Podobně jako v loňském roce, i letos se ceny udělovaly v šesti kategoriích, oproti dřívějším sedmi. V každé z kategorií je pak různé množství oceněných produktů od široké škály výrobců. V odvětví fotografie je tentokrát cen osmnáct.
Mezi osmnáctku držitelů cen EISA Photograpy Awards se tentokrát nedostalo žádné příslušenství typu stativ, naopak se zde ale objevila dvě mobilní zařízení, která jsou zcela odlišná konceptem známým ze světa digitálních fotoaparátů.
Shodný je také celkový pohled na oceněné výrobky, které jsou sice rozdělené do různých skupin, avšak mnohdy se vzájemně překrývají, především ze subjektivního pohledu.
EUROPEAN PROFESSIONAL DSLR LENS 2015-2016
- Canon EF 11-24mm F/4L USM
EUROPEAN PROFESSIONAL DSLR CAMERA 2015-2016
EUROPEAN PROSUMER DSLR CAMERA 2015-2016
EUROPEAN PHOTO INNOVATION 2015-2016
EUROPEAN COMPACT SYSTEM ZOOM LENS 2015-2016
- Fujifilm Fujinon XF 16-55mm F2.8 R LM WR
EUROPEAN CONSUMER COMPACT SYSTEM CAMERA 2015-2016
EUROPEAN PREMIUM COMPACT CAMERA 2015-2016
EUROPEAN SMARTPHONE CAMERA 2015-2016
EUROPEAN CONSUMER DSLR CAMERA 2015-2016
EUROPEAN PROFESSIONAL COMPACT SYSTEM LENS 2015-2016
- Olympus M.Zuiko Digital ED 40‑150mm F2.8 PRO
EUROPEAN PROSUMER COMPACT SYSTEM CAMERA
EUROPEAN PHOTO & VIDEO CAMERA 2015-2016
- Panasonic Lumix DMC-G7/G70
EUROPEAN DSLR TELEPHOTO ZOOM LENS 2015-2016
- SIGMA 150-600mm F5-6.3 DG OS HSM | Sports
EUROPEAN DSLR LENS 2015-2016
- SIGMA 24mm F1.4 DG HSM | Art
EUROPEAN TRAVEL COMPACT CAMERA 2015-2016
- Sony Cyber-shot DSC-HX90/V
EUROPEAN COMPACT SYSTEM LENS 2015-2016
- Sony FE 90mm F2.8 Macro G OSS
EUROPEAN PROFESSIONAL COMPACT SYSTEM CAMERA 2015-2016
EUROPEAN DSLR ZOOM LENS 2015-2016
- Tamron SP 15-30mm F2.8 Di VC USD
Nejlepší profesionální objektiv – Canon EF 11–24 mm F4L USM
Tato cena nebyla velkým překvapením, neboť extrémně širokoúhlý objektiv pro plnoformátové zrcadlovky Canon, který by měl minimální geometrické zkreslení, zatím na trhu není. Samotný objektiv zaujme jak svými rozměry, tak i cenou, která se blíží 90 000 Kč.
Nejlepší profesionální digitální zrcadlovka – Canon EOS 5DS/5DS R
Dvojice fotoaparátů s obrovským rozlišením 50 Mpx na snímači velikosti kinofilmového políčka je zatím největším počinem v historii Canonu. Rozlišení již atakuje hranice středoformátových stěn, velikost je však stále stejná – do ruky padnoucí robustní tělo zrcadlovky vychází z osvědčené řady EOS 5D Mk xx.
Nejlepší digitální zrcadlovka pro pokročilé – Canon EOS 7D Mark II
Zrcadlovka formátu APS-C z dílny Canonu je odpovědí na požadavky velké skupiny fotografů, používajících předchozí model. Nový Mark II přišel s celkem 65 křížovými body autofokusu a rychlým sériovým snímáním. Kombinace ideální především pro sportovní fotografii, své si však najdou i fotografové ostatních žánrů.
Fotografická inovace – DxO ONE
Mobilní fotografie je stále populárnější a v současné době se již řada výrobců soustředí nejen na to, aby měl mobilní telefon fotoaparát s vysokým rozlišením, ale aby byla možná i kreativnější práce. Alternativou jsou přídavné fotoaparáty v objektivu, které se pouze propojí s telefonem sloužícím primárně jako displej pro nastavení a kompozici. Podobně je koncipována novinka DxO One, která by mohla rozvířit fotomobilní vody. Zatím je však dostupná pouze pro iPhone.
Základní zoomový objektiv pro CSC – Fujifilm Fujinon XF 16–55 mm F2,8 LM WR
Bezzrcadlovky od Fujifilmu se konečně dočkaly vhodného základního objektivu. Po dvojici skel s proměnlivou světelností uvedla společnost světelný zoom, který nabídne clonu F2,8 v celém rozsahu. Mimo to má objektiv konstrukci odolnou vůči povětrnostním vlivům. Jediným nedostatkem tak pro někoho může být absence stabilizace obrazu.
Amatérský systémový kompakt – Fujifilm XT-10
Zmenšená varianta vlajkové lodi výrobce (modelu X-T1) nabízí velmi podobné parametry, jako starší a větší sourozenec. Velmi dobré technické provedení a retrodesign doplňují funkční prvky na těle i uvnitř. Mezi ně patří například vynikající elektronický hledáček či nově vyvinutý autofokusový systém.
Prémiový digitální kompakt – Leica Q
Tradiční design Leica v relativně malém těle je doplněn plnoformátovým snímačem s vysokým 24Mpx rozlišením a širokoúhlý 28mm objektivem s výbornou světelností F1,7. Kombinace těchto parametrů a ovládání připomínající dobu kinofilmu je vhodné pro opravdové puristy. Snad jen elektronický hledáček mohl být nahrazen klasickým dálkoměrem, i přesto však má velmi jemné rozlišení 3,7 Mpx.
Nejlepší fotomobil – LG G4
Ti, kdo nechtějí nosti další přístroj pro fotografování a naopak chtějí využít toho, že mají mobil neustále u sebe, by se podle porotců EISA měli poohlédnout po modelu LG G4. Snímač s rozlišením 16 Mpx a velikostí 1/2,6" má tříosou optickou stabilizaci a sekunduje mu objektiv se světelností F1,8. Vše doplněno 5,5" displejem s technologií IPS pro korektní zobrazení barev.
Nejlepší amatérská zrcadlovka – Nikon D5500
Poslední model Nikonu řady D5xxx přišel se zcela přepracovanou ergonomií. Oproti předchůdcům má D5500 menší tělo s výraznějším gripem pro držení. Ovládací kolečko se navíc přesunulo na horní část těla a již není zapuštěné v těle, což umožnilo také částečně zmenšit jeho hloubku. Dotykový displej nabízí možnost výběru ostřícího bodu i při snímání přes hledáček a bezdrátové rozhraní pak nabídne okamžité sdílení fotografií. Zamrzí snad jen absence GPS, kterou měl předchozí model.
Profesionální objektiv pro systémové kompakty – M.Zuiko Digital ED 40–150 mm F2,8 PRO
Teleobjektiv určený pro systém micro 4/3 je perfektním nástrojem jak pro sportovní, tak pro portrétní fotografii. Nabídne ekvivalentní ohnisko 80–300 mm při zachování světelnosti F2,8 a velmi dobré obrazové kvalitě. Objektiv je možno doplnit ještě telekonvertorem pro prodlužení ohnisek.
Pokročilý systémový kompakt – Olympus OM-D E-M5 Mark II
Druhá generace bezzrcadlovky OM-D přinesla mnoho vylepšení oproti prvnímu modelu v této řadě. Lepší ergonomie a také lepší práce s pořízenými obrazovými daty přináší zase o něco lepší technickou kvalitu snímku. Fotoaparát navíc přinesl režim snímání ve vysokém rozlišení, které dosahuje hodnoty 40 Mpx.
Foto a video kompakt – Panasonic Lumix DMC G7
Panasonic patří dlouhodobě mezi průkopníky v oblasti natáčení videa fotoaparáty, čemuž přizpůsobuje také ergonomii konkrétních modelů. Nejinak je tomu u modelu G7, který je novinkou letošního roku. Vedle rozlišení 4K tak nabídne řadu funkcí, které usnadňují natáčení vide, jako jsou například vstup pro mikrofon, focus peaking pro lepší kontrolu nad ostřením či plně výklopný a otočný dotykový displej.
Teleobjektiv pro digitální zrcadlovky – Sigma 150–600 mm F5–6,3 DG OS HSM Sport
Pokročilejší z dvojice dlouhých teleobjektivů je v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit pro sportovní fotografii při zachování dobrého poměru cena/výkon. Robustní technické provedení doplňuje skvělá optická kvalita rychlost ostření, které je spolehlivější a rychlejší než u verze Contemporary.
Objektiv pro digitální zrcadlovky – Sigma 24 mm F1,4 DG HSM Art
Letošní novinka od Sigmy určená pro plnoformátové zrcadlovky nezklamala a zařadila se po bok svých starších sourozenců s ohnisky 50 a 35 mm. Všechny objektivy řady Art nabízejí velmi dobrou světelnost také vynikající obrazovou kvalitu, která je srovnatelná se stejnými skly Nikonu či Canonu a mnohdy je opticky předčí.
Cestovní kompakt – Sony Cybershot DSC HX90/V
Superzoom ze stáje Sony nabídne obrovský rozsah zoomu 24–720 mm avšak s průměrnou světelností. Ta je částečně kompenzována elektronickým hledáčkem pro snadnější kompozici za slunečného počasí a vestavěným rozhraním Wi-Fi a GPS. Pro snadnější párování s mobilním zařízením je k dispozici také NFC rozhraní.
Základní pevný objektiv pro CSC – Sony FE 90 mm F2,8 Macro G OSS
Pevný objektiv určený nejen pro portrétní, ale také pro makrofotografii je podle dosavadních testů vynikajícím sklem s perfektní optickou kvalitou, a to i při plně otevřené cloně. Konstrukce je robustní a optická stabilizace pak umožní používat i delší expoziční časy bez rizika neostrosti.
Profesionální systémový kompakt – Sony A7 II
Plnoformátový kompakt od Sony zaujal už ve své první generaci, ta druhá přináší ještě mnoho dalších vylepšení. Snímač s rozlišením 24 Mpx má velký dynamický rozsah a společně s vysokou citlivostí, hybridním systémem ostření a lehkým hořčíkovým tělem tvoří kombinaci, která šlape na paty i profesionálním zrcadlovkám.
Světelný zoom pro digitální zrcadlovky – Tamron SP 15–30 mm F2,8 Di VC USD
Prvenstvím u tohoto objektivu je kombinace širokoúhlého zoomu, dobré světelnosti a optické stabilizace, to vše určeno pro plnoformátové zrcadlovky. Rozsah ohnisek je vhodný pro krajinu, interiér či streetfotografii. Konstrukce je odolná proti vlhkosti a prachu.