23
Fotogalerie

Ceny TIPA 2018 ve jménu Sony a Canonu

Po roce opět známe držitele ocenění TIPA, které fotografickým produktům představeným během uplynulého roku uděluje porota složená z redaktorů odborných periodik. Které modely zabodovaly tento rok?

​Zcela proti žurnalistickým pravidlům hned na úvod odpovíme na otázku z perexu článku: Všechny… kromě Fujifilmu, Olympusu a Pentaxu. U Pentaxu, který v uplynulém roce představil jediný přístroj, to není příliš velkým překvapením, ovšem naprostá absence jakéhokoli zástupce Fujifilmu, ať už v kategorii fotoaparátů, či objektivů, poněkud zarážející je. Myslím, že modely Fujifilm X-E3 a hodně zajímavý X-H1 by si zasloužily minimálně nějakou cenu útěchy.

Absolutním vítězem, alespoň z pozice počtu obdržených titulů, se letos stala značka Sony se čtveřicí oceněných fotoaparátů a dvojicí objektivů. Aby se dostalo na všechny loňské novinky Sony, objevily se dokonce dvě nové kategorie: bezzrcadlovka s vysokým rozlišením a vysokorychlostní bezzrcadlovka.

Jinak zůstává vše při starém. Ceny v kategorii zrcadlovek a kompatibilních objektivů byly politicky korektně (3:3) rovným dílem rozděleny mezi Nikon a Canon a dostalo se také na výrobci optiky Tamron a Sigmu.

Dříve než se pustíme do komentování vítězů, zmíníme také držitele ocenění ve vedlejších kategoriích:

Pokračování 2 / 6

Začátečnická zrcadlovka: Canon EOS 200D

Předchozí model Canon EOS 100D patřil mezi oblíbené začátečnické zrcadlovky zejména pro své drobné rozměry a nízkou váhu. Tuto vlastnost podědila také loňská novinka, model 200D, která je dodávána v kitu se setovým objektivem EF-S 18–55 mm.

canon 200D.jpg

Zásadním posunem oproti předchozí generaci je integrace nového 24,2Mpx APS-C CMOS snímače s technologií Dual Pixel AF. AF detektory na senzoru umožnují rychlé a spolehlivé ostření při fotografování přes výklopný a dotykový displej. Při fotografování přes optický hledáček máte k dispozici 9 AF bodů, tak jako u předchůdce.

Kromě fotografií v JPEG a RAW můžete pořizovat také Full HD video (1 080/60p). K dispozici je manuální expoziční režim, ale i plně automatický, scénické módy a různé druhy bracketingu. Majitelé jistě ocení také široké možnosti bezdrátového propojení – přes WiFi (s NFC) i Bluetooth.

Pokročilá APS-C zrcadlovka: Nikon D7500

Tento model zrcadlovky amatérští fotografové vřele přivítali, neboť přinesl hodně zajímavých inovací, které podědil po vlajkové lodi DX systému Nikonu D500. Nikon D7500 v sobě skrývá totožnou snímací soustavu – 20,9Mpx APS-C CMOS snímač a procesor EXPEED 5. Navýšena byla též rychlost sekvenčního snímání na 8 sn./s a taktéž kapacita vyrovnávací paměti (z 18 na 50 RAWů). Velmi příjemným překvapením je přítomnost 4K videa při 30 sn./s.

nikon d7500.png

Zrcadlovka je nově osazena 3,2“ displeje, který je výklopný a dotykový. Ke komponování záběru slouží primárně optický hledáček s velmi dobrým 0,94× ekvivalentním zvětšením. Beze změn zůstala ostřicí soustava: opět se jedná o modul Nikon Multi-CAM 3500 II s fázovou detekcí a 51 zaostřovacími body, z nichž 15 středových je křížového typu.

Samozřejmostí je zakomponování technologie Snapbridge, umožňující propojení fotoaparátu s chytrým zařízením prostřednictvím WiFi a Bluetooth. Menším zklamáním je pouze odstranění druhého slotu na paměťové karty.

Pokročilá full-frame zrcadlovka: Canon EOS 6D Mark II

Na zástupce druhé generace oblíbených plnoformátových zrcadlovek střední třídy od Canonu se čekalo dlouhých pět let. A jak koneckonců napovídá udělené ocenění, čekání se vyplatilo. Fotoaparát je osazen zbrusu novým full-frame snímačem s rozlišením 26,2 Mpx a maximální citlivostí 102 400 ISO. Zpracování obrazu má na starosti, taktéž nový, procesor DIGIC 7.

canon 6d ii.jpg

Canon EOS 6D II nabízí také inovovaný systém automatického ostření s technologií duální pixelů na čipu. Při fotografování přes hledáček je k dispozici 45 křížových AF bodů. Bohužel chybí joystick pro výběr oblasti zaostření, malou náplastí na tento nedostatek je dotykové LCD s kloubovým uchycením.

Co se týče videa, maximem zůstalo Full HD rozlišení při 60 sn./s, 4K je podporováno pouze v podobě časosběru. Specialitou je stabilizace na snímači, která funguje pouze při natáčení videa. Potěší též výborná bezdrátová konektivita s WiFi a Bluetooth, integrovaný GPS modul a utěsnění proti nepříznivým klimatickým jevům.

Profesionální zrcadlovka: Nikon D850

Řada plnoformátových zrcadlovek Nikonu s vysokým rozlišením se loni rozrostla o dalšího člena. Nikon D850 na sto procent splňuje požadavky profesionálních fotografů. Nabízí vysoké rozlišení, rychlé ostření, pokročilé video funkce, nový výklopný a současně dotykový displej a výbornou výdrž.

nikon d850.jpg

Srdcem fotoaparátu je 45,7 Mpx CMOS snímač, poprvé u Nikonu typu BSI (tzn. se zadním podsvícením). O zpracování obrazu se stará nový procesor EXPEED 5, díky němuž a taktéž inovovanému autofokusu lze dosáhnout sekvenčního snímání rychlostí 7 sn./s, při použití volitelného bateriového gripu MB-D18 dokonce 9 sn./s. Autofokus se 153 ostřicími body (z toho 99 křížovými) podědil Nikon D850 po předloňském laureátovi, vlajkové lodi FX systému Nikonu D5. Výrazně tak vzrostla citlivost ostření, až na velmi dobrých -4EV.

Rozšířeny byly také možnosti videa – Nikon D850 umí natáčet videa ve 4K rozlišení při snímkové frekvenci až 30 sn./s, přičemž data jsou vyčítána z celé plochy snímače. K dispozici je i vysokorychlostní Full HD video při až 120 sn./s a časosběr v 8K rozlišení.

Pokračování 3 / 6

Širokoúhlý zoom pro DSLR: Sigma 14–24 mm F2,8 DG HSM | Art

Širokoúhlá novinka od Sigmy je šita na míru plnoformátovým zrcadlovkám s vysokým rozlišením – Canonu a Nikonu. Devizou objektivu je vysoká konstantní světelnost, ostrost a takřka nulové zkreslení. Optická konstrukce zahrnuje čočky ze speciálního skla – nízkodisperzní členy (3× FLD, 3× SLD) a trojici asférických prvků.

sigma 14-24.jpg

Tubus objektivu je důkladně utěsněn proti vniknutí prachu a vlhkosti. V případě verze pro Canon je objektiv kompatibilní s funkcí Canon Lens Aberration Correction – tedy s automatickou korekcí chromatické vady a varianta pro Nikon je vybavena novou elektromagnetickou clonou.

Standardní zoom pro DSLR: Sigma 24–70 mm F2,8 DG OS HSM | Art

Prvenství mezi zoomy se standardním, základním ohniskovým rozsahem, který pokryje řadu fotografických situací, vybojoval další zástupce „artové“ série od Sigmy. Objektiv 24–70 mm nabízí mnoho výhod: konstantní vysokou světelnost, výkonný stabilizační systém, příjemný bokeh (díky 9lamelové cloně) a možnost přiblížení se k fotografovanému objektu až na 37 cm. Rychlé ostření zajišťuje nově navržený hypersonický motorek (HSM).

sigma 24-70.jpg

Zoom je utěsněn proti vniknutí vlhkosti a prachu a opět je kompatibilní s funkcí Canon Lens Aberration Correction, verze pro Nikon má integrovanou novou elektromagnetickou clonu.

Telezoom pro DSLR: Tamron 70–210 mm F4 Di VC USD (model A034)

Telezoom od Tamronu je, tak jako všechny ostatní oceněné objektivy, určen pro DSLR s plnoformátovým snímačem, ale použít jej lze i s APS-C zrcadlovkami, kde se na dlouhém konci dostaneme po přepočtu za hranici 300 mm.

tamron 70-210.png

Optická konstrukce zahrnuje 20 prvků uspořádaných ve 14 skupinách, zakomponována je trojice LD členů s nízkým rozptylem. Minimální zaostřovací vzdálenost 95 cm v kombinaci s 9lamelovou clonou slibuje jemný a příjemný bokeh. Rychlé automatické ostření pak zajišťuje tichý ultrasonický motorek (USD), zatímco stabilní obraz má na starosti optická stabilizace s účinností až 4 EV.

Superzoom pro DSLR: Tamron 18–400 mm F3,5–6,3 Di II VC HLD (model B028)

Tento objektiv s dosud největším ohniskovým rozsahem na světě sbírá jednu cenu za druhou, po titulu Fotografická inovace EISA z loňského léta, si může udělat další zářez na pažbě i v případě titulů TIPA.

tamron 18–400.jpg

Zoom je určen pro APS-C zrcadlovky značky Canon a Nikon, po přepočtu se na dlouhém konci dostanete až na 600 mm. Objektiv je vybaven optickou stabilizací s účinností až 3 EV. Autofokus je poháněn HLD motorkem, který zajišťuje energeticky úsporné a plynulé přeostřování. Tubus je utěsněn proti vniknutí prachu a vlhkosti. Svými parametry patří k jedněm z nejuniverzálnějších objektivů s proměnlivým ohniskem.

Světelný objektiv pro DSLR: Canon EF 85 mm F1,4L IS USM

V kategorii světelných objektivů panuje každý rok velký konkurenční boj. Mezi výtečné „artové“ objektivy Sigma se letos vklínil portrétní Canon EF 85 mm sesvětelností F1,4. Jedná se o prvního zástupce prémiové série L se zabudovanou optickou stabilizací s účinností až 4 EV, která tak rozšiřuje možnosti fotografování v horších světelných podmínkách.

canon_85_f1-4is.jpg

Optická konstrukce sestává ze 14 členů uspořádaných do 10 skupin. Díky zakomponování asférické čočky a antireflexní povrchové úpravě je dosaženo maximální ostrosti po celé ploše obrazu. Minimální zaostřovací vzdálenost 85 mm v kombinaci s 9lamelovou clonou slibuje příjemnou reprodukci oblastí mimo hloubku ostrosti.

Profesionální objektiv pro DSLR: Nikon AF-S NIKKOR 180–400 mm F4E TC1,4FL ED VR

Na začátku tohoto roku rozšířil vody sportovní a wildlife fotografie elitní teleobjektiv z dílny Nikonu. Zoom pokryje plnoformátový snímač, ale lze ho použít i s DX formátem, kde libě naroste rozsah ohnisek na 270–600 mm. Konstantní světelnost F4 pak slibuje širokou škálu použití. Specialitou tohoto výstavního kousku je vestavěný telekonvertor s 1,4× přiblížením, jehož použití dle výrobce nemá vliv na obrazovou kvalitu.

nikon 180-400mm.jpg

V optické soustavě najdeme 27 čoček v 19 skupinách, z nichž 8 členů je vyrobeno z ED skla. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 200 cm, což je zvětšení 0,25× a při použití telekonvertoru pak 0,36×, použitá clona je složena z devíti lamel, takže se můžeme těšit na jemný bokeh. Objektiv je opticky stabilizován a utěsněn proti nepříznivým klimatickým jevům.

Pokračování 4 / 6

Začátečnická bezzrcadlovka: Canon EOS M50

V uplynulém roce Canon poněkud zamíchal s produktovými řadami svých bezzrcadlovek. Ačkoli výrobce o Canonu M50 tvrdí, že se jedná o vstupní model, parametry, jimiž novinka převyšuje jak „M6“, tak „M100“, hovoří krapet jinak.

canon m50.jpg

Canon EOS M50 je osazen APS-C CMOS snímačem s rozlišením 24,1 Mpx a procesorem poslední generace DIGIC 8, díky němuž lze pořizovat sekvence rychlostí 10 sn./s s jednorázovým ostřením (pro 33 JPEGů a 10 RAWů). Autofokus využívá technologie Dual Pixel, která funguje při fotografování i natáčení videa. Jako první bezzrcadlovka Canonu umí EOS M50 pořizovat videa ve 4K rozlišení (při 24 sn./s). Nechybí WiFi ani Bluetooth.

Tak jako stájová jednička Canon M5 je odlehčená verze vybavena elektronickým hledáčkem a 3" dotykovým displejem, přes nějž se provádí většina nastavení fotoaparátu. Externích ovládacích prvků najdete na těle přístroje pomálu.

Pokročilá bezzrcadlovka: Panasonic LUMIX DC-G9

Lumix G9 je vrcholným modelem bezzrcadlovek Panasoniku určených primárně k fotografování. Fotoaparát je osazen 20,3Mpx Live MOS snímačem formátu 4/3, který je vybaven velmi výkonnou stabilizací s účinností až 6,5 EV. Proměnou prošel také systém kontrastního autofokusu, který sice i nadále pracuje s technologií DFD, nicméně k dispozici má mnohem větší počet ostřicích bodů (225) než předchůdce. V sérii dokáže „gédevítka“ při průběžném ostření zaznamenat až 20 sn./s, s předostřením dokonce 60 sn./s.

panasonic g9.jpg

Panasonic G9 nabízí také výbornou výbavu pro natáčení videa, včetně 4K videa se snímkovou frekvencí 60 sn./s. Takřka samozřejmostí u této značky je široká nabídka funkcí v režimu 4K, a dokonce 6K Fotografie – např. dodatečné zaostření, focus stacking. Kromě 6K režimu je novinkou také mód vysokého rozlišení, kdy je pomocí posunu snímače pořízena série 8Mpx snímků, které jsou následně automaticky složeny do výsledné 80Mpx fotografie.

Neměnnou kvalitou u bezzrcadlovek Panasoniku je detailní a veliký elektronický hledáček, jako i zadní, plně polohovatelný dotykový displej.

Pokročilá full-frame bezzrcadlovka: Sony A7 III

Podivná kategorie, kterou může vyhrát pouze jediná značka, neboť prozatím nemá v této oblasti pražádného konkurenta. To však nic nemění na tom, že oceněný přístroj, Sony A7 III, je velmi povedeným přírůstkem do rodiny plnoformátových CSC a zároveň vážným konkurentem full-frame zrcadlovek střední třídy.

sony a7 III.jpg

Fotoaparát je osazen novým plnoformátovým Exmor R CMOS snímačem se zadním osvětlením a efektivním rozlišením 24,2 Mpx. Senzor je stabilizován v 5 osách s velmi dobrou účinností až 5 EV. Navýšena byla rychlost zpracování dat i rychlost sériového snímání (10 sn./s). Inovován byl též systém hybridního AF, nyní s citlivostí do -3 EV.

Dalšími novinkami, které ulehčí fotografovu práci, jsou výklopná obrazovka, která je nově dotyková, a joystick pro výběr ostřícího bodu. Nechybí solidní video výbava s podporou 4K videa a gamma křivek, ani WiFi a Bluetooth.

Profesionální bezzrcadlovka s vysokým rozlišením: Sony A7R III

Další kategorie vytvořená výhradně pro CSC od Sony. Třetí generace plnoformátových zrcadlovek Sony s přídomkem „R“ opět nabízí snímač s utravysokým rozlišením – konkrétně se jedná o 42,4Mpx Exmor R CMOS typu BSI (se zadním podsvícením). O zpracování dat se stará nový procesor Bionz X, který je 1,8× rychlejší a dokáže současně zpracovávat větší objem dat.

sony a7R III.jpg

Senzor je stabilizovaný v 5osách s účinností velmi dobrých 5,5 EV. Stabilizace navíc plně funguje i při natáčení videa: maximem jsou 4K videosekvence při 30 sn./s a podporovány jsou speciální obrazové video profily. Zajímavou novinkou je režim Pixel Shift Multi s výsledným detailním 170 Mpx snímkem.

Inovací se dočkal i systém autofokusu, který má k dispozici více fázových i kontrastní detektorů a taktéž vyšší citlivost – do -3 EV. K rychlému výběru oblasti zaostření nově slouží AF joystick a, taktéž nová, dotyková obrazovka.

Profesionální vysokorychlostní bezzrcadlovka: Sony A9

Téměř přesně před rokem byl představena první model nové řady bezzrcadlovek Sony, které se mají stát konkurentem profesionálních plnoformátových zrcadlovek. Ambice výrobce jsou tedy neskromné, ale stejně takové jsou parametry Sony A9, které svědčí o přístroji velmi dobře vybaveném pro všechny, i náročné, fotografické disciplíny.

sony a9.jpg

Srdcem snímací soustavy je 24Mpx Exmor RS CMOS s integrovanou pamětí a účinnou 5osou stabilizací a výkonný procesor BIONZ X zajišťující extrémně rychlé vyčítání dat a sekvenční snímání rychlostí 20 sn./s se sledováním objektu, které by mělo být světově nejrychlejší. Během kontinuálního snímání přitom nedochází k výpadku obrazu v hledáčku a do vyrovnávací paměti se vejde neuvěřitelných 241 RAWů nebo 362 JPEGů.

Inovací prošel také systém hybridního autofokusu s 693 fázovými detektory s 93% pokrytím scény a také výklopný displej, který je konečně dotykový a lze jej využít ve funkci touchpadu. Samozřejmostí je velmi dobrá vybavenost v oblasti videa – 4K video, zpomalené videosekvence – i bezdrátové konektivity – WiFi s NFC a Bluetooth.

Pokračování 5 / 6

Standardní zoom pro CSC: Sony FE 24–105 mm F4 G OSS

Objektiv s širokým ohniskovým rozsahem je ideální, univerzální volbou pro nejrůznější fotografické situace. Primárně je určen pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony, ale lze jej použít i s APS-C přístroji, kde je však nutné počítat s přepočtenou ohniskovou vzdáleností 36–157,5 mm.

sony fe 24-105.jpg

Optická konstrukce objektivu sestává ze 17 členů uspořádaných ve 14 skupinách, zakomponovány jsou 4 asférické čočky a 3 prvky s nízkým rozptylem pro eliminaci chromatické aberace; použita byla také Nano AR úprava zamezující vzniku odlesků. Autofokus je poháněn tichým SSM motorkem a minimální zaostřovací vzdálenost je 38 cm.

Telezoom pro CSC: Sony FE 100–400 mm F4,5–5,6 GM OSS

Lehký a kompaktní teleobjektiv je ideální k focení sportu, wildlife i jiných akčních žánrů. Za tímto účelem je vybaven rychlým a tichým autofokusem s dvojicí lineárních motorků a se systémem Direct Drive SSM. S objektivem lze ostřit od 98 cm, maximální zvětšení je tedy 0,35×.

sony fe 100-400.jpg

V 22členné optické soustavě jsou zahrnuty tři ED prvky s nízkým rozptylem sloužící k eliminaci chromatické aberace a přední člen je opatřen fluorinovou vrstvou proti nežádoucím odleskům. Optická stabilizace nabízí velmi dobrou účinnost až 5 EV. Tubus je taktéž utěsněn proti vniknutí prachu a vlhkosti.

Světelný objektiv pro CSC: Samyang AF 35 mm F2,8 FE

Poměrně netradičně v této kategorii zabodoval korejský Samyang, který je znám zejména svými objektivy s ručním ostřením. V posledních letech však začal produkovat také objektivy s podporou autofokusu, zejména pro bajonet Sony E.

samyang 35 mm.jpg

Pevné plnoformátové sklo s klasickým „reportážním“ ohniskem 35 mm – s APS-C fotoaparáty dostaneme přepočtenou ohniskovou vzdálenost 52,5 mm –, dobrou světelností F2,8, drobnými rozměry a nízkou váhou (85 g) najde své využití především v žánru street fotografie, ale i při fotografování krajiny či sportu. To vše, plus kvalitní obrazový výkon, za rozumnou cenu.

Pokračování 6 / 6

Pokročilý kompakt: Panasonic LUMIX DMC-TZ200

Ocenění získal také poslední zástupce oblíbených kapesních ultrazoomů s 20,1Mpx snímačem velikosti 1". Oproti předchozímu modelu se však navýšil ohniskový rozsah objektivu na ekv. 24–360 mm. Cenou většího dosahu je však snížení světelnosti zoomu, která je F3,3–6,4. I tak se stále jedná o skladný univerzální kompakt ideální coby obrazový zápisník na cestách.

panasonic tz200.jpg

Kromě dobré výbavy k fotografování s bonusovými funkcemi, jako je Post Focus či Focus Stacking, tu máme i solidní možnosti k natáčení videa: kromě Full HD (1080/60p) a vysokorychlostního videa (1080/120p) umí TZ200 zaznamenávat videosekvence ve 4K rozlišení se snímkovou frekvencí 30 sn./s. Nechybí ani WiFi a Bluetooth.

Superzoom: Sony RX10 IV

Superzoomy s větším snímačem typu 1" chrlí Sony jak na běžícím páse. A pokaždé přijde s nějakou zajímavou inovací. V případě Sony RX10 IV mezi takové novinky patří výkonnější procesor, umožňující sériové snímání rychlostí až 24 sn./s při kontinuálním ostření, obří vyrovnávací paměť, která pojme 249 JPEGů nebo 112 RAWů, superrychlý hybridní AF s přidanou detekcí fáze na snímači či konečně dotykový výklopný displej.

sony rx10 iv.jpg

Objektiv s ekvivalentním ohniskovým rozsahem 24–600 mm a světelností F2,4–4 zůstává neměnný. Stejně tak optická stabilizace s účinností 4,5 EV. Sony RX10 IV je výborně vybaven také pro natáčení videa: podporovány jsou 4K video při 30 sn./s, zpomalené záběry ve Full HD (až 1 000 sn./s), S-Log3, Proxy nahrávání atd. Zapomenuto nebylo ani na bezdrátovou konektivitu s WiFi a Bluetooth.

Profesionální kompakt: Canon PowerShot G1X Mark III

Na podzim loňského roku Canon rozčeřil fotografické vody novým přírůstkem do řady profesionálních kompaktů „G1X“. Nový model se totiž od svých předchůdců liší v dosti zásadním parametru – je osazen 24Mpx CMOS snímačem formátu APS-C, jaký najdeme například v zrcadlovce Canon 80D.

canon g1x iii.jpg

Objektiv s ekvivalentním ohniskovým rozsahem 24–72 mm a světelností F2,8–5,6 je navržen přímo pro použitý snímač, což se odráží v minimalizaci optických vad. Zoom je stabilizován s účinností 4 expoziční kroky. K automatickému ostření využívá fotoaparát technologie duálních pixelů na snímači, díky čemuž akt zaostření trvá jen 0,09 s.

Co se týče videa, maximem jsou Full HD sekvence při 60 sn./s. Konektivita je zajištěna USB a miniHDMI rozhraním, které doplňuje bezdrátové Bluetooth a WiFi s podporou NFC.

Odolný fotoaparát: Nikon COOLPIX W300

Kategorie odolných fotoaparátů byla tento rok poměrně našlapaná – outdoorové kompakty totiž představil také Olympus, Ricoh i Fujifilm. O to je toto vítězství pro Nikon cennější. Model W300 navazuje na oblíbenou řadu AW, zejména co do snímací a optické soustavy – fotoaparát je osazen 1/2,3" snímače s rozlišením 16 Mpx a stabilizovaným objektivem s ekv. ohniskovým rozsahem 28–140 mm a světelností F2,8–4,9.

nikon w300.jpg

Hlavní novinkou je možnost natáčení videosekvencí ve 4K rozlišení (při 30 sn./s). Rozšířena byla také „outdoorová“ výbava – k GPS modulu, barometru, elektronickému kompasu, indikátoru výšky/hloubky nově přibyl krokoměr. Chybět samozřejmě nesmí ani technologie SnapBridge s WiFi a Bluetooth.

Zásadní vlastností tohoto druhu fotoaparátu je jeho odolnost, která v případě Nikonu W300 patří k těm nejlepším: rovnou hodinu přístroj vydrží ve 30m hloubce, odolá pádu z 2,4m, je prachu i mrazuvzdorný do -10 °C.

Profesionální foto/video fotoaparát: Panasonic LUMIX DC-GH5S

Již druhý rokem této kategorii vévodí Panasonic se svými „géháčky“. Model GH5S zakládá novou linii fotoaparátů Panasoniku určených k natáčení videa. Od modelu GH5 se liší především novým 4/3“ Digital Live MOS snímačem, který má na dnešní dobu poměrně nízké rozlišení 10,2 Mpx.

panasonic gh5s.png

Tzv. multi-aspect senzor má za úkol produkovat čistý obraz, a to i při vyšší citlivosti ISO. Pro tento účel je využita inovativní technologie Dual Native ISO se dvěma samostatnými obvody pro vyčítání pixelů – první maximalizuje dynamický rozsah při nižších citlivostech, zatímco druhý upřednostňuje redukci šumu na úkor vyššího dynamického rozsahu při vyšším ISO.

Lumix GH5S umí natáčet UHD 4K i Cinema 4K video při 60 sn./s i zpomalené videosekvence (až 240 sn./s). K dispozici jsou profesionální video profily, režim VLog, široká nabídka videoformátů a nahrávání ve standardu 4:2:2 10-bit 400 Mb/s.

Určitě si přečtěte

Články odjinud