspěch nezaznamenal ani Panasonic s Lumixem DC-G90. Snad poprvé tak tento systém zůstal mimo pomyslné stupně vítězů, titul nejlepší objektiv pro MTF pro Panasonic Leica DG-Vario Summilux 10–25 mm F1,7 lze chápat jen jako cenu útěchy.

Naopak vzestup ve srovnání s minulými dvěma ročníky zaznamenal segment zrcadlovek, kde letos mohly být zastoupeny všechny tři výkonnostní kategorie DSLR. Zajímavou novinkou jsou pak samostatné ceny pro full-frame fotoaparáty, kde se docenění dočkala např. i poměrně specifická Sigma fp.

Pokračování 2 / 9

Pokročilá zrcadlovka: Canon EOS 90D

Canon EOS 90D byl představen společně s bezzrcadlovkou EOS M6 II. Jedná se v podstatě o totožné fotoaparáty – s 32,5Mpx snímačem typu APS-C a 4K videem při 30 sn./s. Přístroje se liší pouze zrcátkem, designem a systémem ostření: vedle osvědčené technologie Dual Pixel AF s pokrytím téměř celé plochy záběru, která se aktivuje v režimu živého náhledu, pracuje zrcadlovka při focení přes hledáček s AF modulem se 45 křížovými body.

Na své si přijdou i videografové, neboť jak již bylo řečeno, EOS 90D zvládá natáčení videa ve 4K při 30 sn./s, data se však vyčítají pouze z výřezu, nikoli z celé plochy snímače jako u varianty bez zrcátka. Nechybí ale ani technologie pro bezdrátový přenos souborů, k dispozici je jak WiFi, tak Bluetooth.

Expertní zrcadlovka: Nikon D780

Dlouho očekávaná plnoformátová zrcadlovka střední třídy přejala řadu vlastností starších modelů profesionálních DSLR, a jako bonus k nim přidala moderní technologie bezzrcadlovkového systému Z. Od Nikonu Z 6 si model D780 vypůjčil BSI-CMOS snímač s rozlišením 24,5 Mpx, který je pokryt 273 fázovými detektory, ostření přes LCD nabídne citlivost do -6 EV. Při focení přes hledáček jsou parametry autofokusu horší (15 křížových bodů, citlivost -3 EV). Komponování a prohlížení snímků usnadní detailní a velký 3,2" dotykový displej.

Nikon D780 je dobře vybaven i pro natáčení videa – zvládne plnohodnotné 4K video, vysokorychlostní Full HD sekvence a podporovány jsou i pokročilé video profily. Výborná je i konektivita, jak bezdrátová (WiFi, Bluetooth), tak „kabelová“ (na těle mj. najdeme vstupy pro mikrofon i sluchátka), možnosti ukládání dat, pro něž jsou vyhrazeny hned dva sloty na paměťové karty, i extrémní výdrž baterie (více než 2000 snímků).

Profesionální zrcadlovka: Canon EOS-1DX III

Supervýkonná plnoformátová zrcadlovka od Canonu přinesla inovace ve všech směrech. O zpracování obrazu z 20Mpx snímače a ostření se stará dvojice procesorů, což je znát v rychlosti odezvy fotoaparátu i jeho výkonu. Série lze například zaznamenávat rychlostí 16 sn./s, respektive 20 sn./s v režimu živého náhledu, podporováno je dokonce natáčení videa v rozlišení 5,5 K se snímkovou frekvencí 60 fps.

Podobně robustní je také systém autofokusu se 191 body, z nichž rovných 155 je křížového typu, při focení přes displej je k dispozici Dual Pixel AF, který zvládá zaostřit v téměř úplné tmě (do -6 EV). Hledáčku s 0,76× zvětšením sekunduje velký 3,2" dotykový displej. Samozřejmostí v této profi kategorii je pak duální slot na paměťové karty, vysoká výdrž akumulátoru (téměř 3000 snímků), WiFi a Bluetooth – bonusem navíc je pak vestavěný GPS modul.

Pokračování 3 / 9

Pokročilý fotoaparát formátu APS-C: Nikon Z 50

První zástupce APS-C bezzrcadlovek systému Nikon Z nabízí příznivý poměr cena–kvalita a je vhodný jako rodinný fotoaparát, na cesty i pro ty, kdo chtějí využít tvůrčích možností dobře vybaveného přístroje. K tomu jim dopomůže kombinace 21Mpx snímače, rychlého hybridního autofokusu s podporou sledování oka, sériového snímání rychlostí 11 sn./s., detailního hledáčku a velkého výklopného dotykového displeje.

Široká je také nabídka funkcí. Video lze natáčet v rozlišení 4K při 30 sn./s, bezdrátovou komunikaci s chytrými zařízeními je možné realizovat prostřednictvím WiFi či Bluetooth. S fotoaparátem se dají použít stávající objektivy s bajonetem Z a přes adaptér i zrcadlovková skla.

Expertní fotoaparát formátu APS-C: Sony A6600

Vlajková loď APS-C bezzradlovek Sony je opět nabitá nejmodernějšími funkcemi, mezi nimiž vyčnívá technologie Real-Time Tracking, která inteligentně přepíná mezi detekcí objektu, tváře, a dokonce i oka. Automatické ostření je tak zase o krok přesnější, rychlejší a spolehlivější. To však není jedinou předností Sony A6600, o kvalitní obraz se stará 24,2Mpx snímač, který je navíc stabilizovaný s vysokou účinností 5 expozičních kroků.

Kvalitní stabilizace umožňuje pohodlné natáčení videa s maximálním rozlišením 4 K, které je vyčítáno z celé plochy snímače, nechybí ani speciální video profily, porty pro mikrofon i sluchátka a možnost vyklopení displeje o 180°. Potěší také navýšená kapacita baterie, s níž na jedno nabití nafotíte až 800 snímků.

Profesionální fotoaparát formátu APS-C: Fujifilm X-Pro3

Titul nejlepší bezzrcadlovky formátu APS-C získal přístroj, který se od konkurence liší dvěma zásadními prvky. Tím prvním je hybridní hledáček kombinující optickou a elektronickou variantu, tím druhý pak konstrukce dvojitého zadního displeje – ve složeném stavu je k dispozici pouze LCD rámeček s informacemi o zvoleném obrazovém profilu, při vyklopení pak plnohodnotný 3" monitor.

Fujifilm X-Pro3 klade důraz na kvalitní fotografii s možností aplikace řady filtrů simulujících kinofilmové materiály, ale nezaostává ani v oblasti natáčení videa, v nabídce je 4K i vysokorychlostní Full HD video. Data lze, jak se u profesionálních přístrojů sluší, ukládat na dvě paměťové karty.

Pokračování 4 / 9

Expertní full-frame fotoaparát: Sigma fp

Nejmenší plnoformátový fotoaparát na světě, Sigma fp, je přes své drobné rozměry a téměř nulovou ergonomii velmi výkonný. O záznam obrazu, statického i toho pohyblivého, se stará 24,6Mpx snímač, o rychlé ostření pak kontrastní autofokus, který dokáže ostřit až do -5 EV.

Sigma fp je vyladěna pro profesionální natáčení videa, což vysvětluje i její strohý tvar bez výstupků – k tělu tak lze snadno připojit řadu videografického příslušenství, včetně gripů. S fotoaparátem lze zaznamenávat videosekvence ve 4K rozlišení se snímkovou frekvencí 24 sn./s a barevnou hloubkou 12 bitů. Díky bajonetu L, který Sigma sdílí s Leikou a Panasonikem, mají tvůrci na výběr ze širokého spektra špičkových objektivů.

Profesionální full-frame fotoaparát: Sony A7R IV

Titul nejlepšího plnoformátového fotoaparátu si již poněkolikáté odnáší řada bezzrcadlovek Sony A7R. V pořadí čtvrtá generace opět nabízí stabilizovaný snímač s extrémním rozlišením 61 Mpx, které lze v režimu multishot zvýšit až na 240 Mpx.

Vysoké nativní rozlišení se však nijak negativně nepodepsalo na výkonu fotoaparátu – autofokus podporuje nejnovější technologii sledování objektu/tváře/očí, tzv. Real-Time Tracking, sériové snímání dosahuje rychlosti až 10 sn./s a k dispozici je i video ve 4K rozlišení, včetně speciálních plochých profilů.

Profesionálové ocení detailní hledáček s dosud nejvyšším rozlišením, dvojici slotů pro paměťové karty i navýšenou kapacitu akumulátoru. Nechybí ani zvýšená odolnost a utěsnění proti nepřízni počasí.

Full-frame fotoaparát pro natáčení videa: Panasonic Lumix S1H

Bezzrcadlovky Panasoniku jsou již léta jasnou volbou profesionálních filmařů. První plnoformátový přístroj od Panasoniku zaměřený na natáčení videa funkční nabídkou výrazně vyčnívá nad konkurencí. Stačí vyjmenovat dostupné formáty, v nichž Lumix S1H video natáčí . Nejenže zvládá 4K sekvence se snímkovou frekvencí 60 fps a 10bitovou barevnou hloubkou, ale poradí si i se 6K videem při 24 sn./s, resp. 5,9K při 30 sn./s. K tomu přidejte dynamický rozsah 14 EV v režimu V-Log, neomezenou dobu nahrávání videa, účinnou mechanickou stabilizaci 24,2Mpx snímače s duální citlivostí, vynikající detailní displej i hledáček a dvojici slotů na karty.

Středoformátový fotoaparát: Fujifilm GFX100

Tento fotoaparát s rozlišením enormních 100 Mpx je vhodný pro profesionální svatební nebo produktové fotografy, ale své místo si určitě najde i mezi uměleckými fotografy, kteří chtějí prezentovat svou tvorbu ve formě velkých tisků, ale stále u sebe chtějí mít snadno přenosný přístroj.

Na univerzálnosti Fujifilmu GFX dodává dvojice gripů, mechanická stabilizace snímače, sériové snímání rychlostí až 5 sn./s, rychlé automatické ostření, dvojité sloty jak pro paměťové karty, tak pro akumulátory a v neposlední řadě možnost natáčení 4K videa s podporou řady pokročilých video funkcí.

Pokračování 5 / 9

Expertní kompaktní fotoaparát: Sony RX100 VII

Kapesní fotoaparát se špičkovým výkonem nabídne dobrou obrazovou kvalitu – díky 1" snímači s rozlišením 20,1 Mpx a světelnému zoomu – výjimečnou rychlost a vyčerpávající množství funkcí. Sony RX100 VII je vybaven totožným autofokusem jako vlajková loď značky, model Sony A9, podporována je tedy i opakovaně vychvalovaná technologie Real-Time Tracking.

Nedostižná je také rychlost sériového snímání 20 sn./s při kontinuálním ostření a na své si přijdou i milovníci videa, neboť zde najdou takřka všechny nástroje a pomůcky, na které si vzpomenou, a to včetně plnohodnotného 4K záznamu s podporou plochých obrazových režimů.

Fotoaparát pro natáčení vlogů: Canon PowerShot G7 X III

Třetí generace kompaktního fotoaparátu s jednopalcovým snímačem a zoomem se světelností F1,8–2,8 je ideální pro uživatele smartphonů, kteří chtějí k tvorbě internetového multimediálního obsahu kvalitnější a univerzálnější nástroj. Canon G7 X III je pro tento úkol vybaven jak hardwarově, tak softwarově. Díky dotykovému displeji výklopnému o 180° vzhůru lze snadno natáčet videa třeba na Youtube, a to ve vysoké 4K (30 sn./s) kvalitě a s možností natáčení na výšku; nechybí ani vstup pro externí mikrofon a podpora živého streamování.

Prémiový kompaktní fotoaparát: Fujifilm X100V

Fujifilm X100V lze charakterizovat jako ideální druhý, snadno přenosný, fotoaparát pro profesionály nebo jako každodenního společníka pro fotografické nadšence. Snoubí se v něm výkon špičkové bezzrcadlovky Fujifilm X-Pro3 – oba fotoaparáty mají totožný 26Mpx snímač X-Trans a procesor – s malými rozměry a výbornou obrazovou kvalitou širokoúhlého (ekv. 35 mm) a světelného (F2) objektivu.

Specifikem této řady je kromě firemního snímače také hybridní hledáček, zadní displej je u této generace nejen dotykový, ale i výklopný. Kompakt je vybaven nejmodernějším systémem ostření od Fujifilmu, zvládá pořizovat série rychlostí až 11 sn./s a umí také natáčet 4K a vysokorychlostní Full HD video.

Pokračování 6 / 9

Pevný objektiv pro DSLR: Tamron SP 35 mm F1,4 Di USD

Do své novinky Tamron zakomponoval všechny své nejmodernější technologie. V optické konstrukci s těsným uspořádáním jednotlivých prvků jsou tak zahrnuty nejrůznější speciální členy a využity jsou též nově vyvinuté ochranné vrstvy BBAR-G2, které mají pozitivní vliv na jemné detaily a zaručují vysoký kontrast i při focení v protisvětle. 

Makroobjektiv pro DSLR: Venus Optics Laowa 100 mm F2,8 2× Ultra Macro APO

Teleobjektiv od Venus Optics může sloužit nejen k makrofotografii, ale též k pořizování portrétů. V obou disciplínách mu bude k užitku vysoká světelnost a vynikající obrazová kvalita s účinně potlačenými chromatickými vadami. Primárně však Laowa 100 mm najde uplatnění při focení velmi blízkých detailů, neboť při minimální zaostřovací vzdálenosti 25 cm nabízí „nadživotní“ zvětšení 2:1. Objektiv je k dispozici jak pro DSLR, tak pro CSC.

Širokoúhlý zoom pro DSLR: Tokina atx-i 11–16 mm F2,8 CF

Tokina 11–16 mm je jedním z mála objektivů, které jsou určeny výhradně pro zrcadlovky formátu APS-C (čili pro Canon EF a Nikon F). Po přepočtu nabídne tento zoom ohniskový rozsah 16–24 mm při vysoké konstantní světelnosti F2,8. Příjemná je též možnost ostření už od 30 cm, fotograf se tak může přiblížit ke svému objektu na velmi malou vzdálenost.

Profesionální objektiv pro DSLR: AF-S Nikkor 120–300 mm F2,8E FL ED SR VR

Telezoom od Nikonu je špičkovým nástrojem pro focení sportu a divoké přírody, ale své uplatnění najde i v portrétním žánru. S ohledem na předpokládané využití je tubus objektivu maximálně odolný a utěsněný proti vniknutí vody a prachu. Kromě vysoké optické kvality nabízí velmi účinnou stabilizaci (4 EV) se speciálním sportovním režimem, řadu kontrolních prvků a velmi dobrou minimální zaostřovací vzdáleností (2 m).

Pokračování 7 / 9

Pevný objektiv pro CSC: Nikkor Z 58 mm F0,95 S Noct

Tento manuální supersvětelný objektiv je výborným nástrojem pro fotografování při nízké hladině osvětlení a také k tvorbě efektů spojených s malou hloubkou ostrosti. Své uplatnění najde v astrofotografii, při focení krajin či nočních scén. Optická konstrukce je navržena tak, aby maximálně eliminovala optické vady i při plně otevřené cloně. Ke komfortnímu ovládání poměrně těžkého „skla“ napomáhá řada ovládacích prvků na tubusu zahrnující i informační OLED panel.

Širokoúhlý objektiv pro CSC: Samyang AF 14 mm F2,8 RF

Tento širokoúhlý objektiv je navržen tak, aby nabídl unikátní úhel záběru a jedinečnou perspektivu, které lze zužitkovat k tvorbě řady efektů. Automatické ostření funguje od 20 cm, dosáhnout tak lze také při cloně F2,8 velmi malé hloubky ostrosti. Ve své kategorii se navíc jedná o velmi kompaktní „sklo“ s délkou necelých 10 cm. Netradičním prvkem je také držák na filtr v přední části tubusu utěsněného proti nepříznivým klimatickým jevům.

Širokoúhlý zoom pro CSC: Sigma 14–24 mm F2,8 DG DN | Art

Kdo vyžaduje větší variabilitu záběru, neměl by přehlédnout „artový“ širokoúhlý světelný zoom od Sigmy. Objektiv nabídne vynikající optickou kvalitu s minimalizovanými vadami a perfektní kresbou, za níž stojí zakomponování členů s velmi nízkým rozptylem a použití speciálních ochranných vrstev. Se zoomem lze ostřit od 28 cm, samozřejmostí je poctivé tovární zpracování s utěsněním proti prachu a vlhkosti.

Standardní zoom pro CSC: Sigma 24–70 mm F2,8 DG DN | Art

Ocenění si odnesl i další „artový“ model od Sigmy. Zoom se standardním rozsahem ohnisek nabídne perfektní konstantní světelnost, která umožní nejen pohodlné focení za horšího světla, ale i kreativní hrátky s hloubkou ostrosti a bokehem. To vše při výborné optické kvalitě a celoplošné ostrosti. Objektiv je navíc kompatibilní s funkcí detekce oka, která je v současnosti výbavou všech pokročilých bezzrcadlovek.

Telezoom pro CSC: Canon RF 70–200 mm F2,8L IS USM

Telezoom s vysokou konstantní světelností od Canonu zaujme především ve své kategorii malými rozměry a nízkou hmotností na hranici 1 kg. Fotografování usnadní účinná stabilizace (5 EV) a dvojice rychlých a tichých Nano USM ostřicích motorků.

Pokračování 8 / 9

Objektiv pro MFT: Panasonic Leica DG-Vario Summilux 10–25 mm F1,7 ASPH

Systém MTF se v posledních letech ocitá na okraji zájmu porot udělujících ocenění výrobcům fotografické techniky, na vině je nejspíš rozšiřující se nabídka fotoaparátů s větším snímačem. Přesto se i letos nějaké to ocenění pro Micro Four Thirds našlo.

Širokoúhlý zoom s ekvivalentním ohniskovým rozsahem 20–50 mm a unikátní konstantní světelností pokryje celou řadu fotografických disciplín a místo si jistě najde i ve výbavě filmařů. Výjimečná je také minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 28 mm od roviny snímače, která otevírá nespočet kreativních možností. Perfektní je také tovární provedení s řadou ovládacích prvků.

Profesionální portrétní objektiv: Canon RF 85 mm F1,2L USM (DS)

Portréty, svatby, společenské události – pro všechny tyto žánry je vhodný světelný objektiv s klasickým portrétním ohniskem a skvělou světelností. Optická konstrukce je navržena tak, aby minimalizovala všechny možné vady, zakomponovány jsou do ní i speciální čočky BR pro korekci chyb, které nelze odstranit kombinací tradičních optických prvků. Výsledkem je perfektní kresba a hladký bokeh. Na tubusu je navíc k dispozici programovatelný prstenec, jimž lze ovládat vybrané parametry expozice.

Pokračování 9 / 9

Inovace roku: technologie Sony Real-Time Tracking

Sledování objektu se díky Sony dostalo na další úroveň. Autofokus dokáže spolehlivě sledovat nejen objekt, ale i oko osoby či zvířete v záběru. Systém je postavený na umělé inteligenci, která dokáže na základě „učení“ vyhodnotit nejrůznější informace, jako je barva, jas, vzdálenost nebo tvar objektu. Této technologie využívají všechny poslední modely fotoaparátů značky Sony.

Další oceněné produkty

 • Fotomobil: Huawei P40 
 • Příslušenství pro mobily: Godox R1
 • Externí blesk: Nissin MG80 Pro 
 • Cestovní stativ: Manfrotto BeFree GT XPRO
 • Stativová hlava: Gitzo 3-Way
 • Profesionální monitor pro úpravu fotografií: BenQ PhotoVue SW321C
 • Profesionální monitor pro úpravu videa: LG UltraWide 38WN95C
 • Přenosná fototiskárna: Fujifilm instax mini Link 
 • Fotografický software: DxO PhotoLab 3
 • Fotografické LED světlo: ARRI Orbiter
 • Zařízení pro ukládání dat: paměťové karty SanDisk Extreme Pro CFexpress 2.0 Type B 
 • Fotopapír pro inkoustový tisk: Hahnemühle Natural Line
 • Zařízení pro správu barev: X-Rite i1Display Studio / i1Display Pro Plus
 • Fotolab: WhiteWall Masterprint
 • Fotoslužba: kniha CEWE PHOTOBOOK s koženým či plátěným potahem

Určitě si přečtěte

Články odjinud