Ceny TIPA 2013 rozdány

7. května 2013
TWEET SDÍLET
Stejně jako každý rok, tak i letos byly rozdány ceny TIPA v několika kategoriích. Nás zajímá kategorie foto, kde k žádnému zásadnímu zvratu nedošlo, i když...

Každý rok se sejdou zástupci evropských odborných titulů, kteří hlasují a hlasují až vyberou nejlepší produkty za daný rok v několika kategoriích. Tradičně jsou nařčeni z toho, že hlasování nebylo nestranné a výsledky jsou zmanipulované.

Ať už je to jakkoliv, pravdou je, že organizace TIPA existuje od roku 1991 a každoročně je díky ní oceněno několik desítek výrobků. Mnohdy jsou favorité a vítězové jasní již s předstihem, občas se však objeví mezi oceněnými produkty i ty, o kterých by to málokdo řekl.

Pojďme se tedy podívat, jak to dopadlo v letošním roce. Kompletní přehled výsledků 23. ročníku udílení cen najdete přímo na webu TIPA, my vybíráme to nejzajímavější.

Profesionální objektiv

Dle očekávání mnoha se jím stal Canon EF 24–70 mm F2,8L II USM, který je druhou generací poměrně oblíbeného základního zoomu pro digitální zrcadlovky s plnoformátovým snímačem. Samozřejmostí je u tohoto typu objektivu několik čoček ze speciálního (UD) skla, clona s devíti lamelami pro příjemnější bokeh a rychlý motor autofokusu.

Klepněte pro větší obrázek 

Amatérská digitální zrcadlovka

I zde se dal vítěz odhadovat, je jím nedávno představená nejmenší zrcadlovka Canon EOS 100D. Díky svým opravdu malým rozměrům se snaží EOS 100D konkurovat bezzrcadlovkám, kde má sice také zástupce, ovšem značně nepovedeného (EOS-M). Uvidíme, jak se bude tomuto konceptu minizrcadlovky dařit – svého času s ním přišel již Olympus (model E400) ovšem s APS-C snímačem zatím nic k vidění nebylo.

Klepněte pro větší obrázek 

Profesionální digitální zrcadlovka

Mírně nečekaný model EOS 6D dokázal poměrně slušně zamíchat vodami plnoformátových zrcadlovek. Snímač s 20 Mpx rozlišením, možnost natáčet Full HD video a především vestavěná Wi-Fi a také GPS modul, to zatím u žádného jiného modelu v podobné cenové hladině nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek 

Zrcadlovka pro natáčení videa / videozrcadlovka

I v tomto případě bylo poměrně jasné, kdo bude vítězem. Opěvovaný model jedničkové řady od Canonu, který je určen primárně pro natáčení videa EOS-1D C. Zrcadlovka má snímač s rozlišením 18 Mpx, ovšem zvládá natáčet 4K video (4096×2160 px), samozřejmostí jsou pak všechny dostupné fotografické funkce.

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilý kompakt s výměnnými objektivy

Této kategorii prakticky vládne společnost Fujifilm a její Xková řada. Nejinak přemýšlejí i zástupci evropských médií, kteří zvolili Fujifilm XE-1. Snímač velikosti APS-C, dostatečné rozlišení, výměnné objektivy a OLED hledáček ve velmi kompaktním těle jsou zárukou skvělých fotografií.

Klepněte pro větší obrázek 

Nejlepší pokročilý digitální kompakt

I v této kategorii si urvala ocenění společnost Fujifilm, a to s kompaktem X20, který má 12 Mpx rozlišení a čtyřnásobný zoom se světelností F2,8. Čekali bychom zde například model Nikon Coolpix A, který se chlubí větším snímačem, ovšem nestalo se.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší objektiv pro bezzrcadlovky

Mezi takzvanými CSC fotoaparáty jsou sice velké rozdíly, především ve velikosti snímače, celkovém zpracování a samozřejmě i bajonetech objektivů. Nicméně to není pro porotu překážkou ve výběru. Nejlepším objektivem se proto stal Fujinon SF 14 mm F2,8 R. Objektiv má po nasazení na APS-C přepočtené ohnisko 21 mm, uvnitř jsou pak 3 čočky z nízkorozptylového a dvě čočky z asférického skla, vše doplněno sedmilamelovou clonou.

Klepněte pro větší obrázek 

Profesionální fotoaparát

K našemu překvapení se zde neocitla zrcadlovka, ale dálkoměrná Leica M (typ 240), která opravdu chytla druhý dech a po úspěších v segmentu kinofilmových aparátů zřejmě zopakuje stejný úspěch také v segmentu digitálních dálkoměrů. Snímač s 24 Mpx, možnost natáčet Full HD video a displej s vysokým rozlišením, jsou pro to dobrým základem, jen ta cena...

Klepněte pro větší obrázek 

Základní amatérský objektiv pro bezzrcadlovky

Poměrně nečekaný zástupce od Nikonu v podobě modelu Nikon 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6. Na druhou stranu ale objektiv podává slušné výsledky a při opravdu malých rozměrech a hmotnosti si ocenění zaslouží. Krom toho že má relativně rychlé ostření, potěší také minimální ostřící vzdálenost 30 cm.

Klepněte pro větší obrázek 

Nejlepší ultrazoom

Ačkoliv je v této skupině fotoaparátů počítat se značnými kompromisy, především co se kvality obrazu týče, stále patří mezi velmi oblíbený typ fotoaparátů. Ocenění zde získal Nikon Coolpix P520, který nabídne 42× rozsah objektivu a nejdelší ohnisko je úctyhodných 1000 mm. Snímač s rozlišením 18 Mpx, pak zvládá pracovat v rozsahu citlivostí ISO 80–3200.

Klepněte pro větší obrázek 

Jednoduchý kompakt

Nejednoznačná kategorie, jelikož do ní spadá obrovské množství fotoaparátů, předpokládáme, že vítězný Nikon Coolpix S01 vyhrál především díky zcela nové koncepci, kdy je v opravdu miniaturním těle uložen 10 Mpx snímač a trojnásobný optický zoom. Ovšem kam se poděl zajímavý Canon Powershot N?

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilá / amatérská digitální zrcadlovka

Dlouho očekávané rozšíření digitálních DX zrcadlovek Nikonu v podobě modelu D7100 si odnáší cenu za nejlepší amatérskou zrcadlovku. Ostatně odpovídá tomu i vybavení v podobě 24 Mpx snímače, autofokusu s 51 body, zcela nová funkce dodatečného crop faktoru 1,3× a především konstrukce odolná vůči prachu a stříkající vodě.

Klepněte pro větší obrázek 

Amatérská bezzrcadlovka

Podle testů mnoha renomovaných webů patří Olympus PEN E-PL5 mezi to nejlepší co se dá v segmentu malých kompaktů koupit. Naše zkušenosti to potvrzují a tak se tomuto vítězství ani nedivíme. Ostatně E-PL5 nabídne prakticky to stejné, jako profesionální model OMD E-M5, rozdíl je pouze v hledáčku.

Klepněte pro větší obrázek 

Odolný kompakt

Outdoorové fotoaparát jsou stále oblíbenější kategorií, letošní vítěz Panasonic Lumix FT5 zvládne ponor do 13m hloubky, odolá pádu z dvoumetrové výšky, tlaku 100 kg a fungovat by měl i při -10°C. Univerzální rozsah ohnisek (28–128) a velký displej jsou pro outdoor ideální, jen ta světelnost objektivu by mohla být lepší.

Klepněte pro větší obrázek 

Profesionální bezzrcadlovka

Dlouho očekávaná bezzrcadlovka, určená především pro natáčení videa, Panasonic GH3 si své ocenění zaslouží. Ačkoliv zcela popírá kompakt malého těla s výměnnými objektivy, technická kvalita a možnosti přizpůsobená jsou velmi široké. Vše doplněno skvělým elektronickým hledáčkem a výklopným displejem s vysokým rozlišením.

Klepněte pro větší obrázek 

Inovace roku

Největší invenci podle poroty předvedl Samsung se svým 2D/3D objektivem 45 mm F1,8, který je dodáván k fotoaparátu NX300. Objektiv je možné pouhým stiskem jednoho tlačítka přepnout z režimu 2D do 3D. Ohnisko je poměrně praktické, otázkou ještě zůstává optická kvalita.

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilá bezzrcadlovka

Nedávno uvedený Samsung NX 300 se zařadil také mezi oceněné modely, porota na něm oceňuje kombinaci 20 Mpx snímače, hybridní ostření a velký rozsah citlivostí. Praktické bude také Wi-Fi připojení pro sdílení snímků či vzdálené ovládání.

Klepněte pro větší obrázek 

Základní amatérský zoom

Model základního světelného zoomu od sigmy 17–70 mm F2,8-4 DC MACRO OS HSM má velmi praktický rozsah ohniskových vzdáleností a díky makro režimu můžete ostřit opravdu blízko. Dostupný je u tohoto objektivu také USB dock pro upgrade firmwaru.Uvidíme, kd yse objeví verze v novém designu.

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilý objektiv pro zrcadlovky

Všemi opěvovaná optická kvalita nové Sigmy 35 mm F1,4 nese ovoce. Objektiv v novém designu s rychlým ostřením a výbornou světelností je horkým kandidátem pro nákup jak pro plnoformátové zrcadlovky, tak i pro ty s menším snímačem. Samozřejmostí je USB dock a také software pro jemné doladění ostření.

Klepněte pro větší obrázek 

Prémiový kompakt

Zatím téměř nikým neviděný a pekelně drahý kompakt Sony RX1, to je podle poroty prémiový digitál, který si zaslouží ocenění. Plnoformátový CMOS snímač s 24 Mpx a 35 mm objektiv Zeiss se světelností F2 jsou sice úctyhodné parametry, ale dali byste za to skoro 100 tisíc?

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilý objektiv pro bezzrcadlovky

Také v této kategorii boduje Sony, a to s objektivem 10–18 mm F4 OSS, široký zoom ( po přepočtu 15–27 mm) je ideální pro ty, kdo mají rádi široké záběry, světelnost je sice horší ale na druhou stranu stálá v celém rozsahu. Vhod přijde také optická stabilizace obrazu.

Klepněte pro větší obrázek 

Témata článku: Technika, Canon, Nikon, Olympus, Fujifilm, Technologie, Panasonic, Sigma, Samsung, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


Hráli jsme OlliOlli World. Překvapivě komplexní skejťácká arkáda

Hráli jsme OlliOlli World. Překvapivě komplexní skejťácká arkáda

Nový díl skejťácké série OlliOlli přidal do hry třetí rozměr a zavede vás do země stvořené pro každého jezdce. Překvapíte zdejší bohy a stanete se nástupcem kouzelníka skejtu?

Martin Nahodil
OlliOlli WorldDojmyPC
Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

** Skvělý cenově dostupný telefon pro hráče ** Má fantastický výkon a rychlý displej ** Mobil nemá žádnou zásadní slabinu

Jan Pánek
Vyšší třídaRecenze
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Nechybí ani screenshoty od vývojářů.

Radek Wunderlich
Horizon: Forbidden WestVideo
Huawei P50 Pro navazuje tam, kde předchůdce přestal. Delší pauza mezi top modely nevadí

Huawei P50 Pro navazuje tam, kde předchůdce přestal. Delší pauza mezi top modely nevadí

** Po necelých dvou letech se model P40 Pro dočkal svého nástupce ** P50 Pro má vyšší výkon i lepší fotoaparát ** Musí se ale obejít bez služeb Googlu, nově chybí i 5G

Jan Láska
FotomobilyVlajková loďPreview
Recenze myši Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed. Střední třída na baterky

Recenze myši Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed. Střední třída na baterky

Razer aktualizoval řadu DeathAdder o bezdrátovou verzi a vrací do hry skvělou ergonomii a stylový design.

Michal Maliarov
RazerHerní myšRecenze
Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

** Nechcete ve složkách neustále hledat pár důležitých souborů? ** Vyneste si je přímo na pohotovostní plochu ** Univerzální řešení neexistuje, pomůže vám však Total Commander

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyAndroid